Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκία Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway..η ιστορία του δρόμου

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Απίστευτο οδοιπορικό, ευχαριστούμε για τις μοναδικές εικόνες και για τον χρόνο που διέθεσες να μεταφέρεις την ιστορία. Πολλά μπράβο!!!
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Γιάννη σε ευχαριστούμε για τις υπέροχες εικόνες και τις μεστές περιγραφές και πληροφορίες που μας παρουσίασες! Μας ταξίδεψες σε μέρη άγνωστα αλλά τόσο όμορφα! Να σαι καλά και να μας ταξιδεύεις!
Υ.Γ Περιμένω με ανυπομονησία το Καλαμαριά-Χανιά!!!Τι δεν θα το γράψεις επειδή γέμισαν οι σκληροί; Άντε γιατί θα γράψω εγώ το Ρέθυμνο-Νεάπολη Θ το καλοκαίρι!
(έχεις γίνει εξάρτηση!! γείτονα)
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Αν εγώ νοιώθω περίεργα που τελείωσε αυτή η ιστορία, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ένοιωσες εσύ όταν έφτασε στο τέλος του αυτό το ταξίδι και τη στιγμή που μπήκες ξανά στην Ελλάδα. Σε ευχαριστούμε πραγματικά για αυτή την υπέροχη μαραθώνια ιστορία. Εύχομαι να κάνεις όλα τα φανταστικά ταξίδια που ονειρεύεσαι!
Ακόμη νοιώθω αυτήν την επιστροφή...σε ευχαριστώ που την παρακολούθησες!

Σε ευχαριστούμε Γιάννη που κάθισες τόσες ώρες για να γράψεις εδώ το τεράστιο ταξίδι σου. Είχες τρομερή συνέπεια σε αυτό, και ξέρω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι καμιά φορά με τα τρεχάματα που έχομε, αφού ούτε κι εσύ δεν είσαι παιδί πια. Μπορεί να μην είσαι μικρός αλλά έχεις τόσο ενθουσιασμό που απέκτησες πολλούς οπαδούς εδώ. Περιμένουμε όλοι μια νέα ιστορία σου, γραμμένη με τον απλό ελκυστικό σου τρόπο. Μέχρι τότε θα μας λείπει το χαμόγελό σου και το σήμα της νίκης με τα δυο σου δάκτυλα.

Αυτό σου το ταξίδι μου έβαλε στο μυαλό να επισκεφτώ τις ορεινές περιοχές της κεντρικής Ασίας. Αν είμαι καλά θα γίνει τα επόμενα χρόνια. Επίσης μου μπήκε η ιδέα επίσκεψης στη Ρωσία, που δεν έχω πάει, ακόμα και στο Κίεβο. Για τη Ρωσία βέβαια έχω σαν όνειρο τον υπερσιβηρικό, αλλά η Μόσχα και η Πετρούπολη είναι άλλο.

Έχω κάνει τον επόμενο χάρτη που είναι από την 9η μέρα του ταξιδιού σου μέχρι την 23η. Περιμένω και τον @Yorgos να τελειώσει την δική του ιστορία για την περιοχή και θα κάνω ένα συνδυασμό.

View attachment 266330
Να είσαι καλά φίλε μου! Σε ευχαριστώ για τα υπέροχα λόγια σου αλλά και για την καθόλη ενεργή σου συμμετοχή στην ιστορία, διαλευκάνοντας έτσι τις όποιες απορίες που γεννήθηκαν σε κάποιον που την διάβαζε. Επίσης χαίρομαι που με τις εικόνες μου βοήθησα στο να βάλεις στόχο κομμάτια αυτού του ταξιδιού! Όσο για το μικρός ή μεγάλος, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση :D, φτάνω αισίως τα 39 σε μερικές μέρες

Απλά καταπληκτικό, δεν έχω λόγια μετά από αυτή την ιστορία-ταξίδι-φωτογραφίες.
Παρ' ότι έχω κάνει 6 οδικά ταξίδια τα τελευταία 9 χρόνια όλα προς Kazan Russia με διαφορετική διαδρομή κάθε φορά. Δυστυχώς αμελούσα να γράψω και να ανεβασω φώτο.
Να έχεις καλά ταξίδια.
Σ'ευχαριστω πολύ!

Απίστευτο οδοιπορικό, ευχαριστούμε για τις μοναδικές εικόνες και για τον χρόνο που διέθεσες να μεταφέρεις την ιστορία. Πολλά μπράβο!!!
Να είσα;ι καλά φίλε μου!

Γιάννη σε ευχαριστούμε για τις υπέροχες εικόνες και τις μεστές περιγραφές και πληροφορίες που μας παρουσίασες! Μας ταξίδεψες σε μέρη άγνωστα αλλά τόσο όμορφα! Να σαι καλά και να μας ταξιδεύεις!
Υ.Γ Περιμένω με ανυπομονησία το Καλαμαριά-Χανιά!!!Τι δεν θα το γράψεις επειδή γέμισαν οι σκληροί; Άντε γιατί θα γράψω εγώ το Ρέθυμνο-Νεάπολη Θ το καλοκαίρι!
(έχεις γίνει εξάρτηση!! γείτονα)
Εγώ ευχαριστώ για τα όμορφα σχόλια σας! Η αλήθεια είναι οτι μόλις επέστρεψα από ένα 5θήμερο οδοιπορικό (χωμάτινο και ασφάλτινο) απ τα όμορφα βουνά του Ηρακλείου και του Αγίου Νικολάου! Οπότε από φώτο...καταλαβαίνεις :D


Εύχομαι σε όλους καλά ταξίδια! :)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Συγχαρητήρια και πάλι!. Θα μπορούσες, κάπου στο βάθος, να ανακαλύψεις και μια επιχειρηματική ευκαιρία. Δεν θα είσαι ο πρώτος. Το σίγουρο είναι ότι "το 'χεις" κι αν έχεις και τέτοιες ανησυχίες, δεν θα 'ταν κακό να το επεξεργάζεσαι....το βράδυ πριν κοιμηθείς...:)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η ιστορία σου είναι πολύ όμορφη όπως και το ταξιδιωτικό σου, να είσαι γερός και να πραγματοποιήσεις όλα σου τα ταξιδιωτικά όνειρα. Αν μου επιτρέπεις όπως θα ήθελα με όλο το θάρρος να κάνω μια επισήμανση. Όταν ταξιδεύουν δυο άτομα με δυο διαφορετικές μηχανές θεωρώ καλό να μη προπορεύεται ο ένας αρκετά, γιατί μπορεί κάτι να συμβεί στον έποντα και να μη το αντιληφθείς. Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν έδωσες τη δέουσα σημασία όταν ο συνταξιδιώτης σου έπεσε από τη μηχανή. Φιλικές παρατηρήσεις σου κάνω με όλη την καλή διάθεση, που θα σε βοηθήσουν κι εσένα να συμπορευτείς καλύτερα στο επόμενο road trip με παρέα.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Συγχαρητήρια και πάλι!. Θα μπορούσες, κάπου στο βάθος, να ανακαλύψεις και μια επιχειρηματική ευκαιρία. Δεν θα είσαι ο πρώτος. Το σίγουρο είναι ότι "το 'χεις" κι αν έχεις και τέτοιες ανησυχίες, δεν θα 'ταν κακό να το επεξεργάζεσαι....το βράδυ πριν κοιμηθείς...:)
Να είσαι καλά! Είναι ένα όνειρο που το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου, δεν ξέρω αν είναι εύκολα υγροποιήσιμο στην Ελλάδα του σήμερα ώστε να σου αποφέρει το 100% των εσόδων για να ζεις. κάποιοι το έχουν κάνει με επιτυχία βέβαια...ίδωμεν!

Η ιστορία σου είναι πολύ όμορφη όπως και το ταξιδιωτικό σου, να είσαι γερός και να πραγματοποιήσεις όλα σου τα ταξιδιωτικά όνειρα. Αν μου επιτρέπεις όπως θα ήθελα με όλο το θάρρος να κάνω μια επισήμανση. Όταν ταξιδεύουν δυο άτομα με δυο διαφορετικές μηχανές θεωρώ καλό να μη προπορεύεται ο ένας αρκετά, γιατί μπορεί κάτι να συμβεί στον έποντα και να μη το αντιληφθείς. Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν έδωσες τη δέουσα σημασία όταν ο συνταξιδιώτης σου έπεσε από τη μηχανή. Φιλικές παρατηρήσεις σου κάνω με όλη την καλή διάθεση, που θα σε βοηθήσουν κι εσένα να συμπορευτείς καλύτερα στο επόμενο road trip με παρέα.
Σ ευχαριστώ Φένια να είσαι καλά!

Είναι μεγάλο το θέμα που ανοίγεις. Δέχομαι την επισήμανση σου και την άποψη σου, λάθη κάναμε και οι δύο στο ταξίδι. Για παράδειγμα στο κομμάτι με την άμμο δεν μπορούσες να περάσεις με πολύ μικρή ταχύτητα καθώς θα πάθαινες αυτο που έπαθε ο Κωστας λόγω του βάρους των μηχανών που βουλιάζουν, αν ήμασταν κοντά μερικές φορές στο χώμα ο κίνδυνος είναι ο ένας να πέσει πάνω στον άλλο. Επίσης οι ταχύτητες στην άμμο είναι μικρές και οι πτώσεις ανώδυνες. Ο δρόμος είχε αρλετή κίνηση αν κάποιος χρειαζόταν βοήθεια άλλα και πάλι σε τέτοια ταξίδια πρέπει να μάθεις να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις και μόνος σου. (για παράδειγμα εγώ γύρισα μόνος) . Άλλωστε δεν ήμουν πολύ μακριά και πάντα γυριζα κλπ. Επίσης ο ιδιος ο Κωστας μου είχε πει να προπορεύομαι λίγο γιατι ήθελε τις δικές του στάσεις για φώτο. Ένα άλλο θέμα ήταν η απειρία του Κώστα σε αυτές τις συνθήκες παρότι το πάλεψε μια χαρα! Θα έπρεπε να είχε κάνει περισσότερη εξάσκηση (η και μαθήματα), όμως του βγάζω το καπέλο γιατί οδήγησε απολύτως συνετά και με βάση τις δυνατότητες του! Εγώ έχω μάθει με το χώμα και ειδικά με το συγκεκριμένο γιατι έτσι είναι και η Κρήτη, άσε που τρελαίνομαι. Ο Κώστας μου αποκάλυψε οτι δεν θα ξαναέκανε, δεν του αρέσει άλλωστε, απλά το έκανε για να εκπληρώσει αυτό το όνειρο του.

Είναι λοιπόν πολλοί οι παράγοντες, ειδικά στο χώμα. Εγώ δέχομαι οτι υπήρχαν λάθη εκατέρωθεν, είναι δύσκολο να μην υπάρξουν, ήμασταν άλλωστε 2 φαινομενικά ''άγνωστοι'' άνθρωποι
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
κουβεντα να γινεται...εχεις γνωσεις μηχανικες? δηλαδη αν χαλασει κατι στιν μεση του πουθενα μπορεις να βγαλεις μια ακρη? δεν μιλαμε να αλλαξεις λαστιχο...μιλαμε για μηχανικη βλαβη
(απο περιεργεια ρωταω...εγω ας πουμε ξερω μονο τα πολυ βασικα, ok να αλλαξω λαστιχο κλπ...αλλα απο αλλα δεν σκαμπαζω)....
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
κουβεντα να γινεται...εχεις γνωσεις μηχανικες? δηλαδη αν χαλασει κατι στιν μεση του πουθενα μπορεις να βγαλεις μια ακρη? δεν μιλαμε να αλλαξεις λαστιχο...μιλαμε για μηχανικη βλαβη
(απο περιεργεια ρωταω...εγω ας πουμε ξερω μονο τα πολυ βασικα, ok να αλλαξω λαστιχο κλπ...αλλα απο αλλα δεν σκαμπαζω)....
Ναι ξερω αρκετά πράγματα, πέρα οτι κάνω εγώ σέρβις (εκτός όταν χρειαστούν εξεζητημένα πράγματα και φύσικά μπρίζομα στο διαγνωστικό), έχω μάθει την μηχανή μου καθώς έχω 10 χρόνια το ίδιο μοντελο και ξέρω που μπορεί να εμφανίσει κάποια θέματα. Τωρα αν είναι κάτι πολύ δύσκολο που απαιτεί και ειδικά εργαλεία δεν μπορώ να το κάνω. Είναι αναγκαίο όμως να γνωρίζεις καλά το όχημα και μερικά μηχανολογικά πραγματάκια αν κάνεις τέτοια ταξιδια, αλλιώς στην πρώτη στραβή θα γυρίσεις πίσω με πολλά έξοδα και ταλαιπωρία

Είχα αντιμετωπίσει ένα τέτοιο θέμα στη Νορβηγία την ημέρα που θα πηγαίναμε στο Nordkapp, χάλασε το ρελέ της αντλίας βενζίνης, πήρα τηλ και ρώτησα το μηχανικό μου αφου του περιέγραψα τα συμπτώματα (μίζα χωρις να δίνει καύσιμο) σκέφτηκε κι αυτος το ίδιο που μου ήρθε κι εμένα στο μυαλο (το ρελε). Για να το αντιμετωπίσω τράβηξα ρεύμα απ την μπαταρία και έδωσα κατευθείαν στην αντλία, έβαλα κι ένα διακόπτη παράλληλα για να την έκλεινα όταν σταματούσα την μηχανή (Ηλεκτρολόγος μηχανικός γαρ :D). Κάτι τέτοια πραγματάκια τα κατέχω αρκεί να εντοπίσω το πρόβλημα. Πάντα κρατάω κάποια spare ανταλλακτικά και διάφορα αναλώσιμα σε τέτοια μακρινά ταξίδια
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Ιστοριάρα!!!!!
(Ναι, το ξέρω, επαναλαμβάνομαι...)
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.211
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
World
Ιστοριάρα!!!!!
(Ναι, το ξέρω, επαναλαμβάνομαι...)
Δεν πειράζει, σ ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

Συναδελφικά συγχαρητήρια για τη μεταφορά!
Αφήστε το λίγο να ''κάτσει'' η σκόνη, ακόμα απαντάμε σε απορίες διευκρινήσεις κλπ :)

Επίσης γιατι κόπηκαν χώρες απ τον Τίτλο?? Δεν υπήρχε τόση Ρωσία και Ουκρανια?. Τα πάσα της Ρουμανιας ?? Γεωργια?? Έχω την εντύπωση οτι δεν πρέπει να αφαιρεθουν. Εστω να αφαιρεθεί η Βουλγαρία που ήταν πέρασμα της μιας μέρας αλλά τα υπόλοιπα έχουν πολύ αρκετή πληροφορια και φωτος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom