Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Σας παρακαλώ αν έχει ταξιδέψει ποτέ κανένας με την συγκεκριμένη εταιρία ας μου πει την άποψη του..Δεν με ενδιαφέρουν πολλά πράγματα παρα μόνο αν ήταν καλή η πτήση κτλ..Να την εμπιστευτώ? Είναι η μόνη που πάει απευθείας Φινλανδία..
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Νομίζω όμως ότι πάει μόνο Ελσίνκι απευθείας, ενώ η Viking πάει απευθείας Ροβανιέμι που είναι ο αρχικός προορισμός μου.
 

AGIOS_TT

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η VIKING ειναι απο τις καλες εταιριες και το 2010 θα εχει πτησεις και στην ΕΛΛΑΔΑ :clap::clap::clap:.Παει Ιρακ Μαντσεστερ και Σουηδια και ειναι απο θεματος ασφαλειας μια απο τις καλυτερες ,μιλαμε σε επιπεδο μετα απο Lufthansa.Ευχαριστω.:)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Από πότε ξεκίνησε η Viking απευθείας πτήσεις για Ροβανιέμι?
Νομίζω η καλύτερη λύση είναι η Blue1 με ανταπόκριση στο Βάνταα για Ροβανιέμι... αν βρεις οικονομικό εισητήριο για Ρίγα με AirBaltic, μπορείς να συνδυάσεις ένα μικρό stopover στη Λεττονία και μετά συνεχίζεις για Ροβανιέμι με την ίδια εταιρεία (προσοχή γιατί η ΒΤ χρεώνει 20e τη βαλίτσα ή 15e αν έχεις κάρτα BalticMiles)...
 

BILL

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Σας παρακαλώ αν έχει ταξιδέψει ποτέ κανένας με την συγκεκριμένη εταιρία ας μου πει την άποψη του..Δεν με ενδιαφέρουν πολλά πράγματα παρα μόνο αν ήταν καλή η πτήση κτλ..Να την εμπιστευτώ? Είναι η μόνη που πάει απευθείας Φινλανδία..
Η Viking πεταει απο Ελλαδα για Σουιδια και Στοκχολμη εχει καλητερες τιμες τα καλοκαιρια απο αλλες εταιριες.....για Φινλανδια δεν ξερω...παντως ειναι καλη και δοκιμαζμενη ;)
 

BILL

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Κατα γενικη ομολογια οι πτυσεις για Φινλανδια ειναι πανακριβες...σχεδιαζω ταξιδη Οκτωμβριο για Φινλανδια και το Joensuu...
οπου οι τιμες ειναι απαγορευτικες!!!!:shock::(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν είναι και τόσο ακριβές... αν κοιτάξεις για Οκτώβριο η Blue1 σε πάει και σε φέρνει Ελσίνκι με ~270e και μετά συνεχίζεις είτε με Finncomm πήγαινε-έλα Joensuu είτε με VR... και οι δύο λύσεις είναι γύρω στα 120e...
 

BILL

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
~420euro μονο για ναυλα ειναι αρκετα! συγουρα καλητερα απο αυτα που ειχα βρει Φτηνές πτήσεις από Θεσσαλονίκη από Γιοενσούου τον Οκτώβριος και τον Νοέμβριος - Skyscanner Ελλάδα
:shock::shock:

Επισης οι εναλλακτικες απο Θεσσαλονικη-London-Tampere και τρενο για Joensuu.....ισως Θεσσαλονικη-Stockholm και μετα με καραβακι ...
χμμ :reading:
 

TAKIS-SOL

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
παιζουν παντως οι τιμες για τα εισιτήρια....πρεπει ομως να της κοιτας σχεδον καθε μερα...
3 βδομαδες πριν (για προτοχρονια 2008) βγαλαμε για ελσινκι με 400..
πολλες φορες δεν εχω μπει σε αεροπλανο..
αλλα με την blue1..επαθα πλακα
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ(για μενα)..μονο νερο ηταν τσαμπα
ενα κουτακι μπυρα πηρα 3 ευρο..
για τις αλλες ετεριες δεν ξερω
εγω παντως δεν ξαναπαταω εκει
 

triparismenos

Member
Μηνύματα
16
Likes
38
Χρόνια πολλά σε όλους. Ας σας πω εγώ για την εμπειρία μου με την Viking Hellas...είχα κλείσει εδώ και ένα μήνα εισιτήρια με την Viking από Αθήνα για Μάντσεστερ με επιστροφή. Το ταξίδι ήταν προγραμματισμένο ως εξής: Έχοντας ως τελικό προορισμό το Εδιμβούργο είχα κανονίσει να πάω Μάντσεστερ και μετά με τραίνο στο Εδιμβούργο. 20 ώρες πριν από την πτήση με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι για τεχνικούς (η δεύτερη υπάλληλος με την οποία μίλησα μου είπε για "επιχειρησιακούς")λόγους το αεροπλάνο θα προσγειωθεί στο Gatwick και στο αεροδρόμιο θα μας περιμένει λεωφορείο για να μας πάει στο Μάντσεστερ! Εννοείται πως διαμαρτυρήθηκα καθώς εγώ έπρεπε να είμαι στις 13:30 στο Μάντσεστερ για να πάρω το τραίνο το οποίο είχα προπληρώσει και με αυτή την εξέλιξη θα έφτανα Μάντσεστερ μετά τις 17:00! Ευτυχώς με πήραν μετά από λίγο και με ενημέρωσαν ότι μας είχαν κλείσει εισιτήρια (4 άτομα ήμασταν)με την B.A. από Gatwick για Εδιμβούργο. Δεδομένου ότι μερίμνησαν για τους επιβάτες οι οποίοι δεν είχαν ως τελικό προορισμό το Manchester, είπαμε ότι όλα καλά.
Το πρωί φύγαμε από την Πάτρα για το αεροδρόμιο, κάναμε check-in και κατευθυνθήκαμε προς τη θύρα μας. Εκεί είδαμε ότι επικρατούσε μια περίεργη οχλαγωγία. Αυτό που είχε γίνει ήταν ότι οι επιβάτες που είχαν χρησιμοποιήσει την εταιρία για να πάνε από Βαγδάτη στο Μάντσεστερ (με ενδιάμεση στάση στην Αθήνα)δεν είχαν ενημερωθεί για αυτή την αλλαγή ούτε καν κατά τη διάρκεια του check-in αλλά λίγο πριν μπουν στο αεροπλάνο!Και λογικό ήταν να είναι εξοργισμένοι. Ζήτησαν από τους υπαλλήλους του αεροδρομίου να μιλήσουν με κάποιον υπεύθυνο της εταιρίας - οι υπάλληλοι έπαιρναν αλλά δεν το σήκωνε κανείς! Μετά από μισή ώρα εμφανίστηκε ένας Βρετανός ο οποίος εργαζόταν στην εταιρία και όλως τυχαίως πετούσε με τη συγκεκριμένη πτήση και ήταν αυτός που συζήτησε με τους Ιρακινούς. Το τι ακριβώς διεμείφθη μεταξύ τους δεν το γνωρίζω. Τελικά πείστηκαν όλοι να ανέβουν στο αεροπλάνο(γιατί στην αρχή ήθελαν να μην πραγματοποιηθεί η πτήση). Το αποτέλεσμα ήταν να αργήσει περίπου 1,5 ώρα να απογειωθεί το αεροπλάνο.
Στην επιστροφή πάλι το αεροπλάνο ήταν γεμάτο με Ιρακινούς που πήγαιναν Βαγδάτη, εκμεταλλευόμενοι τις διακοπές του Πάσχα. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ήταν ότι ενώ στο Αθήνα - Μάντσεστερ δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός για τις χειραποσκευές,στην επιστροφή είδαμε στο check-in ότι μπορούσες να έχεις μία μόνο χειραποσκευή βάρους μέχρι 5 kg. Περιττό να σας πω πόσος χαμός έγινε καθώς κάθε οικογένεια έκανε στην άκρη για λίγο και να ανοίγει βαλίτσες,να βγάζει πράγματα από τη μία και να τα βάζει στην άλλη κλπ.Τελικά κάναμε check-in μετά από 1 ώρα και κάτι στην ουρά(όχι ότι εμείς ήμασταν καλύτεροι-κι εμείς κάναμε ώρα στο γκισέ για να "φτιάξουμε" το βάρος των αποσκευών). Τελικά το αεροπλάνο έφυγε μα καθυστέρηση 40-45 λεπτών.
Και τέλος,μόλις προσγειωθήκαμε περιμέναμε να πάρουμε τις βαλίτσες μας και ενώ ήρθαν κάποιες,μετά από λίγο σταμάτησε ο ιμάντας να κινείται και μας ενημέρωσαν ότι ξεχωρίζουν τις βαλίτσες ημών που είχαμε προορισμό την Αθήνα από αυτούς που είχαν τελικό προορισμό τη Βαγδάτη. Αποτέλεσμα:πήραμε τις βαλίτσες μας μετά από περίπου 40 λεπτά....
Αυτά από την εμπειρία μου με τη Viking...το μόνο ελαφρυντικό που της δίνω είναι ότι είναι νέα εταιρία (αν δεν κάνω λάθος πραγματοποιεί αυτές τις πτήσεις από 1η Φεβρουαρίου)και ίσως να χρειάζεται λίγο καιρό για να "ρολάρει" και να μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιες δύσκολες καταστάσεις πιο ευέλικτα.
Το αεροσκάφος δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο - η πτήση ήταν καλή, το φαγητό μέτριο(δωρεάν),οι αεροσυνοδοί ευγενικές...αυτά!

Υγ: Πάντως μας αποζημίωσε το Εδιμβούργο!
 

OLGAV

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα triparismene (και σε όλους τους άλλους!)
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα με εσένα! Δηλαδή θα φύγω με viking για manchester και απο το αεροδρόμιο έχω κλείσει τρένο για Εδιμβούργο. Θα ήθελα να ρωτήσω: το terminal 2 όπου προσγειώνεται η viking απέχει πολύ απο το τρένο; ρωτώ, γιατί έχω μόνο μια ώρα στη διάθεσή μου, με παραλαβή αποσκευών και αλλαγή terminals. Οποιαδήποτε βοήθεια σε αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμη! Γενικά καθυστερεί η viking στις αναχωρήσεις; αν χάσω το τρένο μου με υπαιτιότητά της τι γίνεται; Και κάτι τελευταίο... λίρες να κάνω απο εδώ ή απο το Εδιμβούργο;;;
(Οποιοδήποτε πληροφορία για το ταξίδι κ το πως θα κινηθώ στο αεροδρόμιο του manchester είναι καλοδεχούμενη!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom