visa και δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φυσικά και κάνεις. Πιστωτική κάρτα είναι. Είχε αναφερθεί λανθασμένα έως Visa ενώ είναι Mastercard.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Από την άλλη έχοντας στην κατοχή σου την κάρτα τα μίλια δεν λήγουν ποτέ. Εγώ την έχω από το Νοέμβριο και ήδη έχω πάει ένα ταξιδάκι και μαζεύω μίλια για το επόμενο.
Εννοείς τη Mastercard της Πειραιώς; Έβγαλα την Miles & More Lufthansa (δεν είναι πιστωτική) το 2003 στο ταξίδι μου για Φινλανδία, έβαλα πόντους το 2005 στο ταξίδι μου για Πολωνία και τη διαμονή μου σε συνεργαζόμενο ξενοδοχείο. Τώρα που έβγαλα πάλι εισιτήρια με Lufthansa με ενημέρωσαν οτι αφού δεν έβαλα πόντους τα τελευταία 3 χρόνια χάνονται όλοι οι πόντοι. Έχασα λοιπόν πάνω από 5000 μίλια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όπως το λες ήταν Δήμο, νομίζω ότι μόνο τώρα τελευταία το άλλαξαν και πλέον δε χάνονται τα μίλια. Εγώ έχασα πάνω από 10,000 το 2000 - 2002.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι εννοώ τη πιστωτική κάρτα Mastercard Miles and More της Πειραιώς. Τα μίλια δεν χάνονται ποτέ με την προυπόθεση ότι γίνεται χρήση της κάρτας (αγορά με κάρτα) μια φορά το μήνα.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Υπάρχει προσφορά που με την απόκτηση της κάρτας σου κάνουν δώρο 15.000 μίλια και κατ' επέκταση δώρο το πρώτο ταξίδι σου. Από την άλλη έχοντας στην κατοχή σου την κάρτα τα μίλια δεν λήγουν ποτέ. Εγώ την έχω από το Νοέμβριο και ήδη έχω πάει ένα ταξιδάκι και μαζεύω μίλια για το επόμενο. Δεν χρησιμοποιώ άλλη κάρτα και περνάω τα πάντα στην κάρτα μου. Μια πολύ έξυπνη κίνηση είναι να αποκτήσετε πρόσβαση στο easypay της Πειραιώς και να πληρώνετε όλους τους λογαριασμούς σας - και γιατί όχι και των φίλων σας που βαριούντε να πάνε μέχρι το ταμείο - μαζέυοντας πόντους για λογαριασμό σας. Με μερικές τέτοιες έξυπνες κινήσεις μαζεύετε ακόμα περισσότερα μίλια.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Την χρησιμοποιώ από την πρώτη στιγμή που βγήκε (καθώς ήδη είχα μίλια στην Lufhansa & Star Alliance). Το easypay.gr το χρησιμοποιώ για να πληρώσω όλους τους λογαριασμούς μου, καθώς και αρκετούς από τους προμηθευτές μου στις επιχειρήσεις μου, με αποτέλεσμα να κερδίζω 15000-20000 μίλια τον μήνα!

Εάν κάνετε συνετή χρήση και κινήστε έξυπνα στην αγορά αεροπορικών εισιτηρίων, μπορείτε να την εκμεταλεύεστε στο έπακρον!!!!

Προσοχή όπως σε όλες τις πιστωτικές κάρτες τα επιτόκια είναι απίστευτα μεγάλα, γι' αυτό αναφέρω την σύνεση...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν...
Άλλο Lufthansa Miles and More,
Άλλο Peiraeus Bank mastercard,
Κι άλλο Miles and more Mastercard.

Με την πρώτη (και μόνο με την πρώτη) μαζέυεις μίλια (πετώντας με τις συνεργαζόμενες εταιρίες, ή κάνοντας μια σειρά ακόμα από δραστηριότητες που δίνουν μίλια - ενοικιάσεις αυτοκινήτων, ξενοδοχεία κλπ). Τα μίλια έχουν διάρκεια 3 χρόνια, οπότε αν είσαι καλός πελάτης και ταξιδεύεις συχνά, στα 3 χρόνια μπορεί και να μαζέψεις αρκετά μίλια για να πάρεις ένα δωρεάν εισητήριο. Αν ταξιδεύεις που και πού μόνο, τσάμπα δεν έχει. Γι αυτό το φτιάξανε το πρόγραμμα, για να ανταμείβουν τους τακτικούς πελάτες τους.
Η Δεύτερη είναι μια κλασσική πιστωτική κάρτα.
Η Τρίτη είναι επίσης μια κλασσική πιστωτική κάρτα, που έχει φτιαχτεί ως κράχτης της τράπεζας για τους πελάτες του Miles and more (κατά τον ίδιο τρόπο που είναι κράχτης η πληρωμή της Αμερικάνικης Βίζας). Η πιστωτική κάρτα συνδέεται με την ήδη υπάρχουσα Miles and More. Ως προσφορά, αν πάρεις και χρησιμοποιείς την εν λόγω κάρτα τα μίλια που μαζεύεις στο miles and more πρόγραμμα δεν λήγουν, οπότε έχεις στη διάθεση σου μεγαλύτερο διάστημα για να μαζέψεις μίλια, ένα προνόμιο που κανονικά είναι μόνο για τους "Frequent traveller", "Senator" κλπ. Παράλληλα, προσθέτει και κάτι λίγα μίλια με κάθε αγορά που κάνεις.
Παρότι είμαι αρκετά τακτικός πελάτης του miles and more (Frequent traveler), προσωπικά έχω επιλέξει να μην την χρησιμοποιήσω, γιατί (όταν το έψαξα τουλάχιστον) δεν ήταν συμφέρουσα ως πιστωτική κάρτα (και επειδή δεν θέλω να ανοίξω παρτίδες ΚΑΙ με την Πειραιώς).
Πάντως τα δωρεάν μίλια που σου δίνει με την εγγραφή σε καμμιά περίπτωση δε φτάνουν για εισητήριο. Το πιο "φτηνό" τσάμπα (που είναι για κάπου Ευρώπη) χρειάζεται 30.000 μίλια (roundtrip) ή 75%*30.000=22.500 για one way.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πάντως τα δωρεάν μίλια που σου δίνει με την εγγραφή σε καμμιά περίπτωση δε φτάνουν για εισητήριο. Το πιο "φτηνό" τσάμπα (που είναι για κάπου Ευρώπη) χρειάζεται 30.000 μίλια (roundtrip) ή 75%*30.000=22.500 για one way.
Λάθος... Για να κάνεις ένα Ευρωπαικό ταξίδι roundtrip χρειάζεσαι 15.000 αλλά πρέπει να πληρώσεις τους φορους.Με 25.000 μίλια δεν πληρώνεις τίποτε... Αφορά ταξίδια που κλείνονται από 1 μέχρι 15 μέρες από την αναχώρηση...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λάθος... Για να κάνεις ένα Ευρωπαικό ταξίδι roundtrip χρειάζεσαι 15.000 αλλά πρέπει να πληρώσεις τους φορους.Με 25.000 μίλια δεν πληρώνεις τίποτε... Αφορά ταξίδια που κλείνονται από 1 μέχρι 15 μέρες από την αναχώρηση...
Ρε συ Νίκο δεν τόπιασα αυτό για κάντο μας πιο λιανά.

Με 15.000 μίλια τσιμπάς ένα ταξίδι, αλλά σε κάθε περίπτωση οι φόροι πάνε έξτρα; Και τι εννοείς ότι με 25.000 μίλια δεν πληρώνεις τίποτε; καταμπερδεύτηκα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν έχεις μαζέψει 15.000 μίλια μπορείς να πας ένα ευρωπαικό ταξίδι με μια προυπόθεση. Μπορείς να κλείσεις αυτό το ταξίδι σου μόνο 15 μέρες πριν την αναχώρηση... Αυτό είναι κακό γιατί μπορεί να μην υπάρχουν θέσεις ιδίως σε ημερομηνίες αιχμής... Σε περίπτωση που όλα πάνε καλά και υπάρχουν θέσεις και κλείσεις, δωρεάν είναι η αξία του εισιτηρίου και όχι οι φόροι. Έστω ότι ένα εισιτηριο κοστίζει 250 ευρώ με φόρους και η ανάλυση της αξίας είναι τιμή εισιτηρίου 100 ευρώ και φόροι 150 ευρώ πρέπει να πληρώσεις την αξία των φόρων δηλ. τα 150ευρώ. Σου δίνει όμως εναλακτική να σπαταλήσεις άλλα 10.000 μιλια δηλ. το σύνολο 25.000 μίλια και να μην πληρώσεις ούτε τους φόρους... Η επιλογή δική σου...

Σε περίπτωση που έχεις πολλά μιλια και θέλεις ντε και καλά να εξασφαλήσεις μια θέση πριν τις 15 μέρες που σου δίνει περιθόριο τα 15.000 μίλια γίνονται 25.000 μίλια + άλλα 10.000 για να μην πληρώσεις ούτε τους φόρους = 35.000 μίλια...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε συ Νίκο δεν τόπιασα αυτό για κάντο μας πιο λιανά.

Με 15.000 μίλια τσιμπάς ένα ταξίδι, αλλά σε κάθε περίπτωση οι φόροι πάνε έξτρα; Και τι εννοείς ότι με 25.000 μίλια δεν πληρώνεις τίποτε; καταμπερδεύτηκα.
Ο Traveller αναφέρεται στα "Fly Smart awards", τα οποία είναι ειδική περίπτωση: Πρέπει να τα κλείσεις last minute, και υπάρχουν πολύ λίγες θέσεις γι αυτά σε κάθε πτήση.

Στη γενική περίπτωση ισχύει ο πίνακας της star alliance: http://www.lufthansa.com/cdautils/mediapool/media_563058.pdf .

Οι φόροι δε συμπεριλαμβάνονται στο δωρεάν εισητήριο (τους πληρώνεις), αλλά μπορείς να τους πληρώσεις και με μίλια. 10.000 είναι η τιμή (εννιαία ταρίφα).
 

Crash

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
κάπου κοντά
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Μια ερώτηση. Τα μίλια που παίρνουμε με τη χρήση της κάρτας της Πειραιώς miles & more Mastercard δεν αντιστοιχούν σε πραγματικά μίλια απόστασης?
Πχ με κάθε ευρώ αγοράς, κερδίζουμε 1 μίλι. Αν κάνω μια αγορά 3000? δεν έχω ένα ταξίδι 3000 μιλίων δωρεάν? (πχ για Βερολίνο)
Μέχρι τώρα αυτό πίστευα. Αλλιώς τι νόημα έχει η λέξη "μίλια" ας έλεγαν ότι 1 ευρώ ισούται πχ με έναν πόντο και ας όριζαν μετά αυτό τον πόντο αναλόγως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.673
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom