Ιταλία Veni, Vidi, Vici e Italia!

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Φθάνοντας στο Μάλπενσα, (και έχοντας χρόνο κάμποσο) έκανα βόλτες πρώτου πάω προς τον έλεγχο της χειραποσκευής. Από τα τεράστια παράθυρα έβλεπες τα Cargo αεροπλάνα και στα αριστερά αεροπλάνα της TAPair, Brusserls Airlines, Air One & Alitalia. Ο έλεγχος πολύ χαλαρός και κατεύθυνση προς τα Travel Value. Μιας και εκεί δε είχε τίποτα της προκοπής, πήγα για το τελευταίο καπουτσίνο, μιας για την πτήση ΑΡ2712 είχα καιρό. Πριν μπω στην πύλη, πήγα για μια βόλτα στην τουαλέτα, οπού το ελληνικό στοιχείο κυριαρχεί σε όλη την Ευρώπη.
Η επιβίβαση έγινε με το λεωφορείο (και ναι μας χωρέσαμε σε ένα και μόνο) για να μας πάει στο EI-DSG. Το αεροπλάνο καινούργιο και οι θέσεις (Recaro?) απλά πολύ καλές με άνετο seat pitch. Κλασικά υπήρχαν οι οθόνες στα προσκέφαλα τα οποία θέλανε πιστωτική κάρτα να δουλέψουν (ντοινγκ!). Επιδείξει σωστικών βοηθειών, και απογείωση on time από τον 35R. Στροφή πάνω από το αεροδρόμιο και κατεύθυνση προς Pescara. Κάπου εκεί σερβιρίστηκε και το σνακ (δε είναι σκέτη πορτοκαλάδα, άλλα βότκα πορτοκάλι, ναι ξέρω δε σερβίρουν αλκοόλ, άλλα σαν καλό παιδάκι μου είχε μείνει λίγο βότκα από την πολώνια στην τσάντα μέσα). Το καλό σε όλη την υπόθεση ήταν ότι κανείς δε καθόταν γύρω μου (όχι μόνο στην σειρά μου, άλλα και μια μπροστά μου και μια πίσω) άρα είχα την υπεροχή να ξαπλώσω (όχι σαν κάποιους κάποιους). Η διαδρομή που ακολουθήσαμε μετά ήταν: Μπάρι, Πάτρα, Ισθμός Κορίνθου και τέλος Βάρκιζα χαζεύοντας τα παράλληλα με έναν καφέ που μου έφτιαξε η αεροσυνοδός (τι καλή!)
Η ευθήγραμηση του αεροπλάνου έγινε πάνω από την Λεωφόρο Βάρης – Κορωπίου, μέχρι που πατήσαμε τον 03R. Δυστυχώς φυσούνα δε είχαμε, και παρκάραμε δίπλα στο αεροπλάνο της Sky Wings. Το λεωφορείο μας πήγε στον αερολιμένα, για να παραλάβουμε τις βαλίτσες μας. Άμα νομίζεται πως η δικιά μου βαλίτσα έμεινε στο Μιλάνο, κάνετε μεγάλο λάθος. Ο ‘Απόλυτος Πολιτικός’ έκανε το θαύμα του και η βαλίτσα μου ήταν η πρώτη που βγήκε. Παραλαβή της βαλίτσας και τρέξιμο για να προλάβω το τελευταίο Χ92 για να πάω σπίτι μου.

Πληρότητα 60%
Φαγητό 2/10 (το σώζει ο καφές που μου έφτιαξαν)
Πλήρωμα 8/10 (αυτή που μου έφτιαξε το καφέ, τι ΘΕΑ!)
Αεροσκάφος 9/10
On Time 10/10
ΜΟ: 7,25/10 (καλά είναι)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και όμως οι καμένοι το πήγαν στα 14 ευρώ
Roma - Leonardo da Vinci airport - Trenitalia
σωστα φίλε ThanasisU2. η σχετική συζήτηση σταμάτησε να "μολύνει " την ιστορία σου και είχε μεταφερθεί αλλού..
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F-%F4%F3%E9%E1%EC%F0%E9%ED%EF.html#post165289
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%F3%F4%E7-%F1%F9%EC%E75%EC%E5%F1%E5%F2-2.html
Υ.Γ. ευχαριστώ για το κοπυραιτ που ανέφερες αλλού. σπάνια κίνηση στις μέρες μας..δεν χρειαζόταν αλλά είναι ενδεικτικό όποιου το κάνει..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom