Vouchers

duty_free

Member
Μηνύματα
893
Likes
3.079
Αγαπητοί/ες, γνωριζει καποιος για την επιδοτηση καυσιμου μεσω αυλης;

Μπήκα στο vouchers.gov.gr και έκανα την αιτηση (για ποσό σε άυλη) την παρασκευη που μας περασε. .

Ολη αυτην την διαδικασία την εκανα ομως χωρις να εχω ενεργοποιησει το alpha wallet.

Τώρα στο vouchers.gov.gr μου αναφερει οτι εγκριθει το ποσο και θα πιστωθει η άυλη καρτα, αλλά άυλη καρτα δεν εχει εκδοθεί – δεν υπάρχει μαλιστα στην λιστα των καρτών στο ebanking . Δεν εχει ερθει επισης ενημερωση απο την αλφα τράπεζα.

Μηπως δεν εκανα κατι σωστα με την σειρά που πρεπει;

Στο τηλεφωνο που αναφερει για βοηθεια (211 107 3827 ) οι αναμονες ειναι ανω της ώρας..
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.071
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Αγαπητοί/ες, γνωριζει καποιος για την επιδοτηση καυσιμου μεσω αυλης;

Μπήκα στο vouchers.gov.gr και έκανα την αιτηση (για ποσό σε άυλη) την παρασκευη που μας περασε. .

Ολη αυτην την διαδικασία την εκανα ομως χωρις να εχω ενεργοποιησει το alpha wallet.

Τώρα στο vouchers.gov.gr μου αναφερει οτι εγκριθει το ποσο και θα πιστωθει η άυλη καρτα, αλλά άυλη καρτα δεν εχει εκδοθεί – δεν υπάρχει μαλιστα στην λιστα των καρτών στο ebanking . Δεν εχει ερθει επισης ενημερωση απο την αλφα τράπεζα.

Μηπως δεν εκανα κατι σωστα με την σειρά που πρεπει;

Στο τηλεφωνο που αναφερει για βοηθεια (211 107 3827 ) οι αναμονες ειναι ανω της ώρας..
Κατεβασε το app alpha wallet και περιμενε ,θα μπουν τα χρηματα - αργουν λιγο ,απο τεταρτη εγω περιμενω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Κληρωθηκα στα vouchers για αλλαγη κλιματιστικων. Πηρα τον ψυκτικο μου, μου λεει οτι ο ελεγχος, η απεγκατασταση και η εγκατασταση θα πανε καπου στα 180 -200 ευρω ανα μηχανημα. Τον ρωταω "και γιατι να προχωρησω τοτε με τα vouchers και οχι χωρις αυτα με ατοκες? ". Μου ειπε οτι ολοι το ιδιο λενε. Ειπε και μερικα Γαλλικα ακομη.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Μηπως δεν εκανα κατι σωστα με την σειρά που πρεπει;
οπως τα λεει ο barkour, και την πρωτη φορά έτσι ήταν, εγώ περίμενα πρωτα το email ότι μπορω να ενεργοποιησω πλέον την αυλη κάρτα, και μετά κατεβασα το alpha wallet και ολα καλά. και τωρα το ιδιο θα κάνω...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Θέμα ωρών είναι η καταβολή στους τραπεζικούς λογαριασμούς των χρημάτων για το Fuel Pass 2 [...] Παράλληλα, είναι σε εξέλιξη η καταβολή της ενίσχυσης σε δικαιούχους που επέλεξαν επιδότηση με τη μορφή ψηφιακής κάρτας..

Fuel Pass 2: Εντός των επόμενων ωρών οι πληρωμές για όσους επέλεξαν κατάθεση στην τράπεζα
 

duty_free

Member
Μηνύματα
893
Likes
3.079
οπως τα λεει ο barkour, και την πρωτη φορά έτσι ήταν, εγώ περίμενα πρωτα το email ότι μπορω να ενεργοποιησω πλέον την αυλη κάρτα, και μετά κατεβασα το alpha wallet και ολα καλά. και τωρα το ιδιο θα κάνω...
απο την στιγμή που εκανες την αιτηση, πόσο καιρο σου εκανε να σου ερθει το μηνυμα περι ενεργοποιησης της άϋλης;
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
απο την στιγμή που εκανες την αιτηση, πόσο καιρο σου εκανε να σου ερθει το μηνυμα περι ενεργοποιησης της άϋλης;
νομίζω την πρώτη φορά είχε κανει 4 ημέρες, τωρα ενώ το εκανα την Δευτερα 1/8 με το που άνοιξαν, ακομα δεν μου έχει έρθει email/sms, αν και έχει εγκριθεί. Μαλλον εγιναν περισσοτερες αιτησεις τωρα και αργουν, ή αργουν έτσι απλά χωρις συγκεκριμενο λογο όπως παντα :haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Λοιπον ακουστε εναν "παλιό"...εγω το φαγα κιολας το fuell pass II και θα "φαω" και της γυναικας μου .. Μου ηταν πιο ευκολο γιατι την πρωτη φορα χρειάστηκε να κάνω όλη τη διαδιακασία οποτε τωρα με περιμενε η κάρτα στην alha bank.. αν έχετε δώσει στην αίτηση αλφα μπάνκ με το που εγκριθει θα έρθει email απο την τραπεζα και μετα άλλο που θα σας δίνει το user name και ένα 20ψηφιο νουμερο ενω στο κινητό θα σου στειλουν τις θέσεις που αντιστοιχούν στο 20ψηφιο ώστε να εξαχθεί ενας 6ψηφιος κωδικός.. αυτά τα δύο θα τα χρησιμοποήσετε στην εφαρμογή myAlphaMobile (που θα κατεβάσετε απο play store).. οταν λοιπον μπειτε στην εφαρμογή μπειτε εκει που λέει με κωδικούς και ακολουθειτε την διαδικασία δημιουργίας αυλης καρτας.. όταν τελειώσετε την προσθετετε στο google pay ή οτι ανάλογο έχετε και voila...

Μετά οποια αυλη κάρτα για οποιαδηποτε αλλη επιδοτηση παίρνετε (και εφοσον επιλέγετε Αλφα) απλά θα σας την έχει ετοιμη και θα την προσθετετε οπως πχ Τουρισμος για ολους.. μεγάλη ευκολία οπως το κάναν το παραδέχομαι...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Κληρωθηκα στα vouchers για αλλαγη κλιματιστικων. Πηρα τον ψυκτικο μου, μου λεει οτι ο ελεγχος, η απεγκατασταση και η εγκατασταση θα πανε καπου στα 180 -200 ευρω ανα μηχανημα. Τον ρωταω "και γιατι να προχωρησω τοτε με τα vouchers και οχι χωρις αυτα με ατοκες? ". Μου ειπε οτι ολοι το ιδιο λενε. Ειπε και μερικα Γαλλικα ακομη.
Ακου τωρα και συ και να του τα ψάλλεις αυτουνου που θελει 200.. οι ψυκτικοί δεν θα πάνε διακοπές φετος για να κάνουν όλο τον χειμώνα.. πηγα σημερα σε ένα μεγάλο καταστημα, ονοματα μη λέμε, και μου λέει το εξης: 19 ευρω αφαιρεση το παλιό και δωρεαν εγκατασταση το καινουργιο (οχι όλα τα κλιματιστικά).. και το ψυγειο δωρεαν μεταφορά και παραλαβη το παλιό και κρατανε προκαταβολή τα χρηματα της επιταγης και τα υπολοιπα ατοκα κλ βεβαια θα πει καποιος μα στο ιντερνετ το έχει 200 300 ευρω πιο φθηνά... μπορεί οποτε τα ζυγίζεις και βλέπεις ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ακου τωρα και συ και να του τα ψάλλεις αυτουνου που θελει 200.. οι ψυκτικοί δεν θα πάνε διακοπές φετος για να κάνουν όλο τον χειμώνα.. πηγα σημερα σε ένα μεγάλο καταστημα, ονοματα μη λέμε, και μου λέει το εξης: 19 ευρω αφαιρεση το παλιό και δωρεαν εγκατασταση το καινουργιο (οχι όλα τα κλιματιστικά).. και το ψυγειο δωρεαν μεταφορά και παραλαβη το παλιό και κρατανε προκαταβολή τα χρηματα της επιταγης και τα υπολοιπα ατοκα κλ βεβαια θα πει καποιος μα στο ιντερνετ το έχει 200 300 ευρω πιο φθηνά... μπορεί οποτε τα ζυγίζεις και βλέπεις ...
Αν δεν παρεις προσφορα για το ποσο κοστιζει ο ελεγχος και η υπογραφη απο τον ψυκτικο, το θεμα δεν ζυγιζεται. Και ποτε θα βρει τον χρονο να ερθει και ποσες μερες θα σε στησει.
Η "δωρεαν" εγκατασταση που ειδες μπαινει στην τιμη και κοβεται χωριστα απο οσο νομιζω.(Ο Κωτσος λεει 99 ευρω και την εισαγει ως "δωρεαν").
Γενικα, καλο ειναι να συζητησεις με ψυκτικο πρωτα κι οχι με μαγαζι που δεν θα σκονταψει εκει το θεμα.
Εγω το εχω ζυγισει, ο χρονος των διακοπων μου ειναι πιο πολυτιμος απο εξοικονομηση 50 ευρω για καθε κλιματιστικο :).
Για ψυγειο δεν ασχολουμαι.

Κι επειδη αυτο ειναι το δευτερο voucher, προηγηθηκε του Υπουργειου Παιδειας για pc, η ψυχουλα μου ξερει πως τρεχαμε σε 1 ωρα απο την εγκριση να κλεισουμε μηχανημα της προκοπης πριν βγαλουν τα σαπακια απο τις αποθηκες να τα μοσχοπουλησουν με "καπελο".

Αυτη τη φορα δεν το περιμενα και δεν εκλεισα κατι προ "καπελου".
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom