Ιταλία Προσβασιμότητα Viva la Venezia! Αιχμάλωτη στο San Marco - 5 ημ. Βενετία & Biennale - 09/22 + Info προσβασιμότητας για άτομα μειωμένης κινητικότητας (PRM)

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Χίλια μπράβο για όλα όσα τολμάτε κ βιωνετε παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια. Μου άρεσε πολύ και ο τρόπος γραφής σας! Οι φωτος σας μου έφεραν πρόσφατες υπέροχες αναμνήσεις (βρέθηκα κ εγώ στη Βενετία πριν 3 μήνες) από μία πόλη που μπήκε για πάντα στην καρδιά μου.
Υ.Γ. Οι σκάλες και οι διάδρομοι στον γυναικωνιτη του Αγίου Μάρκου μου είχαν προκαλέσει "φοβικο" αίσθημα ούτως ή άλλως, όπως επισης και το ελαφρώς επικλινές του μπαλκόνι σε κάποια σημεία. Εάν βρισκόμουν στη θέση σας και μου τύχαινε ο,τι σας έτυχε, μπορεί και να με είχε πιάσει κανονική κρίση πανικού!😝😔 Πολλά πολλά respect🙂 για μια ακόμα φορά
Ωχ κι άλλο θύμα των καπουτσίνων μοναχών! Ε μα άδικο έχω; Το επικλινές στο μπαλκόνι είναι δεξιά, μετά από όσα είχα τραβήξει για να φτάσω εκεί πάνω δεν κατάλαβα καν τη δυσκολία του.
σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, μου δίνουν μεγάλη χαρά, να είσαι καλά και να έχουμε όλοι όμορφα ταξίδια
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Έχω την εντύπωση πως και ιστορικά η Γαληνοτατη πήρε τη σκυτάλη από τη Βασιλευουσα ως υπερδύναμη . Η δυση της μιας ήταν η ανατολη της άλλης. Κάποια ψηφιδωτά της Βενετίας αρχίζουν πλέον και ξεφεύγουν εντελώς από τη βυζαντινή γραμμή. Ωχου μπορώ να μιλάω για ώρες για τέτοια : )
Πόσο υπέροχα τα λες και τα περιγράφεις , έχεις δυνατή γραφή , εύχομαι πάντα όμορφα ταξίδια να σε γεμίζουν όμορφες εικόνες και εμπειρίες !!!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.079
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Τι ωραία και ενδιαφέρουσα ιστορία και καταπληκτικές φωτογραφίες! Είχα επισκεφθεί κι εγώ τη Μπιενάλε, αλλά τον Σεπτέμβριο του 1982, όπου ήμουν τυχερή κι έπεσα πάνω στη regatta storica. Δυστυχώς το Guggenheim το είδα μόνο απ΄έξω, όπως και το θέατρο του Γκολντόνι γιατί δεν λειτουργούσε τότε. Το ταξίδι σας μου ξύπνησε αναμνήσεις...
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Πόσο υπέροχα τα λες και τα περιγράφεις , έχεις δυνατή γραφή , εύχομαι πάντα όμορφα ταξίδια να σε γεμίζουν όμορφες εικόνες και εμπειρίες !!!
A, τί κοπλιμέντο για τη γραφή μου! Σημαίνει πολλά, είχα καιρό να γράψω και παίρνω θάρρος.
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Τι ωραία και ενδιαφέρουσα ιστορία και καταπληκτικές φωτογραφίες! Είχα επισκεφθεί κι εγώ τη Μπιενάλε, αλλά τον Σεπτέμβριο του 1982, όπου ήμουν τυχερή κι έπεσα πάνω στη regatta storica. Δυστυχώς το Guggenheim το είδα μόνο απ΄έξω, όπως και το θέατρο του Γκολντόνι γιατί δεν λειτουργούσε τότε. Το ταξίδι σας μου ξύπνησε αναμνήσεις...
Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτές οι ανεκτίμητες αναμνήσεις είναι από τα λίγα πράγματα που αξίζουν και δεν φθείρονται ποτέ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είσαι υπέροχη! Ειλικρινά σε θαυμάζω για το τρόπο που σκέφτεσαι και πως αντιμετωπίζεις ότι συμβαίνει γύρω σου!!!! ❤
Εύχομαι να κάνεις σύντομα το επόμενο ταξίδι σου, για να διαβάσω γρήγορα ιστορία από τα χεράκια σου ☺

ΥΓ. Παίζει να είμαι η μοναδική εδώ μέσα που δεν έχω πατήσει ακόμα το πόδι μου στη Βενετία..... Ντροπηηηηηη 😋
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Είσαι υπέροχη! Ειλικρινά σε θαυμάζω για το τρόπο που σκέφτεσαι και πως αντιμετωπίζεις ότι συμβαίνει γύρω σου!!!! ❤
Εύχομαι να κάνεις σύντομα το επόμενο ταξίδι σου, για να διαβάσω γρήγορα ιστορία από τα χεράκια σου ☺

ΥΓ. Παίζει να είμαι η μοναδική εδώ μέσα που δεν έχω πατήσει ακόμα το πόδι μου στη Βενετία..... Ντροπηηηηηη 😋
Σε ευχαριστώ πολύ, έχω μεγάλη χαρά να μοιράζομαι τις εμπειριες μου εδώ! Ευχομαι το ίδιο και για σένα, πολλά ταξίδια γεμάτα αγαπημένες στιγμές, και πάνω από όλα, μια Βενετία!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.079
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Είσαι υπέροχη! Ειλικρινά σε θαυμάζω για το τρόπο που σκέφτεσαι και πως αντιμετωπίζεις ότι συμβαίνει γύρω σου!!!! ❤
Εύχομαι να κάνεις σύντομα το επόμενο ταξίδι σου, για να διαβάσω γρήγορα ιστορία από τα χεράκια σου ☺

ΥΓ. Παίζει να είμαι η μοναδική εδώ μέσα που δεν έχω πατήσει ακόμα το πόδι μου στη Βενετία..... Ντροπηηηηηη 😋
Να πας! Να πας! Αν γίνεται ζευγαρωμένη, αν πάλι δε γίνεται, πάλι να πας! Και να μείνεις μέσα στη Βενετία, εντάξει?
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Να πας! Να πας! Αν γίνεται ζευγαρωμένη, αν πάλι δε γίνεται, πάλι να πας! Και να μείνεις μέσα στη Βενετία, εντάξει?
Αχ ναι θα συμφωνήσω για την τοποθεσία, μόνο μέσα στη Βενετία, όσο πιο κοντά στην πλατεία Σαν Μάρκο, διευκολύνει στις μετακινήσεις.
 
D

Delmem38110

Guest
μερικές χρήσιμε πληροφορίες στα ιταλικά (εύκολα μεταφράσιμα) και στα αγγλικά για την πόλη της Βενετίας.
η Ιταλία είναι αρκετά μπροστά αν αναλογιστούμε πως τα ιστορικά κέντρα των πόλεων της δεν φτιάχτηκαν για άτομα με ειδικές ανάγκες.
έχουν γίνει όμως τεράστιες προσπαθείς από τις κατά τόπου αρχές για την διευκόλυνση τους, και την τήρηση τους.
Itinerari senza barriere
Agevolazioni per la sosta dei veicoli
Venezia per i disabili - itinerari senza barriere architettoniche
traveling-with-a-disability

ΥΓ. Οι φωτό τα σπάνε.
 
Last edited by a moderator:

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
μερικές χρήσιμε πληροφορίες στα ιταλικά (εύκολα μεταφράσιμα) και στα αγγλικά για την πόλη της Βενετίας.
η Ιταλία είναι αρκετά μπροστά αν αναλογιστούμε πως τα ιστορικά κέντρα των πόλεων της δεν φτιάχτηκαν για άτομα με ειδικές ανάγκες.
έχουν γίνει όμως τεράστιες προσπαθείς από τις κατά τόπου αρχές για την διευκόλυνση τους, και την τήρηση τους.
Itinerari senza barriere
Agevolazioni per la sosta dei veicoli
Venezia per i disabili - itinerari senza barriere architettoniche
traveling-with-a-disability

ΥΓ. Οι φωτό τα σπάνε.
Χαίρομαι που σου αρεσαν! Κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πράγματι οι Ιταλοί κάνουν ο,τι καλύτερο μπορούν δεδομένων των συνθηκών
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.242
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom