Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν έχω καμία αμφιβολία, απλά με ενδιαφέρει στατιστικά πόσα μέλη που έχουν ψηφίσει να έχουν πάει ταυτόχρονα και στην Κούβα.
Ίσως ο kalspiros να κρατάει τα συγκεκριμένα στατιστικά γιατί βαριέμαι να ανατρέξω 25+ σελίδες.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
10-london 16.32 (1.53)
9-luxembourg 16.38 (1.38)
8-amsterdam 16.41 (1.74)
7-bern 16.58 (1.32)
6-tallin 17.2 (1.56)
5-lisbon 17.41 (1.24)
4-stockholm 17.71 (1.55)
3-rome 17.73 (1.59)
2-paris 18.26 (0.94)
1-havana 18.45 (1.52)
έχουμε μικρές αλλαγές στο top-10:
10-prague
09-bern
08-london
07-amsterdam
06-tallin
05-lisbon
04-rome
03-stockholm
02-paris
01-havana

North από τους 55 χρήστες που έχουν συμμετάσχει, οι 12 έχουν ψηφίσει Αβάνα (~22%). Αν εξαιρέσουμε ένα 12 από depy!!! και ένα 17 από Traveller, όλα τα άλλα είναι 18,19,20
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ευχαριστώ kalspiro... είναι φοβερό στατιστικό πάντως ότι 1 μέλος στα 4.5 απ΄όσα έχουν ψηφίσει έχουν πάει Κούβα που δεν τη λες και τον πιο συνηθισμένο προορισμό για ένα μέσο Έλληνα.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Εγώ δε θα δώσω βαθμολογία γτ έχω επισκεφθεί ελάχιστες πρωτεύουσες μιας και μεχρι τώρα έχω κάνει λιγότερο "mainstream" επιλογές τύπου Εδιμβούργο αντί Λονδίνου ή Νάπολης αντι Ρώμης (αυτό θα το διορθώσω σύντομα), οπότε εχω την στοιχειώδη αυτογνωσία οτι δεν μπορώ να κρίνω.

Θα δώσω μόνο ένα τοπ 5 αγαπημένων πόλεων μιας φίλης Βραζιλιάνας από το Ριο που φιλοξένησα πέρυσι, όταν έμενα ακόμα Αθήνα, μαζί με έναν κολλητό της από τη Lyon και ελπίζω να μην πάθουν συγκοπή μερικοί. Η λίστα όπως είπα είναι των 5 αγαπημένων της πόλεων γενικότερα και έχει ταξιδέψει σχεδόν σε όλες τις πρωτεύουσες τις Ευρώπης αλλά και αρκετες άλλες πόλεις της, σε λατινική Αμερική αλλά και ΗΠΑ (μόνο Ασία δεν έχει πάει). Μένει Λονδίνο, είναι στυλίστρια (οπότε έχει μια κάποια αντικειμενική αισθητική θα μπορούσαμε να πούμε) και είναι γύρω στα 23(για μένα η ηλικία παίζει ρόλο σε αυτό). Κάνω "copy-paste" από τη λίστα της στο tripadvisor :

1. Rio de Janeiro
2. Edinburgo
3. Atenas
4. Roma
5. Buenos Aires

Σοκ και δέος και τη ρώτησα πως κι έτσι, και μου είπε οτι εγώ δεν το καταλαβαίνω γιατί απλά ζω εκεί. Και όντως στις βόλτες που πηγαίναμε έβλεπα τον ενθουσιασμό τους. Την πέρασα και από Ομόνοια (για να μη λένε μερικοί) και την πήγα στο Εθνικό, και τις εξήγησα οτι πρόκειται για "κακόφημο" μέρος και μου είπε χαρακτηριστηκά οτι δε την ενόχλησε το παραμικρό και οτι στο Λονδίνο, σε συνοικίες, τα πράγματα είναι τρισχειρότερα. Πως στη Ρώμη απέφευγε να μπαίνει στο μετρό γτ της φαινόταν βρώμικο και άλλα τέτοια νόστιμα. Στην Αθήνα τους άρεσε το ιστορικό κέντρο περισσότερο απο άλλα που είχαν δει και γενικά δε μου έκαναν κανένα παράπονο για το οικίστικό μιας και μέναμε Ιλίσσια και βγαίναμε κυρίως Εξάρχεια (που την ενθουσίασαν σαν περιοχή), Μεταξουργείο, Ψυρρή και γενικά τους πήγα σε πολλά μέρη εκτός παραλιακής. Μη σας πω τι πάθανε όταν ανεβήκαμε Ακρόπολη-λογικό.
Άλλη φίλη απο Πράγα με είχε ξεθεώσει! Αλλάξαμε 3 φορές το εισητήριό της. Εγώ δεν το πίστευα οτι της άρεσε τόσο, έλεγα πλάκα μου κάνει, αυτή μένει Πράγα! Και όμως, βρίσκουν την Αθήνα πολύ όμορφη. Όχι απλά ενδιαφέρουσα, αλλά και όμορφη σαν πόλη.

Εμάς όμως σαν Έλληνες μας έχουν πείσει οτι είμαστε κάτω του μηδενός. Και εννοείται οτι και αυτοί που μένουν στην Αθήνα αλλά και οι υπόλοιποι Έλληνες είναι προκατειλλημένοι αρνητικά. Αν συμπεριλάβουμε και το γεγονός οτι η Ελλάδα δεν έζησε Αναγέννηση όπως η Ιταλια και πάλι αντικειμενικά είμαστε σε ένα αξιοπρεπέστατο επίπεδο (πχ στο Βερολίνο θα έβαζα ένα 16 και στην Αθήνα ένα 15). Θα πρότεινα την Αθήνα να την αποκλείσουμε γτ δε βγαίνει άκρη. Όσο σιχαμερή φαίνεται σε μένα η τσιμεντοποίηση των Ιλισσίων (αν και το τσιμέντο δικαιολογείται ως ένα βαθμό γτ είμαστε και σεισμογενής χώρα) άλλο τόσο χάλια μου φαίνεται και η Defence στο Παρίσι (απο φωτο φίλων που έχω δει)!!!

ΥΓ. Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί που κοροιδεύουν το Αγρίνιο πχ εχουν μπει στον κόπο να το επισκεπτούν και να το δουν απο άλλη οπτική.:cool:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δύσκολο να απομονώσεις την "φωτογραφική"ομορφιά και μόνο αυτή! μιάς πόλης και όχι την συνολική εικόνα,είναι σα να γνωρίζεις κάποιον-α που μπορεί να μην είναι και τόσο όμορφος αλλά όσο τον-την γνωρίζεις ανακαλύπτεις ότι είναι πολύ πιό" όμορφος" και εντυπωσιακός κι από ένα μοντέλο....οπότε για μένα δεν έχει και τόσο νόημα να αξιολογήσω με μόνο κριτήριο την ομορφιά αλλά τι να σου κάνω αφού αυτό θέλεις:bleh:
Ισως αξίζει να γίνει και ένα θέμα με κριτήριο την συνολική εικόνα γιατί εκεί θάχουμε ανατροπές...δεν μπορώ να μην το πώ.. εκεί το Λονδίνο στη λίστα μου θάναι πρώτο ...σαρώνει όλες τις άλλες πρωτεύουσες.

20.Παρίσι
18.Στοκχόλμη
17 Βουδαπέστη,Βιέννη,Αμστερνταμ
15 Πράγα
14 Ρώμη,Αθήνα
13 Λονδίνο
12 Δουβλίνο,Κοπεγχάγη,Μαδρίτη
11 Βερολίνο
10 Λισσαβώνα
9 Μπανγκόκ
8 Βελιγράδι,Σιγκαπούρη
6 Ελσίνκι
3 Βουκουρέστι
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
20. Παρισι <3
19. Αμστερνταμ
18. Βιεννη
17. Λουξεμβουργο
15. Βρυξελλες
10. Αθηνα
08. Μπρατισλαβα
------

Μπρατισλαβα. (φτωχοι ανθρωποι, το 2007 μολις μπηκαν στο ευρω που πηγα εβλεπαν το 50αρικο λες και ηταν μισθος 20 χρονια δουλειας. Γενικα το βραδυ δεν κυκλοφορει ψυχη το χειμωνα που πηγα. Πολυ μονοτονα! )

Βρυξελλες (μονο το κεντρο λεει, 1 χιλιομετρο μακρια να πας, Μονο γυφτια βλεπεις. Οσα ειδα σε 3 ωρες δηλαδη.

Και μοναχο ενα 19 θα εβαζα αλλα δεν ειναι πρωτευουσα! :/

Sent from my iPhone using Travel stories
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
θα επανέλθω με updated λίστα αλλά θα δώσω και ένα ακόμα στοιχείο των δειγμάτων:
Ψήφισαν 59. Τις περισσότερες ψήφους τις έχουν πάρει οι κάτωθι:
Athens 53 (89%)
Vienna 46 (78%)
Paris 45 (76%)
Rome 45 (76%)
London 43 (73%)
Prague 43 (73%)
Berlin 38 (64%)
Budapest 37 (63%)
Amsterdam 30 (51%)
Madrid 28 (47%)
Belgrade 26 (44%)
Brussles 25 (42%)
Lisbon 24 (41%)
Sofia 22 (37%)
Bratislava 20 (34%)

(πωπω έχω πάει μόνο στις μισές!)
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα. Δίνω κι εγώ μια λίστα αν και λίγο καθυστερημένα. Σήμερα βλέπετε "εντόπισα" το θέμα.
Αν και πιστεύω ότι είναι πολύ σύσκολο να απομονώσεις την απόλυτη ομορφιά από τις εντυπώσεις που αποκτάς σε μια πόλη, θα κάνω μια προσπάθεια κατάταξης.

Λονδίνο 10
Παρίσι 17
Βερολίνο 14
Βουδαπέστη 15
Ρώμη 18
Αθήνα 13
Βιέννη 17
Μπρατισλάβα 10
Άμστερνταμ 17
Βρυξέλλες 10
Ζάγκρεμπ 10

Μμμμ, τώρα συνειδητοποιώ ότι έχω πάει σε λίγες πρωτεύουσες, σε κάποιες άλλες χώρες έχω πάει σε μικρότερες πόλεις.;)
Επίσης δε βαθμολογώ το Γιοχάνεσμπουργκ γιατί έχουν περάσει 20 χρόνια και δεν το θυμάμαι καθόλου.:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.830
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom