Ηνωμένο Βασίλειο Trek στη Σκωτία / Ben Navis

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι το καλοκαίρι να δοκιμάσω ένα πολυήμερο (120-150Km) trek στη Σκωτία.

Είδα σε μια πρώτη αναζήτηση το "West Highland Way" και εναλλακτικά το "The Great Glen Way" με τερματισμό στο Fort William και με κερασάκι την ανάβαση στο Ben Nevis απο την Carn Mor Dearg Arête route αν ο καιρός το επιτρέψει.

Στη συνέχεια το πρόγραμμα θα έχει επιπλέον 2-3 χαλαρές ημέρες για recovery και αξιοθέατα πριν την επιστροφή.


Έχει κάποιος κάνει τα συγκεκριμένα ή κάποιο άλλο trek στην περιοχή;
Κάποια πρόταση για το πως να επενδύσω τις 3 τελευταίες ημέρες ;

Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω προς τα μέρη αυτά. Ευχαριστώ !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είδα σε μια πρώτη αναζήτηση το "West Highland Way" και εναλλακτικά το "The Great Glen Way" με τερματισμό στο Fort William και με κερασάκι την ανάβαση στο Ben Nevis απο την Carn Mor Dearg Arête route αν ο καιρός το επιτρέψει.
Το πρώτο που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου. Το δεύτερο όμως το ξέρω, το είχα βρεί και εγώ ψάχνοντας για πεζοπορίες στη Σκωτσέζικη ύπαιθρο. Δεν έχω κάνει καμία απο τις δύο, αλλά αν ήταν να επιλέξω, θα επέλεγα σαφώς τη The Great Glen Way που διανύεις ουσιαστικά όλη τη μεγάλη κοιλάδα απο το Ινβερνές ως το Φορτ Γουίλιαμ.

Κάποια πρόταση για το πως να επενδύσω τις 3 τελευταίες ημέρες ;
Αν επιλέξεις το The Great Glen Way, μπορείς μετά να κινηθείς προς το Isle of Skye και αν έχεις ακόμα κουράγιο για περπάτημα ανέβα και στο Old man of Storr. Επίσης μπορείς να κινηθείς προς τη Loch Lomond και τριγύρω απο αυτήν σε συνδυασμό με το εθνικό δρυμό Trossachs.
Πως θα κινηθείς τις 3 τελευταίες μέρες, με αυτοκίνητο ή ψάχνεις τουρ. Απο τουρ δεν γνωρίζω. Αυτά που σου λέω τα έχω γυρίσει με αυτοκίνητο.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Το πρώτο που αναφέρεις δεν το ξέρω καθόλου. Το δεύτερο όμως το ξέρω, το είχα βρεί και εγώ ψάχνοντας για πεζοπορίες στη Σκωτσέζικη ύπαιθρο. Δεν έχω κάνει καμία απο τις δύο, αλλά αν ήταν να επιλέξω, θα επέλεγα σαφώς τη The Great Glen Way που διανύεις ουσιαστικά όλη τη μεγάλη κοιλάδα απο το Ινβερνές ως το Φορτ Γουίλιαμ.


Αν επιλέξεις το The Great Glen Way, μπορείς μετά να κινηθείς προς το Isle of Skye και αν έχεις ακόμα κουράγιο για περπάτημα ανέβα και στο Old man of Storr. Επίσης μπορείς να κινηθείς προς τη Loch Lomond και τριγύρω απο αυτήν σε συνδυασμό με το εθνικό δρυμό Trossachs.
Πως θα κινηθείς τις 3 τελευταίες μέρες, με αυτοκίνητο ή ψάχνεις τουρ. Απο τουρ δεν γνωρίζω. Αυτά που σου λέω τα έχω γυρίσει με αυτοκίνητο.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Όλες οι μετακινήσεις μου θα είναι με ΜΜΜ, τα δρομολόγια μεταξύ των μεγάλων πόλεων είναι σύντομα και το κόστος των τραίνων δεν δείχνει απαγορευτικό.

Το πιθανότερο είναι να πετάξω προς και από Εδιμβούργο, η διαφορά στο κόστος των εισιτηρίων και η μεγαλύτερη προσφορά σε πτήσεις σε σχέση με Γλασκώβη είναι ικανό κίνητρο.

Κουράγιο για περπάτημα θα έχω, το θέμα ειναι αν αξίζει να αφιερώσω τις 3 ημέρες αυτές σε Γλασκώβη / Εδιμβουργο ή θα πάνε χαμένες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κουράγιο για περπάτημα θα έχω, το θέμα ειναι αν αξίζει να αφιερώσω τις 3 ημέρες αυτές σε Γλασκώβη / Εδιμβουργο ή θα πάνε χαμένες.
Λίγο δύσκολο να πάνε χαμένες οι τρείς μέρες σε αυτές τις δύο πόλεις....το Εδιμβούργο μόνο, θέλει δύο μέρες σίγουρα και είναι μία απο τις ομορφότερες πόλεις που έχω δεί! Στη Γλασκώβη δεν έχω πάει.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Λίγο δύσκολο να πάνε χαμένες οι τρείς μέρες σε αυτές τις δύο πόλεις....το Εδιμβούργο μόνο, θέλει δύο μέρες σίγουρα και είναι μία απο τις ομορφότερες πόλεις που έχω δεί! Στη Γλασκώβη δεν έχω πάει.
Ετσι ακριβώς.... και εγω εντυπωσιάστηκα με το Εδιμβούργο!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Και οι δύο πόλεις είναι πολύ ωραίες. Το Εδιμβούργο είναι πιο γραφικό, βγαλμένο από άλλη εποχή, ενώ η Γλασκώβη είναι πιο "πραγματική" πόλη. Μετά από τόσα χιλιόμετρα θα είστε αρκετά κουρασμένος. Οπότε οι 3 μέρες για Εδιμβούργο θα είναι ο,τι πρέπει. Αλλά τη Γλασκώβη να επιλέξετε, θα γεμίσετε πολύ εύκολα ένα τριήμερο.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Ήσασταν κατατοπιστικότατοι και σας ευχαριστώ όλους ! Το Εδιμβούργο κέρδισε κατά κράτος :)

Πιθανότερο διάστημα είναι αρχές Αυγούστου.

Για την κούραση που αναφέρατε, είναι συνήθως ψυχολογική και όχι σωματική. Όντως μετά από πολλές ημέρες στο βουνό ή στο Trek χρειάζονται λίγες μέρες επαναφοράς στον πολιτισμό (κλασσικού τουρισμού όπως το αποκαλώ) για να υπάρχει και πληρότητα στην εμπειρία. Το ακολουθώ εδώ και χρόνια, με την βόρεια Ιταλία να είναι ο συνήθης προορισμός επαναφοράς (και εκπάχυνσης) στις πεζοπορίες μου :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Για την κούραση που αναφέρατε, είναι συνήθως ψυχολογική και όχι σωματική.
20-25 χιλιόμετρα την ημέρα, ακόμα και χωρίς υψομετρική διαφορά, επί μία βδομάδα δεν είναι λίγα. Βγαίνουν σίγουρα, αλλά για να μην νιώσεις σωματική κούραση, θα πρέπει να είσαι αθλητής μεγάλων αποστάσεων. ;)
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Κατόπιν έρευνας το ταξίδι τοποθετείται μέσα - τέλος Ιούνη και αποφάσισα να πάω κατευθείαν στα σκληρά :

The Skye Trail (με σκηνή).

Θα αφιερώσω συνολικά 11-12 μέρες στο project. Χωράνε και 2 διανυκτερεύσεις στο Fort Williams (για την ανάβαση στο Ben Navis) και οτι περισέψει Εδιμβούργο για recovery & γευσιγνωσία single malt :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom