Volotea Volotea

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ξέρουμε ποια η διαφορά του Volotea Credit με το Volotea voucher σε ακυρωμένη πτήση;


120% refund as Volotea Credit:
Your Volotea credit will be stored in your Volotea account for you to use as payment for future trips or services. Expires in 12 months.

120% refund as voucher:
The voucher is issued in the name of the contact information passenger, is valid for 365 days, and can be used to make new bookings (including taxes and add-on services). The amount can be fully applied on a single purchase or on multiple purchases.

Μου φαίνονται ίδια και τα δυο, αλλά έχει διαφορετική επιλογή για το καθένα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το credit μπορεις να το χρησιμοποιησεις πιο ευελικτα κατα τη γνωμη μου, σπασμενο οπως θες σε υποποσα για πτησεις, υπηρεσιες κλπ μεχρι να εξαντληθει. Επισης μπορεις να κλεισεις πτηση για αλλον.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Ξέρουμε ποια η διαφορά του Volotea Credit με το Volotea voucher σε ακυρωμένη πτήση;


120% refund as Volotea Credit:
Your Volotea credit will be stored in your Volotea account for you to use as payment for future trips or services. Expires in 12 months.

120% refund as voucher:
The voucher is issued in the name of the contact information passenger, is valid for 365 days, and can be used to make new bookings (including taxes and add-on services). The amount can be fully applied on a single purchase or on multiple purchases.

Μου φαίνονται ίδια και τα δυο, αλλά έχει διαφορετική επιλογή για το καθένα.
Το credit πάρε. Το voucher για να χρησιμοποιηθεί σωστά, πρέπει να έχεις βρει πτήση που αξίζει ακριβώς το ποσό ή παραπάνω από το voucher, αλλιώς σου περισσεύει ποσό που πετιέται. Το credit είναι ένα ποσό που μπαίνει στο πορτοφόλι σου στο βολοτεα και χρησιμοποιείς όσο θέλεις κάθε φορά, χωρίς να χάνεις το υπόλοιπο. Δεν καταλαβαίνω γιατί λέει στο τέλος στο voucher ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε πολλαπλές συναλλαγές. Έχω πάρει τόσα voucher, ποτέ δεν μπόρεσα να το κάνω αυτό. Επίσης, όπως ειπε κι η παεφστρα, το voucher είναι ονομαστικό, δεν μπορείς να το εξαργυρώσεις σε άλλο όνομα.
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Πέρυσι τον Ιούλιο αποφάσισα για 1η φορά να δοκιμάσω την Volotea για πτήση προς Βερόνα και επιστροφή απο Βενετία. Μου βγαλε το λάδι να μου αλλάζει συνέχεια τις πτήσεις μέχρι που στο τέλος τις ακύρωσε! και τις δυο. Και το voucher που μου έδωσαν να ξαναχρησιμοποιήσω, το ενα μου το έφαγαν και το άλλο την ωρα της εξαργύρωσης ,και πληρωμή διαφοράς ποσού, με πέταξε εξω ,οτι ΕΚΕΙΝΗ την στιγμή άλλαξε η τιμή εισητηρίου και το χασα!
πως να τους εμπιστευτώ και να ξανακλείσω φτηνή πτήση?????
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
10 με 14 Μαΐου γίνεται η eurovision φέτος στο Τορίνο. Έπρεπε η volotea να άρχιζε τις πτήσεις λίγο νωρίτερα 😁😁😁😁😁
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Να ρωτήσω κι εγώ κατι παρακαλώ . Ετοιμάζομαι να κλεισω καποια εισιτήρια με τη Volotea για Bari για ιούνιο. Η επιλογή Megavolotea ειναι κατι που συμφέρει; Τι ειναι ακριβώς; Θα έχω καποιες εκπτωσεις στις αποσκευές αν τις κλεισω αργότερα ; Δεν θέλω να αγορασω αποσκευές από τώρα ακομη. Θα με βοηθούσε πολυ΄αν κάποιος ξέρει να μου εξηγησει. Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτήσω κι εγώ κατι παρακαλώ . Ετοιμάζομαι να κλεισω καποια εισιτήρια με τη Volotea για Bari για ιούνιο. Η επιλογή Megavolotea ειναι κατι που συμφέρει; Τι ειναι ακριβώς; Θα έχω καποιες εκπτωσεις στις αποσκευές αν τις κλεισω αργότερα ; Δεν θέλω να αγορασω αποσκευές από τώρα ακομη. Θα με βοηθούσε πολυ΄αν κάποιος ξέρει να μου εξηγησει. Ευχαριστώ
Στην ουσία πρόκειται για μια έξτρα συνδρομητική υπηρεσία που προσφέρει ένα σύνολο «προνομίων», όπως φθηνότερα εισιτήρια και αποσκευές, γρήγορη επιβίβαση όπου υπάρχει, ξεχωριστές προσφορές, αλλαγές πτήσης κτλ. Ίσως συμφέρει για κάποιον που πραγματοποιεί έναν αριθμό ταξιδίων το χρόνο με τη συγκεκριμένη εταιρεία, σίγουρα όχι αυτόν που πετάει μια φορά.
Για τις αποσκευές θα δεις αν σε συμφέρει να αγοράσεις μαζί με το εισιτήριο ή όχι. Οι χρεώσεις υπάρχουν στο site τους. Συνήθως σε τέτοιου τύπου αεροπορικές είναι φθηνότερα αν προσθέσεις αποσκευή κατά τη κράτηση και όχι μετά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η Volotea επιτρεπει χειραποσκευη βαλιτσα καμπινας για καθε ατομο, δεν εχω χρεωσει ποτε βαλιτσα μεγαλη. Μπορει να μη χρειαστεις
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Η Volotea επιτρεπει χειραποσκευη βαλιτσα καμπινας για καθε ατομο, δεν εχω χρεωσει ποτε βαλιτσα μεγαλη. Μπορει να μη χρειαστεις
Σωστά. Απλά αν δεν έχεις priority πρέπει να τη δώσεις κάτω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom