Ιταλία Un sogno italiano!

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
6η ημερα - Rapallo-Portofino-Camogli

Τριτη 19 Ιουλιου

Οι σταγονες της βροχης που επεφταν στον -υπεροχο- κηπο του ξενοδοχειου ηταν ο πρωτος ηχος που ακουσαμε μολις ξυπνησαμε! Με την ελπιδα ότι θα μας εκαναν τη χαρη και θα σταματουσαν κατεβηκαμε για τον πρωινο μας καφε και τα ζεστα κρουασαν που μας προσφερε ο mr Andreis… επρεπε ομως να αποφασισουμε και το προγραμμα μας ταυτοχρονα, ειχαμε σκοπο να επισκεφθουμε τα νησακια isola Bella και isola Madre που κοσμουσαν την λιμνη , αλλα για άλλη μια φορα ο καιρος δεν ηταν συμμαχος μας, ετσι σκεφτηκαμε να αφησουμε την επαρχια του Piemonte και να αναζητησουμε μια ηλιολουστη τυχη στην Liguria!

Aπο σημερα και για τρεις ολοκληρες μερουλες το προγραμμα ειχε θαλασσα! Ξεκινησαμε λοιπον τη διαδρομη μας για Rapallo , ελπιζοντας πως πισω μας θα αφησουμε και τον παλιοκαιρο! Νιωθαμε πλεον σαν τον ροζ πανθηρα με το συννεφο πανω από το κεφαλι μας!
Οσο αφηναμε πισω μας τα βορεια και κατεβαιναμε τα συννεφα ολο και μαυριζαν , αλλα εμεις αισιοδοξοι σκεφτομασταν πως ειμαστε ακομα μακρια , όταν πλησιαζουμε όλα θα φτιαξουν και αλλα τετοια… ειχαμε πια φτασει στη Γενοβα , 20 λεπτα μακρια (βλεπε φωτο) για να παρουμε απόφαση πως άλλη μια μερα θα περιπλανιομασταν με τις ομπρελες ανα χειρας!

alh5.googleusercontent.com__aIxh540w1X4_TlQx_x9t4mI_AAAAAAAAInQ_CbI8kAONurg_s720_DSC_0715.JPG

O oυρανος εξω απο τη Γενοβα...

Το καταλυμμα μας για σημερα θα ηταν η villa Luisa στο Rapallo το οποιο μας υποδεχθηκε με τη θερμοκρασια να αγγιζει τους 19 βαθμους κελσιου, ζακετουλα δηλαδη και ομπρελιτσα και βουρ για να παρουμε λεωφορειο για Portofino , αφου η μετακινηση με αμαξι ως εκει δεν ενδυκνειται! Αποφασισαμε λοιπον να κανουμε μια μικρη βολτα στην πολη και μετα να περναμε τον δρομο για το γραφικο λιμανακι! Λαθος! όταν δεν μπορεις ουτε να κρατησεις την ομπρελα από τον αερα και γινεσαι μουσκεμα σε 2 βηματα δεν είναι ωρα για εκδρομες είναι ωρα να κρυφτεις! Βρεθηκαμε λοιπον σε ένα εντελως παρακμιακο καφε μπαρ στην παραλιακη , προσπαθωντας να στεγνωσουμε και να ηρεμησουμε από τα νευρα ,τα οποια κατεληξαν σε γελια! Τι να καναμε ; διακοπες ημασταν ειπαμε τιποτα άλλο δεν μπορουμε να κανουμε ας το διασκεδασουμε τουλαχιστον!

alh6.googleusercontent.com__is85A71ACuk_TlQzrP_VQlI_AAAAAAAAInw_l8NNsyvY9pA_s640_P7190079.JPG

Rapallo

Λιγο αργοτερα η αυτοκινηταδα ως το Portofino εμοιαζε η μονη εναλλακτικη λυση απο τον "εγκλεισμό" στο δωματιο του ξενοδοχειου. Η πρωτη πολη μετα το Rapallo είναι η Santa Margherita , την ειδαμε μονο μεσα από το αμαξι , φαινοταν αρκετα ζωηρη και νεανικη με περισσοτερα μαγαζια , και μια παραλια με κλειστες ομπρελες και αδειες βρεγμενες ξαπλωστρες.

alh4.googleusercontent.com__n2_9g8h4C24_TlQyD4FQD5I_AAAAAAAAInU_1Y6aXgvAGmo_s720_DSC_0721.JPG

Santa Margherita​

Το Portofino , απειχε από εκει περιπου 10 λεπτα μεσα από ένα δρομο με πολλες στροφες. Η βροχη για πρωτη φορα εκει μας εδειξε τα θετικα της : φτασαμε χωρις καθυστερησεις σε ένα από τα τουριστικοτερα μερη της Ιταλιας και παρκαραμε σαν κυριοι στο λεπτο ! Το parking πολύ τσουχτερο (11 ευρω για 2 ωρες) αλλα δεν γινοταν να φτασουμε ως εκει και να μην το απολαυσουμε εστω και για λιγο!

Πρωτη μου φορα εβλεπα τοσα ασχημα σπιτακια , με υπεροχα όμως χρωματα να συνθετουν ένα παραδεισενιο σκηνικο μπροστα στο γραφικο λιμανακι που ηταν χτισμενα ! Ο κοσμος ηταν ελαχιστος , και ετσι μπορεσαμε και απολαυσαμε ακομη καλυτερα το τοπιο! Καναμε βολτα πλαι στη θαλασσα , βγαλαμε φωτογραφιες και αναβηκαμε ως τον το εκκλησακι που βρισκεται πλαι στο λοφο για να αποζημιωθουμε από τη θεα, όχι μονο από την πλευρα του λιμανιου αλλα και από την άλλη με τους αποτομους βραχους και τα μανιασμενα κυματα που τους χτυπουσαν! Λιγο πριν παρουμε το δρομο της επιστροφης φαγαμε και από ένα γευστικοτατο gelati στο Cafe Il Molo απολαμβανοντας τη θεα για τελευταια φορα… για οσους αναρρωτιεστε δεν σταματησε λεπτο να βρεχει , ευτυχως όχι δυνατα…


alh3.googleusercontent.com__bLxDHHHCo7c_TlQz2cOFwNI_AAAAAAAAIn0_aVaTOP9kzD0_s640_P7190100.JPG


alh5.googleusercontent.com__vRlE1_ohHQg_TlQyPs6iLxI_AAAAAAAAInY_8OiWtUY_4vQ_s720_DSC_0785.JPG


alh5.googleusercontent.com__ihezDPFAdMM_TlQzHZUbOQI_AAAAAAAAInk_wD6C1H_F14A_s720_DSC_0794.JPG


alh5.googleusercontent.com__IZi16mLIins_TlQzWG4QvkI_AAAAAAAAIns_nS_I6AS4fF4_s720_DSC_0805.JPG


alh5.googleusercontent.com___KywLia0hR8_TlQzPKg0FoI_AAAAAAAAIno_khQlCjpwVK0_s720_DSC_0823.JPG


Portofino

alh3.googleusercontent.com__6dIz4Gv8exo_TlQytZ_JFcI_AAAAAAAAIng_2csvRHVb2SA_s512_DSC_0790.JPG

Απο την πισω μερια...​

Ο δρομος της επιστροφης διαλεξαμε να είναι μεσω Camogli ,γνωστο και ως ”θερετρο των διασημων”, να βλεπαμε ότι μπορουσαμε εστω και μεσα από το αμαξι… Όμως ένα δωρεαν parking σε συνδυασμο με τη βροχη που εμοιαζε να σταματα , μας εκαναν να σταματησουμε για μια βολτιτσα, και από ότι φανηκε καναμε πολύ καλα! Το σκηνικο συνεθεταν και παλι ασχημα σπιτακια , αγριεμενη θαλασσα ,παραλια , ενας ψηλο ρολοι και ενας υπεροχος πλατυς πεζοδρομος πλαι στη θαλασσα. Στη σταση μας αυτή καναμε επανασταση! Κλεισαμε τις ομπρελες και βγαζαμε φωτογραφιες με την αδιαβροχη μηχανη! Η βροχη ομολογουμενως μας φοβηθηκε και εκανε για λιγο την ‘’κοιμισμένη’’ … Το μερος είναι πραγματικα ομορφο , αλλα ταυτοχρονα και πολύ μελαγχολικο με τη συννεφια που το σκεπαζε.

alh3.googleusercontent.com__XUhFFKUdHpY_TlQ0flqUN1I_AAAAAAAAIoA_hs_42iG_KKM_s640_P7190130.JPG


alh4.googleusercontent.com__pgeK9ncpg6E_TlQ0kgwdL_I_AAAAAAAAIoE_xiaKCdHdQCU_s640_P7190131.JPG


alh4.googleusercontent.com__A3BW6z_NLmA_TlQ0zeoOsbI_AAAAAAAAIoI_uNbtA79JBxs_s640_P7190138.JPG


alh5.googleusercontent.com__HQBhxKGDDgY_TlQ03C4A55I_AAAAAAAAIoM_r4ShZbHg3Do_s640_P7190148.JPG


Camogli


alh5.googleusercontent.com__zkPr5vbO3Co_TlQ0VUQr_BI_AAAAAAAAIn8_ec4i9x6LShk_s640_P7190129.JPG

Hλιακο ρολοι στο Camogli

Νωρις το βραδυ επιστρεψαμε στο ξενοδοχειο , αυριο είναι μια καινουρια μερα ,ας ελπισουμε ότι οι ‘’5 γαιες’’ (Cinque terre) από αυριο θα λαμπουν…

Villa Luisa Αξιοπρεπεστατο καταλυμμα με ιδιωτικο παρκινγκ και φιλικο προσωπικο. Η διακοσμηση του ηταν λιγο κιτς. Βρισκεται σε κεντρικο σημειο και ειναι σε αποσταση βολης απο τα τουριστικα μερη που βρισκονται γυρω.Η τιμη του για τα δεδομενα της ευρυτερης περιοχης ηταν πολυ καλη -85 ευρουλακια-. Εννοειται οτι αν μπορειτε να μεινετε Camogli η και Portofino δεν υπαρχει συγκριση
 

Attachments

Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που περάσατε όμορφα και διακωμωδούσατε τη βροχή! Εγώ θα έτρεμα από τα νεύρα μου αλλά τελικά δεν έχει νόημα! Οι διακοπές είναι όμορφες παντός καιρού με την κατάλληλη παρέα! Τέλειο το ταξίδι! Ακολουθώ φανατικά!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που περάσατε όμορφα και διακωμωδούσατε τη βροχή! Εγώ θα έτρεμα από τα νεύρα μου αλλά τελικά δεν έχει νόημα! Οι διακοπές είναι όμορφες παντός καιρού με την κατάλληλη παρέα! Τέλειο το ταξίδι! Ακολουθώ φανατικά!
χε χε και να σκεφτεις οτι ειμαστε σχετικα νευρικοι :p
ευχομαι να σου κανω μια καλη εισαγωγη στο ταξιδι ονειρο σου που βλεπω απο πανω και να το πραγματοποιησεις συντομα :clap:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
κρίμα που δεν πήγατε στα νησάκια στην Stressa
Είναι όμως μια θαυμάσια αφορμή για να ξαναπάτε !!!!!!!!

Για τα παραμυθένια μέρη μια φορά δεν είναι ποτέ αρκετή .........
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
κρίμα που δεν πήγατε στα νησάκια στην Stressa
Είναι όμως μια θαυμάσια αφορμή για να ξαναπάτε !!!!!!!!

Για τα παραμυθένια μέρη μια φορά δεν είναι ποτέ αρκετή .........
εχουμε αφησει εκκρεμοτητες! το vecchia varena καημος μας εμεινε!:(
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
ζηλευτο το ταξιδι σας..παντα τετοια .μηπως εχεις υπολογισει το συνολικο κοστος του ταξιδιου σας; ποσο καιρο σου πηρε η προετιμασια; συγχωρε σε μου την αδιακρισια.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ζηλευτο το ταξιδι σας..παντα τετοια .μηπως εχεις υπολογισει το συνολικο κοστος του ταξιδιου σας; ποσο καιρο σου πηρε η προετιμασια; συγχωρε σε μου την αδιακρισια.
σιγα την αδιακρισια καλε :p εχω σκοπο να τα γραψω για τα οικονομικα αναλυτικα στο τελευταιο κεφαλαιο , αν χρειαζεσαι καποια βοηθεια η βιαζεσαι στειλε μου πμ...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ελπίζω να μου επιτρέπεις να σου δείξω τι έχασες
ελπιζω να μην σε δω μπροστα μου στις 24 γιατι την εβαψες μ αυτα που μου κανεις ! παρολα αυτα κυριε Χρηστο εχω να σας πω οτι ημουν επιμελης μαθητρια και τις εικονες αυτες τις εχω ξαναδει στο Italian job!:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ελπιζω να μην σε δω μπροστα μου στις 24 γιατι την εβαψες μ αυτα που μου κανεις ! παρολα αυτα κυριε Χρηστο εχω να σας πω οτι ημουν επιμελης μαθητρια και τις εικονες αυτες τις εχω ξαναδει στο Italian job!:bleh:

100% μελετηρή και διαβασμένη πάντα :)
συνέχισε είσαι σε σωστό δρόμο παιδί μου :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom