Travelstories and Avast Antivirus

Lineas

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όπως και χθες κλείνω το Avast για να μπω εδώ αλλά μου παρουσιάστηκε κάτι καινούργιο.Κάποιες φορές όχι πάντα καθώς φορτώνεται η σελίδα είτε η κεντρική είτε αυτή του φόρουμ προσπαθεί να ανοίξει το acrobat reader :shock:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά σας παρακαλώ την υπομονή σας, όπως είδατε και στο θέμα που έχει ανοίξει ήδη, το site υπέστη επίθεση από hacker. Λόγω της δικής μου απουσίας μπορέσαμε να διορθώσουμε μόνο λίγα από τα προβλήματα που προέκυψαν. Από Δευτέρα που θα είμαι πίσω, θα αρχίσω να δουλεύω πάνω στην πλήρη αποκατάσταση του site. Μέχρι τότε, θα βοηθήσετε ιδιαίτερα αν απλά αναφέρετε όλα τα προβλήματα που συναντάτε μέσα στο site, ώστε να μπορώ να τα αντιμετωπίσω με τη σειρά επιστρέφοντας, έχοντας πρώτο στη λίστα μου το Jetlag :)

Χαιρετισμούς από το μακρινό San Francisco,
Def.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Από Δευτέρα που θα είμαι πίσω, θα αρχίσω να δουλεύω πάνω στην πλήρη αποκατάσταση του site.

Def.
Κανονισα να ερθει η φιλαρμονικη του Δημου Αθηναιων και τα media στο αεροδρομιο:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
νομίζω μόνο το avast πάντως έχει αυτό το θέμα.. εγώ με δύο διαφορετικά άλλα αντιβιοτικά σε σπίτι και γραφείο δεν έχω κανένα θέμα...
και εγω με νορτον, δεν εχω κανενα προβλημα..αλλα γενικα τις πιο πολλες φορες που παω να μπω στο σαιτ μου κολλαει το firefox και με πεταει εξω..ανησυχω λιγακι, αλλα οκ, υπομονη μεχρι δευτερα..

δεν θελω να κανω φορματ!!:klaps::klaps:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλό ταξίδι της επιστροφής Δευκαλίωνα!

Ελπίζουμε να τα πέρασες σούπερ! ;)

Σχετικά με τα προβλήματα, πρέπει να κολλήσαμε κάποιοι εδώ μέσα κάποιον ιό.

Από τότε που παρουσιάστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα, ξεκίνησαν διάφορα προβλήματα στο pc μου. Για παράδειγμα, κάποιες φορές μου κλείνει ο firefox στα καλά καθούμενα (αυτό μπορεί να οφείλεται και σε πρόσφατη αναβάθμιση του ίδιου του firefox που έγινε την ίδια μέρα).

Επίσης, όταν κάνω μια αναζήτηση στο google ή όταν πάω να ανοίξω κάποιο λινκ, μου ανοίγει άλλη σελίδα, συνήθως διάφορα καζίνο.

Ακόμη, κάποιες φορές δεν μου παίζει βιντεάκια του youtube!

Ας συγκεντρώσουμε τα προβλήματα εδώ για να δούμε τι συμβαίνει στον καθένα και να τα αντιμετωπίσουμε από κοινού.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Εγώ ευτυχώς δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα απλά για τους χρήστες που απενεργοποιούν το AV τους για να μπαίνουν στο site, θεωρώ πιο σημαντική την ασφάλεια του υπολογιστή από λίγες μέρες εκτός forum. Γενικώς δεν είναι καλή ιδέα να κλείνεις το AV, πόσο μάλλον όταν ξέρεις πως σε ένα site υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης προτείνω για όσους δεν το'χουν κάνει ήδη, να κάνουν ένα full scan το pc τους για ιούς αλλά και με κάποιο πρόγραμμα σαν το Spybot για να καθαρίσουν από spyware, adware που πολλές φορές τα AV δεν εντοπίζουν.

Αυτά μέχρι να επιστρέψει ο Def και μπορέσει να κάνει scan και να καθαρίσει όλο το site.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ δεν το απενεργοποίησα καθόλου το antivirus αλλά παρόλα αυτά μάλλον κάπου ξεγελάστηκε. Κι επίσης έκανα και πλήρη έλεγχο ιών στο pc μου αλλά και με spybot, καθάρισε μερικά πράγματα αλλά κάποια προβλήματα παραμένουν.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμένα πάντως πρέπει να μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα. Δεν μου κάνει πλέον το avast τις αναβαθμίσεις λέγοντας ότι δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στο domain...
Ετσι την πατησα και εγω και νομιζα οτι ολα ειναι ροδινα....εχω βαλει το avast στην επιλογη αυτοματη ενημερωση και νομιζα οτι ολα ειναι καλα....οταν μπηκα ομως στο φορουμ και ειδα αυτα που γραφετε λεω γιατι δεν με ενημερωσε το avast εμενα;;; Οποτε κοιταζω και δεν ηταν ενημερωμενο....οποτε λεω την κατσαμε πατριωτη τωρα....θα ειμαι γεματος ιους...παω να κανω ενημερωση χειροκινητα και μου ελεγε οτι υπαρχει προβλημα με τον server....οκ παω απο αλλου...μπαινω στο σιτε του avast avast! - Download antivirus software for spyware and virus protection παω στα download και κατεβαζω την τελευταια ενημερωση για τους ιους...κανω scan μετα και εχει βρει καμια 5ρια ιους...ευτηχως για καλη μου τυχη τους σβυνει ολους μαζι με τα μολυσμενα αρχεια...ενα αρχειο ηταν απο τα windows και το εσβυσα...ευτηχως το φορματ το γλιτωσα!!! Να πω βεβαια οτι σε καμια μα καμια περιπτωση δεν απενεργοποιουμε τα antivirus προγραμματα!!! Οταν μας ενημερωνουν οτι δεν πρεπει να μπουμε καπου απλα δεν μπαινουμε!!! Εγω απο την δουλεια μπηκα σημερα που μαλλον ειναι φουλ στους ιους καθως δεν εχει antivirus...ποτε θα τα παιξει να δω.....απο το προσωπικο μου Pc παντος θα μπω μονο οταν δωσει το οκ ο admin....θελει πολυ προσοχη με τους ιους γενικα. Το προβλημα που παρατηρησα στο προσωπικο μου Pc ηταν οτι δεν εκανε shut down κανονικα...επρεπε να το εχω καταλαβει οτι κατι παιζει με ιο....μετα ομως το καθαρισμα ολα οκ!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εμένα τελικά μου την έκανε την αναβάθμιση κάποια στιγμή μέσα στο σαββατοκύριακο κι αφού έκανα εξονυχιστικό έλεγχο για ιούς και ότι άλλο είχα σε αντίστοιχα προγράμματα.

Δεν παρατήρησα άλλα προβλήματα αυτές τις δύο ημέρες, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος μια και δεν είχα χρόνο να το ξαναελέγξω μετά την αναβάθμιση.

Σαφώς ούτε εγώ απενεργοποίησα ούτε στιγμή το antivirus μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom