Λουξεμβούργο Winter lights… Στο ομορφότερο μπαλκόνι της Ευρώπης!

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλημερα,καλημερα,και λεω να βαλω στην λιστα με το επομενο ταξιδι μου το λουξεμβουργο.........απο τωρα θα μου πεις;ναι απο τωρα για του χρονου(καλα το του χρονου το δικο μου,παιζει να ναι και Μάιο)......κι ελεγα να παω Λουξεμβουργο και μετα παρισι με συγκοινωνια,αν ειναι εφικτο να δω και το αμορε που ειναι παραπονεμενο.Εδω και ωρα ψαχνω γυρω,γυρω απο παρισι τι παιζει,ειδα Αυστρια hallstatt δε βολευει........ειδα πραγα ωραιοτατη αλλα δε βολευει.....και λεω να φυγω απο πατμο,να παω αθηνα-λουξεμβουργο 3 μερες και αλλες 6 παρισι.....εχει τρενο;λογικα θα εχει αλλα δεν ξερω καθολου με τρενο.....οποια πληροφορια εχεις πες μου,και σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι μαζι μας τις ιστοριες σου,γραφεις ομορφα και μεταδοτικα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημερα,καλημερα,και λεω να βαλω στην λιστα με το επομενο ταξιδι μου το λουξεμβουργο.........απο τωρα θα μου πεις;ναι απο τωρα για του χρονου(καλα το του χρονου το δικο μου,παιζει να ναι και Μάιο)......κι ελεγα να παω Λουξεμβουργο και μετα παρισι με συγκοινωνια,αν ειναι εφικτο να δω και το αμορε που ειναι παραπονεμενο.Εδω και ωρα ψαχνω γυρω,γυρω απο παρισι τι παιζει,ειδα Αυστρια hallstatt δε βολευει........ειδα πραγα ωραιοτατη αλλα δε βολευει.....και λεω να φυγω απο πατμο,να παω αθηνα-λουξεμβουργο 3 μερες και αλλες 6 παρισι.....εχει τρενο;λογικα θα εχει αλλα δεν ξερω καθολου με τρενο.....οποια πληροφορια εχεις πες μου,και σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι μαζι μας τις ιστοριες σου,γραφεις ομορφα και μεταδοτικα.
Ωραίος συνδυασμός Λουξεμβούργο και Παρίσι. Φυσικά και έχει τρένο από τον Gare Centrale. Το γρήγορο τρένο TGV είναι απευθείας, κάνει γύρω στις 2 ώρες και 10 λεπτά και η μονή διαδρομή κοστίζει περίπου 50-60€. Υπάρχουν και δρομολόγια που έχουν μια αλλαγή στη Metz Ville ή Nancy-Ville. Ο σταθμός που καταλήγει στο Παρίσι είναι ο Paris Gare de l'Est. https://en.oui.sncf/en/collaboration-cfl?ectrans=1

Επίσης μπορείς να κάνεις τη διαδρομή και με λεωφορείο. Η FLIXBUS έχει δρομολόγιο ένα δρομολόγιο τη μέρα στις 9:00 από τον σταθμό Luxembourg P+R Bouillon, κάνει 5 ώρες μέχρι το Παρίσι στον σταθμό Bercy Seine και κοστίζει 19€.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
3 μερες λουξεμβουργο ειναι πολυ...
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ωραίος συνδυασμός Λουξεμβούργο και Παρίσι. Φυσικά και έχει τρένο από τον Gare Centrale. Το γρήγορο τρένο TGV είναι απευθείας, κάνει γύρω στις 2 ώρες και 10 λεπτά και η μονή διαδρομή κοστίζει περίπου 50-60€. Υπάρχουν και δρομολόγια που έχουν μια αλλαγή στη Metz Ville ή Nancy-Ville. Ο σταθμός που καταλήγει στο Παρίσι είναι ο Paris Gare de l'Est. https://en.oui.sncf/en/collaboration-cfl?ectrans=1

Επίσης μπορείς να κάνεις τη διαδρομή και με λεωφορείο. Η FLIXBUS έχει δρομολόγιο ένα δρομολόγιο τη μέρα στις 9:00 από τον σταθμό Luxembourg P+R Bouillon, κάνει 5 ώρες μέχρι το Παρίσι στον σταθμό Bercy Seine και κοστίζει 19€.
Τι ωραια,χαρηκα τωρα...σ ευχαριστω πολυ!Και λεοφωρειο δεν ειναι κακο,μια χαρα βολτιτσα θα ναι.......μ αρεσει να βλεπω εξω απ το παραθυρο τη διαδρομη.Κι αυτη τη φορα θα ναι Ανοιξη λογικα θα ναι αλλη φαση καμια σχεση με το χιονισμενο τοπιο....!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
3 μερες λουξεμβουργο ειναι πολυ...
Δεν θα το έλεγα. Η πόλη θέλει τουλάχιστον 1,5 με 2 μέρες. Στην μια που απομένει μπορεί να κάνει κάποια ημερήσια εκδρομή. Σε κοντινή απόσταση από την πόλη υπάρχουν εξαιρετικά μέρη. Κάστρα στην περιοχή των Αρδεννών στα βόρεια, η μικρή Ελβετία (Mullerthal) και η κοιλάδα του Moselle, ανατολικά της πόλης. Το ιδανικό είναι να έχεις αυτοκίνητο αλλά σε πολλές περιοχές της χώρας μια χαρά εξυπηρετούν τα πάμφθηνα λεωφορεία του Λουξεμβούργου. Τα μέρη αυτά είναι όνειρο άνοιξη και καλοκαίρι. Επίσης μπορείς να πας ημερήσια στην ιστορική πόλη της Trier στη Γερμανία.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
να το πω πιο σωστα τοτε...η πολη του λουξεμβουργου δεν ειναι για 3 μερες..1 με 2 ειναι αρκετες .
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
να το πω πιο σωστα τοτε...η πολη του λουξεμβουργου δεν ειναι για 3 μερες..1 με 2 ειναι αρκετες .
Η πόλη έχει πράγματα να δεις οπότε δυο μέρες είναι καλά. Η κοιλάδα έχει αρκετές περιοχές με ενδιαφέρον. Και εφόσον η χώρα είναι μικρή και έχει τόσα ενδιαφέροντα μέρη κοντά, μια εκδρομή σε κάποιο κάστρο τουλάχιστον είναι επιβεβλημένη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η πόλη έχει πράγματα να δεις οπότε δυο μέρες είναι καλά. Η κοιλάδα έχει αρκετές περιοχές με ενδιαφέρον. Και εφόσον η χώρα είναι μικρή και έχει τόσα ενδιαφέροντα μέρη κοντά, μια εκδρομή σε κάποιο κάστρο τουλάχιστον είναι επιβεβλημένη.
Τα ιδια λεμε...συμφωνω!
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Αχ φίλε μου, τι μου θύμισες με τις φωτογραφίες σου! Ειδικά μ' αυτή τη θέα από ψηλά! Αργά το βράδυ προς χάραμα, παραμονής Χριστουγέννων, καθόμασταν και αγναντεύαμε το τοπίο μαγεμένοι... πιο πέρα μια παρέα Ιρακινών ξενύχτηδων, με τη μουσική στο τέρμα, που τα είχαν πιει και λίγο, μας ευχήθηκαν εγκάρδια κι αυθόρμητα Merry Christmas! :icon_razz: Να 'σαι πάντα καλά!
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Καλημέρα από Λουξεμβούργο! Πάρα πολύ ιστορία αναλυτικότατηη. Αυτό που μου λείπει όμως είναι κανένα τιπ για value for money εστιατόριο ή μπιστρό. Κάτι που να ξεφεύγει από τα τούρκικα που θα τιμήσουμε έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Καλημέρα από Λουξεμβούργο! Πάρα πολύ ιστορία αναλυτικότατηη. Αυτό που μου λείπει όμως είναι κανένα τιπ για value for money εστιατόριο ή μπιστρό. Κάτι που να ξεφεύγει από τα τούρκικα που θα τιμήσουμε έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή!
΄Εχει δεκάδες μπιστρό.Ανάλογα με τι σας κάνει κλικ και το μπάτζετ σας διαλέγετε.Σημειώνω δύο:

Brasserie Mansfeld και Brasserie L΄Αnnexe
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom