War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

wanderwoman

Member
Μηνύματα
52
Likes
122
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Από τουριστικό ενδιαφέρον Αθήνα. Αλλά σαν σύνολο θα πω Θεσσαλονίκη,πιο ανθρώπινο μέγεθος, άμεσα προσβάσιμη θάλασσα, συναισθηματικοί λόγοι.
Στα συν ότι περπατιεται σε μεγάλο βαθμό. Οταν χρειάζεσαι αυτοκίνητο είναι δράμα η κατάσταση βέβαια, όχι πως και στην Αθήνα δεν είναι, αλλά το σώζει κάπως η πληθώρα ΜΜΜ.
Η ψήφος μου πάντως πάει Θεσσαλονίκη αν και υποστηρίζω φανατικά ότι πρέπει να βελτιωθεί πάρα πολύ σε χώρους πρασίνου και ΜΜΜ-και αρχιτεκτονικά, αλλά αυτό ισχύει και για την Αθήνα και για τις περισσότερες ελληνικές πόλεις.
@Τα κλισέ σχόλια τύπου οι Αθηναίοι είναι έτσι, οι Θεσσαλονικιές είναι αλλιώς, η Θεσσαλονίκη τι γυναίκες έχει και τι ερωτική πόλη είναι μου φαίνονται ολίγον φαιδρά από όπου κι αν προέρχονται.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ανεξάρτητα με το αν θα είχε κάτι να τραβάει τους τουρίστες και η βόλτα σε Καλλιμάρμαρο, Ζάππειο, Σύνταγμα, Πλάκα δεν είναι άσχημη. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει έστω ένα σημείο που να πεις, ναι αξίζει να κάνεις ένα ταξίδι από τη Σουηδία πχ για να δεις αυτό; Εννοείται πως σε θέμα ομορφιάς πόλης έχουν και οι 2 τα χάλια τους.
Κανεις βορειοευρωπαίος δεν έρχεται στην Ελλάδα για τα μνημεία και τις πέτρες.Άντε να δουν την Ακρόπολη αλλά μέχρι εκεί.Για τον ήλιο και τη θάλασσα έρχονται.Ένας Σουηδός,και μόνο που θα έρθει και θα περπατήσει μια ηλιόλουστη μέρα στην παραλία της Θεσσαλονίκης,πιστεύεις δεν θ'ανοίξει η καρδιά του;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Κανεις βορειοευρωπαίος δεν έρχεται στην Ελλάδα για τα μνημεία και τις πέτρες.Άντε να δουν την Ακρόπολη αλλά μέχρι εκεί.Για τον ήλιο και τη θάλασσα έρχονται.Ένας Σουηδός,και μόνο που θα έρθει και θα περπατήσει μια ηλιόλουστη μέρα στην παραλία της Θεσσαλονίκης,πιστεύεις δεν θ'ανοίξει η καρδιά του;
Αγαπητε Robert εχεις περπατησει ποτε στην παραλιακη απο Πειραια μεχρι Βαρκιζα; Εχεις κατσει να δεις το ηλιοβασιλεμα στο Καβουρι ή να πιεις τον πρωινο καφε σου στην Βουλιαγμενη; Για να δεις πώς ανοιγει η καρδια η δικη σου και του τουριστα;
Δεν ειναι τυχαιο οτι πολυ μεγαλο ποσοστο τουριστων πλεον αντι για νησια επιλεγει την αθηναικη ριβιερα μεχρι και Σουνιο για τα μπανια τους…
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Αγαπητε Robert εχεις περπατησει ποτε στην παραλιακη απο Πειραια μεχρι Βαρκιζα; Εχεις κατσει να δεις το ηλιοβασιλεμα στο Καβουρι ή να πιεις τον πρωινο καφε σου στην Βουλιαγμενη; Για να δεις πώς ανοιγει η καρδια η δικη σου και του τουριστα;
Δεν ειναι τυχαιο οτι πολυ μεγαλο ποσοστο τουριστων πλεον αντι για νησια επιλεγει την αθηναικη ριβιερα μεχρι και Σουνιο για τα μπανια τους…
Και η Θεσσαλονίκη έχει καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα απο την παραλία.Τα νότια προάστια της Αθήνας μου αρέσουν κι εμένα,δεν είπα ότι δεν είναι ωραία.Αν έμενα Αθήνα,θα ήθελα να μένω μόνο εκεί ή Πειραιά.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θεσσαλονίκη μόνο λόγω ΠΑΟΚ θα ψήφιζα....Παρόλα αυτά επικράτησε η λογική και το έριξα Αθήνα αν και θεωρώ ότι οι δύο πόλεις παίζουν μπάλα σε διαφορετικές κατηγορίες και η σύγκριση είναι λίγο άδικη..Θα έβαζα παράδειγμα Αθήνα απέναντι σε Μαδρίτη και Θεσσαλονίκη απέναντι σε Βαρκελώνη...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.336
΄Οταν κοπεί η κλάψα/μίρλα σε όλα(από το ποδόσφαιρο μέχρι εκεί που φθάνει η φαντασία) του αδικημένου απο το αθηναϊκο υπερκράτος ίσως σκεφτώ να ψηφίσω Θεσσαλονικη...Δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα όποτε δεν έχω πρόβλημα με την ψήφο μου...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρέπει να είμαι από τους λίγους Έλληνες που μου αρέσουν πολύ τα κέντρα και των δύο πόλεων. Έχω ζήσει για αρκετά χρόνια και στις 2. Έχω σπίτι και επισκέπτομαι συχνά και τις δύο αλλά ως τουρίστας. Η παραλία της Θεσσαλονίκης είναι για μένα ένα από τα ωραιότερα μέρη για πρωινό running και Διονυσίου Αρεοπαγίτου, Θησείο, Πλάκα, Μοναστηράκι είναι μία από τις πιο ενδιαφέρουσες τουριστικά περιοχές. Μου αρέσει που τα τελευταία χρόνια έχουν αναβαθμιστεί πολύ τουριστικά και οι δύο. Από την έναρξη της κρίσης και μέχρι πριν 5-6 χρόνια της εύρισκα υπερβολικά μίζερες πόλεις. Οι τουρίστες και η νεολαία ευτυχώς έχουν κερδίσει τη μιζέρια της γενιάς μου (40+) και τα κέντρα (αλλά και άλλες περιοχές, ειδικά στην Αθήνα) έχουν ζωντανέψει. Συγκριτικά το κέντρο της Θεσσαλονίκης μου αρέσει λίγο παραπάνω αλλά είναι μικρό για τα γούστα μου. Αγαπώ περισσότερο τη Θεσσαλονίκη αλλά μου αρέσει περισσότερο η Αθήνα και είναι η μοναδική ελληνική πόλη που θα μπορούσα να μείνω μόνιμα από επιλογή.
 

dammys

Member
Μηνύματα
381
Likes
700
Να μην μας ψηφίσεις ...
20 χρόνια ΜΕΤΡΟ( μην βάλω 30 το 1992 ξεκίνησε η τρύπα) ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ παντού στον κεντρικότερο σου δρόμο,(-1 λωρίδα κυκλοφορίας ) και τα περισσότερα μαγαζιά της Εγνατίας και ΟΛΑ στους παράδρομους έκλεισαν σαν να έπεσε ατομική βόμβα και ΝΑ ΜΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ;
Εδώ ένας περίπατος σας πήγε στραβά και μας έχετε πρήξει.. Διώξατε και το παλληκάρι..

Η σύγκριση είναι ΑΤΟΠΗ γιατί από την μια μεριά υπάρχει ΜΙΑ ΠΟΛΗ πανέμορφη, με τα αρχαία της, το φοβερό φαγητό της , τα υπέροχα γλυκά της, το παραθαλάσσιο περίπατό της με το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και τη θέα του Όλυμπου , τους ντόμπρους ανθρώπους της κτλ και από την άλλη υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΗ , η μισή Ελλάδα , 5 πόλεις μαζί ..
Ο.κ να βάλουμε κι εμείς στη Θεσσαλονίκη και την Χαλκιδική, την Βεργίνα, την Πέλλα, την Κατερίνη, τα Σέρρας, το Κιλκίς , τα Γιαννιτσά...

Να μην μιλήσω για Βοτανικό, Ομόνοια, Φυλή, Μεταξουργείο , Πατησίων κτλ και εκεί Τερατούπολη είναι.
Ααα όσοι/ες ψηφίσετε πάμε μια βόλτα ποδαράτοι Αθήνα και κέντρο και μπείτε σε στενό να δω τη μαγκιά σας ..Θεσσαλονίκη πάω παντού και ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.097
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom