Κούβα Visa από ΗΠΑ για Κούβα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πανάκριβη από οτι αναφέρεις δεν μου φαίνεται, όχι ότι τρέχουν τα λεφτά από τα παντζακια μου, αλλά τα $75-90 (της ΑΑ/Delta/United κλπ) μια κανονικότατη τιμή είναι. Έχεις υπολογίσει πόσο θέλει η έκδοση βίζας για Κίνα; +€25 για ένα επαρχιώτη; Αν όχι, από εδώ:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Κόστος-Βιζας-για-Κίνα.53552/page-3

Με λίγα σταράτα λόγια η βίζα για Κούβα για ταξιδιώτες από ΗΠΑ, τζάμπα είναι! Τζάμπα σου λεω, με minimum wage $11.80/ώρα στη NY, και τα $25 ειναι ηδη πληρωμενα στο εισητηριο, οποτε κανενα $50! Τζαμπα σου λεω .
Δεν ξέρω γιατί να τη συγκρίνω με της Κίνας κι όχι με μια από τις δεκάδες δωρεάν βιζες που κυκλοφορουν εκει εξω. Το ποσο είναι ο μισθός στην Αμερική είναι άσχετο, αφού το ίδιο ποσό θα πληρώσει οποιοσδήποτε δύσμοιρος πετάξει από την Αμερική στην Κούβα κι ας μην είναι αμερικανός κι ας μην έχει αμερικανικό μισθό. Εμπειρικά, περίπου οι μισοί επιβάτες των πτήσεων από ΗΠΑ δεν είναι Αμερικάνοι.

Η σύγκριση γίνεται με το πόσο στοιχίζει η Κουβανική βιζα στις υπόλοιπες χώρες του πλανήτη γη.. Στην κεντρική Αμερική λοιπόν την πληρώνεις 15$, στο Μεξικό 20$, στην Αγκόλα 20$, στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες 30$, στον Καναδά τίποτε αν πας πετώντας κλπ.

Ε ναι το να πληρώσεις τα τριπλάσια ως εξαπλάσια για το ιδιο προιον ονομαζεται συνηθως πανακριβο, χαίρομαι αν κάποιοι το βλέπουν οκ.
 

Maraki.NYC

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!
Άλλο όταν πετάς από Αμερική, άλλο από Μεξικό, καμία σχέση το ένα με το άλλο. Οι περιορισμοί είναι από την αμερικανική κυβέρνηση για όσους πετάνε από τις ΗΠΑ. Όσοι πετάνε από Μεξικό η οπουδήποτε αλλού, δε θα ερωτηθούν γιατί πάνε από τις αμερικανικές αρχές, δεν τις κόφτει αφού δεν αναχωρεις από τις ΗΠΑ.

Για όποιον πετάει απευθείας από τις ΗΠΑ, εφόσον δεν είναι κάτοικος ΗΠΑ, μπορεί να δηλώσει οποία κατηγορία θέλει, πλην people to people, που είναι και η μόνη που απαγόρευσε η κυβέρνηση τραμπ. Στην πράξη ούτε αυτό παίζει πολύ ρόλο, διότι ως μη κάτοικος ΗΠΑ δεν ασχολείται κάνεις μαζί σου. Βίζα για Κούβα όταν πετάς από ΗΠΑ είσαι υποχρεωμένος να πάρεις από την αεροπορική εταιρεία με την οποία πετάς, δεν ισχύουν οι πράσινες βίζες που δίνουν ρα κουβανικα προξενεία ή οι άλλες αεροπορικές, πρέπει να αγοράσεις επιτόπου στο τσεκιν την πανάκριβη ροζ βιζα που πουλάνε οι αεροπορικές εταιρείες στο αμερικανικό αεροδρόμιο αναχώρησης.
Σ ευχαριστώ πολυυυυυ!!! Με κάλυψες! Ας ελπίσω να καταφέρω να το οργανώσω αυτή τη φορά! Την προηγούμενη που το είχα κανονίσει από νέα Υορκη ενώ τα είχα όλα κλεισμένα , με ρώτησαν από την αεροπορική για ποιο λόγο κ τους είπα για τουρισμό και μου είπαν απαγορεύεται ! Με αποτέλεσμα να χάσω τα εισιτήρια! Ευτυχώς μπορούσα να ακυρώσω τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία!
Σ ευχαριστώ και πάλι!!!
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Καλησπέρα! Επειδή θέλω να ταξιδέψω από νέα Υορκη για Κούβα... πως μπορώ να το κάνω; Γιατί ξέρω ότι απαγορεύεται για τουριστικούς λόγους να ταξιδέψω από ΗΠΑ για εκεί.. μπορεί κάποιος να με κατευθύνει αν γνωρίζει;; Ευχαριστώ εκ των προτερων! ☺
Καλησπέρα!Κλείνεις εισιτήρια και στο site της αεροπορικής πριν ολοκληρώσεις το booking των εισιτηρίων σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις έναν από τους 12 fix λόγους για τον οποίο πας στην Κούβα.Δυστυχώς δεν έχει τον τουρισμό σαν λόγο επίσκεψης οπότε θα πρέπει να βάλεις κάποιον άλλο λόγο ακόμα και αν δεν ισχύει π.χ. εγώ έβαλα "educational reason for degree" και δεν είχα πρόβλημα.Βασικά δεν με ρώτησαν ποτέ στον έλεγχο στο αεροδρόμιο.Πιο πάνω ο Yorgos,που διαμένει στην Κούβα,
μου συνέστησε να μην βάλω σαν λόγο τον "people to people" οπότε καλύτερα να αποφύγεις να βάλεις αυτό σαν λόγο.Για να πας στην Κούβα χρειάζεσαι επίσης ταξιδιωτική ασφάλιση που να λέει ότι είναι για Κούβα, την οποία εγώ την έβγαλα από την Ελλάδα από ενα ταξιδιωτικό γραφείο με 35€ για τις τέσσερις μέρες που πήγα στην Κούβα.Στην στέλνουν ηλεκτρονικά με mail.Και τέλος,χρειάζεσαι και visa για Κούβα,την οποία εφόσον ταξιδεύεις από τις ΗΠΑ, θα πρέπει να την βγάλεις από το αεροδρόμιο αναχώρησης στις ΗΠΑ, λογικά από το γκισέ της αεροπορικής εταιρείας με την οποία θα ταξιδέψεις.Εγώ ταξίδεψα από το Μαϊάμι για Κούβα με την Delta και την έβγαλα από το γκισέ της Delta στο αεροδρόμιο του Μαϊάμι με 50$(από ότι κατάλαβα είναι από τις φτηνότερες visa αυτή της Delta). Απλά καλό είναι να έχεις και κάρτα μαζί σου γιατί η delta δεν δεχόταν μετρητά και πλήρωσα με κάρτα.Και οπωσδήποτε να είσαι τουλάχιστον τρεις ώρες πριν στο αεροδρόμιο για να έχεις χρόνο για να βγάλεις visa,για check in,για έλεγχο κλπ.
 

Maraki.NYC

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!
Καλησπέρα!Κλείνεις εισιτήρια και στο site της αεροπορικής πριν ολοκληρώσεις το booking των εισιτηρίων σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις έναν από τους 12 fix λόγους για τον οποίο πας στην Κούβα.Δυστυχώς δεν έχει τον τουρισμό σαν λόγο επίσκεψης οπότε θα πρέπει να βάλεις κάποιον άλλο λόγο ακόμα και αν δεν ισχύει π.χ. εγώ έβαλα "educational reason for degree" και δεν είχα πρόβλημα.Βασικά δεν με ρώτησαν ποτέ στον έλεγχο στο αεροδρόμιο.Πιο πάνω ο Yorgos,που διαμένει στην Κούβα,
μου συνέστησε να μην βάλω σαν λόγο τον "people to people" οπότε καλύτερα να αποφύγεις να βάλεις αυτό σαν λόγο.Για να πας στην Κούβα χρειάζεσαι επίσης ταξιδιωτική ασφάλιση που να λέει ότι είναι για Κούβα, την οποία εγώ την έβγαλα από την Ελλάδα από ενα ταξιδιωτικό γραφείο με 35€ για τις τέσσερις μέρες που πήγα στην Κούβα.Στην στέλνουν ηλεκτρονικά με mail.Και τέλος,χρειάζεσαι και visa για Κούβα,την οποία εφόσον ταξιδεύεις από τις ΗΠΑ, θα πρέπει να την βγάλεις από το αεροδρόμιο αναχώρησης στις ΗΠΑ, λογικά από το γκισέ της αεροπορικής εταιρείας με την οποία θα ταξιδέψεις.Εγώ ταξίδεψα από το Μαϊάμι για Κούβα με την Delta και την έβγαλα από το γκισέ της Delta στο αεροδρόμιο του Μαϊάμι με 50$(από ότι κατάλαβα είναι από τις φτηνότερες visa αυτή της Delta). Απλά καλό είναι να έχεις και κάρτα μαζί σου γιατί η delta δεν δεχόταν μετρητά και πλήρωσα με κάρτα.Και οπωσδήποτε να είσαι τουλάχιστον τρεις ώρες πριν στο αεροδρόμιο για να έχεις χρόνο για να βγάλεις visa,για check in,για έλεγχο κλπ.
Σ ευχαριστώ παραααα πολυυυυ!!!! Άντε και καλά μας ταξίδια!!!! ☺☺
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Eπειδή πρόσφατα πήγα Κούβα από Αμερική, σαν καλύτερη αιτιολογία, μιάς και δεν υπάρχει η δυνατότητα τουρισμού, είναι το Support of the Cuban People. Kατά τα άλλα η διαδικασία είναι εύκολη, ούτε χρειάζεται και το τρίωρο, δυό ώρες είναι αρκετές, επειδή υπάρχουν ειδικά γκισέ, ακόμη και στο τσεκιν της εταιρείας που θα ταξιδέψεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Eπειδή πρόσφατα πήγα Κούβα από Αμερική, σαν καλύτερη αιτιολογία, μιάς και δεν υπάρχει η δυνατότητα τουρισμού, είναι το Support of the Cuban People. Kατά τα άλλα η διαδικασία είναι εύκολη, ούτε χρειάζεται και το τρίωρο, δυό ώρες είναι αρκετές, επειδή υπάρχουν ειδικά γκισέ, ακόμη και στο τσεκιν της εταιρείας που θα ταξιδέψεις.
Προχθές από Μαϊάμι γνωστή στο τσακ πρόλαβε την επιβίβαση και πήγε 3 ώρες πριν στο αεροδρόμιο. Το support of the Cuban people είναι η χειρότερη από τις επιλογές που δίνονται, για πολλούς λόγους.
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Προχθές από Μαϊάμι γνωστή στο τσακ πρόλαβε την επιβίβαση και πήγε 3 ώρες πριν στο αεροδρόμιο. Το support of the Cuban people είναι η χειρότερη από τις επιλογές που δίνονται, για πολλούς λόγους.
Eγώ απλώς μετέφερα την δική μου εμπειρία, πριν δυό μήνες, πέρασα δίχως πρόβλημα και καθυστέρηση. Δεν ξέρω γιατί ισχυρίζεσαι ότι το support of the Cuban people είναι η χειρότερη αιτιολογία, αυτή συνιστούν και σε όλα τα ταξιδιωτικά blogs των Αμερικανών. Η χειρότερη σίγουρα είναι το people to people επειδή ισχύει μόνο για γκρουπ και όχι για ανεξάρτητο ταξίδι. Θα μπορούσες να διευκρινίσεις, επειδή είναι ενδιαφέρον για πολλούς.
 

Maraki.NYC

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!
Eπειδή πρόσφατα πήγα Κούβα από Αμερική, σαν καλύτερη αιτιολογία, μιάς και δεν υπάρχει η δυνατότητα τουρισμού, είναι το Support of the Cuban People. Kατά τα άλλα η διαδικασία είναι εύκολη, ούτε χρειάζεται και το τρίωρο, δυό ώρες είναι αρκετές, επειδή υπάρχουν ειδικά γκισέ, ακόμη και στο τσεκιν της εταιρείας που θα ταξιδέψεις.
Και αν σε ρωτήσουν τι είδους support στον έλεγχο τι λες; Εμένα αυτό με αγχώνει!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Eγώ απλώς μετέφερα την δική μου εμπειρία, πριν δυό μήνες, πέρασα δίχως πρόβλημα και καθυστέρηση.
Δεν έχω καμία αμφιβολία, απλά είναι καλό να ξέρει κανείς πως δεν είναι πάντα έτσι η κατάσταση.


Δεν ξέρω γιατί ισχυρίζεσαι ότι το support of the Cuban people είναι η χειρότερη αιτιολογία, αυτή συνιστούν και σε όλα τα ταξιδιωτικά blogs των Αμερικανών
Δεν ξέρω πόσο επικαιροποιημενα είναι. Με τις τελευταίες αλλαγές, θα πρέπει να εισαι σε θέση να αποδείξεις με έγγραφα τους λόγους η τη φύση της επίσκεψής σου, τα έγγραφα μάλιστα θα πρέπει να τα διατηρείς για μια πενταετία. Ειδικά η κατηγορία "support of the Cuban people" έχει επιπλέον περιορισμους: θα πρέπει η οποια δράση να είναι από εγκεκριμένο οργανισμό και μάλιστα η επιτόπια συνεργαζόμενη κρατική οργάνωση να μην είναι στη λίστα των συνεργαζόμενων με το στρατό της Κούβας οργανισμών. Με δεδομένο ότι ήδη μας ανακοίνωσαν πως αναμένονται περεταίρω μέτρα περιορισμού των ταξιδιών, δεν αποκλείω να αρχίσουν όντως να ζητάνε το ανάλογο documentation, οπότε απλά θα προτιμούσα κάτι του στιλ "επίσκεψη συγγενών " ή "θρησκευτικη" επίσκεψη που δεν επιφέρει έγγραφα, δεν μπορείς να αποδείξεις γραπτώς ότι είσαι οπαδός της σαντερια.
.
Η χειρότερη σίγουρα είναι το people to people επειδή ισχύει μόνο για γκρουπ και όχι για ανεξάρτητο ταξίδι.
Ε καλά, αυτή δεν μπορείς να την επιλέξεις καν, δεν είναι επιλογή.
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Δεν έχω καμία αμφιβολία, απλά είναι καλό να ξέρει κανείς πως δεν είναι πάντα έτσι η κατάσταση.




Δεν ξέρω πόσο επικαιροποιημενα είναι. Με τις τελευταίες αλλαγές, θα πρέπει να εισαι σε θέση να αποδείξεις με έγγραφα τους λόγους η τη φύση της επίσκεψής σου, τα έγγραφα μάλιστα θα πρέπει να τα διατηρείς για μια πενταετία. Ειδικά η κατηγορία "support of the Cuban people" έχει επιπλέον περιορισμους: θα πρέπει η οποια δράση να είναι από εγκεκριμένο οργανισμό και μάλιστα η επιτόπια συνεργαζόμενη κρατική οργάνωση να μην είναι στη λίστα των συνεργαζόμενων με το στρατό της Κούβας οργανισμών. Με δεδομένο ότι ήδη μας ανακοίνωσαν πως αναμένονται περεταίρω μέτρα περιορισμού των ταξιδιών, δεν αποκλείω να αρχίσουν όντως να ζητάνε το ανάλογο documentation, οπότε απλά θα προτιμούσα κάτι του στιλ "επίσκεψη συγγενών " ή "θρησκευτικη" επίσκεψη που δεν επιφέρει έγγραφα, δεν μπορείς να αποδείξεις γραπτώς ότι είσαι οπαδός της σαντερια.
.
Ε καλά, αυτή δεν μπορείς να την επιλέξεις καν, δεν είναι επιλογή.
Eπειδή υπάρχουν πολλές ασάφειες σχετικά με την βίζα της Κούβας για όσους ταξιδεύουν από Αμερική, θα περιγράψω κάπως λεπτομερέστερα την διαδικασία, με πληροφορίες που στηρίζονται σε εκτεταμένο ψάξιμο στο Ιντερνετ, και από την πρόσφατη προσωπική εμπειρία μου πριν δυό μήνες.

1. Για όσους ταξιδεύουν από Αμερική, είτε έχουν Αμερικανική είτε οποιασδήποτε χώρας υπηκοότητα, είναι απαραίτητη η Αμερικανική βίζα Κούβας, δηλαδή στην ουσία μια travel card, η οποία είναι ΡΟΖ και όχι η συνηθισμένη πράσινη. Μπορείτε να την προμηθευτείτε από κάποιο Αμερικανικό ή και Ελληνικό πρακτορείο ταξιδιών που να εξειδικεύεται (εμένα μου την έστειλαν στο San Francisco με κούριερ), ή και μέσω Ιντερνετ στο site: https://cubavisaservices.com, με κόστος από 85 έως 100$. Τέλος, μπορείτε και να την προμηθευτείτε και στο τελικό σκέλος του αεροπορικού ταξιδιού, δηλαδή πριν την πτήση στην Αβάνα, στο αεροδρόμιο από την αεροπορική σας εταιρεία, αλλά δεν το συνιστώ επειδή πιθανόν θα έχετε καθυστερήσεις, ενώ αν η travel card είναι έτοιμη, με δύο ώρες στο check in είστε εντάξει. Φυσικά αν έχετε περισσότερο χρόνο είστε ακόμη πιό ασφαλείς, αλλά ποτέ μην διαλέξετε πτήσεις με λιγότερο από δίωρο αναμονή, επειδή ίσως δεν προλάβετε. Οι εταιρείες που πετάνε στην Αβάνα από Αμερική είναι η American Airlines, η Delta, η JetBlue και η Southwest. H πιό οργανωμένη, με ελάχιστες καθυστερήσεις είναι η ΑΑ, την οποία και συνιστώ.

2. Στο αεροδρόμιο θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιο σχετικό stand, και να επικυρώσετε την travel card της Κούβας. Υπάρχουν 12 κατηγορίες λόγων για τους οποίους μπορείτε να την επισκεφθείτε, και μεταξύ αυτών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ. Oι κατηγορίες αυτές είναι οι εξής:

1. Family visits. 2. Official business for the US government, foreign government and certain intergovernmental organizations. 3. Journalism. 4. Professional research. 5. Religious activities. 6. Public performances. 7. Support for the Cuban people. 8. Educational activities and people to people travel. 9. Humanitarian projects. 10. Activities of private foundations or research or educational institutes. 11. Exportation, importation or transmission of information or informational materials. 12. Certain export transactions

Παλιότερα οι περισσότεροι δήλωναν την κατηγορία 8, και για να απαντήσω και στον Yorgos, φυσικά και υπάρχει η επιλογή people to people travel, είναι αυτή ακριβώς. Με αλλαγή της νομοθεσίας αυτή ισχύει πλέον μόνο για ομαδικό ταξίδι, οπότε μην ξεγελαστείτε από παλιές πληροφορίες στο Ιντερνετ και την δηλώσετε. Οι περισσότερες κατηγορίες είναι προφανές ότι είναι ακατάλληλες. Εγώ δήλωσα, σύμφωνα με τις οδηγίες από τα περισσότερα ταξιδιωτικά blogs και σχετικά sites, το Support for the Cuban people και μπήκα χωρίς ερωτήσεις και χωρίς κανένα πρόβλημα. Εδώ δεν χρειάζεται να αποδείξετε τίποτα σπουδαίο (θα γράψω στη συνέχεια τι πρέπει να κάνετε), ενώ σε άλλες κατηγορίες, π.χ. family visits ή religious activities, θα πρέπει να δώσετε κάποια στοιχεία που να το αποδεικνύουν.

3. Φτάσατε στην Κούβα. Εδώ έχει μεγάλη σημασία αν επιστρέφετε κατευθείαν Ελλάδα ή σε κάποια άλλη χώρα, ή αν επιστρέφετε Αμερική ή μέσω Αμερικής. Αν δεν ξαναμπαίνετε Αμερική ξεχνάτε την βίζα, απολαμβάνετε το ταξίδι σας, και απλώς επιστρέφετε την travel card στο αεροδρόμιο, όταν φεύγετε. Αν όμως ξαναμπαίνετε Αμερική, θα πρέπει να έχετε κάποια ντοκουμέντα που να αποδεικνύουν την δραστηριότητά σας, τα οποία να φυλάξετε για 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 12 ΑΝΗΚΕΤΕ. Κατά την γνώμη μου, και των περισσοτέρων, η ευκολώτερη κατηγορία είναι η 7, η Support for the Cuban People. Θα φυλάξετε αποδείξεις από διαμονή σε Casas Particulares, από αγορές σε μικρά μαγαζιά αναμνηστικών, από φαγητό σε μικρά ρεστωράν, από επίσκεψη σε φάρμες και άλλα τουριστικά αξιοθέατα. Θα πρέπει να αποφύγετε επιχειρήσεις και ξενοδοχεία που συνεργάζονται με την Κυβέρνηση ή τον Στρατό, υπάρχει μιά λεπτομερής λίστα όλων αυτών στο site:

https://www.state.gov/cuba-sanction...ies-associated-with-cuba-as-of-april-24-2019/

Θα ετοιμάσετε λοιπόν ένα ημερολόγιο, στο οποίο θα καταγράψετε μέρα-μέρα τις δραστηριότητες που σας πρότεινα πιό πάνω ή ότι άλλο σχετικό σκεφτείτε, το οποίο μαζί με τις αποδείξεις σας, θα πρέπει να διατηρήσετε για 5 χρόνια, εφόσον είστε μόνιμος κάτοικος Αμερικής. Ξαναλέω ότι αν επιστρέψετε κατευθείαν στην Ελλάδα ή σε άλλη χώρα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παλιότερα οι περισσότεροι δήλωναν την κατηγορία 8, και για να απαντήσω και στον Yorgos, φυσικά και υπάρχει η επιλογή people to people travel, είναι αυτή ακριβώς
Και μόλις την επιλέξεις, σου επιστρέφουν το έγγραφο και σου λένε ότι αφού δεν είσαι σε γκρουπ πρέπει να συμπληρώσεις άλλο. Δεν αποτελεί επιλογή για μεμονωμένο ταξιδιώτη.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, πλην του ότι δεν παίζει ρόλο αν κατευθύνεται σε άλλη χώρα μετά την Κούβα. Κανονικότατα παίζει ρόλο (Αν είσαι κάτοικος Αμερικής) αυτή την επίσημη ενημέρωση είχαμε από Ρους υπεύθυνους του OFAC στη διάσκεψη με την Ένωση αμερικανών πρακτόρων πριν τρεις μήνες περίπου. Μάλιστα σε κατ' ιδίαν συζητήσεις μας είπαν πως οι υποθέσεις που έχουν εντολή να χτενιζουν είναι ακριβώς οι support. Τώρα το τι λέει ο καθένας σε ένα μπλογκ δε θα το θεωρούσα εξίσου αξιόπιστο, μπλογκ μπορώ να γράψω κι εγώ σε δύο λεπτά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom