Ιαπωνία Xαρτης για Τοκιο

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Μου προεκυψε για τον Ιανουαριο ενα επαγγελματικο ταξιδι στο Τοκιο και λεω μιας που ειναι ευκαιρια να κατσω λιγες μερες παραπανω. Αλλα εχω ενα προβληματακι στο οποιο θα ηθελα οσοι απο εσας γνωριζετε να με βοηθισετε.Σε καθε μου ταξιδι εμπιστευομαι τον google map για να υπολογιζω την αποσταση μεταξυ των περιοχων αλλα τωρα που πηγα να κανω το ιδιο και για το Τοκιο ηταν ολοι οι οδοι στα Ιαπωνεζικα!Ποια εναλλακτικη υπαρχει?
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικος
Μαθε Γιαπωνεζικα...χεχεχε!

Περιττο να σου πω οτι ζηλευω.Παντως εχεις δικιο ειναι δυσκολο να βρεις χαρτη...

Εγω βρηκα τον κατωθι αλλα δεν ειναι κ πολυ σοι.Απλα παρε μια γενικη εικονα που ειναι τι...
Εχει κ τα καταστηματα ρουχων...



http://superfuture.com/city/city/city.cfm?city=1
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Μου προεκυψε για τον Ιανουαριο ενα επαγγελματικο ταξιδι στο Τοκιο και λεω μιας που ειναι ευκαιρια να κατσω λιγες μερες παραπανω. Αλλα εχω ενα προβληματακι στο οποιο θα ηθελα οσοι απο εσας γνωριζετε να με βοηθισετε.Σε καθε μου ταξιδι εμπιστευομαι τον google map για να υπολογιζω την αποσταση μεταξυ των περιοχων αλλα τωρα που πηγα να κανω το ιδιο και για το Τοκιο ηταν ολοι οι οδοι στα Ιαπωνεζικα!Ποια εναλλακτικη υπαρχει?
Έχεις δίκιο ότι δεν βρίσκεις χάρτη στα Αγγλικά... το έψαξα για να σε βοηθήσω αλλά τίποτα...

Πάντως έχεις ωραίο πρόβλημα... θα ήθελα να το έχω και εγώ και ας μην έβρισκα χάρτη... (αστειεύομαι..)
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας.Οντως ειμαι τυχερουλα που ταξιδευω στο Τοκιο,ειναι η πρωτη μου φορα, αλλα οπως καταλαβαινετε εχω αγχωθει λιγο γιατι οσο να ναι δε ξερω που να παω για διασκεδαση,δε ξερω ποιες περιοχες ειναι καλες,γενικα δεν εχω ιδεεα απο Τοκιο!Και ηλπιζα βλεποντας καποια σημαντικα μερη με τις οδους τους να μπορω να υπολογισω αποστασεις...Τελοσπαντων,και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομίζω οτι θα είσαι η πρώτη εκπρόσωπος του Τravelstories στο Τόκιο. Να μας πεις τις εντυπώσεις σου όταν γυρίσεις. Κάπου είχα διαβάσει οτι στην Ιαπωνία έχουν ένα εξαιρετικά πολύπλοκο σύστημα με τους αριθμούς των σπιτιών: δεν είναι κατά αύξοντα αριθμό, όπως σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά "απονέμονται" με βάση την παλαιότητα του κτιρίου. Με τα καθ' ύμας δεδομένα δηλαδή, στην Σκουφά το νο1 σπίτι δε θα είναι το πρώτο από αριστερά καθώς ανεβαίνουμε το δρόμο αλλά το παλαιότερο που χτίστηκε και το νο 2 το δεύτερο σε παλαιότητα κλπ. Μη με ρωτήσεις τι γίνεται στην περίπτωση που γκρεμίζεται κάποιο παλιό και χτίζεται ένα καινούργιο, αν γίνεται ανααρίθμηση της οδού, δεν ξέρω. Σε εκείνο το άρθρο που είχα διαβάσει έγραφε οτι το επάγγελμα του ταχυδρόμου είναι κληρονομικό και τα παιδιά εκπαιδεύονται από τους γονείς τους από μικρή ηλικία, όπου προφανώς το μυαλό είναι φρέσκο, να βρίσκουν τα σπίτια της περιοχής τους. Τώρα αν κάποιος ταχυδρόμος είναι άκληρος ή ο γιος του αποφασίσει να αλλάξει καριέρα και να γίνει π.χ. σολίστ σε συμφωνική ορχήστρα, λέω εγώ τώρα, μάλλον η περιοχή θα μείνει δια παντός χωρίς αλληλογραφία. Το άρθρο αυτό έλεγε οτι επειδή το σύστημα αυτό είναι πολύ περίπλοκο και παντελώς ακατανόητα για τους ξένους σκεφτόντουσαν να το αλλάξουν, αλλά υπήρχαν και αντιδράσεις από κάποιους που δε τους άρεσε η αλλάγη των παραδόσεων και των εθίμων. Όταν με το καλό πας για πες μας αν το κτίριο νο 3 ήταν αμέσως μετα το νο1 και πριν από το νο5. Καλά να περάσεις σε αυτό το τόσο ζηλευτό ταξίδι.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Eυχαριστω πολυ!Αν και δυστιχως θα κατσω μονο 5 μερες,απο τις οποιες τις 2 θα τρεχω σε δουλειες,ελπιζω να προλαβω να δω καποια πραγματα!Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαω καποια στιγμη μονο για διακοπες.Σας υποσχομαι λοιπον και ταξιδιωτικη ιστορια για Τοκιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom