Yokoso Japan ! Welcome to Japan !

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αχ, μου θυμίσατε ένα από τα πιο όμορφα ταξίδια μου!!!!!

NARA
Η ιερή πόλη με τα εξημερωμένα ελάφια να περιφέρονται ανάμεσά μας.

Έκανα attach μία φώτο.
Καλώς την orbit, με τις όμορφες αναμνήσεις !

Θέλουμε πολύ να μοιραστείς μαζί μας, τις εντυπώσεις και τις πληροφορίες αου...:) Μπορείς να ανοίξεις και νέο θέμα, αν θέλεις...
Και όσες φωτο νομίζεις, τις ανεβάζεις στο γκρουπ...:D

Σ΄ευχαριστούμε !
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ας γράψω μερικά γενικά πράγματα γιατί μου ξύπνησαν οι γλυκιές αναμνήσεις μου και θα ανοίξω και threads ανά πόλη.

Πήγα Ιαπωνία με τον καλό μου το 2004, χωρίς γκρουπ, με κλεισμένα ξενοδοχεία από εδώ. Μείναμε Οσάκα και πήγαμε μονοήμερες στη Νάρα, Κιότο και Κόμπε.
Κινούμασταν πολύ άνετα (και με ασφάλεια) με metro και τρένα για εκτός Οσάκα.
Δυστυχώς δεν μπήκαμε στα Shinkansen γιατί αυτά πηγαίνουν Οσάκα-Τόκυο.

Οι Ιάπωνες είναι απίστευτα ευγενικοί άνθρωποι, έχουν εξαιρετική κουζίνα (για το δικό μου στομάχι :)) και είναι πεντακάθαροι σε όλα τα επίπεδα. Τρώγαμε παντού, ακόμα και από το δρόμο.
Το μόνο ‘ύποπτο’ γι’ αυτούς είναι ότι έχουν πολλά sex shops, τουλάχιστον για το δικά μου δεδομένα!!

Στις μεγάλες πόλεις, όπως η Οσάκα, υπάρχουν πινακίδες στα αγγλικά αλλά όσο πιο έξω βγαίνεις οι αγγλικές πινακίδες μειώνονται οπότε πρέπει να ξέρεις τι σου γίνεται.

Οι βουδιστικοί ναοί είναι εκπληκτικοί, δεν έχουν σχέση με τους αντίστοιχους του Θιβέτ (Λάσα).

Μου είχε κάνει εντύπωση, στα ταξί οι οδηγοί φορούσαν άσπρα γάντια, σου άνοιγαν και έκλειναν τις πόρτες και είχαν στα πλάτη του καθίσματος άσπρα σεμεδάκια (σαν κι αυτά που έπλεκαν οι γιαγιάδες μας).

Θα επανέλθω με τις φωτογραφίες μου!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
trident καλώς ήρθες στο γκρουπάκι μας!!
πολύ ευχάριστο για μάς που θα έχομε απο πρώτο χέρι πληροφορίες για την μακρυνή ιαπωνία!
βάλε φωτό να δούμε και θυμίσου όσες ταξιδιωτικές λεπτομέρειες μπορείς για να μπορέσομε να φτιάξομε ένα πάζλ αυτής της χώρας!
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να συμπληρώσω, ότι πολλοί Γιαπωνέζοι δεν ξέρουν αγγλικά ή έτσι όπως τα προφέρουν δεν καταλαβαίνεις τι λένε. Είναι όμως τόσο ευγενικοί και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν, που στο τέλος όλοι είναι ευχαριστημένοι.
Το βιβλίο που είχαμε σαν οδηγό, είχε απλές γιαπωνέζικες εκφράσεις και πως προφέρονται, έτσι διαβάζαμε και τα λέγαμε, είχε πολύ πλάκα,… (δυστυχώς, αυτόν τον οδηγό τον είχα δανειστεί και τον επέστρεψα).

Ποτέ δεν μας κορόιδεψαν με τα chopsticks, ποτέ δε ζητήσαμε πιρούνια/μαχαίρια, στην ανάγκη χρησιμοποιούσαμε δάχτυλα. Υπήρχε μία διακριτική ευχαρίστηση από τη μεριά τους για την προσπάθειά μας. Στο τέλος, γίναμε ξεφτέρια!!!!!!

Επίσης, θα εκπλαγείτε με την τουαλέτα τους, εννοώντας το συγκεκριμένο είδος υγιεινής. Τόσα κουμπάκια, ούτε το τηλε-κοντρόλ. Το ένα να ρυθμίζει τη θερμοκρασία του νερού, τη πίεση, τη κατεύθυνση,…
Manual θέλει!!!
Εξίσου σημαντικό είναι ότι υπάρχει διαχωριστικό, της τουαλέτας από τα υπόλοιπα είδη υγιεινής νιπτήρα και μπανιέρα.
 
Last edited by a moderator:

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Orbit κι εγώ τα ίδια, με τις καλύτερες εντυπώσεις έμεινα, σαν επισκέπτρια τουλάχιστον - δεν ξέρω τί εντυπώσεις θα αποκόμιζα αν έμενα για μεγάλο χρονικό διάστημα ή αν δούλευα εκεί.
Όσο για τις τουαλέτες, σ' όποιο μέρος πήγα είχε να επιλέξεις και δυτικού τύπου αν ήθελες, αλλά φυσικά οι δικές τους είχαν περισσότερη πλάκα!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλά τώρα πέστε μου διαβάζοντας τα παραπάνω δε σας δημιουργήθηκε η περιέργεια να δείτε αυτές τις τουαλέτες;
Εγώ πάντως το έψαξα γιατί η αλήθεια είναι ότι μια περιέργεια την είχα :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

Attachments

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η πυξίδα, στα κεντρικά πεζοδρόμια της Οσάκα, τι σας λέει???
 

Attachments

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
karaoke

Το ‘karaoke’ ξεκίνησε από την Ιαπωνία, ίσως γι’ αυτό και τα karaoke bar είναι ο δημοφιλέστερος τρόπος διασκέδασης.
Προέρχεται από συντομογραφία των λέξεων ‘kara’ (karappo: άδειο) και τη λέξη ‘oke’ (οkesutora: ορχήστρα).

Κάποιοι λένε ότι γεννήθηκε στο Κόμπε, ως μία μορφή ψυχαγωγίας για τους Ιάπωνες επιχειρηματίες. Να πάνε σ’ ένα μπαρ με τους συναδέλφους τους μετά τη δουλειά, για ένα ποτό και λίγη μουσική πριν επιστρέψουν στο σπίτι. Αυτό, μέχρι σήμερα, θεωρείται σύνηθες φαινόμενο.


Και η επιστημονική εξήγηση του θέματος :):

Όσον αφορά το καραόκε ο κ. Τανιγκάγουα τόνισε: «Οι τραγουδιστές παίρνουν βαθιές ανάσες, κάτι που κάνει καλό στο νευρικό σύστημα. Επιπλέον, μετά την ερμηνεία τους συνήθως δέχονται το θερμό χειροκρότημα του κοινού. Πρόκειται για μια δραστηριότητα που μπορεί να μας βοηθήσει να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικότερα αντίξοα γεγονότα που προκαλούν άγχος και στρες».
Πηγή: http://www.contra.gr/Weightlifting/Europe/234260.html
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Yokoso Japan ! Για να μην ξεχνιόμαστε...;)

 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom