Κούβα Visa από ΗΠΑ για Κούβα

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Καλημέρα και καλή χρονιά!Νέο μέλος από σήμερα και εγώ οπότε καλώς σας βρήκα.Το ερώτημα μου είναι το εξής:Θα ταξιδέψω τέλος Μαρτίου για λίγες μέρες στο Μαιάμι και μετά απο εκεί για λίγες μέρες στην Κούβα και ξανά πίσω στο Μαιάμι για να φύγω από εκεί αμέσως πίσω για Ελλάδα.Στην Αμερικάνικη πρεσβεία εδώ στην Ελλάδα μου είπαν οτι πλέον δεν χρειάζεται να βγάλω βίζα για να ταξιδέψω στις ΗΠΑ και οτι απλά κάνω μια αίτηση ηλεκτρονικά στο:esta.cbp.dhf.gov και απο την στιγμή που εγκριθεί όλα οκ.Στο ερώτημα του τι χαρτιά χρειάζομαι για να πάω απο Μιάμι-Κούβα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οπότε και κάλεσα και την Πρεσβεία της Κούβας και μου είπαν οτι από εδώ μπορώ να βγάλω μια ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά από την στιγμή που θα ταξιδέψω για Κούβα μέσω των ΗΠΑ δεν μπορώ να βγάλω βίζα απο την Ελλάδα αλλά θα πρέπει να την βγάλω από τις ΗΠΑ.Οπότε κάλεσα την delta airlines στις ΗΠΑ με την οποία θα ταξιδέψω απο Μαιάμι για Κούβα και τους ρώτησα αν θα πρέπει να βγάλω βίζα απο εκεί και μου απάντησαν οτι θα βγάλω βίζα απο το αεροδρόμιο του Μαιάμι την ημέρα που είναι να ταξιδέψω (να είμαι 3 ώρες πριν την πτήση εκεί μου είπαν) και οτι κοστίζει 50$.Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;Έχει κάποιος ταξιδέψει απο ΗΠΑ για Κούβα και όντως έβγαλε βίζα άπο το αεροδρόμιο αναχώρησης στις ΗΠΑ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα και καλή χρονιά!Νέο μέλος από σήμερα και εγώ οπότε καλώς σας βρήκα.Το ερώτημα μου είναι το εξής:Θα ταξιδέψω τέλος Μαρτίου για λίγες μέρες στο Μαιάμι και μετά απο εκεί για λίγες μέρες στην Κούβα και ξανά πίσω στο Μαιάμι για να φύγω από εκεί αμέσως πίσω για Ελλάδα.Στην Αμερικάνικη πρεσβεία εδώ στην Ελλάδα μου είπαν οτι πλέον δεν χρειάζεται να βγάλω βίζα για να ταξιδέψω στις ΗΠΑ και οτι απλά κάνω μια αίτηση ηλεκτρονικά στο:esta.cbp.dhf.gov και απο την στιγμή που εγκριθεί όλα οκ.Στο ερώτημα του τι χαρτιά χρειάζομαι για να πάω απο Μιάμι-Κούβα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οπότε και κάλεσα και την Πρεσβεία της Κούβας και μου είπαν οτι από εδώ μπορώ να βγάλω μια ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά από την στιγμή που θα ταξιδέψω για Κούβα μέσω των ΗΠΑ δεν μπορώ να βγάλω βίζα απο την Ελλάδα αλλά θα πρέπει να την βγάλω από τις ΗΠΑ.Οπότε κάλεσα την delta airlines στις ΗΠΑ με την οποία θα ταξιδέψω απο Μαιάμι για Κούβα και τους ρώτησα αν θα πρέπει να βγάλω βίζα απο εκεί και μου απάντησαν οτι θα βγάλω βίζα απο το αεροδρόμιο του Μαιάμι την ημέρα που είναι να ταξιδέψω (να είμαι 3 ώρες πριν την πτήση εκεί μου είπαν) και οτι κοστίζει 50$.Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;Έχει κάποιος ταξιδέψει απο ΗΠΑ για Κούβα και όντως έβγαλε βίζα άπο το αεροδρόμιο αναχώρησης στις ΗΠΑ;
Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον μέχρι πριν λίγους μήνες η βίζα κόστιζε 100 κι όχι 50 δολάρια αλλά ναι, γίνεται. Οι πτήσεις αυτές είναι γεμάτες με κουβανους και τα εμπορεύματα τους κι εκτός από το ότι πρέπει να είσαι πολύ νωρίς εκεί, ιδανικά τέσσερις ώρες πριν την αναχώρηση, να περιμένεις μεγάλες καθυστερήσεις σε τελωνεία, ελέγχους διαβατηρίων κλπ.
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον μέχρι πριν λίγους μήνες η βίζα κόστιζε 100 κι όχι 50 δολάρια αλλά ναι, γίνεται. Οι πτήσεις αυτές είναι γεμάτες με κουβανους και τα εμπορεύματα τους κι εκτός από το ότι πρέπει να είσαι πολύ νωρίς εκεί, ιδανικά τέσσερις ώρες πριν την αναχώρηση, να περιμένεις μεγάλες καθυστερήσεις σε τελωνεία, ελέγχους διαβατηρίων κλπ.
Έτσι μου είπε η υπάλληλος της Delta airlines,οτι κοστίζει 50$...Ας ελπίζουμε να έχει δίκιο και να έχει μειωθεί όντως η τιμή στα 50$ απο τα 100$...θα πάω αν είναι 4 ώρες νωρίτερα ώστε να έχω χρόνο μπροστά μου...για να βγάλεις την βίζα σου ζητάνε απο χαρτιά εκτός απο το διαβατήριο τίποτε άλλο;(θα έχω φροντίσει να έχω και ταξιδιωτική ασφάλιση απο την Ελλάδα).Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για την ανταπόκριση πάντως!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι, εισιτήριο επιστροφής να έχεις και δηλώνεις ότι πας για όποιον λόγο θες πλην people to people
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Όχι, εισιτήριο επιστροφής να έχεις και δηλώνεις ότι πας για όποιον λόγο θες πλην people to people
Ναι έχω βγάλει και εισιτήριο επιστροφής από Κούβα για Μαιάμι.Όταν έκλεινα τα εισιτήρια με την Delta επέλεξα σαν λόγο ταξιδιού το «educational reason for degree” γιατί δεν ήξερα τι άλλο να βάλω μιας και δεν είχε σαν λόγο ταξιδιού τον τουρισμό.Βέβαια ένας υπάλληλος στην πρεσβεία της Κούβας εδώ στην Αθήνα που πήρα τηλέφωνο μου πρότεινε να το αλλάξω αν μπορέσω και να βάλω το people to people γιατί μου είπε οτι με αυτήν την επιλογή δεν το ψάχνουν και δεν σου ζητάνε χαρτιά απο κάποιο πανεπιστήμιο κλπ.Βεβαια αν μου λες να αποφύγω το people to people τότε μάλλον καλά έκανα.
 

Maraki.NYC

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!
Όχι, εισιτήριο επιστροφής να έχεις και δηλώνεις ότι πας για όποιον λόγο θες πλην people to people
Καλησπέρα! Επειδή θέλω να ταξιδέψω από νέα Υορκη για Κούβα... πως μπορώ να το κάνω; Γιατί ξέρω ότι απαγορεύεται για τουριστικούς λόγους να ταξιδέψω από ΗΠΑ για εκεί.. μπορεί κάποιος να με κατευθύνει αν γνωρίζει;; Ευχαριστώ εκ των προτερων! ☺
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.320
O Giorgos_5_82 εχει δώσει την απάντηση παραπάνω. Με μια διαφορά και το 1986 όσο και το 2017 τις έβγαλα στην άφιξη στο αεροδρόμιο Jose Marti. Την τελευταία φορά μου'πιασε γύρω στα $30-35, έφευγα από Μεριδα, Μεξικου για Αβανα και συμπτωματικά είχα ρωτήσει τα παιδιά του pin project (https://thepinproject.blogspot.com/p/pin-project.html) που είχαν κάνει την ίδια διαδρομή κάνα 6 μηνο πριν. Tον προπεραμενο μηνα που ηθελα να ξαναπαω, η βιζα (tarjeta de turista/visa de turismo) απο το προξενειο της Κουβας στο Boca del Rio της Veracruz στο Μεξικο κοστιζε $230 ΜΧΝ, καπου στο πρπ €11-12.
 
Last edited:

Maraki.NYC

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!
O Giorgos_5_82 εχει δώσει την απάντηση παραπάνω. Με μια διαφορά και το 1986 όσο και το 2017 τις έβγαλα στην άφιξη στο αεροδρόμιο Jose Marti. Την τελευταία φορά μου'πιασε γύρω στα $30-35, έφευγα από Μεριδα, Μεξικου για Αβανα και συμπτωματικά είχα ρωτήσει τα παιδιά του pin project (https://thepinproject.blogspot.com/p/pin-project.html) που είχαν κάνει την ίδια διαδρομή κάνα 6 μηνο πριν. Tον προπεραμενο μηνα που ηθελα να ξαναπαω, η βιζα (tarjeta de turista/visa de turismo) απο το προξενειο της Κουβας στο Boca del Rio της Veracruz στο Μεξικο κοστιζε $230 ΜΧΝ, καπου στο πρπ €20.
Είναι τόσο απλό; Δηλαδή όταν φτάσω Κούβα δεν θα κου ζητήσουν κάποιο αποδεικτικό; Πχ αν δηλώσω ότι πάω για εκπαιδευτικούς λόγους;
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.320
Καλησπερα Μαρακι, μην μου τα περιπλεκεις γιατι με μπερδεύεις, εγώ εκπαιδευτικούς λόγους κλπ δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι το 2017 πήγα στην Κούβα/Αβάνα, σαν τουρίστας 2η φορά, είχα κλείσει και 4 μέρες σε μια casa particular, αναχώρησα απο την Μερίδα με την Interjet οπου και επέστρεψα. Είχα το εισ. επιστροφής και εκτύπωση της κράτησης τπτ άλλο. Visa on the spot στο αεροδρόμιο, δεν είχα και άλλη επιλογή.
 

Maraki.NYC

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!
Καλησπερα Μαρακι, μην μου τα περιπλεκεις γιατι με μπερδεύεις, εγώ εκπαιδευτικούς λόγους κλπ δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι το 2017 πήγα στην Κούβα/Αβάνα, σαν τουρίστας 2η φορά, είχα κλείσει και 4 μέρες σε μια casa particular, αναχώρησα απο την Μερίδα με την Interjet οπου και επέστρεψα. Είχα το εισ. επιστροφής και εκτύπωση της κράτησης τπτ άλλο. Visa on the spot στο αεροδρόμιο, δεν είχα και άλλη επιλογή.
Χαχα! Συγνώμη π σε μπέρδεψα!!! Απλά επειδή δηλώνεις τον λόγο π θέλεις ν επισκεφτείς την Κούβα γ αυτό ρωτάω... και δεν έχει ως επιλογή τουρισμο( έτσι έχασα τις κρατήσεις μου τ 2017 εγώ- μεγάλη ιστορία) ! Παραπάνω λένε τα παιδιά να δηλώσεις ότι θες εκτός από people to people. Κατά μπερδεύτηκα κ εγώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλο όταν πετάς από Αμερική, άλλο από Μεξικό, καμία σχέση το ένα με το άλλο. Οι περιορισμοί είναι από την αμερικανική κυβέρνηση για όσους πετάνε από τις ΗΠΑ. Όσοι πετάνε από Μεξικό η οπουδήποτε αλλού, δε θα ερωτηθούν γιατί πάνε από τις αμερικανικές αρχές, δεν τις κόφτει αφού δεν αναχωρεις από τις ΗΠΑ.

Για όποιον πετάει απευθείας από τις ΗΠΑ, εφόσον δεν είναι κάτοικος ΗΠΑ, μπορεί να δηλώσει οποία κατηγορία θέλει, πλην people to people, που είναι και η μόνη που απαγόρευσε η κυβέρνηση τραμπ. Στην πράξη ούτε αυτό παίζει πολύ ρόλο, διότι ως μη κάτοικος ΗΠΑ δεν ασχολείται κάνεις μαζί σου. Βίζα για Κούβα όταν πετάς από ΗΠΑ είσαι υποχρεωμένος να πάρεις από την αεροπορική εταιρεία με την οποία πετάς, δεν ισχύουν οι πράσινες βίζες που δίνουν ρα κουβανικα προξενεία ή οι άλλες αεροπορικές, πρέπει να αγοράσεις επιτόπου στο τσεκιν την πανάκριβη ροζ βιζα που πουλάνε οι αεροπορικές εταιρείες στο αμερικανικό αεροδρόμιο αναχώρησης.
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.320
Πανάκριβη από οτι αναφέρεις δεν μου φαίνεται, όχι ότι τρέχουν τα λεφτά από τα παντζακια μου, αλλά τα $75-90 (της ΑΑ/Delta/United κλπ) μια κανονικότατη τιμή είναι. Έχεις υπολογίσει πόσο θέλει η έκδοση βίζας για Κίνα; +€25 για ένα επαρχιώτη; Αν όχι, από εδώ:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Κόστος-Βιζας-για-Κίνα.53552/page-3

Με λίγα σταράτα λόγια η βίζα για Κούβα για ταξιδιώτες από ΗΠΑ, τζάμπα είναι! Τζάμπα σου λεω, με minimum wage $11.80/ώρα στη NY, και τα $25 ειναι ηδη πληρωμενα στο εισητηριο, οποτε κανενα $50! Τζαμπα σου λεω .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom