Γερμανία Zugspitze-η μαγευτική βουνοκορφή των γερμανικών Αλπεων

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η Ζugspizte κατάβασις ήταν άκρως εντυπωσιακή...
Ο ήλιος επιτέλους κατάφερε να δείξει τα δόντια του και να ρίξει τις ακτίνες του στις λευκές βουνοπλαγιές των Βαυαρικών Αλπεων ξεπερνώντας τα ενοχλητικα συννεφα.
το θεαμα ακρως εντυπωσιακό, και φωτογραφικό οπως θα φανεί παρακατω...
Αφου παστωθήκαμε οι επισκέπτες της βουνοκορφής στο τελεφερικ της επιστροφής σαν "σαρδέλες" σε λεωφορείο του ΟΑΣΘ Δευτέρα πρωί για τη δουλειά:haha:, όλοι προσθαθούσαν να βγάλουν τις απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφιες.

Η εικονα πολυ μαγική: χιονισμένες και ηλιολουστες βουνοπλαγιες, δεντρα φορτωμένα με λευκές νιφάδες και απο κατω μια παγωμένη λιμνη!
Απο τις ωραιότερες χειμωνιάτικες εικόνες που εχουν δει τα μάτια μου.

Μόλις εγινε η αποβίβαση ακολουθησε ολιγόλεπτη πεζοπορία σε ενα μικρό δάσος που το δρομάκι οδηγούσε απο το τελεφερίκ στον αλπικο σιδηρόδρομο της Τσουγκσπιτσε. Ενιωσα λίγο σαν κοντορεβυθούλης που εχασε το δρομο του απο την αξεπεραστη μαγεια του τοπιου...

Μεσα στο τρένο σιγα σιγα αλλα σταθερα η Τσουγκσπιτζε απομακρυνόταν...Εκει με επιασε μια μικρή μελαγχολία μιας και ερχόταν το τέλος της εκδρομής αυτής...
Αφησα το βλέμμα μου να περιπλανιεται εξω απο το παραθυρο με σύντροφο και μαρτυρα την αγαπημένη μου φωτογραφική μηχανή!:cool:


Το βράδυ στο ξενοδοχείο η εικόνα που αντικρυσα ηταν εξισου μαγευτική. Μπορεί να εβλεπα ενα μικρο βουνο by night αλλα η εικονα με εκανε να νιωθω σαν να ζουσα σε ενα ωραιο ταξιδιωτικό παραμύθι....

Ιδού και οι αλπικές αναμνήσεις:



Υ.Γ.: Σόρι για την καθυστέρηση της δημοσιευσης, αλλα προέκυψαν τεχνικά προβλήματα.
Αυτή η τεχνολογία εχει τα καλά της, εχει ομως και τα στραβά της.:mad:

Το κειμενο για τον επίλογο απο αυτο το ταξίδι ....ξεμεινε στον υπολογιστή που ξέμεινε απο ρεύμα... και ετσι επρεπε φτου και απο την αρχή οι αλπικές αναμνήσεις να καταγραφούν again
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.951
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θάνο, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και η αφήγησή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom