ΗΠΑ VISA H' ESTA???

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πώς ακριβώς μπορεί να μείνει και να δουλέψει κάποιος στις ΗΠΑ; Έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να πάρεις πράσινη κάρτα;

Sent from my iPod using Travel stories
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Πώς ακριβώς μπορεί να μείνει και να δουλέψει κάποιος στις ΗΠΑ; Έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να πάρεις πράσινη κάρτα;

Sent from my iPod using Travel stories
Καταρχήν θα πρέπει να βρεις προσφορά εργασίας σε κλάδο που απαιτεί πανεπιστημιακές σπουδές. Αν δεν έχεις ιδιαίτερα προσώντα, κανένας εργοδότης δεν πρόκειται να δεχτεί να προσλάβει αλλοδαπό και να δαπανίσει πολλές χιλιάδες δολάρια σε δικηγορικά έξοδα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδιά τι ειναι αυτα που γράφετε; το ΕΣΤΑ βγαίνει στιγμιαία ! πληρώνεις ενα μικρό ποσο online και το εκτυπώνεις ..
Όχι πάντα. Εκτός από την άμεση έγκριση, που δίνεται σε αρκετές περιπτώσεις σήμερα πια, το σύστημα έχει τη δυνατότητα να περάσει την έγκριση από "χειρωνακτικό" έλεγχο (που μπορεί θεωρητικά να πάρει ως και 72 ώρες) - τον πρώτο καιρό εφαρμογής του ESTA η μέθοδος αυτή ήταν ο κανόνας).

Μήπως τα κάνουμε λίγο τραγικά και μαυρα οσο αναφορά την Αμερική;
Στο Αεροπλάνο σου δίνουν και συμπληρώνεις μια αιτηση αν εισαι τουρίστας και πολυ απλά αυτη δίνεις στο αεροδρόμιο οταν φτάσεις.Τουλάχιστον στο JFK αυτο μου ζήτησαν και οχι το ΕΣΤΑ .
Μιλάς για τη φόρμα του τελωνείου. Εκτός από αυτή, υπάρχει (υπήρχε) και η φόρμα του immigration, που ισχύει ακόμα για ταξίδια με visa, αλλά για ταξίδια με visa waiver καταργήθηκε.

Το Εστα το ζήτησε Ο Βενιζέλος
Το ζήτησε η αεροπορική σου, όχι οι αρχές του αεροδρομίου ή των Ελληνικών συνόρων.

Οταν φτάσεις Αμερική τα πράγματα ειναι χαλαρά δειχνεις το χαρτάκι που συμπληρωσες στο αεροπλάνο και αν δεν το έχεις συμπληρώσει το συμπληρώνεις στο αεροδρόμιο(τα στοιχεία σου και που θα μείνεις) και πολύ απλά περνάς ευκολα και απροβλημάτιστα.
Όπως στις περισσότερες χώρες εκτός Ευρώπης, τη Ρωσία, και ένα σωρό μέρη ακόμα. Δεν είπε κανείς το αντίθετο... Απλώς για τις ΗΠΑ η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα.

Σιγά μην σε πλακώνουν και στο ξύλο ..Τα παραλέμε μου φαίνετε και τρομάζουμε και τον κόσμο που ενδεχωμένος θέλει να πάει εκει είτε για ταξίδι είτε μόνιμα εαν εχει τον τρόπο.
Δεν λέμε τίποτα παραπάνω ή τίποτα λιγότερο από ότι ισχύει.
 

profchaos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Όχι πάντα. Εκτός από την άμεση έγκριση, που δίνεται σε αρκετές περιπτώσεις σήμερα πια, το σύστημα έχει τη δυνατότητα να περάσει την έγκριση από "χειρωνακτικό" έλεγχο (που μπορεί θεωρητικά να πάρει ως και 72 ώρες) - τον πρώτο καιρό εφαρμογής του ESTA η μέθοδος αυτή ήταν ο κανόνας).


Μιλάς για τη φόρμα του τελωνείου. Εκτός από αυτή, υπάρχει (υπήρχε) και η φόρμα του immigration, που ισχύει ακόμα για ταξίδια με visa, αλλά για ταξίδια με visa waiver καταργήθηκε.



Το ζήτησε η αεροπορική σου, όχι οι αρχές του αεροδρομίου ή των Ελληνικών συνόρων.


Όπως στις περισσότερες χώρες εκτός Ευρώπης, τη Ρωσία, και ένα σωρό μέρη ακόμα. Δεν είπε κανείς το αντίθετο... Απλώς για τις ΗΠΑ η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα.



Δεν λέμε τίποτα παραπάνω ή τίποτα λιγότερο από ότι ισχύει.
To immigration form εννοώ οπως εγραψες πολύ σωστά εδειξα μόνο στην Αμερική και αυτό μόνο, ενώ οταν τους έδειξα το esta δεν τους ενδιέφερε .

και το esta το ζήτησαν στον Βενιζέλο απο την British φυσικά που ταξίδεψα για να το γράψω και ολοκληρωμένα να γίνει κατανοητό.

Ειπώθηκε παραπάνω οτι μπορεί να σε πετάξουν απο το JFK αν θέλουν και να σε γυρίσουν πακέτο πίσω.Μονο και μόνο αυτο προκαλεί τρομοκρατία σε κάποιον που το διαβάζει και δεν γνωρίζει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειπώθηκε παραπάνω οτι μπορεί να σε πετάξουν απο το JFK αν θέλουν και να σε γυρίσουν πακέτο πίσω.Μονο και μόνο αυτο προκαλεί τρομοκρατία σε κάποιον που το διαβάζει και δεν γνωρίζει.
Το δικαίωμα το έχουν. Το χρησιμοποιούν σε περίπου 1% των επισκεπτών. Έχει συμβεί και σε ανθρώπους που έχουν γράψει εδώ...
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται για ένα ταξίδι στην Βοστόνη .

Διαβατήριο δεν έχω αλλά οκ λογικό να θέλει και το παλιό έχει λήξει αρκετά χρόνια, με το θέμα visaτι γίνεται ? που πάει κάποιος τι χαρτιά πρέπει να έχει και αν είναι να πάω για 7 μέρες είναι απαραίτητη? θα με βοηθούσε αν ξέρατε και κόστος όλης της διαδικασίας , Το ταξίδι είναι για αναψυχή όχι για δουλεία κλπ αν παίζει ρόλο. Ευχαριστώ πολύ
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται για ένα ταξίδι στην Βοστόνη .

Διαβατήριο δεν έχω αλλά οκ λογικό να θέλει και το παλιό έχει λήξει αρκετά χρόνια, με το θέμα visaτι γίνεται ? που πάει κάποιος τι χαρτιά πρέπει να έχει και αν είναι να πάω για 7 μέρες είναι απαραίτητη? θα με βοηθούσε αν ξέρατε και κόστος όλης της διαδικασίας , Το ταξίδι είναι για αναψυχή όχι για δουλεία κλπ αν παίζει ρόλο. Ευχαριστώ πολύ
Πατερααα , τα μάθες τα νέα ;
Η βίζα καταργήθηκε εδω και χρονια ... (3)
Θα βγάλεις ένα νέο διαβατήριο και θα κανεις μια αίτηση για ESTA
http://athens.usembassy.gov/mobile//esta_info.html
 

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Αυτό το είχα ακούσει απλά ταξιδεύω Ευρώπη μέχρι τώρα, ευχαριστώ πολύ, και κάτι ακόμα γενικά για να κλείσεις εισιτήρια μόνος σου συμφέρει ? από άποψη ίσως δεν βρεις προσφορά και είδα είναι περίπου 700€ ένα ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να είναι ποιο καλή επιλογή ? η κάποια πρόταση για website

Ευχαριστώ :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Διαβατήριο δεν έχω αλλά οκ λογικό να θέλει και το παλιό έχει λήξει αρκετά χρόνια, με το θέμα visaτι γίνεται ? που πάει κάποιος τι χαρτιά πρέπει να έχει και αν είναι να πάω για 7 μέρες είναι απαραίτητη? θα με βοηθούσε αν ξέρατε και κόστος όλης της διαδικασίας , Το ταξίδι είναι για αναψυχή όχι για δουλεία κλπ αν παίζει ρόλο. Ευχαριστώ πολύ
Υπερ-απαραιτητες διαδικασιες.....
Οπως ειπε η ευαγγελια,η βιζα εχει καταργηθει και κανεις μονο μια ηλεκτρονικη αιτηση,η οποια σου κοστιζει 12 δολλαρια,που χρεωνουν την πιστωτικη σου καρτα.
Οπωσδηποτε νεο διαβατηριο http://www.passport.gov.gr/
Πρωτα βγαζεις διαβατηριο και μετα κανεις την esta.
Κοιτα στο http://gr.skyscanner.com/?_ga=1.40572449.241552992.1377798802 γενικα τι παιζει απο τιμες...
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
H βίζα δεν έχει καταργηθεί. Απλώς αν θέλεις να πας στις ΗΠΑ για μέχρι 90 μέρες για τουρισμό, μπορείς να απαλλαγείς απο την έδοση βίζας (visa waiver). Αν η διαμονή σου στις ΗΠΑ υπερβαίνει τις 90 μέρες, τότε η έκδοση τουριστικής βίζας είναι απαραίτητη.
Αφού θέλεις να πάς στη Βοστώνη μόνο για 8 μέρες τότε δε χρειάζεται να βγάλεις βίζα. Το visa waiver κοστίζει 14 δολάρια.
Η έκδοση του διαβατηρίου είναι σχετικά εύκολη υπόθεση όμως κοστίζει. Συνολικά να υπολιγίζεις γύρω στο 100άρικο μαζί με φωτογραφίες (είναι ειδικές, διαβατηρίου). Αν θες να γλιτώσεις μερικά λεφτά, πάρε τα παράβολα του διαβατηρίου απο την εφορία. Εκεί κοστιζουν 85 ευρώ. Εγώ που τα πήρα απο φωτογρφείο απέναντι απο το αστυνομικό τμήμα κόστισαν 90. Προσωπικά εγώ έβγαλα φωτογραφίες με 3 ευρώ απο προσφορά που βρήκα στο cheapis. Απο το να πληρώσεις 15-20 ευρώ αξίζει πολυ, ψαξ' το.

Εγώ έβγαλα μόνος μου τα εισιτήρια online και πλήρωσα 660 πηγαινε-έλα. Εσύ πότε λες να πας; Η εποχή παίζει μεγάλο ρόλο για την τιμή όπως και το ποιές μέρες ταξιδεύεις. Η Τρίτη πχ είναι νομίζω η πιό φθηνή μέρα. Γενικά ψάξε καμια προσφορά σε καλές ευρωπαϊκες εταιρίες που ειναι καλύτερες απο τις αμερικάνικες. Η swiss είχε πχ προσφορές για Β.Αμερική (και για Βοστώνη) με 612 ευρώ πήγαινε-έλα. Και μιλάμε για swiss, τούμπανο! Η Turkish είχε επίσης προσφορες για B.Αμερική και ειναι βαρβάτη αεροπορική. Τώρα νομίζω έχει και η lufthansa.
www.lufthansa.com
Ψαξ'το γιατι οι προσφορές δεν κρατάνε πολύ.
 
Last edited:

tigerakos

Member
Μηνύματα
70
Likes
2
Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, οκ απλά με άγχωνε το θέμα ότι είναι ένα ταξίδι που θα κάνω βιαστικά δηλαδή εχω 5 μέρες μόνο και ότι ακόμα δεν ξέρω το πότε. Και φαντάζομαι ότι έτσι προσφορά καλή δεν θα βρω αλλά να έχω όλα τα άλλα έτοιμα. :)
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας. Επειδή ενδιαφέρομαι για ταξίδι στις ΗΠΑ για 2 εβδομάδες χρειάζεται τελικά να βγάλω visa ή όχι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom