Τανζανία Zανζιβάρη- Τι να προσέξω;

Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα σας,
Πρόκειται να ταξιδέψω στην ζανζιβαρη τον Αύγουστο. Ξέρετε τι ισχύει για τα drones; έχω το dji mini 2 se το οποίο ζυγίζει κάτω από 250 γραμμάρια. Χρειάζομαι κάποια άδεια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεια σου δεν γνωρίζω για τα drone αλλά θα πάω και εγώ Ζανζιβάρη τον Αύγουστο. Διαβάζω ότι δεν χρειάζεται εμβόλια για εμάς από Ελλάδα. Έχεις κάποια γνώση εσύ περί του θέματος ? Θα πάμε μόνοι μας χωρίς γραφείο οπότε ψάχνομαι λίγο.
 

Aristotelismos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σου δεν γνωρίζω για τα drone αλλά θα πάω και εγώ Ζανζιβάρη τον Αύγουστο. Διαβάζω ότι δεν χρειάζεται εμβόλια για εμάς από Ελλάδα. Έχεις κάποια γνώση εσύ περί του θέματος ? Θα πάμε μόνοι μας χωρίς γραφείο οπότε ψάχνομαι λίγο.
Καλημέρα, και εγώ που ρώτησα το τουριστικό γραφείο αυτό μου είπε. Βέβαια κάποια βασικά φάρμακα θα τα πάρουμε μαζί μας αλλά είναι προαιρετικά.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Όταν πάμε ταξίδι εκτός Ευρώπης και σε σχετικά όχι εύκολους προορισμούς ξεκινάμε με ένα τηλεφώνάκι στο 210-5212184, 185, 186 όπως αναφέρεται στο παρακάτω site για να πάρετε μια κατεύθυνση περι φαρμάκων και εμβολίων.

https://eody.gov.gr/taxidiotiki-iatriki/
 

athinadiem

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Γεια σου δεν γνωρίζω για τα drone αλλά θα πάω και εγώ Ζανζιβάρη τον Αύγουστο. Διαβάζω ότι δεν χρειάζεται εμβόλια για εμάς από Ελλάδα. Έχεις κάποια γνώση εσύ περί του θέματος ? Θα πάμε μόνοι μας χωρίς γραφείο οπότε ψάχνομαι λίγο.

Δεν χρειαζεστε κατι ιδιαιτερο απο εμβολια, ηπατιτιδας μονο, καντε πρωτα ενα τσεκ μηπως εχετε αντισωματα, αλλα γενικα κομπλε θα στε, δεν τρεχει κατι. Νερο δεν πινετε μονο με τιποτα, μη φατε απο την υπαιθρια αγορα του Stone Town (μενουν ολη μερα στον ηλιο).

Δεν ξερω για Drone, αλλα αμφιβαλλω αν θα χετε θεμα. Θα προσπαθησουν, κυριως στο φευγα βεβαια, να σας φανε λεφτα για διαφορα στο αεροδρομιο, κυριως για ουσιες που περιεχονται σε τροφιμα ή αναλωσιμα, καθαριστικα κλπ (αν τα χετε στη βαλιτσα που παιρνετε καμπινα).

Όσον αφορα για καποιον που ειπε να νοικιασει μηχανακι. Οδηγουν από δεξια. Οι μπατσοι μπορει να σε σταματανε καθε τρεις και λιγο και να ζητανε λαδωμα με διαφορες προφασεις, απο 2€ μεχρι οσο παει, συνηθως οχι πολλα, αλλα αν το κανει ο πρωτος που θα πετυχεις απ ο,τι καταλβα δινουν σημα και στους υπολοιπους και σε σταματανε κι οι αλλοι για να τσεπωσουν. Εχει γενικα σε αρκετα σημεια.
 

Theopan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους. Ήμουν Ζανζιβάρη τον περασμένο Φεβρουάριο. Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν εντυπωσιάστηκα και δεν μου άρεσε σαν μέρος αλλά αυτό είναι κάτι υποκειμενικό για τον καθένα μας! Μετά από εκτενή έρευνα πριν πάω έχω να ανακοινώσω ότι ξέρω το τηλέφωνο του Anjam! +255 777 411 013!!! Γενικά δεν κοιτάει email οπότε δύσκολα θα τον βρείτε με αυτό τον τρόπο. Κάναμε κάποιες εκδρομές όπως σε spicy fam και ένα σχολείο να δώσουμε κάποια πράγματα. Δυστυχώς κανονίσαμε τις εκδρομές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου εκεί και δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω τόσο οσο θα ήθελα. Κάνει διάφορα τουρ όπως και ένα γεύμα με την οικογένειά του. Ο άνθρωπος δεν ξέρει πλέον τόσο καλά ελληνικά ωστόσο μια χαρά συνεννοηθήκαμε σε Αγγλικά και ελληνικά. Ήταν μέχρι το 1990 και για 10 χρόνια Ελλάδα στα καράβια. Αγαπά την Ελλάδα και μας τραγουδούσε Μαρινέλα! Διαβάζει ακόμα νέα για την Ελλάδα. Μέχρι και ένα κοινό γνωστό βρήκαμε από τα παλιά.Μακάρι όσοι τον γνωρίσετε να μας γράψετε καμία ιστορία!
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Καλησπέρα σε όλους. Ήμουν Ζανζιβάρη τον περασμένο Φεβρουάριο. Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν εντυπωσιάστηκα και δεν μου άρεσε σαν μέρος αλλά αυτό είναι κάτι υποκειμενικό για τον καθένα μας! Μετά από εκτενή έρευνα πριν πάω έχω να ανακοινώσω ότι ξέρω το τηλέφωνο του Anjam! +255 777 411 013!!! Γενικά δεν κοιτάει email οπότε δύσκολα θα τον βρείτε με αυτό τον τρόπο. Κάναμε κάποιες εκδρομές όπως σε spicy fam και ένα σχολείο να δώσουμε κάποια πράγματα. Δυστυχώς κανονίσαμε τις εκδρομές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου εκεί και δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω τόσο οσο θα ήθελα. Κάνει διάφορα τουρ όπως και ένα γεύμα με την οικογένειά του. Ο άνθρωπος δεν ξέρει πλέον τόσο καλά ελληνικά ωστόσο μια χαρά συνεννοηθήκαμε σε Αγγλικά και ελληνικά. Ήταν μέχρι το 1990 και για 10 χρόνια Ελλάδα στα καράβια. Αγαπά την Ελλάδα και μας τραγουδούσε Μαρινέλα! Διαβάζει ακόμα νέα για την Ελλάδα. Μέχρι και ένα κοινό γνωστό βρήκαμε από τα παλιά.Μακάρι όσοι τον γνωρίσετε να μας γράψετε καμία ιστορία!
Αν θες, πες μας 2 λογια για το μερος. Τι ηταν αυτο που δεν σου αρεσε ιδιαιτερα?
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Καλημέρα σας,

Όσο αφορά τα ξενοδοχεία Τανζανία - Ζανζιβάρη, συστείνετε να κλείσει κάποιος all inclusive ή υπάρχουν επιλογές που αξίζουν εξω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom