War: Αθήνα vs Θεσσαλονίκη

Πρωτεύουσα ή "συμπρωτεύουσα";


  • Total voters
    92

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Οι μισθοί της Αθήνας δεν παίζουν ούτε κατά διάνοια στη Θεσσαλονίκη.
Tοτε γιατι οι Θεσσαλονικιες ξοδευουν τοσο μεγαλα ποσα για την εμφανιση τους? Κομμωτηριο, μακιγιαζ, ρουχα, παπουτσια, τσαντες ? Καμια σχεση με τη μεση Αθηναια που παει παντου με ενα τζην και αθλητικα.
Μη μου πειτε γιατι θελουν να ειναι περιποιημενες, ειχα δει γυναικες που αφηναν απληρωτους λογαριασμους για να μη μεινουν πισω στην κουρσα της μοδας.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Tοτε γιατι οι Θεσσαλονικιες ξοδευουν τοσο μεγαλα ποσα για την εμφανιση τους? Κομμωτηριο, μακιγιαζ, ρουχα, παπουτσια, τσαντες ? Καμια σχεση με τη μεση Αθηναια που παει παντου με ενα τζην και αθλητικα.
Μη μου πειτε γιατι θελουν να ειναι περιποιημενες, ειχα δει γυναικες που αφηναν απληρωτους λογαριασμους για να μη μεινουν πισω στην κουρσα της μοδας.
Αυτό για το οποίο "φημίζονται" οι Σαλονικιές είναι το εξεζητημένο ντύσιμο σε άσχετες ώρες και όχι το ακριβό ντύσιμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αυτό για το οποίο "φημίζονται" οι Σαλονικιές είναι το εξεζητημένο ντύσιμο σε άσχετες ώρες και όχι το ακριβό ντύσιμο.
Δυτικη Θεσσαλονικη ναι, αλλα απο κεντρο και προς Ανατολας, το ντυσιμο ηταν τυπου και αξιας "να σκασουν οι haters μας". Επιμενω οτι ο βαθμος προτεραιοτητας στη ζωη τους ειναι δυσαναλογα υψηλος, ειχα δει τραγελαφικες καταστασεις. Στη Θεσσαλονικη κυριως εχω δει τις γυναικες και τους αντρες να φορανε περηφανοι ρουχα με τεραστια logos που θεωρειται ορισμος της ξιπασιας.
Το ιδιο και σε αλλες πολεις της Β Ελλαδας, δεν ειναι μονο οι Σαλονικιες και οι Σαλονικιοι.
 
Last edited:

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γενικώς, οι Θεσσαλονικείς δεν είναι ούτε μίζεροι, ούτε πιο κλειστοί και αφιλόξενοι από άλλους. Είναι απόλυτα λογικά ο ντόπιος φοιτητής να ψάχνεται λιγότερο για παρέα σε σχέση με έναν από άλλο τόπο. Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε τόπο.
Ε ναι ρε παιδιά προφανώς. Ολοι όσοι σπουδάσαμε ή εργαστήκαμε σε άλλο τόπο το έχουμε δει να συμβαίνει.

Πάντως θα το πω γιατί θα σκάσω, σε μερίδα υποστηρικτών της πρωτευούσης παρατηρώ μια εμμονή σε στερεότυπα και μου φαίνεται αστείο όταν ευαγγελίζονται την προοδευτικότητα της Αθήνας έναντι της στενομυαλιάς των βορείων και της ''επαρχίας''. Διάβασα κάμποσα μηνύματα για τις Θεσσαλονικιές και τους Θεσσαλονικείς που είναι έτσι και γιουβέτσι και είμαι κάπως έτσι: :rolleyes:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Tοτε γιατι οι Θεσσαλονικιες ξοδευουν τοσο μεγαλα ποσα για την εμφανιση τους? Κομμωτηριο, μακιγιαζ, ρουχα, παπουτσια, τσαντες ? Καμια σχεση με τη μεση Αθηναια που παει παντου με ενα τζην και αθλητικα.
Μη μου πειτε γιατι θελουν να ειναι περιποιημενες, ειχα δει γυναικες που αφηναν απληρωτους λογαριασμους για να μη μεινουν πισω στην κουρσα της μοδας.
To τι θεωρείται περιποιημένος και περιποιημένη σε κάθε τμήμα του πλανήτη καθορίζεται με διαφορετικά κριτήρια τα οποία δεν μπορεί να τα αλλάξει ένα και μόνο άτομο σε κάθε περιοχή. Η ακολουθείς τα κριτήρια αυτά η θεωρείσαι απεριποίητος. Υπάρχει ένας διαφορετικός κώδικας ντυσίματος και εμφάνισης στην Θεσσαλονίκη και γενικότερα μάλλον στην βόρεια Ελλάδα εδώ και δεκαετίες σε σχέση με την νότια Ελλάδα. Στην Ρώμη υπάρχουν ακόμη πιο υψηλά πρότυπα και στο Μιλάνο ακόμη περισσότερο. Έτσι είναι η κατάσταση. Δεν έχουν παντού οι άνθρωποι τις ίδιες αντιλήψεις και στυλ εμφάνισης .

Θα μου πεις ας θεωρείσαι απεριποίητος εφόσον η άλλοι είναι υπερβολικοί, κομπλεξικοί η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Αυτό μπορεί να σε κάνει όμως να χάσεις πολλά πράγματα. Από το να σε βλέπουν μειονεκτικά στον τόπο σου η απλά να περνάς απαρατήρητος-η προς αυτούς που θέλεις να αρέσεις μέχρι να φας πόρτα σε μαγαζιά η να χάσεις δουλειές που θα σε προσλάμβαναν σε διαφορετική περίπτωση.

Από μικρός ήμουν αντιδραστικός σε αυτό το πράγμα και δεν μου άρεσε. Μου είχε κάνει εντύπωση που είχα κατέβει στην Αθήνα για πρώτη φορά το 97 και υπήρχε τόσο διαφορετικός κόσμος εμφανισιακά. Πχ. φορούσαν πολλοί παπούτσια allstar. Αυτά θεωρούνταν ξεπερασμένη μόδα στην Θεσσαλονίκη και όποιος τα φορούσε αποκαλούνταν κάγκουρας η καρεκλάς (μέχρι που ήρθαν και πάλι στην μόδα). Επίσης υπήρχε διαφορά στα γένια και στα τατουάζ. Θεωρούνταν κάτι πολύ περιθωριακό τότε στην Θεσσαλονίκη και δεν μπορούσες να πιάσεις εργασία σε κατάστημα αν ήσουν έτσι. Τα χρόνια πέρασαν βέβαια και ήρθαν τα γένια και τα τατουάζ στην μόδα και τώρα όλοι στην Θεσσαλονίκη έχουν :haha:

Αυτό με το μεικάπ και το πολύ περιποιημένο μαλλί στις γυναίκες δεν άλλαξε. Έχω πολλές φίλες που δεν βγαίνουν με τίποτα έξω βόλτα αν δεν είναι βαμμένες. Το θεωρώ υπερβολή από την μία αλλά από την άλλη προσπαθώ να το καταλάβω και να το δικαιολογήσω λόγω του μέρους που έτυχε να γεννηθούν και της αποδοχής που θέλουν να έχουν και που πιστεύουν ότι θα την χάσουν σε διαφορετική περίπτωση
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
τώρα με έχει όλη η Θεσσαλονίκη
lol και τω οντι· ημανε προχθες αυτού, ειδον σαπωνοφοβικους στη μπλατεία Ναυαρινου, εξωθεν καφε ούτινος ο τιτλος θυμίζει υπερατλαντίως ελλάδα, να ειναι πάνω στο ξεκινημα αφισοκολλήσεως μὲ ἐσένα πρωταγωνίστρια. Σου ψάχνουσιν, με ειπον, τον νού σου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αυτό με το μεικάπ και το πολύ περιποιημένο μαλλί στις γυναίκες δεν άλλαξε. Έχω πολλές φίλες που δεν βγαίνουν με τίποτα έξω βόλτα αν δεν είναι βαμμένες. Το θεωρώ υπερβολή από την μία αλλά από την άλλη προσπαθώ να το καταλάβω και να το δικαιολογήσω λόγω του μέρους που έτυχε να γεννηθούν και της αποδοχής που θέλουν να έχουν και που πιστεύουν ότι θα την χάσουν σε διαφορετική περίπτωση
Ως βορειοελλαδιτισσα το εχω κι εγω. Βαφομαι και για να παω στο περιπτερο και εκτος ταξιδιου δεν φοραω ποτε αθλητικα τον χειμωνα, μονο κανονικα ρουχα. Επειδη εργαζομαι στη γειτονια που ζω, δεν μου αρεσει να εχω μη επαγγελματικη εικονα αφου συνανταω κοσμο ανα 20 βηματα που με γνωριζει επαγγελματικα.
Στην Αθηνα θεωρειται "ανεμελο" το να παει μια γυναικα θεατρο με τζην και αθλητικο Σαββατοβραδο, βγαζει μια αυτοπεποιθηση που δεν τη συναντας ευκολα στα βορεια. Εγω τη ζηλευω. Μπορει κι επειδη ειναι τοσο μεγαλη πολη που το να πεσεις πανω σε γνωστους και να σε σχολιασουν ειναι απιθανο. Κατι που ειναι ειδοποιος διαφορα της μεγαλουπολης απο την επαρχιακη πολη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.020
Εγω ολο αυτο με τις Θεσσαλονικιες και τις βορειοελλαδιτισσες το θυμαμαι χαριτωμενα παντως.
Οταν μετακομισα Θεσσαλονικη στα 18, η πρωτη μου παρεα ηταν Θεσσαλονικιες και βορειες γενικα... Την πρωτη φορα που βγηκαμε ειχαμε ραντεβου εξω απο ενα club... σκαω εγω με φουτερ Jordan 23 και κατι μποτες dr martens θεωρωντας οτι κανω και στυλιστικο statement και τις βλεπω ολες με ντυσιμο για γαμο. "Την Δευτερα σε παμε για ψωνια" μου ειπαν με μια φωνη ολες μαζι.
Ωστωσο, περσι που ανεβηκα Θεσσαλονικη μετα απο 18 χρονια παρατηρησα οτι η μαστιγα του τακουνιου δεν υπαρχει πια μερα-μεσημερι. Πηγα για καφε Σαββατο και Κυριακη μεσημερι και ολες φορουσαν sneakers, καλα οχι βεβαια γυμναστηριου, τα αλλα τα πιο τρεντυ/ινσταγκραμικα, αλλα ΟΚ ειναι μια "επαναστατικη" πραξη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έχει να κάνει με την μόδα αυτό πιστεύω περισσότερο και όχι με επανάσταση. Νομίζω ότι έχει έρθει στη μόδα πλέον το να φοράς σνικερς η φόρμες για να βγεις έξω. Να μας πει και κάποιος που ξέρει από μόδα :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.020
Έχει να κάνει με την μόδα αυτό πιστεύω περισσότερο και όχι με επανάσταση. Νομίζω ότι έχει έρθει στη μόδα πλέον το να φοράς σνικερς η φόρμες για να βγεις έξω. Να μας πει και κάποιος που ξέρει από μόδα :)
Παλιοτερα δεν θα "αγκαλιαζαν" μια τετοια μοδα... εκει ειναι το "επαναστατικο" πιστευω
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.030
Δεν ψήφισα γιατί έχω ζήσει το 90% της ζωής μου στην Αθήνα και καθόλου στη Θεσσαλονίκη.

Παρόλα αυτά αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι αυτό το τεράστιο "σύννεφο" αμορφωσιας και ψεκας που σαν έχει καλύψει τη Θεσσαλονίκη τα τελευταία χρόνια. Εμβόλια, μακονομαχοι, Βελοπουλος και Νίκη, Ταυτότητες, ότι ψεκια έχουμε ακούσει τελευταία συναντάται σε πολλαπλασιο ποσοστό Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα από ότι στην Αθήνα.

Οι θεσσαλονικεις που γνωριζα-συναναστρεφομουν πριν ξέρω γω 10 χρόνια, ήταν στα μάτια μου ανοιχτοκαρδοι, γλετζεδες, γενναιοδωροι, έξυπνοι ανθρωποι... Τώρα ή έχουν φύγει από την Θεσσαλονίκη (ή τη χώρα) ή έχουν βυθιστει στην παράνοια σε βαθμό που δεν τους αναγνωρίζω.

Ελπίζω ειλικρινά να μην παρεξηγηθώ, το φαινόμενο είναι πανελλαδικό εξάλλου, απλά εκεί είναι ποσοστιαία πολύ μεγαλύτερο (εκτιμώ).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ψήφισα γιατί έχω ζήσει το 90% της ζωής μου στην Αθήνα και καθόλου στη Θεσσαλονίκη.

Παρόλα αυτά αυτό που μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι αυτό το τεράστιο "σύννεφο" αμορφωσιας και ψεκας που σαν έχει καλύψει τη Θεσσαλονίκη τα τελευταία χρόνια. Εμβόλια, μακονομαχοι, Βελοπουλος και Νίκη, Ταυτότητες, ότι ψεκια έχουμε ακούσει τελευταία συναντάται σε πολλαπλασιο ποσοστό Θεσσαλονίκη και Βόρεια Ελλάδα από ότι στην Αθήνα.

Οι θεσσαλονικεις που γνωριζα-συναναστρεφομουν πριν ξέρω γω 10 χρόνια, ήταν στα μάτια μου ανοιχτοκαρδοι, γλετζεδες, γενναιοδωροι, έξυπνοι ανθρωποι... Τώρα ή έχουν φύγει από την Θεσσαλονίκη (ή τη χώρα) ή έχουν βυθιστει στην παράνοια σε βαθμό που δεν τους αναγνωρίζω.

Ελπίζω ειλικρινά να μην παρεξηγηθώ, το φαινόμενο είναι πανελλαδικό εξάλλου, απλά εκεί είναι ποσοστιαία πολύ μεγαλύτερο (εκτιμώ).
Υπάρχει γενικά στη Βόρεια Ελλαδα , οπως και στις βαλκανικές γειτονικές χωρες.
Ειδικά στα εμβόλια( παρέα με τη Βουλγαρία πρωτη χώρα με τους λιγότερους εμβολιασμους),ακουσα απίστευτες ιστορίες συνομωσιας.
Πιο πολυ απο κατοικους νομών γυρω απο Θεσσαλονικη και όχι τόσο στην πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom