Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Φα

Θα σου πω γιατί πολύ μπερδεμένα τα πράγματα…
ΑΝ ξέραμε 100% ότι ισχύουν ακόμα οι χάρτινες travelcard δε θα χρειαζόταν καν να έχεις βγάλει το eticket Gatwick-London Bridge … θα είχες λύσει κ το θέμα 2for1 ΚΑΙ τις μετακινήσεις σας εκεί!!!
Κ για τη μετακίνηση από κ προς το αεροδρόμιο θα παίρνατε μια άλλη πιο οικονομική λύση!
Α, γειά σου!
Το eticket βεβαια θα το εβγαζα ουτως ή αλλως για να μετακινηθώ απο το gatwick στην πόλη και το αντιστροφο, οποτε ως προς αυτό δεν εχω ζημιωθεί καθολου.

Η χάρτινη η travelcard δεν έχει να κάνει με το αν θα πας στο αξιοθέατο με τρένο ή οχι… η χάρτινη είναι για ΟΛΑ τα μέσα
Δε διαφωνώ. Οπότε το επιχειρημα οτι δεν σου δεχομαι το eticket γιατι δεν ηρθες με τρενο, καταρρεει και γι' αυτόν τον λογο!!!! Να δεις που θα ειναι κομπλεδούρα το eticket και τζαμπα βασανιζομαστε!

Επίσης δεν μας την είχε κρατήσει ούτε μια φορά στο μέτρο στο μηχάνημα!Κανονικά περνούσε..!
Οποτε δε χρειάστηκε να φωνάξουμε κάποιον!
Αχ πολύ μπέρδεμα μου μοιάζουν πλέον
Α, καλό αυτό. Την εβαζες δηλ σε καποια σχισμή και σου την εβγαζε απο την αλλη? Και στα λεωφορεια πως την χρησιμοποιουσες?
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Α, γειά σου!
Το eticket βεβαια θα το εβγαζα ουτως ή αλλως για να μετακινηθώ απο το gatwick στην πόλη και το αντιστροφο, οποτε ως προς αυτό δεν εχω ζημιωθεί καθολου.
Αυτό σου λέω βρε! ΑΝ ίσχυε η χάρτινη travelcard δε θα εβγαζες ούτως ή άλλως το eticket…
Γιατί από την πόλη για το αεροδρόμιο κ το αντίστροφο υπάρχουν κ πιο φτηνές λύσεις..(απλα κάνουν λιιιγη παραπάνω ώρα!βεβαια ανάλογα τι ωρα θα φτάσετε ή θα φύγετε… πχ έχει τα λεωφορεια που μπορεί να κάνουν 1.5 ώρα αλλά κοστίζουν ούτε 2 λίρες… απλα δε λειτουργούν ξημερώματα αν φτάσετε)

Δε διαφωνώ. Οπότε το επιχειρημα οτι δεν σου δεχομαι το eticket γιατι δεν ηρθες με τρενο, καταρρεει και γι' αυτόν τον λογο!!!! Να δεις που θα ειναι κομπλεδούρα το eticket και τζαμπα βασανιζομαστε!
Απλα νομίζω η ειδοποιός διαφορά είναι πως το eticket σου δικαιολογεί μόνο τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο (οποτε ίσως γι’αυτο τσινάνε στα γκισέ στο 2for1) ενω η χάρτινη η travelcard αφορα ΟΛΑ τα ΜΜΜ
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Αυτό σου λέω βρε! ΑΝ ίσχυε η χάρτινη travelcard δε θα εβγαζες ούτως ή άλλως το eticket…
Γιατί από την πόλη για το αεροδρόμιο κ το αντίστροφο υπάρχουν κ πιο φτηνές λύσεις..(απλα κάνουν λιιιγη παραπάνω ώρα!βεβαια ανάλογα τι ωρα θα φτάσετε ή θα φύγετε… πχ έχει τα λεωφορεια που μπορεί να κάνουν 1.5 ώρα αλλά κοστίζουν ούτε 2 λίρες… απλα δε λειτουργούν ξημερώματα αν φτάσετε)
Το λεωφορειο εννοεις το easybus? Αυτο ειναι πιο φθηνο οντως, αλλά πρεπει να το κλεισεις νωριτερα ηλεκτρονικα, γιατι δε βρισκεις. Κανει επισης τον διπλασιο χρονο απο το τρενο και αφηνει στον σταθμό victoria ενω το ξενοδοχείο μας ειναι κοντά στο london bridge. Το πιο αποτρεπτικο ομως για να το επιλεξουμε ηταν οτι δεν ξερουμε τι ωρα θα φτασουμε. Η πτηση ειναι 5 το πρωι με wizz. Υποτιθεται οτι φτανει 7, αλλά παρακολουθω μερα παρα μερα την ιδια πτηση στο flight radar και διαπιστωνω οτι την μια μερα μπορει να φτασει 6.20 και την αλλη 10.15!!!!! Οποτε το ειχα απορριψει ουτως ή αλλως το λεωφορειο. Το anytime ειναι η καλυτερη λυση, οποτε το eticket που εβγαλα δεν το μετανιωνω!

Απλα νομίζω η ειδοποιός διαφορά είναι πως το eticket σου δικαιολογεί μόνο τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο (οποτε ίσως γι’αυτο τσινάνε στα γκισέ στο 2for1) ενω η χάρτινη η travelcard αφορα ΟΛΑ τα ΜΜΜ
Τι να σου πω... Αγγλοι ειναι αυτοί...πηγα πριν 4 μηνες Βιεννη και το ποσο ευκολα το οργανωσα αυτο το ταξιδι, χωρις να πονοκεφαλιασω καθολου, δε λεγεται! Και πηγαν ολα τέλεια! Και τωρα για το Λονδίνο ειμαι συνεχεια μπροστα σε διλημματα για το καθε τι! Για να μην σου πω ποσο ξεροσταλιασα μπροστα στο national rail, γιατι καθε μερα εβγαζε και διαφορετικο disruption στα δρομολογια και τα επικαιροποιησε μολις στις 3/8! Μεχρι και στο σωματειο των οδηγων, το ASLEF εμπαινα καθε μερα, για να δω τις ανακοινωσεις τους, γιατι αν δεν ειχε τρενο θα μου στοιχιζε ο κουκος αηδονι για να φτασω στην πόλη. Και τελικα απο 7-12/8 εχουν απεργια μονο απο τις υπερωριες, γι' αυτο και έχει λιγότερα δρομολογια, αλλά έχει! Τεσπαν! Εμπειρίες ειναι ολα αυτα και μας κανουν πιο εμπειρους ταξιδιωτες για τα επομενα ταξιδια μας!
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Καταρχάς, ζητώ ταπεινά συγγνώμη για την...ακούσια αλλαγή φύλου, αλλά είμαι από κινητό και δεν πηγαινοφερνω την οθόνη πανω κατω συνεχεια, για να θυμηθώ ποιος έγραψε τι!;)
Για το anytime ειχα κι εγω υποψη μου αυτο που μου επισυναπτεις, οτι δηλ ειναι ενα εισιτηριο που το βγαζεις μεν για ενα συγκεκριμενο δρομολογιο, αλλά μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για προηγούμενα και για επομενα δρομολογια μεσα στην ιδια μερα. Προσπαθώντας ομως να ερμηνευσω τα etickets μου, μην μπορώντας να δωσω αλλη εξηγηση, κατεληξα σε αυτή που ανέφερα παραπάνω. Αν υπαρχει καποια αλλη εξηγηση, για αυτο που γραφουν πανω, πολυ θα χαρώ να την ακούσω, να μου φυγει και η αγωνια που εχω για το αν τα εχω εκδωσει σωστά. Παντως οσο μιλάμε τωρα σκεφτηκα και μια αλλη λυση για να σιγουρεψω το 2-4-1: με την προϋπόθεση οτι δεν εχει καταργηθει η χαρτινη travelcard να βγαλω απο τον σιδηροδρομικο του Gatwick ή του London bridge και μια τέτοια. Θα ζημιωθω λιγο παραπανω σε σχεση με το σκεπτικό που εξεθεσα παραπανω για τις υπολοιπες μετακινησεις, αλλά θα ειναι πολυ μικρο το κακο σε σχεση με το να υποχρεωθω να πληρωσω ενα ακομα ολοκληρο εισιτηριο στο αξιοθεατο, αν δεν κανουν δεκτο το eticket λογω αποστασης του σταθμου. Σκεψου οτι 40 κανει η papercard και 40 εχει μονο το εισιτηριο για το μανταμ Τισό! Και εχω πληρωσει voucher που κοστιζουν γυρω στις 200£ αν τα αθροισω! Το ενστικτο μου παντως μου λεει οτι θα ειμαι οκ και με το eticket μονο. Τώρα αν εχει καταργηθεί η χαρτινη, θα το παιξω ρώσικη ρουλετα! Αν παντως ειχε καταργηθει, δε θα επρεπε να αναφερεται στο επισημο site? Απεναντίας, φιγουραρει εκεί με τα ούλα της, πρωτη μούρη στο Καβουρι σαν να λέμε!
Μην αγχώνεσαι, απλά το είπα για ενημέρωση :)

Σχετικά με τις χάρτινες Travelcards. Σε όλα τα site της National Rail και TfL αναφέρεται ρητά και κατηγορηματικά ότι έχουν καταργηθεί και μόνο "φόρτωση" σε Oyster μπαίνουν πλεον οι weekly, monthly και μεγαλύτερες... Αν το ψάξεις θα το δεις.

Επίσης, η Anytime ουσιαστικά έχεις αυτό που λέγεται να σπάσεις το ταξίδι. Δηλαδή να βγεις σε ένα σταθμό άλλον απ τον τελικό προορισμό, να πας κάπου αλλού και να συνεχίσεις μετά το ταξίδι σου στον τελικό προορισμό. Όταν φτάσεις στο τελικό προορισμό, τελειώνει η ισχύς της. Στο παραπάνω site αναφέρει επίσης ότι μπορείς να πας είτε στην ημέρα για την οποία το έβγαλες είτε μέχρι κάποια στιγμή αργότερα (στις return πχ δίνει μεγαλύτερο διάστημα). Αλλά αν δε κάνω λάθος, κάθε φορά εντός της ημέρας που θα την χρησιμοποιήσεις. Δηλαδή μπορεί να μη πετάξεις τελικά στις 10/8 και να πας στις 11/8, δεν ακυρώνεται, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις στις 11 (ή μέχρι όποτε λέει για το outwards) κτλ. Διευκρινίζω όμως, όταν φτάσεις στο προορισμό σου, τελειώνει η ισχύς. Διάβασε το αναλυτικά και ακολούθησε και τα λινκς.

Τέλος, όσον αφορά το 2for1, συμφωνώ ότι λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά εμπεριέχει ρίσκο, και όπως προείπα εξαρτάται απ τις ορέξεις του υπαλλήλου.

Αν κάτι λέω λάθος, κάποιος που γνωρίζει καλύτερα, ας διευκρινίσει.
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Τι να σου πω... Αγγλοι ειναι αυτοί...πηγα πριν 4 μηνες Βιεννη και το ποσο ευκολα το οργανωσα αυτο το ταξιδι, χωρις να πονοκεφαλιασω καθολου, δε λεγεται! Και πηγαν ολα τέλεια! Και τωρα για το Λονδίνο ειμαι συνεχεια μπροστα σε διλημματα για το καθε τι! Για να μην σου πω ποσο ξεροσταλιασα μπροστα στο national rail, γιατι καθε μερα εβγαζε και διαφορετικο disruption στα δρομολογια και τα επικαιροποιησε μολις στις 3/8! Μεχρι και στο σωματειο των οδηγων, το ASLEF εμπαινα καθε μερα, για να δω τις ανακοινωσεις τους, γιατι αν δεν ειχε τρενο θα μου στοιχιζε ο κουκος αηδονι για να φτασω στην πόλη. Και τελικα απο 7-12/8 εχουν απεργια μονο απο τις υπερωριες, γι' αυτο και έχει λιγότερα δρομολογια, αλλά έχει! Τεσπαν! Εμπειρίες ειναι ολα αυτα και μας κανουν πιο εμπειρους ταξιδιωτες για τα επομενα ταξιδια μας!
Και τώρα θα πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ θα το δείς! 😉
Κι εγώ έτσι είχα πονοκεφαλιασει όταν είχα ξαναπάει Λονδίνο… και απ’οτι βλέπω, ΠΑΛΙ τα ίδια θα τραβήξω!
Να κοιτάξετε να το ευχαριστηθείτε!!Τώρα 100€ πάνω 100€ κάτω, μπροστά σε τέτοιο ταξίδι, δε θα κάνει τρομερή διαφορά!!!
Θα πάθετε σοκ!Προσωπικα έκλαιγα όταν έφευγα από Λονδίνο!
Να γεμίσετε όσες περισσότερες εικόνες μπορείτε!
Και ΑΝ θυμηθείτε, στην επιστροφή γράψτε τελικά τι απέγινε να δω κι εγώ τι θα κάνω 😋
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Μην αγχώνεσαι, απλά το είπα για ενημέρωση :)

Σχετικά με τις χάρτινες Travelcards. Σε όλα τα site της National Rail και TfL αναφέρεται ρητά και κατηγορηματικά ότι έχουν καταργηθεί και μόνο "φόρτωση" σε Oyster μπαίνουν πλεον οι weekly, monthly και μεγαλύτερες... Αν το ψάξεις θα το δεις.

Επίσης, η Anytime ουσιαστικά έχεις αυτό που λέγεται να σπάσεις το ταξίδι. Δηλαδή να βγεις σε ένα σταθμό άλλον απ τον τελικό προορισμό, να πας κάπου αλλού και να συνεχίσεις μετά το ταξίδι σου στον τελικό προορισμό. Όταν φτάσεις στο τελικό προορισμό, τελειώνει η ισχύς της. Στο παραπάνω site αναφέρει επίσης ότι μπορείς να πας είτε στην ημέρα για την οποία το έβγαλες είτε μέχρι κάποια στιγμή αργότερα (στις return πχ δίνει μεγαλύτερο διάστημα). Αλλά αν δε κάνω λάθος, κάθε φορά εντός της ημέρας που θα την χρησιμοποιήσεις. Δηλαδή μπορεί να μη πετάξεις τελικά στις 10/8 και να πας στις 11/8, δεν ακυρώνεται, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις στις 11 (ή μέχρι όποτε λέει για το outwards) κτλ. Διευκρινίζω όμως, όταν φτάσεις στο προορισμό σου, τελειώνει η ισχύς. Διάβασε το αναλυτικά και ακολούθησε και τα λινκς.

Τέλος, όσον αφορά το 2for1, συμφωνώ ότι λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά εμπεριέχει ρίσκο, και όπως προείπα εξαρτάται απ τις ορέξεις του υπαλλήλου.

Αν κάτι λέω λάθος, κάποιος που γνωρίζει καλύτερα, ας διευκρινίσει.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις! Σε 3 ημέρες θα ξερουμε τι θα γίνει! Θα κανω δέηση στον πολιούχο των υπαλλήλων των αξιοθεάτων, να τους εχει σε καλή διαθεση! Χαχαχα! Que sera, sera!
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Μην αγχώνεσαι, απλά το είπα για ενημέρωση :)

Σχετικά με τις χάρτινες Travelcards. Σε όλα τα site της National Rail και TfL αναφέρεται ρητά και κατηγορηματικά ότι έχουν καταργηθεί και μόνο "φόρτωση" σε Oyster μπαίνουν πλεον οι weekly, monthly και μεγαλύτερες... Αν το ψάξεις θα το δεις.

Επίσης, η Anytime ουσιαστικά έχεις αυτό που λέγεται να σπάσεις το ταξίδι. Δηλαδή να βγεις σε ένα σταθμό άλλον απ τον τελικό προορισμό, να πας κάπου αλλού και να συνεχίσεις μετά το ταξίδι σου στον τελικό προορισμό. Όταν φτάσεις στο τελικό προορισμό, τελειώνει η ισχύς της. Στο παραπάνω site αναφέρει επίσης ότι μπορείς να πας είτε στην ημέρα για την οποία το έβγαλες είτε μέχρι κάποια στιγμή αργότερα (στις return πχ δίνει μεγαλύτερο διάστημα). Αλλά αν δε κάνω λάθος, κάθε φορά εντός της ημέρας που θα την χρησιμοποιήσεις. Δηλαδή μπορεί να μη πετάξεις τελικά στις 10/8 και να πας στις 11/8, δεν ακυρώνεται, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις στις 11 (ή μέχρι όποτε λέει για το outwards) κτλ. Διευκρινίζω όμως, όταν φτάσεις στο προορισμό σου, τελειώνει η ισχύς. Διάβασε το αναλυτικά και ακολούθησε και τα λινκς.

Τέλος, όσον αφορά το 2for1, συμφωνώ ότι λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά εμπεριέχει ρίσκο, και όπως προείπα εξαρτάται απ τις ορέξεις του υπαλλήλου.

Αν κάτι λέω λάθος, κάποιος που γνωρίζει καλύτερα, ας διευκρινίσει.
Αν φορτώσεις σε oyster την εβδομαδιαία travelcard έχει ισχύ ως προς το 2for1;; Ιδού το ερώτημα! Δηλ οκ καταργήθηκαν οι χάρτινες…
Τώρα που φορτώνονται σε oyster μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάλι σε voucher;
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Και τώρα θα πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ θα το δείς! 😉
Κι εγώ έτσι είχα πονοκεφαλιασει όταν είχα ξαναπάει Λονδίνο… και απ’οτι βλέπω, ΠΑΛΙ τα ίδια θα τραβήξω!
Να κοιτάξετε να το ευχαριστηθείτε!!Τώρα 100€ πάνω 100€ κάτω, μπροστά σε τέτοιο ταξίδι, δε θα κάνει τρομερή διαφορά!!!
Θα πάθετε σοκ!Προσωπικα έκλαιγα όταν έφευγα από Λονδίνο!
Να γεμίσετε όσες περισσότερες εικόνες μπορείτε!
Και ΑΝ θυμηθείτε, στην επιστροφή γράψτε τελικά τι απέγινε να δω κι εγώ τι θα κάνω 😋
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Όντως εχω ετοιμασει ενα προγραμμα-υπερπαραγωγή, οπότε και τα μισά να βγουν από αυτα που εχω προγραμματίσει, πάλι ευχαριστημενη, θα ειμαι! Αλλά δεν παμε με ηττοπαθεια! Παμε για να το "σκίσουμε" το πρόγραμμα!
Εννοείται, θα σας κάνω update από εκεί τις τελευταίες ταξιδιωτικές πληροφορίες!

Αν φορτώσεις σε oyster την εβδομαδιαία travelcard έχει ισχύ ως προς το 2for1;; Ιδού το ερώτημα! Δηλ οκ καταργήθηκαν οι χάρτινες…
Τώρα που φορτώνονται σε oyster μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάλι σε voucher;
Απο αυτά που ειχα διαβασει, δεν ισχυει το 2-4-1 σε αυτη την περιπτωση. Φαινεται κι απ'το screenshot. Μόνο οτι εχει το logo του rail μετραει. Αλλά υπαρχουν εμπειροτεροι εμού, να σου απαντησουν με μεγαλυτερη σιγουριά. Screenshot_20230807-205025_Samsung Internet.jpg
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Αν φορτώσεις σε oyster την εβδομαδιαία travelcard έχει ισχύ ως προς το 2for1;; Ιδού το ερώτημα! Δηλ οκ καταργήθηκαν οι χάρτινες…
Τώρα που φορτώνονται σε oyster μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάλι σε voucher;
Ρητά και κατηγορηματικά όχι. Δεν ισχύει το 2for1 σε Oyster.

Το θέμα είναι ότι ενώ έχει καταργηθεί, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, σε κάποιους σταθμούς National Rail πας στο ticket office - και όχι στα αυτόματα μηχανήματα επουδενί - και στη βγάζουν. Ποιος ξέρει γιατί. Ίσως τους έχουν μείνει "χαρτόνια", ίσως το κάνουν άτυπα, ίσως δηλώνουν επίσημα ότι καταργήθηκε αλλά μέχρι κάποια στιγμή να το συνεχίζουν χωρίς να το διαφημίζουν...
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Ρητά και κατηγορηματικά όχι. Δεν ισχύει το 2for1 σε Oyster.

Το θέμα είναι ότι ενώ έχει καταργηθεί, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, σε κάποιους σταθμούς National Rail πας στο ticket office - και όχι στα αυτόματα μηχανήματα επουδενί - και στη βγάζουν. Ποιος ξέρει γιατί. Ίσως τους έχουν μείνει "χαρτόνια", ίσως το κάνουν άτυπα, ίσως δηλώνουν επίσημα ότι καταργήθηκε αλλά μέχρι κάποια στιγμή να το συνεχίζουν χωρίς να το διαφημίζουν...
Το θέμα είναι ότι αν κάποιος (εγώ καλή ώρα) θέλει να οργανώσει από τώρα σιγά σιγά το ταξίδι του πως μπορεί να είναι σίγουρος για το τι θα ισχύει σε 6 μήνες και αν και τότε θα τους έχουν μείνει χαρτόνια κ τυπώνουν άτυπα τις travelcard;😡
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Το θέμα είναι ότι αν κάποιος (εγώ καλή ώρα) θέλει να οργανώσει από τώρα σιγά σιγά το ταξίδι του πως μπορεί να είναι σίγουρος για το τι θα ισχύει σε 6 μήνες και αν και τότε θα τους έχουν μείνει χαρτόνια κ τυπώνουν άτυπα τις travelcard;😡
Αν ρωτάς εμένα, η άποψη μου είναι ότι μέχρι τότε θα έχουν καταργηθεί εντελώς τα χάρτινα εισιτήρια. Ήταν στο πρόγραμμα να γίνει απο πέρσι... Άρχισε να εφαρμόζεται απο φέτος το Φλεβάρη αν δε κάνω λάθος. Το τι θα ισχύει τότε για το 2for1 κτλ, κανείς δε το ξέρει. Επίσης σου ανέφερα και νωρίτερα. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές με προσφορές και πακέτα που περιλαμβάνουν όλα τα αξιοθέατα ή και περισσότερα σε καλές τιμές (ενδεχομένως και καλύτερε, ανάλογα με το τι θες)... Ψάξου και θα τα βρεις, ήδη έχω αναφέρει ένα πιο πριν.
 

SofakiXef

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Αν ρωτάς εμένα, η άποψη μου είναι ότι μέχρι τότε θα έχουν καταργηθεί εντελώς τα χάρτινα εισιτήρια. Ήταν στο πρόγραμμα να γίνει απο πέρσι... Άρχισε να εφαρμόζεται απο φέτος το Φλεβάρη αν δε κάνω λάθος. Το τι θα ισχύει τότε για το 2for1 κτλ, κανείς δε το ξέρει. Επίσης σου ανέφερα και νωρίτερα. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές με προσφορές και πακέτα που περιλαμβάνουν όλα τα αξιοθέατα ή και περισσότερα σε καλές τιμές (ενδεχομένως και καλύτερε, ανάλογα με το τι θες)... Ψάξου και θα τα βρεις, ήδη έχω αναφέρει ένα πιο πριν.
Βtw έχεις επισκεφθεί εσυ το Λονδίνο; Γιατί δημιούργησα ένα τοπικ με ερώτηση αλλά δε νομίζω να απαντηθεί ΠΟΤΕ 😅 μήπως ρωτήσω εσένα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom