Verona-parking-ημερήσια

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Φίλοι μου επειδή θα ήθελα πληροφορίες για την Βερόνα καθώς σκέφτομαι να την επισκεφτώ για λίγες ώρες πηγαίνοντας απο Bergamo-Bologna Θα καταφέρω να βρώ εύκολα parking ;και τι θα μου προτείνατε να δω για λίγες ώρες ;τι προλαβαίνω ;πως να κινηθώ μέσα στη πόλη ;είναι κοντά τα βασικά αξιοθέατα της πόλης;
Ευχαριστώ
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
πακρινκ θα βρεις εξω απο το κεντρο, το οποιο ειναι μικρο, και μπορεις να περπατησεις ανετα. βεβαια νομιζω στα ποιο πολλα σημεια πρεπει να πληρωσεις.Αλλα δεν ξερω ποιες ωρες ισχθει τιμες κλπ.
Τα βασικα αξιοθεατα ειναι κοντα.
θα πας piaza bra που ειναι η αρενα, μετα απο via mazzini θα πασ μεχρι την piazza signiori.
Santa anastasia, ponte di pietra , duomo , βολτα απο το ποταμι μεχρι piaza arsenale , περνασ τη γεφυρα για castelvechio
. Aπο κει ειναι σχτικα κοντα η Basilica san Zeno η μεγαλυτετη εκκλησια της πολης. κανα 10 λεπτο περπατημα. βεβαια απομακρυνεσε απο το κεντρο.
Επισης απο ponte pietra μπορεις να περασεις απεναντι και να δεις το καστρο (ωρεα θεα )και το ρωμαικο θεατρο.
Επι9σης ωρεα θεα εχει απο το μοναστηρι, δε θυμαμαι πως λεγεται, και απο το Santuario Madonna Di Lourdes https://plus.google.com/100065756137299277145/about?gl=gr&hl=en που μπορεις να πας με το αμαξι
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλοι μου επειδή θα ήθελα πληροφορίες για την Βερόνα καθώς σκέφτομαι να την επισκεφτώ για λίγες ώρες πηγαίνοντας απο Bergamo-Bologna Θα καταφέρω να βρώ εύκολα parking ;
Πανευκολα. Το σαιτ του Δημου τα εχει ολα με τιμες ωραρια και ον λαιν διαθεσιμοτητα θεσεων...
http://www.comune.verona.it/nqcontent.cfm?a_id=3174
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Φίλοι μου επειδή θα ήθελα πληροφορίες για την Βερόνα καθώς σκέφτομαι να την επισκεφτώ για λίγες ώρες πηγαίνοντας απο Bergamo-Bologna Θα καταφέρω να βρώ εύκολα parking ;και τι θα μου προτείνατε να δω για λίγες ώρες ;τι προλαβαίνω ;πως να κινηθώ μέσα στη πόλη ;είναι κοντά τα βασικά αξιοθέατα της πόλης;
Ευχαριστώ
Προσεξε μονο γιατι η Βερονα εχει δακτυλιο (ZTL).
http://www.cittadiverona.it/guide/zona-traffico-limitato-verona.php
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Προσεξε μονο γιατι η Βερονα εχει δακτυλιο (ZTL).
http://www.cittadiverona.it/guide/zona-traffico-limitato-verona.php
φαντάζομαι πως αν αφήσω το αυτοκίνητο σε ενα parking ακριβως έξω απο το κέντρο ..κάπου στην είσοδο της πόλης δεν θα χω πρόβλημα με το ztl;;

Πανευκολα. Το σαιτ του Δημου τα εχει ολα με τιμες ωραρια και ον λαιν διαθεσιμοτητα θεσεων...
http://www.comune.verona.it/nqcontent.cfm?a_id=3174
ευχαριστώ samion πολύ καλό το site!

πακρινκ θα βρεις εξω απο το κεντρο, το οποιο ειναι μικρο, και μπορεις να περπατησεις ανετα. βεβαια νομιζω στα ποιο πολλα σημεια πρεπει να πληρωσεις.Αλλα δεν ξερω ποιες ωρες ισχθει τιμες κλπ.
Τα βασικα αξιοθεατα ειναι κοντα.
θα πας piaza bra που ειναι η αρενα, μετα απο via mazzini θα πασ μεχρι την piazza signiori.
Santa anastasia, ponte di pietra , duomo , βολτα απο το ποταμι μεχρι piaza arsenale , περνασ τη γεφυρα για castelvechio
. Aπο κει ειναι σχτικα κοντα η Basilica san Zeno η μεγαλυτετη εκκλησια της πολης. κανα 10 λεπτο περπατημα. βεβαια απομακρυνεσε απο το κεντρο.
Επισης απο ponte pietra μπορεις να περασεις απεναντι και να δεις το καστρο (ωρεα θεα )και το ρωμαικο θεατρο.
Επι9σης ωρεα θεα εχει απο το μοναστηρι, δε θυμαμαι πως λεγεται, και απο το SantuarioMadonnaDiLourdes https://plus.google.com/100065756137299277145/about?gl=gr&hl=en που μπορεις να πας με το αμαξι
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
miranta πώς θα κάνεις το πρόγραμμά σου γιατί και εγώ θα είμαι για μια μέρα στη Βερόνα.Εσύ είσαι πιο έμπειρη σε αυτού του είδους τα ταξίδια (οικογενειακά και με αυτοκίνητο).Εγώ μετά τη Βερόνα θα διανυκτερύσω για μία βραδιά κοντά σε Villafranca και μετά θα κατέβω προς Φλωρεντία αφού περάσω από Μaranello.Πες μου σε παρακαλώ τι θα επισκεφτείς? :reading:
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
miranta πώς θα κάνεις το πρόγραμμά σου γιατί και εγώ θα είμαι για μια μέρα στη Βερόνα.Εσύ είσαι πιο έμπειρη σε αυτού του είδους τα ταξίδια (οικογενειακά και με αυτοκίνητο).Εγώ μετά τη Βερόνα θα διανυκτερύσω για μία βραδιά κοντά σε Villafranca και μετά θα κατέβω προς Φλωρεντία αφού περάσω από Μaranello.Πες μου σε παρακαλώ τι θα επισκεφτείς? :reading:
Λοιπόν Ρουμπίνι μου το δικό μου πρόγραμμα αν τελικά υλοποιηθεί έχει ως εξης: Μήνας Ιούλιος
1-2 -Μπολώνια
3-4-5-6 -7 Κόμο
8-9 Στρέσσα
10-11 Μπέργκαμο
12-Φερράρα
13-14-15-16 Ριμινι
Αν περάσω απο την Βερόνα θα είναι για λίγες ώρες στην πορεία μου στις 12 Ιουλίου απο Μπέργκαμο προς Φερράρα ..Ισως τελικά όμως να προτιμήσω να φτάσω πιο γρήγορα στη Φερράρα και να την απολαύσω ...Η Βερόνα νομίζω πως θέλει να μείνεις για να την απολαύσεις και θα τη βάλω στο πρόγραμμα σε κάποιο άλλο ταξίδι μου Λατρεύω την Ιταλία και μου αρέσει να ταξιδεύω με τα παιδιά μου σε μια χώρα που όπου κι αν στρέψουν το βλέμμα βλέπουν τέχνη και πολιτισμό !!!Ε και πίτσα και παγωτό βέβαια!!!
Η Villafranca και το Μaranello μου έχουν ξεφύγει που είναι;είναι πόλεις ;;αξίζουν;; καλά και τι δεν αξίζει σε αυτή τη χώρα!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αν μπορεσεις,βαλε στο προγραμμα σου και τη Ραβεννα,π ο λ ι τ ι σ μ ο ς!Στο δρομο σου ειναι!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στο Μaranello είναι το μουσείο της Ferarri, είναι κοντά στη Μπολώνια
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Αν μπορεσεις,βαλε στο προγραμμα σου και τη Ραβεννα,π ο λ ι τ ι σ μ ο ς!Στο δρομο σου ειναι!
Την Ραβέννα την επισκέφτηκα στο προηγούμενο ταξίδι το 201ο για 3 μέρες Συμφωνώ μαζί σου Πολιτισμός τα ψηφιδωτά της καταπληκτικά

στο Μaranello είναι το μουσείο της Ferarri, είναι κοντά στη Μπολώνια
Πληρώνεις είσοδο για αυτό το μουσείο; αξίζει ;θα ενθουσιάσει το γιό μου μάλλον !!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πληρώνεις είσοδο για αυτό το μουσείο; αξίζει ;θα ενθουσιάσει το γιό μου μάλλον !!

δεν γνωρίζω λεπτομέρειες miranta,ίσως το επισκεφτώ την επόμενη εβδομάδα που θα είμαι στη Μπολόνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom