Wizz Air Wizz Air Αθήνα

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Λοιπόν αφού ξεκινά πτήσεις από Αθήνα είπα να ανοίξουμε καινούριο τόπικ που θα βάζουμε όλα τα νέα που αφορούν την Αθήνα.
Σήμερα ανακοίνωσε νέο καθημερινό δρομολόγιο από 29 Απριλίου προς London Luton. Βέβαια το αρνητικό είναι η ώρα της επιστροφής προς Αθήνα που είναι στις 06.00, από τα άγρια χαράματα ξύπνημα δηλαδή για να φτάσει κανείς Luton.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
αρνητικό είναι η ώρα της επιστροφής προς Αθήνα που είναι στις 06.00
το πόσο βολική ή όχι είναι μια ώρα είναι καθαρά θεμα του καθ' ενός, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτιμήσεις. Άλλη ώρα βολεύει τον καθ΄ενα, ανάλογα τις συνήθειές του, το σκοπό του ταξιδιού, την εποχη κλπ. Σίγουρα με ώρα αναχώρησης 6 το πρωί οι περισσότεροι - υποψήφιοι - επιβάτες δε θα πετάνε από τη χαρά τους όμως υπάρχει και ένα αλλά.

Κατ αρχάς να ξεκινήσω με το γεγονός πως όπως πχ η FR έχει ως πολίτικη οι πρώτες πτήσεις του κάθε αεροπλάνου από τη βάση του να ξεκινάνε κατά τις 6μιση - 7 μιση το πρωί και να έχει επιστρέψει στη βάση του κατά τις 23:00 - 00:30, έτσι αντίστοιχα η W7 έχει ως πολιτική να ξεκινάνε οι πτήσεις ανάμεσα 05:00-06:30 και να έχουν γυρίσει στη βάση (για... "διανυχτερευση" εννοω) γύρω στις 01:00-03:00, ιδιαίτερα τη θερινη περίοδο. Γενικώς δηλαδή επιλέγει βάρβαρες - πάλι σχετικό είναι αυτό βέβαια - ώρες έναρξης - λήξης.

Συγκεκριμένα, το αεροπλάνο που θα μας έρχεται νομίζω πως θα έχει το εξής πρόγραμμα:

LTN - ATH 06:00 - 11:50 (από 17/9 αλλάζει σε 07:20)
ATH - LTN 1225 - 1405
LTN - VNO 1440 - 1920
VNO - LTN 1955 - 2050
LTN - VNO 2125 - 0155

Θα διανυχτερεύει δηλαδή Βίλνιους και την άλλη μέρα αναχωρεί 06:00 για Λονδίνο και μετά ακόλουθα άλλο πρόγραμμα.

Οσο αναφορά το βολικό ή μη, όπως ξαναείπα, το μέσο Έλληνα του φαίνεται βολικό (για πτήσεις προς Ευρώπη) η αναχώρηση από Αθήνα να είναι μεταξύ 08:30 - 09:30 και η αναχώρηση της επιστροφής μεταξύ 14:00-16:00. Εμένα για πτήσεις κάτω των δυο ωρών με βολεύει αναχώρηση 7 το πρωι ώστε να είμαι κατα τις 8 - 8μιση τοπικη στον προορισμό μου, ή για μεγαλύτερες των δυο ωρών με βολεύει αναχώρηση κατά τη 1-2 το βράδυ ώστε να κοιμηθώ στο αεροπλάνο και να φτάσω 4-5 στο αεροδρόμιο προορισμού.

Οσο αναφορά το Λονδίνο, νομίζω πως προσωπικά με βολεύει 6 το πρωί. Δεν έχω κοιτάξει μετακινήσεις αεροδρομιο - λονδινο, υποθέτω όμως πως θα μπορώ να αναχωρήσω κατά τη 1 το βράδυ από λονδινο, να φτάσω κατα τις 2-2μιση στο αερδρομιο, να κοιμηθώ 1 ώρα και μετά να επιβιβαστώ και να κοιμηθώ στο αεροπλάνο. Έτσι, κερδίζω όλη τη προηγούμενη μέρα.

Εχω όμως μία απορία προς όσους γνωρίζουν. Γενικώς οι regular εταιρίες έχουν ορισμένες πτήσεις νυχτερινές (εντος ευρωπης μιλάω παντα) ενώ στις loco δεν το συναντάς αυτο. Καμία loco (εντάξει, σε πολύ λιγες περιπτωσεις) δεν εχει αεροπλάνο της στο αέρα μεταξύ κάποιων ωρών (ανάλογα την εταιρία) τη νύχτα. Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτο; Για παράδειγμα νομιζω πως γενικώς τον περισσότερο κόσμο θα βόλευε το παρακάτω πρόγραμμα του αεροπλάνου πχ αντι για το προηγούμενο:

LTN - ATH 0200 - 0750
ATH - LTN 0825 - 1005
LTN - VNO 1200 - 1630
VNO - LTN 1705 - 1800
LTN - VNO 1835 - 2300

Έτσι, και ο Αγγλος που θα θέλει να έρθει Ελλάδα δε θα ξυπναει 2 το βράδυ για να πάει αεροδρομιο, και ο Ελληνας δε θα φεύγει απο το ξενοδοχείο 2 το βράδυ ή θα κοιμάται στο αεροδρόμιο. Επίσης, βολεύει και επισκέπτες του Βιλνιους και κατοίκους αυτού καθώς τους περισσότερους θα τους βολεύει καλύτερα μια ωρα άφιξης στις 11 το βράδυ παρά στις 2 τη νύχτα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Προφανώς και για τον καθένα το βολικό έχει διαφορετική έννοια.
Και μόνο που διάβασα το "σχέδιο" σου να φύγεις νωρίτερα και να κοιμηθείς στο αεροδρόμιο, που σημειωτέον μιλαμε για το Luton, περισσότερο χώρο έχει στο αεροδρόμιο της Ν.Αγχιάλου, ταλαιπωρηθηκα και μόνο στην ιδέα.

Επίσης πρέπει να κοιτά και τον ανταγωνισμό με Aegean,British, Ryanair, Easyjet,Air Mediterranean να προσφέρουν πτήσεις σε κοντινότερα αεροδρόμια και σε καλύτερα ωράρια σε ορισμένες περιπτώσεις.

Αλλά γενικά συμφωνώ πως είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Προφανώς και για τον καθένα το βολικό έχει διαφορετική έννοια.
Και μόνο που διάβασα το "σχέδιο" σου να φύγεις νωρίτερα και να κοιμηθείς στο αεροδρόμιο, που σημειωτέον μιλαμε για το Luton, περισσότερο χώρο έχει στο αεροδρόμιο της Ν.Αγχιάλου, ταλαιπωρηθηκα και μόνο στην ιδέα.
Στο κόστος μιας πτήσης που αναχωρεί 6:00 π.μ από το Luton για μένα προσθέτουμε πάντα και το κόστος μιας διανυκτέρευσης στο ibis London Luton Airport. Δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Για μενα
Λοιπόν αφού ξεκινά πτήσεις από Αθήνα είπα να ανοίξουμε καινούριο τόπικ που θα βάζουμε όλα τα νέα που αφορούν την Αθήνα.
Σήμερα ανακοίνωσε νέο καθημερινό δρομολόγιο από 29 Απριλίου προς London Luton. Βέβαια το αρνητικό είναι η ώρα της επιστροφής προς Αθήνα που είναι στις 06.00, από τα άγρια χαράματα ξύπνημα δηλαδή για να φτάσει κανείς Luton.
Εμενα μια χαρα μου φαινεται. Ποτε δεν εχω πληρωσει διανυκτερευση σε πτηση απ το Λονδινο ξημερωματα, λογω ιδιοσυγκρασιας ξενυχτισσας. Εφευγα μετα τα μεσανυχτα απο Λονδινο και αναμονη στο αεροδρομιο χωρις υπνο 2-3 ωρες καθως δεν εχω προβλημα σε αυτο, και υπνος στο αεροπλανο.
Φυσικα δεν ειναι κατι που μπορουν να το κανουν ολοι και σιγουρα δεν θα το εκανα αν ειχα και παιδι μαζι. Προσφατα σε αναχωρηση στις 6 το πρωι απο Γενοβα χρεωθηκα κανονικοτατα και τη διανυκτερευση και το ταξι για το αεροδρομιο οντας με παιδι.
 
Last edited:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Από 17.4 εως 12.6 και απο 18.9 δεν θα πραγματοποιούνται οι πτήσεις για Boυκουρεστι και Σόφια τις Τριτες και Σάββατα.

Για να συνοψίσουμε,
9 Μαρτίου ξεκινά Κατοβίτσε
από τις 25 Μαρτιου και μετά ξεκινά Βίλνιους, Βουδαπέστη, Βουκουρεστι, Κλουζ Ναποκα, Σόφια, Τσισιναου
29 Aπριλίου ξεκινά Λονδινο
17 Μαίου ξεκινά Κουταισι
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
παντως στα παραπανω περι ωρων, γενικα ολες οι αεροπορικες εχουν τις εξαιρεσεις τους απο τις "νορμαλ" ωρες.
Πχ η Aegean προς Λιβανο, πεταει 23:55 και απο Λιβανο πισω για Αθηνα στις 04:30
Οποτε προσωπικα το ωραριο των πτησεων της Wizz θεωρω οτι ειναι μια χαρα
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
H wizz προς το παρόν έχει ανακοινώσει πως συνεχίζει και το χειμώνα:

Chisinau: Τετάρτη και Κυριακή, 08:35 από Αθήνα, 11:05 από Chisinau
Cluj Napoca: Τετάρτη και Κυριακή, 13:35 από Αθήνα, 06:15 από Cluj. Ουσιαστικά το αεροπλάνο θα κάνει CLJ - ATH - KIV - ATH - CLJ

Eν αναμονή και των υπολοίπων...
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπέρα!! Γνωριζει καποιος να μου πει γιατι η Wizz air δεν έχει δρομολόγια για την διαδρομη Θεσσαλονίκη- Βουδαπέστη από τον Μάιο και μετά???? Ενώ μέχρι πριν δύο εβδομάδες που κοιτούσα είχε κανονικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom