Turk Hava Yolları (Τον χαβά του αυτός …)

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
- Ένα ταξιδάκι ήθελα να κάνω ο δόλιος στο Λονδίνο τελευταίο δεκαήμερο Οκτωβρίου και επαναπαύθηκα μέχρι τελευταία στις προσφορές και εκπτώσεις των ποικιλωνύμων ημεδαπών και αλλοδαπών εταιρειών. Σφάλμα ! Όταν ήρθε η ώρα να κλείσω - εκτός κάτι γαλατάδικων της Εasy (άκουσον-άκουσον αναχώρηση 6,50 π.μ. από LGW !) - μου έβγαιναν κάτι ξεγυρισμένα 300άρια στα οποία αν πρόσθετες και την εσωτερική AXD-ATH καθʼ ότι Εβραίος (από Έβρο δηλαδή), το κοντέρ χτυπούσε 380-400 ευρά το άτομο (και είμαστε δύο). Μπαίνω λοιπόν στο «δικό μας», τα «Αεροπορικά» ντε της πάνω μπάρας του Τravelstories, χτυπάω IST-LON και μου δίνει στα 180 ευρώ την εν λόγω εταιρεία με απʼ ευθείας πτήσεις και αναχωρήσεις μεσημεριανές ώρες. Τσόκ γκιουζέλ ! Από το αεροδρόμιο Ataturk έχω ξαναταξιδέψει αλλά πρώτη φορά με τον εθνικό αερομεταφορέα της γείτονος. Για μένα βολεύει το πέρασμα των συνόρων από Καστανιές για Αδριανούπολη, από όπου από το Otogar (ΚΤΕΛ) με τα άνετα πούλμαν της Volkan, σε 2.15΄ και 16 λίρες εισιτήριο φθάνεις Κων/πολη. Ακριβώς μπροστά στο Otogar Κων/πολης υπάρχει στάση μετρό, το οποίο σε 20΄ - και με 1,50 λιρίτσα εισιτήριο - τερματίζει στο υπόγειο του Ataturk. Για την είσοδο στο αεροδρόμιο οι πάντες περνούν από έναν πρώτο έλεγχο : επιβάτες, επισκέπτες – συνοδοί, οι επιβάτες βέβαια θα ξαναπεράσουν αργότερα από πιο σχολαστικό έλεγχο. Για το Ataturk έχω ξαναγράψει λίγα σε ιστορία, να υπενθυμίσω μόνο ότι οι τιμές στα καταστήματα είναι αρκετά τσιμπημένες με αποκορύφωμα τους καφέδες (10 με 14 λίρες - μισό μεροκάματο τούρκου εργάτη !), γιʼ αυτό και ελάχιστοι κάθονται στις καφετερίες κι αυτοί ξένοι. Μολονότι ήμαστε στο γκισέ από τους πρώτους με έκπληξή μου άκουσα την υπάλληλο να μου λέει ότι το 95 % των επιβατών είχαν κάνει ηλεκτρονικό τσεκ-ιν και δεν υπήρχαν δυο συνεχόμενες θέσεις, οπότε θα ταξιδεύαμε ξεχωριστά με τη συμβία. Μικρό το κακό σκέφθηκα ενώ αργότερα φθάνοντας στη θέση μου διαλύθηκαν και οι τελευταίες αρνητικές σκέψεις, διαπιστώνοντας ότι ήμουν εν μέσω χαριτοβρύτων υπάρξεων (χαρέμι) και έδωσα συγχαρητήρια στον εαυτό μου που είχε την προνοητικότητα να δοκιμάσει αρώματα και αποσμητικά από τα δείγματα του free-shop. - Το αεροσκάφος ήταν ένα ολοκαίνουργο AirbusA-330 με ανετότατα καθίσματα από πρασινογάλαζο βελούδο και άφθονο χώρο για τα πόδια μπροστά. Οθόνες σε κάθε πολυθρόνα με ποικιλία προγραμμάτων, μουσική, όλα τα κομφόρ. Ρύθμισα την οθόνη μου στον χάρτη της πτήσης ρίχνοντας κλεφτές ματιές και σε μια άλλη «οθόνη» χαμηλά δεξιά μου, στο μίνι της αγγλίδας που δεν σήκωσε το βλέμμα της από ένα «Άρλεκιν» ενώ με το εξʼ αριστερών μου ουρί (τουρκάλα) πιάσαμε ψιλοκουβέντα, σπάζοντας τον πάγο με εφαρμογή της αλάνθαστης και δοκιμασμένης μεθόδου, του να προσφερθώ να τοποθετήσω (άμα τη αφίξει) το ευμεγέθες βαλιτσάκι της στο χώρο αποσκευών. Οι μισοί επιβάτες ήταν ξένοι και οι μισοί Τούρκοι, μην φαντάζεστε όμως γυναίκες με τσεμπέρια και σαλβάρια ή μουστακαλήδες με τραγιάσκες, κανονικοί Ευρωπαίοι στην εμφάνιση, μόνο από την γλώσσα ξεχώριζαν. Για φαγητό υπήρχε ποικιλία μοσχάρι, ζυμαρικά ή χορτοφαγικό, στο πιατάκι της σαλάτας σολομός, πάστα σοκολάτας, και με τάξη τοποθετημένα σʼ ένα όμορφο κουτάκι βούτυρο, τυρί και πακετάκι μπισκότων. Τα πιατικά από πορσελάνη, τα κουτάλι – πιρούνι μεταλλικά και το μαχαιράκι πλαστικό. Η μερίδα χορταστική και πρόθυμα σου έδιναν αν ζητούσες επί πλέον ψωμάκια, ποτά κλπ. Πλησιάζοντας για την προσγείωση όλες οι οθόνες γύρισαν σε μια κάμερα που πρέπει να έκανε λήψη κάτω από το ρύγχος του πιλοτηρίου και παρακολουθήσαμε στιγμή προς στιγμή όλη τη φάση προσέγγισης στο διάδρομο και ανεπαίσθητης προσεδάφισης στο LHR. - Οι 8 μέρες στη Λόντρα πέρασαν με θαυμάσιο καιρό, τους 4 φίλους που ερχόταν από Θεσσαλονίκη για πρώτη φορά και ήθελαν οι 2 μουσεία και οι 2 ψώνια, τους βόλεψα μια χαρά με τα κεφάλαια Shopping maniac weekend και Art maniac weekend του TravelPedia ενώ με την οικονομία που έκανα από τα εισιτήρια τραπέζωσα 12 άτομα στο Ζaika και φάνηκα γαλαντόμος. - Η πτήση της επιστροφής ήταν από Stansted – το πιο βολικό για μένα μετά το City αφού το μόνιμο «κονάκι» μου είναι στο NorthGreenwich – αλλά τώρα είχαμε μικρότερο και παλαιότερο αεροσκάφος ένα Α-320. Έχοντας κάνει έγκαιρα αυτή τη φορά ηλεκτρονικό τσεκ-ιν, καθίσαμε στα στενάχωρα καθίσματα με δερμάτινη ταπετσαρία στο ίδιο πρασινογάλαζο χρώμα. Στην είσοδο μας περίμενε τραπεζάκι με τουρκικές εφημερίδες κυρίως αθλητικές ενώ μέσα πέρασαν τρόλεϊ με 2-3 αγγλικές εφημερίδες. Μετά την απογείωση στις κεντρικές οθόνες ένα σποτ. Δύο στεριές και ανάμεσα ποταμός. Από την μια στεριά τραβούν ένα χοντρό σχοινί οι Τούρκοι από την άλλη οι Ευρωπαίοι (αλλά από τις φάτσες μάλλον για Έλληνες τους έκοβα). Από το τράβηγμα οι στεριές πλησιάζουν ο ποταμός στενεύει και τέλος οι στεριές ενώνονται όλοι αγκαλιάζονται και πανηγυρίζουν και η σημαία της Ευρωπαϊκής ένωσης κυριαρχεί. Στη συνέχεια μια ταινία εξιστορεί πως έφτιαξαν το πρώτο τουρκικό αυτοκίνητο. Φολκλόρ, εθνικισμός και όχι ότι το καταλληλότερο για μια διεθνή πτήση. Ελάχιστοι την παρακολουθούσαν. Το φαγητό, ανάλογο με το της μετάβασης, σερβιρισμένο από τις γλυκείς και πάντα χαμογελαστές – χωρίς να είναι ιδιαίτερα όμορφες – αεροσυνοδούς, αυτή τη φορά με συνοδεία ιμάμ μπαϊλντί στο πιατάκι της σαλάτας. Ξεφυλλίζω το περιοδικό της εταιρείας. Άρθρα για τουριστικά μέρη, φωτογραφίες αρχαιολογικών χώρων και πολυάριθμες αναφορές σε μνημεία «Αρχαία Ελληνικά». Κάποια φωτογραφία απεικονίζει και αρχαία ελληνική επιγραφή. Στις τελευταίες σελίδες ο παγκόσμιος χάρτης με τα δρομολόγια της εταιρείας : Νέα Υόρκη, Σικάγο, Τορόντο, Σάο Πάολο, Γιοχάνεσμπουργκ, Τόκιο … Σε άλλη σελίδα σχόλια για την οικονομία της Τουρκίας και αναφορά στην κατάταξή της στους G20 στα 20 δηλ. πλουσιότερα κράτη του κόσμου. Δίπλα σε διάγραμμα οι μέρες που χρειάζεται ένας επιχειρηματίας για να πάρει έγκριση, για λειτουργία επιχείρησης σε διάφορα κράτη. Είχε πχ 18 για Γαλλία, 15 για Γερμανία, 25 για Πορτογαλία και 1 μέρα (!) για Τουρκία. Για Ελλάδα αφήστε καλύτερα … Με τούτο και με κείνο φτάσαμε στο Ataturk και προσγειωθήκαμε με αρκετά τραντάγματα. Γκελίορουμ ! - Ειδικός δεν είμαι στην βαθμολογία των αεροπλάνων – άλλοι έχουν το χάρισμα – αλλά θα μπορούσα να δώσω ένα 9 στην πτήση μετάβασης κόβοντας μια μονάδα για τις διαφορετικές θέσεις και 6 στην επιστροφής κόβοντας μονάδες για την παλαιότητα του α/φ τα στενάχωρα καθίσματα την επιλογή της ταινίας και την κάπως απότομη προσγείωση. Μέσος όρος δλδ. 7,50
 
Last edited by a moderator:

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
- θα μπορούσα να δώσω ένα 9 στην πτήση μετάβασης κόβοντας μια μονάδα για τις διαφορετικές θέσεις
Σε βαλανε σε ενα αεροπλανο γεματο ομορφες γυναικες και τους κοβεις μοναδα. Αυτο ειναι που λενε δεν ξερεται τι θελεται οι αντρες....:D
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ε … μην το διαβάσει κάποια στιγμή η σύζυξ. Έχεις ακούσει τη φράση «παντρεμένος και χεσ#*νος »;
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Πατρίδα πολύ καλή ιδέα μου έδωσες για Κων/πολη,για το καλοκαιράκι που ανεβαίνω Ορεστιάδα...
Κι ότι αναρωτιόμουνα για το που χάθηκες...όλα καλά?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αμστερνταμ 2008
αν ψαξεις το τι εφταιξε θα ανατριχιασεις...

ευχαριστουμε αλλα δε θα παρουμε...

ai36.tinypic.com_347ic7l.jpg
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτα από όλα McElk σε ευχαριστούμε για το περίφημο report σου... άμεσο , λιτό, γλαφυρό και κατατοπιστικότατο... όπως πρέπει να είναι τα reports... πραγματικά τα ευχαριστήθηκα... μακάρι και άλλοι συμφορμίτες να γράφουν το ίδιο καλά...

Η ιδέα της IST για ταξίδι από Β.Ελλάδα είναι πολύ καλή...

Τώρα γιαυτό που λέει ο mio gps τι να πω... μάλλον έχει τα δίκια του... αυτή την στιγμή η TK μαζί με την AF είναι κατά πως φαίνεται οι Ευρωπαικές εταιρίες με τα περισσότερα θλιβερά ρεκόρ... σίγουρα είναι ασφαλείς εταιρίες αλλά όμως σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση... να το ξεκαθαρίσω εγώ άνετα θα πέταγα και με τις δύο αν έβρισκα έναν super promo ναύλο , όπως και σκοπεύω να κάνω το Πάσχα , αλλά σε περίπτωση που το οικονομικό ήταν το ίδιο ή λίγο χειρότερο μάλλον αυτές οι δύο εταιρίες θα ήταν οι τελευταίες μου επιλογές...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
αμστερνταμ 2008
αν ψαξεις το τι εφταιξε θα ανατριχιασεις...

ευχαριστουμε αλλα δε θα παρουμε...
Η κριτική και ο σχολιασμός μου έγινε από την σκοπιά του επιβάτη στις πτήσεις ΤΚ1991/26-10-09/IST-LHR και ΤΚ1972/02-11-09/STN-IST. Δεν αφορά κριτική ειδήμονα γενικά της εταιρείας με ενδελεχείς γνώσεις των αεροσκαφών, των μεθόδων συντήρησης, ποιότητας των ανταλλακτικών, εκπαίδευσης των πιλότων κλπ. Εάν έχεις στοιχεία για το συγκεκριμένο ατύχημα – το οποίο παρεμπιπτόντως έγινε τον Φεβρουάριο του 2009 - θα ήταν ενδιαφέρον να τα παραθέσεις σαν ειδικός. Περισσότερο φιλολογικό βέβαια ενδιαφέρον παρά πρακτικό μιας και σε ελάχιστους από μας βολεύουν οι πτήσεις με την παραπάνω εταιρεία.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δε μπορω να το χωνεψω οτι η air france εχει τετοιο υψηλο δεικτη

δε ξερω τι να πω...
τελευταια εχει και στη πολεμικη αεροπορια της μειζονα ατυχηματα,προσφατα 2 rafale απο το CDG κατεπεσαν λογω συγκρουσης τους στον αερα...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η κριτική και ο σχολιασμός μου έγινε από την σκοπιά του επιβάτη στις πτήσεις ΤΚ1991/26-10-09/IST-LHR και ΤΚ1972/02-11-09/STN-IST. Δεν αφορά κριτική ειδήμονα γενικά της εταιρείας με ενδελεχείς γνώσεις των αεροσκαφών, των μεθόδων συντήρησης, ποιότητας των ανταλλακτικών, εκπαίδευσης των πιλότων κλπ. Εάν έχεις στοιχεία για το συγκεκριμένο ατύχημα – το οποίο παρεμπιπτόντως έγινε τον Φεβρουάριο του 2009 - θα ήταν ενδιαφέρον να τα παραθέσεις σαν ειδικός. Περισσότερο φιλολογικό βέβαια ενδιαφέρον παρά πρακτικό μιας και σε ελάχιστους από μας βολεύουν οι πτήσεις με την παραπάνω εταιρεία.
κυτα ,εσυ βεβαιως και καλα εκανες, αφου σε υποχρεωνει η ελληνικη πραγματικοτητα να πρεπει να κατεβεις αθηνα για να πεταξεις για το προορισμο σου.

αλλα....θελει λιγο προσοχη...

παντως σε καμια περιπτωση δεν σχολιασα αρνητικα την επιλογη σου...ισως φταιει που δε εβαλα και ενα smile...eκεινο που ηθελα να τονισω ειναι αυτο που εγραψε ο traveler οτι πρεπει ναναι απο τις τελευταιες επιλογες μας...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
δεν σχολιασα αρνητικα ...
Δεν υπάρχει παρεξήγηση. Το θέμα της ασφάλειας είναι το σημαντικότερο και πρέπει να σχολιάζεται από τους γνώστες ώστε να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα της εταιρείας. - Traveller ευχαριστώ για τα σχόλια.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
McElk, πὀσο κοστίζει το ταξί απο Ορεστιάδα (ή απο Καστανιές) για Αδριανούπολη;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ορεστιάδα – Καστανιές = 18 ευρώ. Ορεστιάδα – Αδριανούπολη = 40 ευρώ. Δεν πάνε όμως όλα τα ταξί. Λίγα έχουν την σχετική βίζα. Αν θέλεις να ξαναγυρίσεις με το ίδιο σε περιμένει μέχρι 1-1,50 ώρα. Εννοείται στην επιστροφή ξαναπληρώνεις τα 40. Άλλος τρόπος είναι να πάς Καστανιές με την συγκοινωνία ή ταξί, να περάσεις με τα πόδια τα σύνορα (700 μέτρα) και να πάρεις τουρκικό ταξί (περιμένουν 1 – 2 μετά το τουρκικό τελωνείο) για Αδριανούπολη (κάπου 15 λίρες). Κάθεσαι όσο θέλεις και στην επιστροφή το ανάποδο. Το καλύτερο βέβαια είναι να πάς με δικό σου μέσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.379
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom