ΗΠΑ West coast road trip - Info & advice!

amnesiac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και αρκετές φορές έχω διαβάσει δημοσιεύσεις και οδηγίες. Στο τέλος αυτού του μήνα φεύγουμε με την κοπέλα μου για ταξίδι στη Δυτική Ακτή. Έχουμε κάνει τις περισσότερες κρατήσεις και το πρόγραμμα έχει ως εξής:

San Francisco (3n) Την τελευταία μέρα ενοικίαση αυτοκινήτου και ξεκίνημα road trip:
Yosemite NP (1n) - Mammoth Lakes (1n) - Las Vegas (3n) - Grand Canyon (1n) - Sedona (1n) - San Diego (2n) - Los Angeles area (5n) (1 μέρα Disneyland, Anaheim) - Cambria (1n) - Big Sur (1n) - San Francisco (2n)

Τα θέματα που περισσότερο με απασχολούν αυτή τη στιγμή είναι περισσότερο διαδικαστικά, όπως η ενοικίαση του αυτοκινήτου, χρήση κινητού τηλεφώνου, κ.λπ.

Σχετικά με το αυτοκίνητο, τι τύπο θα προτείνατε; Κοιτούσαμε για standard car (δηλαδή μία κατηγορία μικρότερο από το full size) και για Mid-size SUV. Το δεύτερο περισσότερο για μια επιπλέον αίσθηση ασφάλειας στα τεράστια freeways με τους τρελούς καλιφορνέζους οδηγούς. Ωστόσο, το πρόβλημα είναι ότι το SUV (το RAV4 τουλάχιστον όπως διάβασα σε ξένα φόρουμ και είδα φωτό) επιτρέπει να φαίνονται οι αποσκευες από έξω, καθώς δεν έχει κάλυμμα που να τις σκεπάζει. Αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο, αφού απ' όσο διάβασα, δεν θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα να σπάσουν τζάμια για να πάρουν πράγματα, εκεί που θα είμαστε παρκαρισμένοι σε κάποιο πάρκιν ή scenic spot, κάτι που δε θα ήθελα να μας συμβεί. Οπότε ποια η γνώμη σας; Επίσης, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το ποιου είδους ασφάλιση πρέπει κανείς να αγοράσει (CDW, LDW, μικτή, κ.ο.κ). (Κυρίως ψάχνω στις μεγαλύτερες εταιρίες: Hertz, Avis, National)

Δεύτερον, σχετικά με τα κινητά, θα έχω ένα triband μαζί μου, και το λάπτοπ για skype, αλλά θα ήθελα να υπάρχει και ένα δεύτερο κινητό (να έχει ένα ο καθένας μας). Ξέρετε τι παίζει εκεί με καρτοκινητά; Μπορεί απλά κανείς να αγοράσει μια κάρτα SIM και να τη βάλει στο κινητό του ή όλα είναι με συμβόλαια; Υπάρχει μήπως η δυνατότητα ενοικίασης, όπως διάβασα κάπου; Επίσης, τα περισσότερα προγράμματα κινητών εκεί προσφέρουν και σύνδεση στο ίντερνετ, σωστά;

Ευχαριστώ!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Δυτική όχθη θα βρίσκομαι και εγώ με την γυναίκα μου.Εμείς θα ξεκινήσουμε απο Las Vegas και θα ακολουθήσουμε την διαδρομή Mojave/Death valley ,Fresno,Yosemite Valley,San Francisco.Αυτοκίνητο έκλεισα απο easycar.com ένα G6 Pontiac με Zero risk option με αποτέλεσμα να μην κλείσω άλλη επιπλέον ασφάλεια .Σχετικά με κινητό θα έχουμε μαζί μας 3 κινητά όλα με σύνδεση vodafone και με pasport οι χρεώσεις είναι:Εξερχόμενες 2,54 ανα κλήση + εθνική χρέωση ανα λεπτό και Εισερχόμενες 2,54 εφάπαξ ανα κλήση για όση ώρα ομιλίας και τα μυνήματα χρεώνονται με 0,4175 ανα μύνημα.
 

amnesiac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Σχετικά με το roaming, τσέκαρα τις χρεώσεις με την Cosmote και είναι αρκετά τσιμπημένες (με χρέωση ανά λεπτό). Όμως και τα 2,54 ανά κλήση δεν είναι και λίγα... Νομίζω εύκολα χάνεις το λογαριασμό!
Κοιτάω τώρα για prepaid go phones από virgin mobile και at&t και φαίνεται ότι υπάρχουν κάποιες επιλογές...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με standard car που πήγαμε εμείς πέρσι ήμασταν μια χαρά. :)

Μήπως είναι πολλές οι 5 μέρες LA ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Για κινητό που ξέρω να σου πω εγώ, φυσικά και υπάρχουν προπληρωμένες κάρτες ομιλίας και εννοείται ότι θα πάρεις μία, ξέχνα το πανάκριβο roaming.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ενοικίαση Αυτοκινήτου:
Φαντάζομαι ότι θα θες να το κλείσεις από τώρα οπότε προς το παρόν θα σου έλεγα να κλείσεις την πιο φτηνή κατηγορία και χωρίς ασφάλεια. Μετά αφού πας εκεί μπορείς να βάλεις όποια ασφάλεια θες και να κάνεις όποια αναβάθμιση στο αυτοκίνητο νομίζεις ότι χρειάζεσαι. Αυτό στο λέω 1/ γιατί μικρά αυτοκίνητα δεν υπάρχουν στην Αμερική (ή και αυτά που υπάρχουν είναι πανάκριβα). Οπότε και το αυτοκίνητο της μικρής κατηγορίας θα είναι μεγάλο. Επίσης κάποιες φορές αν και έχεις επιλέξει μικρή κατηγορία μπορεί να μην έχει διαθέσιμο αυτοκίνητο και να σου κάνει δωρεάν αναβάθμιση. Τώρα για το SUV θα πρέπει να ξέρεις ότι καίει πολύ και στο road trip μετράει. Όσο για την ασφάλεια, αν είσαι τυπικός Έλληνας οδηγός τότε ο τρελός στους δρόμους θα είσαι εσύ και όχι οι Καλιφορνέζοι. 2/ Για την ασφάλεια μπορείς να μην πάρεις καθόλου μέχρι να πάρεις μικτή. Έχει να κάνει με σένα, και με το πόσο θες να ρισκάρεις ή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Οπότε, πήγαινε εκεί, άκουσέ τα από τον πωλητή και παίρνεις την απόφασή σου επί τόπου. Πάντως αν δεν έχεις οδηγήσει ποτέ Αμερική θα πρέπει να ξέρεις ότι η οδήγηση είναι πολύ απλή. Επίσης, σε αντίθεση με το τι βλέπουμε στις ταινίες, είναι και πολύ ασφαλής σαν χώρα οπότε δεν θα φοβόμουν μην μου την πέσουν στα πάρκινγκ και μου σπάσουν τα τζάμια.
Άλλες αξιόπιστες εταιρίες και λίγο πιο φτηνές από την Hertz είναι οι Dollar και Enterprise.

Κινητό:
Μπορείς να πας και να πάρεις μία προπληρωμένη κάρτα η οποία θα δουλεύει σε τριμπαντ συσκευή. π.χ. η T-mobile με 50$ έχεις 400 λεπτά σε Αμερικάνικα νούμερα. Για εξωτερικό μπορείς να συνδέσεις τον αριθμό του Αμερικάνικου νούμερου, με τον λογαριασμό σου στο skype οπότε να καλείς με αστική χρέωση το skype και το skype μετά να κάνει το υπερατλαντικό με τις γνωστές χαμηλές χρεώσεις του. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείτε να καλείτε Ελλάδα ή και στο Ελληνικό κινητό που θα έχετε μαζί σας πολύ πιο φτηνά και χωρίς να έχετε internet. Για να το κάνεις πρέπει να μπεις στη σελίδα του skype, να κάνεις sign in και να πας εκεί που λέει skype to go number.
 

amnesiac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, παιδιά!
Defkalion, σχετικά με τις 5 μέρες στο LA, το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά επειδή οι αποστάσεις μέσα στην "πόλη" είναι τεράστιες, και επειδή σίγουρα 1 μέρα θα πάει στη Disneyland και ίσως άλλη μισή σε κάποια studios (universal, warner bros, ... - αλήθεια, αξίζουν αυτά; και ποιο είναι προτιμότερο;), είπαμε να μην τρέχουμε συνέχεια.
Taver, την έχω ήδη διαβάσει την ιστορία σου και όντως είναι αρκετά παρόμοια! Έτσι όπως τα γράφεις, με κάνει να ανυπομονώ περισσότερο!
tsimbidi, GTS αυτές οι προπληρωμένες κάρτες (βρήκα ότι και η virgin mobile, at&t προσφέρουν) πωλούνται και από μόνες τους, χωρίς τηλέφωνο; Γιατί στον οδηγό που διαβάζω λέει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις προπληρωμένη SIM στην Αμερική χωρίς συσκευή. Έτσι όπως το λέτε όμως εσείς καταλαβαίνω ότι βρήκατε και χρησιμοποιήσατε τη δική σας tri-/quad-band συσκευή, σωστά; tsimbidi, thanks a lot για την πληροφορία με το skype to go number: πολύ χρήσιμο και δεν το είχα ακούσει καν!

Επίσης, άλλη μια ερώτηση: η στάση/στάθμευση στο δρόμο επιτρέπεται γενικά; Π.χ. στο San Francisco όταν νοικιάσω το αυτοκίνητο και πάω να φορτώσω τις βαλίτσες, μπορώ να σταματήσω στο δρόμο έξω από το ξενοδοχείο; Φαντάζομαι ότι μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις, αλλά με αγχώνουν κάτι τέτοια διαδικαστικά!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
λιγο χαζο, αλλα το road trip στην αμερικη τι βαθμο επικυνδηνοτητας το βαζετε;
δεν εχω παει ποτε ΗΠΑ, αλλα το θελω...
αλλα το road trip με φοβιζει λιγο...
ειμαι και σινεματοπληκτος και εχω δει απειρες ταινιες...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
tsimbidi, GTS αυτές οι προπληρωμένες κάρτες (βρήκα ότι και η virgin mobile, at&t προσφέρουν) πωλούνται και από μόνες τους, χωρίς τηλέφωνο; Γιατί στον οδηγό που διαβάζω λέει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις προπληρωμένη SIM στην Αμερική χωρίς συσκευή.
Συμβουλή: πάρε τον οδηγό που τα γράφει αυτά, έλεγξε ημερομηνία έκδοσης και αν είναι πρόσφατος βάλτον μαζί με τα ξύλα για το τζάκι. Κάνει μόνο για προσάναμμα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, παιδιά!
Defkalion, σχετικά με τις 5 μέρες στο LA, το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά επειδή οι αποστάσεις μέσα στην "πόλη" είναι τεράστιες, και επειδή σίγουρα 1 μέρα θα πάει στη Disneyland και ίσως άλλη μισή σε κάποια studios (universal, warner bros, ... - αλήθεια, αξίζουν αυτά; και ποιο είναι προτιμότερο;), είπαμε να μην τρέχουμε συνέχεια.
1 μέρα στα Universal Studios και μια μέρα (full) στην πόλη. Μετά Malibu, Santa Barbara, ή από την άλλη μεριά στο Orange County, αλλά όχι άλλο LA.

tsimbidi, GTS αυτές οι προπληρωμένες κάρτες (βρήκα ότι και η virgin mobile, at&t προσφέρουν) πωλούνται και από μόνες τους, χωρίς τηλέφωνο; Γιατί στον οδηγό που διαβάζω λέει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις προπληρωμένη SIM στην Αμερική χωρίς συσκευή. Έτσι όπως το λέτε όμως εσείς καταλαβαίνω ότι βρήκατε και χρησιμοποιήσατε τη δική σας tri-/quad-band συσκευή, σωστά; tsimbidi, thanks a lot για την πληροφορία με το skype to go number: πολύ χρήσιμο και δεν το είχα ακούσει καν!
Στο αεροδρόμιο στο San Francisco δε θα βρείς (σε λογικές τιμές), είναι η αλήθεια. Θα πρέπει να ψαχτείς λίγο παραπάνω, μέσα στην πόλη.

Επίσης, άλλη μια ερώτηση: η στάση/στάθμευση στο δρόμο επιτρέπεται γενικά; Π.χ. στο San Francisco όταν νοικιάσω το αυτοκίνητο και πάω να φορτώσω τις βαλίτσες, μπορώ να σταματήσω στο δρόμο έξω από το ξενοδοχείο; Φαντάζομαι ότι μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις, αλλά με αγχώνουν κάτι τέτοια διαδικαστικά!
Ναι, αλλά είναι περιορισμένες οι θέσεις στο δρόμο, και εκεί οι νόμοι ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ! Πλην San Francisco, στα υπόλοιπα μέρη συμφέρει/πρέπει να νοικιάσεις σε motel (μη φοβάσαι, δεν είναι όπως στην Ελλάδα, μιλάμε για υψηλά standards και αντίστοιχα τιμές), όπου φυσικά το parking συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
λιγο χαζο, αλλα το road trip στην αμερικη τι βαθμο επικυνδηνοτητας το βαζετε;
δεν εχω παει ποτε ΗΠΑ, αλλα το θελω...
αλλα το road trip με φοβιζει λιγο...
ειμαι και σινεματοπληκτος και εχω δει απειρες ταινιες...
Ο βαθμός επικινδυνότητας του road trip στην καλιφόρνια είναι όσο μια βουτιά στη θάλασσα του Λουτρακίου. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom