Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Έχω καταμετρήσει τις πρώτες 34 σελίδες. Συνεχίζω εντός του ΣΚ και μάλλον τελειώνω κιόλας.
Εύγε ρε Γιώργαρε! Για να έχεις προχωρήσει τοσο,μάλλον τον πάταξες και τον κοβιντ! Μπράβο!

Προβλέπω αλλαγές με τα χρόνια,μένει να δουμε την κορυφή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εύγε ρε Γιώργαρε! Για να έχεις προχωρήσει τοσο,μάλλον τον πάταξες και τον κοβιντ! Μπράβο!

Προβλέπω αλλαγές με τα χρόνια,μένει να δουμε την κορυφή.
Μπα, ακόμη με κοβιντ είμαι, γι αυτό ασχολούμαι... με τη δουλειά του Τσάντλερ, χαχα.

Προς το παρόν κορυφή η Αβάνα με 18,67, δεύτερο το Παρίσι 18,28, αρκετά πιο πίσω η Ρώμη 17,59 και η Στοκχόλμη με 17,47 και δεν υπάρχει άλλη με άνω του 17.

Η Αθήνα είναι στην 63η θέση (σε σύνολο 137 πρωτευουσών μέχρι στιγμής) με 12,75 , παρα τις αρκετές σκληρές βαθμολογίες (άσους και πεντάρια που δε βλέπεις σε άλλες πόλεις). Έχω συμπεριλάβει το Εδιμβούργο (κι ας μην είνια πρωτεύουσα χώρας ακριβώς) που είναι στην πεντάδα ενώ τη δεκάδα συμπληρώνουν Λισσαβώνα, Ταλίν, Άμστερνταμ, Λονδίνο και Βέρνη. Βατικανό, Βιέννη, Ρίγα και Πράγα είναι εκτός δεκάδας, αλλά πάρα πολύ κοντά.

Από αυτές που έχουν αρκετές ψήφους, δράμα είναι η Ποντγκόριτσα, η Σόφια και η Ντόχα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στατιστικά βλέπω και χαίρομαι! :cool:
Απλά βάζουμε τις πρωτεύουσες που έχουμε βρεθεί και από δίπλα βαθμό από το 1 ως το 20 με μόνο κριτήριο την -υποκειμενική πάντα- ομορφιά αν κατάλαβα σωστά, για να βγουν μαζικά οι μέσοι όροι;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Μπα, ακόμη με κοβιντ είμαι, γι αυτό ασχολούμαι... με τη δουλειά του Τσάντλερ, χαχα.

Προς το παρόν κορυφή η Αβάνα με 18,67, δεύτερο το Παρίσι 18,28, αρκετά πιο πίσω η Ρώμη 17,59 και η Στοκχόλμη με 17,47 και δεν υπάρχει άλλη με άνω του 17.

Η Αθήνα είναι στην 63η θέση (σε σύνολο 137 πρωτευουσών μέχρι στιγμής) με 12,75 , παρα τις αρκετές σκληρές βαθμολογίες (άσους και πεντάρια που δε βλέπεις σε άλλες πόλεις). Έχω συμπεριλάβει το Εδιμβούργο (κι ας μην είνια πρωτεύουσα χώρας ακριβώς) που είναι στην πεντάδα ενώ τη δεκάδα συμπληρώνουν Λισσαβώνα, Ταλίν, Άμστερνταμ, Λονδίνο και Βέρνη. Βατικανό, Βιέννη, Ρίγα και Πράγα είναι εκτός δεκάδας, αλλά πάρα πολύ κοντά.

Από αυτές που έχουν αρκετές ψήφους, δράμα είναι η Ποντγκόριτσα, η Σόφια και η Ντόχα.

Περαστικά!
Καλά η τριάδα μπορεί ν'αλλάξει όσο προχωράς βαθμολογία. Νομίζω είχε βγει πρώτο το Παρίσι στην τελευταία καταμέτρηση.

Συνήθως την Αθήνα μόνο οι Έλληνες τη βάζουμε τόσο χαμηλά, από πολυταξιδεμένους ξένους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Εγώ πεντάρι και άσο ούτε στο Βουκουρέστι δεν έβαλα που και πενταβρώμικο ήταν και από τις πιο άσχημες πρωτεύουσες της Ευρώπης.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Στατιστικά βλέπω και χαίρομαι! :cool:
Απλά βάζουμε τις πρωτεύουσες που έχουμε βρεθεί και από δίπλα βαθμό από το 1 ως το 20 με μόνο κριτήριο την -υποκειμενική πάντα- ομορφιά αν κατάλαβα σωστά, για να βγουν μαζικά οι μέσοι όροι;
Ναι, μόνο με ομορφιά ψηφίζουμε από το 1-20. Εννοείται μόνο όπου έχουμε πάει.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω συμπεριλάβει το Εδιμβούργο (κι ας μην είνια πρωτεύουσα χώρας ακριβώς)
Κακώς, γιατι χάνεις τις ψήφους αυτών που το εξαίρεσαν, που πιθανόν να ήταν και αντικειμενικότερες.
Περαστικά κιόλας, εύχομαι πολύ ευκολότερα από μένα...
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
19 - Κωνσταντινούπολη, Κίεβο, Αβάνα

17 – Σεούλ

16 – Ρώμη, Παρίσι, Λισαβόνα, Σιγκαπούρη, Πράγα, Τάλιν, Βαλέτα

15 – Τιφλίδα, Βουδαπέστη, Βιέννη, Κουάλα Λούμπουρ, Ανόι, Τόκιο, Λα Πας, Σαντιάγο

14 – Γερεβάν, Ελσίνκι, Λονδίνο, Κίτο

13 – Μπουένος Άιρες, Ταϊπέι

12,5 – Δαμασκός, Ιερουσαλήμ, Βελιγράδι, Σαράγεβο, Μπρατισλάβα, Βαρσοβία, Βίλνιους, Ρίγα, Βερολίνο, Μαδρίτη, Πεκίνο, Μπανγκόκ, Πνομ Πεν, Μοντεβιδέο

12 – Ζάγκρεμπ, Βρυξέλλες, Καράκας, Μπογκοτά, Πόλη τού Μεξικού, Ουάσινγκτον

10 – Αθήνα, Λίμα

5 – Λευκωσία, Βιεντιάν, Τζακάρτα

3 – Μπραζίλια

2,5 – Σόφια, Βουκουρέστι, Κισινάου

1 – Μανίλα, Ασουνσιόν, Πόλη της Γουατεμάλας
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κακώς, γιατι χάνεις τις ψήφους αυτών που το εξαίρεσαν, που πιθανόν να ήταν και αντικειμενικότερες.
Περαστικά κιόλας, εύχομαι πολύ ευκολότερα από μένα...
Νομίζω έχεις δίκιο. Σβήνεται το συμπαθές και τοπ-10 κατά τα άλλα Εδιμβούργο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom