Travel War: Πόρτο ή Λισαβόνα;

Πόρτο ή Λισαβόνα;

  • Πόρτο

    Votes: 26 51,0%
  • Λισαβόνα

    Votes: 25 49,0%

  • Total voters
    51

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Kαλησπερα . Θα βρεθουμε στο Πορτο σαν πρωτο σταθμο στην Πορτογαλια κι απο κει θα παμε Λισαβωνα . Η ερωτηση μου για οποιον εχει βρεθει η απλα ξερει ειναι η εξης . Ειχαμε προγραματισει να φυγουμε απο Πορτο 23 Ιουνιου αλλα ανακαλυψαμε οτι 23 Ιουνιου στο Πορτο γινεται η γιορτη του Sao Joao . Aναρωτιομαστε αν αξιζει να αλλαξουμε το προγραμμα μας και να παραμεινομε στο Πορτο να το δουμε , μενοντας ομως ετσι στη Λισαβωνα μονο 1,5 μερα αφου την αλλη μερα την εχουμε κλεισει για Σιντρα και Καπο ντα Ροκα . Καθε βοηθεια δεκτη . Ευχαριστω
Περισυ ήμουν Λισαβόνα στις 23 Ιουνίου. Δεν είχα ιδέα για τη γιορτή του Sao Joao αλλά κι εκεί τη γιορτάζουν. Τα στενά κατηφορίζοντας από Alfama, ήταν ουσιαστικά ένα τεράστιο υπαίθριο πάρτυ που όλοι έψηναν ( ψάρια! ), έπιναν και χόρευαν. Η ατμόσφαιρα θύμιζε φαβελες του Ρίο. Την άλλη μέρα όμως φτάνοντας Πόρτο ανακάλυψα ότι τη γιορτάζουν πιο μεγαλόπρεπα εκεί (άλλωστε είναι έθιμο 700 ετών και βάλε) . Ο κόσμος μαζεύεται απ'όλη την Πορτογαλία για να θαυμάσει και τα πυροτεχνήματα στο ποτάμι.Αν υπάρχει κατάλυμα για το βράδυ εκείνο στο Πόρτο σίγουρα θα είναι εμπειρία. Αν αξίζει η λαοθαλασσα να αλλάξετε το πρόγραμμα σας , περί ορεξεως..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ωραίο και όμορφο το Πόρτο αλλά περιορισμένο σε επιλογές...Αντίθετα στην Λισαβόνα ειναι πολύ περισσότερες.....Δεν συγκρίνονται...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Το προνομιο του Πορτο ειναι οι πολλες εκδρομες σε μνημεια Ουνεσκο γυρω, Braga Guimaraes Coimbra. Δηλαδη ειναι για καποιον που θελει γυρισμα.
Η Λισαβονα ως πολη καλυπτει μερες χωρις να βγεις πιο εξω καθολου. Δυο διαφορετικα ταξιδια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις ισοφάρισε το Πόρτο με την ψήφο μου. Προσωπικά ξετρελάθηκα με το Πόρτο, είναι ας πούμε ένα "ψιλοάγνωστο" (καλά όχι για το φόρουμ) διαμαντάκι, και δε σταμάτησα να βγάζω φωτογραφίες. Πανέμορφο μέρος και ας έχουμε κάνει εκεί δύο "διπλά" με Μάρκο και Ολιζαντέμπε (για τους γνώστες αυτό).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις ισοφάρισε το Πόρτο με την ψήφο μου. Προσωπικά ξετρελάθηκα με το Πόρτο, είναι ας πούμε ένα "ψιλοάγνωστο" (καλά όχι για το φόρουμ) διαμαντάκι, και δε σταμάτησα να βγάζω φωτογραφίες. Πανέμορφο μέρος και ας έχουμε κάνει εκεί δύο "διπλά" με Μάρκο και Ολιζαντέμπε (για τους γνώστες αυτό).
Στο διπλό του Ολιζαντεμπε ήμουν μέσα. Μπαίνει το γκολ, πάμε στα σύρματα και μας ξυλοφόρτωσαν οι πορτογαλομπατσοι. Κατά την αποχώρηση ο Μουρινιο έκανε μια χειρονομία κατευναστικη στους οπαδούς της ομάδας του σε φάση "ήρεμα, τους έχουμε στον επαναληπτικο ". Δίκιο είχε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στο διπλό του Ολιζαντεμπε ήμουν μέσα. Μπαίνει το γκολ, πάμε στα σύρματα και μας ξυλοφόρτωσαν οι πορτογαλομπατσοι. Κατά την αποχώρηση ο Μουρινιο έκανε μια χειρονομία κατευναστικη στους οπαδούς της ομάδας του σε φάση "ήρεμα, τους έχουμε στον επαναληπτικο ". Δίκιο είχε.

Εγώ πάλι ήμουν στον επαναληπτικό μέσα (και μάλιστα πίσω από το τέρμα του 0-2....). Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πίσω μου να λέει στον διπλανό του μετά το δεύτερο γκολ: "ρε τον άτιμο τον Μουρίνιο το έλεγε ότι τίποτα δεν τελείωσε...."
Όντως δίκιο είχε...

Οφτόπικ αλλά δε πειράζει, δεν παθαίνετε τίποτα, να μάθετε και κάτι! :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάλι ήμουν στον επαναληπτικό μέσα (και μάλιστα πίσω από το τέρμα του 0-2....). Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πίσω μου να λέει στον διπλανό του μετά το δεύτερο γκολ: "ρε τον άτιμο τον Μουρίνιο το έλεγε ότι τίποτα δεν τελείωσε...."
Όντως δίκιο είχε...

Οφτόπικ αλλά δε πειράζει, δεν παθαίνετε τίποτα, να μάθετε και κάτι! :p
Χου μωρη μαυρογατα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom