Βενεζουέλα Venezuela (un)discovered

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Πραγματικα η Βενεζουελα δεν υπαρχει -μαζι με λιγα ακομη κρατη στον πλανητη Γη-.

Ενα itinerary περιπου 10 ημερων το οποιο με ειχε βολεψει και προλαβα να δω "πολλη" Βενεζουελα ειναι το ακολουθο:

Caracas - Ciudad Bolivar (Διανυκτερευση στο χοτελ La Cumbre)
Ciudad Bolivar - Canaima (2 βραδια στο Campamento Hoturvensa) (ΦΟΒΕΡΑ ΑΚΤΙΒΙΤΙΖ: kayak στον αμαζονιο, Angel Falls κλπ)
Canaima - Porlamar (2 βραδια στο Aguazul - Isla de Margarita - η απολυτη χαλαρωση)
Porlamar - Merida (3 βραδια στην Posada La Montana - το must της Βενεζουελας)
Συν τοις αλλοις τα activities στη Merida συμπεριλαμβαναν day tour της πολης και τελεφερικ στις Ανδεις οπως επισης και Paramo y Laguna de Mucubaji
Merida - Caracas (1 βραδυ στο Hotel Milenio)

Απλως απιστευτο ταξειδι...
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Venezuela with Jakera

Απ' ότι βλέπω το camp του Chris (Jakera.com) είναι δημοφιλές και σε άλλους Έλληνες ταξιδευτές.
Είναι λίγο λαμόγιο ο Chris και το φαγητό στο camp δεν αξίζει. Αλλά δε με χάλασε τίποτε απ' όλα αυτά. Άλλωστε με τόσο φτηνή διαμονή τι περιμένεις? Επίσης τα ψαροταβερνάκια στην παραλία έχουν πάμφτηνο και νοστιμότατο φαγητό.
Τα ζωάκια που αναφέρετε είχαν μάλλον απολυθεί όταν πήγα εγώ και είχαν προσληφθεί νέα.
Όσο για κατσαριδούλες που αναφέρεις και με φρικάρουν κι εμένα όσο κανένα άλλο ζώο, πράγματι πετύχαμε δυο-τρεις σ' αυτή την υγρή και ζεστή χώρα. Αυτές οι γκρι της ζούγκλας πάντως είχαν ενδιαφέρον.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδια μου εχετε κεντρισει πολυ το ενδιαφερον για Βενεζουελα..φαινεται απιστευτη χωρα μαζι με τη γειτονικη Κολομβια.
Μετα απο τις απιστευτες περιγραφες του traveladdict οσον αφορα στην..πανιδα :haha: της περιοχης (βλεπε..επεφταν πανω μου απο τη χορταρενια στεγη :shock:) δε βλεπω να πηγαινω με τον Mr. εκει με τιποτα!!

Περιμενουμε Los Roques να συνελθουμε λιγακι :lol:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όσο για κατσαριδούλες που αναφέρεις και με φρικάρουν κι εμένα όσο κανένα άλλο ζώο, πράγματι πετύχαμε δυο-τρεις σ' αυτή την υγρή και ζεστή χώρα. Αυτές οι γκρι της ζούγκλας πάντως είχαν ενδιαφέρον.
Αν έμεινες στα μπροστινά μπαγκαλόους που βλέπουν το ποτάμι δεν θα είχες πολλές. Αν μείνεις στα πίσω, αυτά με τις αχυρένιες στέγες, εκεί γίνεται πάρτι. Θυμάμαι επίσης που πήγα σε ένα άλλο καμπ που το λένε Βιετνάμ και είναι στα βάθη της ζούγκλας. Εκεί κοιμάσαι σε αιώρες, δεν έχει κρεβάτια.
Ο Κρις κόντεψε να φάει ξύλο πάντως, άλλα έλεγε και άλλα έκανε. Στην Gran Sabana πηγαίνοντας για Σάντα Έλενα, μας πήγε σε ένα άθλιο καμπ. Ήταν εκεί που έχωνε τα χέρια του στην τονοσαλάτα. Τρεις ντομάτες λίγο μαρούλι και μια κονσέρβα τόνος για 6 άτομα! Και είχε και κάτι μαύρες νυχάρες, παναγία μου!
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γενικά είναι πιο καθαρά από πολλές άλλες χώρες (πχ Κούβα, Ταιλάνδη, πόσο μάλλον Ινδία!!!). Δεν είναι Ευρώπη βέβαια αν και σε Ελληνικά νησά έχω συναντήσει ακόμα και ιπτάμενες cockroaches. Εγώ προσωπικά δε σιχάθηκα πουθενά και δεν έπαθα τίποτα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Όμορφα πράγματα μας γράφεις!!!
Αλλά που είναι η συνέχεια? Περιμένουμε..........:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αν έμεινες στα μπροστινά μπαγκαλόους που βλέπουν το ποτάμι δεν θα είχες πολλές. Αν μείνεις στα πίσω, αυτά με τις αχυρένιες στέγες, εκεί γίνεται πάρτι. Θυμάμαι επίσης που πήγα σε ένα άλλο καμπ που το λένε Βιετνάμ και είναι στα βάθη της ζούγκλας. Εκεί κοιμάσαι σε αιώρες, δεν έχει κρεβάτια.
Ο Κρις κόντεψε να φάει ξύλο πάντως, άλλα έλεγε και άλλα έκανε. Στην Gran Sabana πηγαίνοντας για Σάντα Έλενα, μας πήγε σε ένα άθλιο καμπ. Ήταν εκεί που έχωνε τα χέρια του στην τονοσαλάτα. Τρεις ντομάτες λίγο μαρούλι και μια κονσέρβα τόνος για 6 άτομα! Και είχε και κάτι μαύρες νυχάρες, παναγία μου!
...
βρε μπας και ειμαστε μαζι στο ιδιο ταξιδι???ολα ιδια, το Βιετναμ καμπ,η Σαντα Ελενα και η τονοσαλατα,πολλα κοινα....:)
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχει πέσει πολλή δουλειά. Να βγάλουμε το sushi ημών το επιούσιον... Η συνέχεια μέσα στο weekend ελπίζω.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αλεξανδρε πολυ ενδιαφερον ο προορισμος σου.Περιμενω τη συνεχεια της ιστοριας σου,οσο μπορεις με λεπτομεριες.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
...
βρε μπας και ειμαστε μαζι στο ιδιο ταξιδι???ολα ιδια, το Βιετναμ καμπ,η Σαντα Ελενα και η τονοσαλατα,πολλα κοινα....:)

Πότε πήγες lullu? Εγώ πήγα το 2001. Λες να είμασταν μαζί?????? :clap:
Νομίζω ότι όσοι έκαναν το τουρ με τον Κρις, έχουν την ίδια εμπειρία!!! Τέτοιο γύφτο δεν ξανασυνάντησα ποτέ μου. Επιβεβαιώνει τα ανέκδοτα για τους σκωτσέζους!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αλεξανδρε μας εχεις αφησει στην καλυτερη φαση του ταξιδιου! Ελπιζω να συνεχισεις συντομα...τρωμε τα νυχια μας:lol:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πότε πήγες lullu? Εγώ πήγα το 2001. Λες να είμασταν μαζί?????? :clap:
Νομίζω ότι όσοι έκαναν το τουρ με τον Κρις, έχουν την ίδια εμπειρία!!! Τέτοιο γύφτο δεν ξανασυνάντησα ποτέ μου. Επιβεβαιώνει τα ανέκδοτα για τους σκωτσέζους!!!!
..Νοεμβριο 2001 πηγα και εγω.....με το ιδιο ξεναγο, ιδιο οδηγο και ιδια καμπ!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom