Βιετνάμ Ινδονησία Ταϊλάνδη Φιλιππίνες Where next? Βιετνάμ vs Μπαλί vs Φιλιππίνες vs Ταϊλάνδη

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Όσον αφορά την βίζα, σε ποια απ τις επιλογές μου δεν θα χρειαστώ? Σχετικά με το Μπαλί και επειδή δεν έχω δίπλωμα scooter, είναι walkable όσα θα χρειαστεί να δούμε? Φοβάμαι λίγο τα αρνητικά και την φασαρία του μαζικού τουρισμού του Μπαλί. Η ευκολία μας ενδιαφέρει πολύ στην επιλογή του προορισμού, δεν θέλουμε να αγχωθούμε πως θα πάμε απ το Α στο Β, ούτε για το πως θα κυκλοφορήσουμε στα μέρη που θα επιλέξουμε να διαμείνουμε. Πχ για Μπαλί αξίζει τον κόπο να πεταχτούμε στα Gili Islands ή στο Λομπόκ η δεν χάνουμε και τίποτα όσον αφορά την θάλασσα? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Όσον αφορά την βίζα, σε ποια απ τις επιλογές μου δεν θα χρειαστώ? Σχετικά με το Μπαλί και επειδή δεν έχω δίπλωμα scooter, είναι walkable όσα θα χρειαστεί να δούμε? Φοβάμαι λίγο τα αρνητικά και την φασαρία του μαζικού τουρισμού του Μπαλί. Η ευκολία μας ενδιαφέρει πολύ στην επιλογή του προορισμού, δεν θέλουμε να αγχωθούμε πως θα πάμε απ το Α στο Β, ούτε για το πως θα κυκλοφορήσουμε στα μέρη που θα επιλέξουμε να διαμείνουμε. Πχ για Μπαλί αξίζει τον κόπο να πεταχτούμε στα Gili Islands ή στο Λομπόκ η δεν χάνουμε και τίποτα όσον αφορά την θάλασσα? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Βιζα το Μπαλί δεν εχει για εμας. Οι υπολοιποι προορισμοι εχουν. Χρειαζεσαι διπλωμα και μαλιστα διεθνες. Σου νοικιαζουν κ με ευρωπαικο (καρτα) αλλα μπλεκεις αν σε σταματησουν (οπως την παθαμε εμεις :haha:). Τι εννοεις walkable? Μιλαμε για 1 ολοκληρο νησι! Μπορεις να γυρισεις ενα νησι σε μεγεθος κρητης με τα ποδια?! Χρειαζεσαι οδηγο. Με 40$ την μερα θα εχεις τον προσωπικο οδηγο σου που θα σε παει οπου θες... Για τα υπολοιπα νησια δεν ξερω να σου πω γιατι δεν πηγα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ουτε για Ταυλανδη χρειαζεσαι βιζα για παραμονη κατω των 30 ημερων . Νομιζω ομως οτι παιδευεσαι αδικα .Κανε μια ερευνα στο διαδίκτυο, δες που θα σου αρεσε περισσοτερο να πας και τι θα ηθελες να δεις και εφοσον εχεις την ευελιξια, πας οταν ο καιρος θα ειναι πιο καταλληλος. Αν κ νομιζω οτι στο τελος θα κανεις το χατηρι της κοπελας ;)
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Βιζα το Μπαλί δεν εχει για εμας. Οι υπολοιποι προορισμοι εχουν. Χρειαζεσαι διπλωμα και μαλιστα διεθνες. Σου νοικιαζουν κ με ευρωπαικο (καρτα) αλλα μπλεκεις αν σε σταματησουν (οπως την παθαμε εμεις :haha:). Τι εννοεις walkable? Μιλαμε για 1 ολοκληρο νησι! Μπορεις να γυρισεις ενα νησι σε μεγεθος κρητης με τα ποδια?! Χρειαζεσαι οδηγο. Με 40$ την μερα θα εχεις τον προσωπικο οδηγο σου που θα σε παει οπου θες... Για τα υπολοιπα νησια δεν ξερω να σου πω γιατι δεν πηγα.
Εννοώ walkable η κάθε πόλη που θα μείνουμε, όχι όλο το νησί ασφαλώς :p . Πχ ubud, kuta seminyak είναι walkable η χρειάζομαι κάθε μέρα οδηγό? Όπως το βλέπω εγώ προτιμώ Μπαλί λόγω ευκολίας και γιατί με βολεύει με την δουλεία και τις άλλες υποχρεώσεις μου να φύγω τον Σεπτέμβριο ενώ η κοπέλα επιμένει με Βιετνάμ. Χονδρικά πόσες μέρες χρειάζομαι στο Βιετνάμ και πόσο εύκολες είναι οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη αλλά και μέσα στις πόλεις? Αναφέρομαι συνέχεια στις μετακινήσεις γιατί όπως έγραψα δεν έχω δίπλωμα για σκούτερ και δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Θα βρούμε καλή θάλασσα στο Βιετνάμ (δεν είναι πρώτο μέλημα αλλά είναι ένα plus) και σε ποιές πόλεις του πρέπει οπωσδήποτε να βάλω διανυκτέρευση?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εννοώ walkable η κάθε πόλη που θα μείνουμε, όχι όλο το νησί ασφαλώς :p . Πχ ubud, kuta seminyak είναι walkable η χρειάζομαι κάθε μέρα οδηγό? Όπως το βλέπω εγώ προτιμώ Μπαλί λόγω ευκολίας και γιατί με βολεύει με την δουλεία και τις άλλες υποχρεώσεις μου να φύγω τον Σεπτέμβριο ενώ η κοπέλα επιμένει με Βιετνάμ. Χονδρικά πόσες μέρες χρειάζομαι στο Βιετνάμ και πόσο εύκολες είναι οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη αλλά και μέσα στις πόλεις? Αναφέρομαι συνέχεια στις μετακινήσεις γιατί όπως έγραψα δεν έχω δίπλωμα για σκούτερ και δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Θα βρούμε καλή θάλασσα στο Βιετνάμ (δεν είναι πρώτο μέλημα αλλά είναι ένα plus) και σε ποιές πόλεις του πρέπει οπωσδήποτε να βάλω διανυκτέρευση?
Απο πόλη σε πόλη στο Βιετναμ έχει λεωφορεία που είναι έυκολο να τα κλείσεις απο εκεί αλλα εμείς δίναμε κάτι παραπάνω και πηγαίναμε με αμάξι συνήθως απο το ξενοδοχείο που μέναμε. Μέσα στις πόλεις δεν χρειάζεσαι κάτι γιατι είτε όλα τα αξιοθέατα ειναι στο κέντρο των πόλεων ή θα πας κλείσεις κάποιες εκδρομές οποτε θα σας πάνε αυτοι. Όσο καλη θάλασσα και να έχει το Βιετναμ (δεν ξέρω, δεν πήγαμε σε παραλία) Σεπτέμβριο λογικά θα έχει βροχές. Μιλάμε για αρκετές ώρες βροχή την ημέρα. Διανυκτέρευση βάλε σε Ho Chi Minh, Hoi An, Hanoi και αν μπορείτε κάντε την κρουαζιέρα στο Halong Bay με διανυκτερευση στο καράβι, και για πιο αυθεντικές καταστάσεις Sapa. Εμεις κάτσαμε 15 μέρες και είναι στο όριο.
Επισης έχει και σχετικά φτηνές εσωτερικές πτήσεις.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εννοώ walkable η κάθε πόλη που θα μείνουμε, όχι όλο το νησί ασφαλώς :p . Πχ ubud, kuta seminyak είναι walkable η χρειάζομαι κάθε μέρα οδηγό? Όπως το βλέπω εγώ προτιμώ Μπαλί λόγω ευκολίας και γιατί με βολεύει με την δουλεία και τις άλλες υποχρεώσεις μου να φύγω τον Σεπτέμβριο ενώ η κοπέλα επιμένει με Βιετνάμ. Χονδρικά πόσες μέρες χρειάζομαι στο Βιετνάμ και πόσο εύκολες είναι οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη αλλά και μέσα στις πόλεις? Αναφέρομαι συνέχεια στις μετακινήσεις γιατί όπως έγραψα δεν έχω δίπλωμα για σκούτερ και δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Θα βρούμε καλή θάλασσα στο Βιετνάμ (δεν είναι πρώτο μέλημα αλλά είναι ένα plus) και σε ποιές πόλεις του πρέπει οπωσδήποτε να βάλω διανυκτέρευση?
Να ξεκινησω απο τις θαλασσες... Ουτε στο βιετναμ ουτε στο μπαλι θα δεις φανταστικες παραλιες. Στο βιετναμ τα νερα ειναι πιο ηρεμα, στο μπαλι κυματαρες! Προσωπικα βρηκα στις παραλιες στο μπαλι λιγο πιο ενδιαφερουσες!
Αν μιλας αποκλειστικα για Σεπτεμβρη, μη το ρισκαρεις για βιετναμ. Ειναι κριμα! Επισης το Βιετναμ χρειαζεται περισσοτερες μερες. Εμεις ειχαμε παει 15 μερες (με εσωτερικες πτησεις και δικο μας οδηγο σε πολλες περιπτωσεις) και παλι παραλειψαμε πολλα πραγματα.
Στο Μπαλι μεσα στις πολεις δε χρειαζεσαι μεταφορικο αλλα επειδη τα αξιοθετα ειναι διασπαρτα στο νησι, θα πρεπει να εχεις οδηγο τις περισοτερες απο αυτες. Αν υποθεσουμε π.χ οτι θα μεινεις 10 μερες, τις 6 θα χρειαστεις οδηγο για να δεις 10 πραγματα.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Άρα στο Μπαλί να υπολογίζω περίπου τις μισές μέρες 50 ευρώ για να έχω οδηγό, το φανταζόμουν φθηνότερο να πω την αλήθεια. Δηλαδή αν σε κάθε μέρος χρειάζομαι είτε οδηγό είτε να μου κανονίσουν δραστηριότητα δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι εντός των 1300 - 1800 για 10, 12 μέρες που υπολογίζω. Από Μπαλί που πρέπει οπωσδήποτε να βάλω διανυκτέρευση? Με όσα διαβάζω Ubud, Seminyak, ίσως 1 μέρα Kuta και 2,3 μέρες σε κάποιο απ τα gili. Τα gili έχουν καλή θάλασσα? Στο Μπαλί με ψήνει η ιδέα της πολυτελής διαμονής με μικρό κόστος. Προέρχομαι από ταξίδι στην Κούβα όπου έμενα σε air bnb και είπα στο επόμενο ας είναι καλή η διαμονή.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για τον οδηγο υπολογιζε 40 δολλαρια οχι 50 ευρω. Εντος θα εισαι! Ολα θα εξαρτηθουν απο τις τιμες των αεροπορικων σου. Η κουτα για μενα ειναι αισχρη! Αδιαφορη, αιδιαστικα τουριστικη, γεματη αυστραλους... Δωσε βαρος σε Ubud και λιγο seminyak ή nusa dua. (Προτιμω nusa dua).
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά έκλεισα αεροπορικά για 11 διανυκτερεύσεις στο Μπαλί καθώς το να πάμε Σεπτέμβριο ήταν μονόδρομος. Θα ανοίξω καινούργιο θέμα για να με βοηθήσουν όσοι θέλουν και μπορούν για το πως θα κάνω το πρόγραμμά μας. Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.202
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom