Θιβέτ Xie xie λένε στο Θιβέτ το ευχαριστώ

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μόλις τελείωσε μια πολύ δύσκολη συζήτηση με την ροζ μοβ βαλίτσα μου.
Τους βρήκα όλους στο πατάρι, η μεγάλη βαλίτσα μου με τις δύο μικρότερες ξαδερφούλες της μαζεμένες φλυαρούσαν για την επιρροή της samsoniteστις βαλίτσες ταξιδίου, ο κόκκινος σάκος όπως πάντα αραγμένος χαλαρά στην γωνία του διάβαζε ξανά την «Παταγωνία» του Τσάτουιν.
Μόλις με είδε η ροζούλα παράτησε τις θαυμάστριες της και γύρισε προς το μέρος μου.

-Α ήρθες επιτέλους πρέπει να βιαστούμε, πότε φεύγουμε; Με ποια εταιρία πετάμε; Που πάμε; Ελπίζω να μην με τρέχεις σε τίποτα Νεπάλ πάλι

Δεν είχα το θάρρος να απαντήσω, την πήρα αγκαλιά με το ένα χέρι και με το άλλο βούτηξα τον κόκκινο αναρχικό τεμπέλη, το σώμα του έχει στάμπες από σκούρους λεκέδες, το ένα του λουρί είναι ελαφρώς σκισμένο.

- Αυτόν τι τον θέλεις; σούφρωσε την μυτούλα της η ροζ σταρ καθώς κατεβαίναμε, θα τον πετάξεις; Καιρός ήταν τον χώρο σου έπιανε.


Πήρα μια βαθιά ανάσα, έπρεπε να τελειώνω με τις εξηγήσεις

- Τον κατέβασα για να τον ετοιμάσω, θα τον πάρω μαζί μου στο Θιβέτ
Το ροζ χρώμα της άρχισε να παίρνει μια δυσοίωνη μωβ απόχρωση,

- ΠΩΣ;;;;; θα έρθει και αυτός μαζί μας,
- Χμ χμ για την ακρίβεια μόνο αυτόν θα πάρω,

Με κοίταξε για λίγο σαστισμένη, είχα να την δω τόσο συγχυσμένη από τότε που της ξεκαθάρισα ότι δεν είχα καμιά πρόθεση να πάρω Gucciχειραποσκευή για της κάνει παρέα , μετά χαμογέλασε αυτάρεσκα

- Άντε βρε παραλίγο να σε πιστέψω, τότε εμένα γιατί με κατέβασες;
- Θα σε πάρει η ανεψιά μου στις διακοπές της
- Ά που θα πάμε; Αυστρία, Γερμανία, μήπως Φλωρεντία;
- Σκιάθο
- Πως τι είπες; Μίλα δυνατότερα για μια στιγμή νόμιζα ότι είπες Σκιάθο
- Σωστά άκουσες Σκιάθο είπα
- Θα πάω εγώ μέχρι την Σκιάθο με κάτι 20χρονα και αυτός θα έρθει μαζί σου στο Θιβέτ;
- Για σένα το κάνω, δεν θα σου άρεσε να έρθεις μαζί είναι δύσκολο ταξίδι, θα σε στοιβάζουνε στην οροφή του βαν θα σε τρώει η βροχή και ο αέρας, θα μένεις σε φτηνά καταλύματα…
- Εγώ είμαι νέα και μπορώ να τα αντέξω όλα αυτά, εσύ ξεκούτιανες που νομίζεις ότι στην ηλικία σου μπορείς να τρέχεις στα κατσάβραχα.
- Έπειτα είναι και το θέμα του βάρους,
- Τι εννοείς; Διατηρώ άψογα την γραμμή μου
- Φυσικά είσαι πολύ κομψή αλλά, αυτός είναι ελαφρύτερος, θα μπορέσω να πάρω περισσότερα πράγματα μαζί μου χωρίς να πληρώσω υπέρβαρο.
- Από την στιγμή που θα σε δουν, το υπέρβαρο δεν το γλυτώνεις, μου σφύριξε υποτιμητικά.
Αφού ανέφερε την ηλικία μου και τα κιλά μου είχε πλέον ξεσπάσει τον θυμό της και μου γύρισε την πλάτη αγνοώντας με επιδειχτικά.
Το χειρότερο είχε περάσει, ο ανάρχας παρακολουθούσε ανέκφραστος «μην πάρεις τίποτε αρώματα μαζί σου, δεν αντέχω τις μυρωδιές» είπε μόνο και συνέχισε το διάβασμα.

Και τώρα που τέλειωσα με τις διαπροσωπικές μου σχέσεις η σειρά σας, κάθε συμβουλή δεκτή, το ταξίδι θα είναι 15 ημερών περιλαμβάνει, λίμνες, μοναστήρια, παλάτια, περπατήματα (υψόμετρου επιτρέποντος), βουνά, τοπικές αγορές. Δεν περιλαμβάνει ξεκούραση, καθαριότητα, φαγητό.

Xie xie εκ των προτέρων.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν εχω να δωσω συμβουλες! Μονο να πω "Καλα να περασετε" το οποιο ειναι αχρηστο καθοτι ουτως η αλλως θα περασετε τελεια!
Ζηλευωωωωω!!!!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
οπως σου εχω ξαναπει ,μου αρεσει το χιουμορ σου.
απο καρδιας σου ευχομαι καλο ταξιδι και να εχεις
επιπλεον μπαταριες για την φωτογραφικη σου
μηχανη,τα υπολοιπα θα σου τα πουν οι αλλοι
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
τι αυτό ήταν???:(:(:(:(:(
εγώ δεν ξέρω που να σου πω να πας,ρώτα τον Σταύρο καλύτερα...
αλλά συνέχισε την ιστορία ή τουλάχιστον να υποσχεθείς πως θα την συνεχίσεις μετά το Θιβέτ με τις εντυπώσεις της ροζούλας από τη Σκιάθο και του ανάρχα απ'το Θιβέτ...σε παρακαλώ....
α, και μη μασάς για την ηλικία και τα κιλά σου,τέτοια λένε όσοι ζηλεύουν:D
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ωραία!τα δρομολόγησες.
Τη μια τη στέλνεις Σκιάθο και την άλλη την παρατάς χαμένη και απαρηγόρητη
κάπου στη Δυτική Αττική:(
Μόνο για τον αλητάμπουρα βρήκες θέση?
xie xie Ιωάννα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Kαλα να περασεις Ιωαννα!!!:clap:Ειμαι δε βεβαια οτι ο αναρχικος ηταν η καλυτερη επιλογη ;)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:clap::clap::clap::clap::clap:
Θα περιμενουμε τα συναρπαστικα νεα σου!!!!!!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Καλο ταξιδι, καλα να περασεις, ολα να ερθουν βολικα κ κρατα σημειωσεις για αλλη μια συναρπαστικη ιστορια να μας κρατα συντροφια το χειμωνα...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
τι αυτό ήταν???:(:(:(:(:(
εγώ δεν ξέρω που να σου πω να πας,ρώτα τον Σταύρο καλύτερα...
αλλά συνέχισε την ιστορία ή τουλάχιστον να υποσχεθείς πως θα την συνεχίσεις μετά το Θιβέτ με τις εντυπώσεις της ροζούλας από τη Σκιάθο και του ανάρχα απ'το Θιβέτ...σε παρακαλώ....
α, και μη μασάς για την ηλικία και τα κιλά σου,τέτοια λένε όσοι ζηλεύουν:D
Τον Σταύρο είναι που πρέπει να φοβάσαι περισσότερο αγαπητή μου, αφού κανονίσαμε το ταξίδι, άρχισε να παίρνει περιχαρής τηλέφωνα " α και ξέχασα να σου πω ότι εκτός των μεγάλων πόλεων φαί δεν θα βρίσκουμε να φάμε, πάρε μαζί σου καμιά βούλα", "τι το θες το σαπούνι; λες και θα έχουμε νερό να πλυθούμε", "βιβλία; γιατί να πάρεις βιβλία, θα έχεις ηλεκτρικό για να διαβάζεις;". Η μόνη συμβουλή που μπορεί να μου δώσει είναι να έχω μαζί μου πολλά ιμόντιουμ

Ωραία!τα δρομολόγησες.
Τη μια τη στέλνεις Σκιάθο και την άλλη την παρατάς χαμένη και απαρηγόρητη
κάπου στη Δυτική Αττική:(
Μόνο για τον αλητάμπουρα βρήκες θέση?
xie xie Ιωάννα.
xie xie και σε σένα Ντίνα συνέχισε εσύ να ανασταίνεις το παλικάρι και άσε τα παράπονα.
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ρίγη συγκίνησης διαπερνούν το σώμα μου στην ιδέα ότι θα περιδιαβαίνεις στην κορφή του κόσμου μέσα σε υπέροχα μοναστήρια.
Να περάσετε καταπληκτικά (που είμαι σίγουρος δηλαδή) και για όλους εμάς εδώ (θα συμμετέχουμε νοερά). Θα σας αναμένουμε εναγωνίως με πληθώρα πληροφοριών και φωτό.
Μόνο που το xie xie μη το πολυλες εκεί. Είναι κινέζικο....
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Τον Σταύρο είναι που πρέπει να φοβάσαι περισσότερο αγαπητή μου, αφού κανονίσαμε το ταξίδι, άρχισε να παίρνει περιχαρής τηλέφωνα " α και ξέχασα να σου πω ότι εκτός των μεγάλων πόλεων φαί δεν θα βρίσκουμε να φάμε, πάρε μαζί σου καμιά βούλα", "τι το θες το σαπούνι; λες και θα έχουμε νερό να πλυθούμε", "βιβλία; γιατί να πάρεις βιβλία, θα έχεις ηλεκτρικό για να διαβάζεις;". Η μόνη συμβουλή που μπορεί να μου δώσει είναι να έχω μαζί μου πολλά ιμόντιουμ

λιγότερο φαΐ,λιγότερα κιλά:bleh:
λιγότερο σαπούνι , πλουσιότερη πανίδα:haha::haha:
λιγότερο διάβασμα,περισσότερη σκέψη:bleh::bleh:
ανάλογες του προορισμού οι συμβουλές του..σοφός άνθρωπος!!:clap::clap:με θετική σκέψη λοιπόν ακολούθησε τες και καλά να περάσετε..:p:pπράγμα πέρα για πέρα σίγουρο!!;)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μόνο που το xie xie μη το πολυλες εκεί. Είναι κινέζικο....
Πάω να κάψω τον lonely planet, αν δεν ήσουν εσύ θα εκτιθόμουν ανεπανόρθωτα.

Αnel η παρέα με τον Σταύρο σε έχει επηρεάσει, αλλά μην ανησυχείς, πάρε δύο ασπιρίνες πιές και ένα ζεστό και αύριο θα είσαι καλύτερα.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom