Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

k.stravojohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Καλημέρα,

με αφορμή το ταξίδι μου οδικώς προς το Βελιγράδι θα ήθελα να σας πω να είστε προσεκτικοί στα σύνορα Σκόπια-Σερβίας.

Ήμασταν παρέα 4 ατόμων με ελληνικές πινακίδες φυσικά και ένα φυσιολογικό Opel Corsa αμάξι,ακούγαμε μουσική,γελούσαμε και όταν δώσαμε τις ταυτότητες μας για να περάσουμε τα σύνορα ο Κύριος μέσα στα διόδια κατάλαβε πως τον κοροϊδεύαμε με αποτέλεσμα να μας βγάλει από το αμάξι και να μας κάνουν έντονο σωματικό έλεγχο σε ένα στενό δωμάτιο 1x1 και στην κυριολεξία εμένα προσωπικά να με ψάχνουν παντού.

Φυσικά αργότερα το αμάξι το έκαναν καλοκαιρινό και κατά την γνώμη μου όλο αυτό έγινε μόνο και μόνο για σπάσιμο που γελούσαμε όταν κατεβάσαμε το παράθυρο για να δώσουμε τις ταυτότητες.

Οπότε όποιος πάει οδικώς το νου του στα σύνορα να είναι λίγο σοβαρός καθώς δεν σηκώνουν και πολλά πολλά απ'ότι φαίνεται. :confused:

 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Και οι δυο τοποθεσίες ειναι ωραιες.
Το πρώτο ειναι πιο ομορφο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
23 - 26 Δεκεμβρίου θα πάμε στο Βελιγράδι με αυτοκίνητο από Θεσσαλονίκη. Θέλουμε να έχουμε πάρκιγκ δικό μας. Από airbnb έχω βρει κανά δυο περιπτώσεις, οι οποίες όμως δεν με συγκινούν. Συνεπώς, προσανατολίζομαι στη χιλιοδοκιμασμένη λύση του χόστελ. Και ρωτώ: Στο κέντρο του Βελιγραδίου τα ιδιωτικά πάρκιγκ πόσο κοστίζουν για μία μέρα; Είναι εύκολο να βρούμε;
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Που ειναι το διαμερισμα που κλεισατε;

Σε αυτόν τον συνδεσμο θα βρεις όλες τις πληροφορίες για το παρκινγκ
http://parking-servis.co.rs/eng/

Αν υποθέσουμε ότι θα είσαι κάπου κεντρικά, θα βλέπεις τα εξής πάρκινγκ:

1. Garage “Obilićev venac” --> το πιο κεντρικό,παράλληλα με τον πεζόδρομο Κνέζ Μ.
http://parking-servis.co.rs/eng/garages-and-car-parks/garage-obilicev-venac/
ημερήσια τιμή 1500 ντινάρια = 12 ευρώ
2. Garage “Pionirski park” --> απέναντι από τη βουλή
http://parking-servis.co.rs/eng/garages-and-car-parks/garage-pionirski-park/
ημερήσια τιμή 1500 ντινάρια = 12 ευρώ
3. Garage “Zeleni venac” --> κεντρική λαϊκή αγορά, κάτω από το ξενοδοχείο Μόσχα
http://parking-servis.co.rs/eng/garages-and-car-parks/garage-zeleni-venac/
ημερήσια τιμή 1500 ντινάρια = 12 ευρώ

4.
Garage “Masarikova” --> δίπλα στο κτίριο Beogradjanka, το πιο ψηλό στην πόλη
http://parking-servis.co.rs/eng/garages-and-car-parks/garage-masarikova/
ημερήσια τιμή 1500 ντινάρια = 12 ευρώ

5. Garage “Botanička bašta” --> δίπλα στο βοτανικό κήπο, πιο κάτω από τη βουλή
http://parking-servis.co.rs/eng/garages-and-car-parks/garage-botanicka-basta/

ημερήσια τιμή 1000 ντινάρια = 8,2 ευρώ
6. Garage “Dr Aleksandra Kostića” --> κοντά στο σταθμό τρένων
http://parking-servis.co.rs/eng/garages-and-car-parks/garage-dr-aleksandra-kostica/
ημερήσια τιμή 1500 ντινάρια = 12 ευρώ

Αν χρειαστείς βοήθεια ως προς την εντόπιση τοποθεσίας, γράψε.
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ευχαριστώ για την τόσο εκτενή απάντηση. Τελικά μετά από πίεση της παρέας έκλεισα διαμέρισμα μέσω airbnb δίπλα στο Faculty of Organizational Sciences.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Επέστρεψα από το ταξίδι στη Σερβία με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Νομίζω ότι ιδιαίτερα για τους βορειοελλαδίτες είναι μια εξαιρετική επιλογή, λαμβάνοντας υπόψη και το χαμηλό επίπεδο των τιμών.

Οι δρόμοι της Σερβίας ,αν εξαιρέσεις τα πρώτα 50-60 από τα σύνορα, είναι πολύ καλοί. Οι σκοπιανοί όχι τόσο. Έχει κάμποσα διόδια. Είχαμε κανει στα σύνορα δηνάρια των αντίστοιχων χωρών. Οι σκοπιανοί δέχονται και ευρώ αλλά με ισοτιμία 50% χαμηλότερη. Στα Σκόπια ήταν 2-3 δυόδια με τιμές γύρω στο 1 με 1,5 ευρώ. Στη Σερβία μέχρι το Βελιγράδι είναι 3, τα πρώτα μέχρι το Νις κάπου στα 1,5 με 2€ και το άλλο από Νις μέχρι Βελιγράδι κοντά 7 ευρώ. Η Βενζίνη στα Σκόπια είναι κάπου 1,10 €, ενώ στη Σερβία περίπου 0,10 περισσότερο.

Ξεκινήσαμε 06.00 από Θεσσαλονίκη. Σε περίπου 6 ώρες βρισκόμασταν στο Νις έχοντας κάνει δυο 10λεπτες στάσεις στα σύνορα. Το Νις είναι μια μικρή συμπαθητική πόλη. Γεννέτειρα του Μεγάλου Κωνσταντίνου, έχει ποτάμι, ένα φρούριο, ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης (δεν πήγαμε) και ένα πύργο με κρανία. Το τελευταίο ήταν ένα μέτρο εκδίκησης και εκφοβισμού του Σουλτάνου ενάντια στους εξεγερθέντες Σέρβους της περιοχής. Χρησιμοποιήθηκαν κρανία από νεκρούς Σέρβους για να χτιστεί αυτός ο μικρός πύργος.

DSC07424.JPG
Μία ανάσα από τον Πύργο των Κρανίων, στη συμβολή των Doctor Zoran Djindjic Boulevard και Bulevar Nemanjića και δίπλα στο ανταλλακτήριο φάγαμε κορυφαία πλεσκαβίτσα. Ένα μπιφτέκι πραγματικά τόσο γευστικό. 3 στους 4 φάγαμε από δύο. Ευγενέστατη κυρία και πάρα πολύ οικονομικά. 140 με 200 δηνάρια. Σημειωτέον ισοτιμία 1ευρώ=118 δηνάρια.


Κάναμε και ένα πέρασμα από τη λαική, η οποία είναι δίπλα στο φρούριο και είναι αρκετά μεγάλη. Είχε πολύ κόσμο. Γενικώς το Νις είναι σημαντικά φθηνότερο από το Βελιγράδι. Τσίμπησα ένα κασκόλ της Παρτιζάν με 400 δηνάρια. Τα αντίστοιχα μούφα κασκόλ στο Βελιγράδι ξεκινούσαν από 800.

Το αμάξι το αφήσαμε σε ιδιωτικό πάρκιγκ κοντά στο φρούριο. Νομίζω ήταν 50 δηνάρια η ώρα. Μιας και δεν είχαμε κάρτες SIM και τα λοιπά τα κόλπα τα δικά τους, τα πάρκιγκ με παρκαδόρους ήταν μονόδρομος. Μετά από μία στάση 3-4 ωρών, αναχωρήσαμε για Βελιγράδι.

Μου άρεσε το Βελιγράδι. Είναι σίγουρα οικονομικό, όχι όπως το Νις βέβαια. Καφέδες 1-2 ευρώ. Μπύρες μικροζυθοποιών σε μπυραρίες στα 1-2,5 ευρώ, που είναι πραγματικά τζάμπα. Να τα ακούνε εδώ οι δικοί μας μικροζυθοποιοί που την έχουν δει όλοι Mikkeller.

Τα βαρέλια της Gunner's Pub
IMG_20171223_225832.jpg

Το Βελιγράδι έχει πολύ κίνηση και θέματα με το πάρκιγκ. Στα περισσότερα κεντρικά σημεία έχουν ελεγχόμενη στάθμευση και το εισιτήριο το αγοράζεις με μήνυμα. Σαββατοκύριακο είναι δωρεάν. Το βράδυ του Σαββάτου παρκάραμε στο πάρκιγκ του εμπορικού στη Kneza Mihailova. Ήταν πολύ φθηνό. περίπου για ένα τρίωρο δώσαμε κανά δύο ευρώ.

Έχει πολύ ζωή. Πολύ κόσμο. Η πλειονότητα των τουριστών είναι από την Ελλάδα. Πάρα πολλά πούλμαν. Βόλευε και το τετραήμερο σίγουρα. Πέρα από τα κλασικά αξίζει μια βόλτα κατά μήκος του ποταμού. Η θέα προς τη γέφυρα του Ζέμουν είναι πραγματικά πολύ ωραία.


Επίσης, πήγαμε για ποτάκι στο ξενοδοχείο Μόσχα. Ωραίος χώρος, εξαιρετικό σέρβις και φθηνό σε ποτά. Χαρακτηριστικά ένα ούισκι ποτό tullamore dew στα 320 δηνάρια. Δίπλα στη γέφυρα Μπράνκοβ είναι μία μικρή πιτσαρία με δυο τρία τραπεζάκια μέσα. Λέγεται Pizza Pizza και κάνει εξαιρετική πίτσα. Η μία κόστιζε νομίζω 400 δηνάρια περίπου. Φάγαμε από μία. Όλοι οι πελάτες που μπαινόβγαιναν ήταν ντόπιοι.

20171224_171207.jpg

Κάναμε μία ημερήσια στο πανέμορφο Νόβισαντ. Απέχει περίπου 1 ώρα, καμία 90αρια χιλιόμετρα. Η παλιά του πόλη είναι κουκλίστικη. Παρόμοιο στυλ με Κρακοβία, Βαρσοβία, Βρότσλαβ κοκ. Στο κάστρο Πετροβαραντίν παρκάρεις εύκολα, ενώ στο κέντρο παρκάραμε δίπλα στη παραλία σε ελεύθερο πάρκιγκ. Πάρα πολλοί Έλληνες και εδώ. Όλα τα πούλμαν στο κάστρο ήταν ελληνικά.

Την τελευταία μέρα πριν αναχωρήσουμε από το Βελιγράδι, πήγαμε στο τάφο του Τίτο και στο Μουσείο της Γιουγκοσλαβικής Ιστορίας. Αδιάφορα κατέ εμέ. Το μουσείο περισσότερο σε μουσείο Τίτο παρέπεμπε παρά στις Γιουγκοσλαβίας.

Στην επιστροφή κάναμε μία δίωρη στάση στο Βράνιε. Η κωμόπολη επελέγη λόγω της εγγύτητας στην εθνική. Σπάσαμε το ταξίδι στα δύο. Κάναμε μία δίωρη βολτούλα σε μία μικρή πόλη (50.000 κάτοικοι) δίχως τουρίστες. Βολτάραμε στο κεντρικό πεζόδρομο. Αγόρασα μερικά σοκολατάκια από ένα μίνι μάρκετ για το σπίτι και φάγαμε και πάλι απίθανες πλεσκαβίτσες. Κόλαση. To σουβλατζίδικο είχε πολύ κόσμο. Βρισκόταν επί της Beogradska και του πεζόδρομου και λεγόταν κάπως σαν Τσαπ Τσαπ. Καταπληκτικά μπιφτέκια, σαλάτες, πικλες, αλοιφές μέχρι και παντζάρι τριμμένο. Έφαγα δύο. Ο άλλος έφαγε μία και πήρε άλλες δύο για το σπίτι του χαχα.

26134172_10208434878149229_1151424040_o.jpg


Εν κατακλείδι, ήταν η αρχή των Βαλκανικών μου περιπλανήσεων. Θεωρώ ότι τα Βαλκάνια αξίζουν την προσοχή μας. Και πέρα από την ομορφιά και την ιστορική τους αξία, βρίσκονται μία ανάσα από εμάς και είναι αρκετά έως πολύ οικονομικά σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εν κατακλείδι, ήταν η αρχή των Βαλκανικών μου περιπλανήσεων. Θεωρώ ότι τα Βαλκάνια αξίζουν την προσοχή μας. Και πέρα από την ομορφιά και την ιστορική τους αξία, βρίσκονται μία ανάσα από εμάς και είναι αρκετά έως πολύ οικονομικά σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Θα συμφωνήσω γι' αυτό που λες για τα Βαλκάνια. Αν έκανες την αρχή, συνέχισε και ταξίδεψε και στις υπόλοιπες χώρες και δεν θα το μετανιώσεις. Βέβαια το Βελιγράδι με συγκίνησε λιγότερο και το θεωρώ σχετικά μέτριο σε σύγκριση με πολλές πόλεις Βαλκανικών χωρών. Εννοείται πως το προτείνω κι εγώ για σύντομη εξόρμηση οδικώς. Έχει και καθημερινά δρομολόγια με λεωφορείο αν κάποιος δεν θέλει να ταξιδέψει με το αυτοκίνητο του.
 

Kwstas07

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας ειμαι νεο μελος και σκοπευω να παω με άλλους 3-4 φιλους μου στο final four του μπασκετ το διαστημα 18-20 Μαΐου που διεξάγεται.Θα χρειαζομουν καποιες πληροφοριες ως προς τι ειναι προτιμότερο για να παμε είμαστε 17 και 18 χρονων είμαστε απο αθηνα και σκεφτόμαστε ως λυση το τρενο μεχρι βελιγραδι απο εδω η τρενο μεχρι Θεσσαλονίκη και μετα πουλμαν απο εκει...Θα ηθελα καποιες διευκρίνισεις για τα ταξιδια σας και πως ηταν η καθε εμπειρία...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γεια σας ειμαι νεο μελος και σκοπευω να παω με άλλους 3-4 φιλους μου στο final four του μπασκετ το διαστημα 18-20 Μαΐου που διεξάγεται.Θα χρειαζομουν καποιες πληροφοριες ως προς τι ειναι προτιμότερο για να παμε είμαστε 17 και 18 χρονων είμαστε απο αθηνα και σκεφτόμαστε ως λυση το τρενο μεχρι βελιγραδι απο εδω η τρενο μεχρι Θεσσαλονίκη και μετα πουλμαν απο εκει...Θα ηθελα καποιες διευκρίνισεις για τα ταξιδια σας και πως ηταν η καθε εμπειρία...
Καλησπερα Κωστα. Για αρχη επειδη και εγω ειχα κλεισει τα εισιτηρια του final four και τα ακυρωσα, τα εισιτηρια της Aegean και της Air Serbia ειναι απλησιαστα..

Αφου θελετε να πατε με τρενο-λεωφορειο να ξερετε οτι ολο το ταξιδι ειναι πανω απο 15ωρες, ενδεχομενως να θελετε να κατσετε και μια μερα Θεσσαλονικη.. Θα προτεινα τρενο μεχρι Θεσσαλονικη και Gea Tours minibus απο Θεσσαλονικη για Βελιγραδι. Σας παραλαμβανει απο οπου θελετε στην Θεσσαλονικη και σας πηγαινει στη διευθυνση στο Βελιγραδι.. Το τρενο Θεσσαλονικη-Βελιγραδι ειναι απελπιστικα αργο και δεν το συστηνω με τιποτα.

Gea Tours Link: http://geatours.rs/en/packages/thessaloniki

ΥΓ. Δεν ξερω εαν υποστηριζεται Ολυμπιακο ή Παναθηναικο, πανε δεν πανε Ελληνικες ομαδες στο Final Four, το νου σας στους δρομους στο Βελιγραδι, τα καλοπαιδα του Ερυθρου Αστερα και της Παρτιζαν δεν αστειευονται, θα ακουνε Ελληνικα στον δρομο και θα κοπανανε.. Ο,τι θελετε μου λετε.
 

Kwstas07

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα Κωστα. Για αρχη επειδη και εγω ειχα κλεισει τα εισιτηρια του final four και τα ακυρωσα, τα εισιτηρια της Aegean και της Air Serbia ειναι απλησιαστα..

Αφου θελετε να πατε με τρενο-λεωφορειο να ξερετε οτι ολο το ταξιδι ειναι πανω απο 15ωρες, ενδεχομενως να θελετε να κατσετε και μια μερα Θεσσαλονικη.. Θα προτεινα τρενο μεχρι Θεσσαλονικη και Gea Tours minibus απο Θεσσαλονικη για Βελιγραδι. Σας παραλαμβανει απο οπου θελετε στην Θεσσαλονικη και σας πηγαινει στη διευθυνση στο Βελιγραδι.. Το τρενο Θεσσαλονικη-Βελιγραδι ειναι απελπιστικα αργο και δεν το συστηνω με τιποτα.

Gea Tours Link: http://geatours.rs/en/packages/thessaloniki

ΥΓ. Δεν ξερω εαν υποστηριζεται Ολυμπιακο ή Παναθηναικο, πανε δεν πανε Ελληνικες ομαδες στο Final Four, το νου σας στους δρομους στο Βελιγραδι, τα καλοπαιδα του Ερυθρου Αστερα και της Παρτιζαν δεν αστειευονται, θα ακουνε Ελληνικα στον δρομο και θα κοπανανε.. Ο,τι θελετε μου λετε.
Ολυμπιακοι ειμαστε ξερουμε και τι παιζει με τους οπαδους των αλλων ομαδων και γενικα εχουμε δυο φιλους σερβους φιλαθλοι του ερυθρου αστερα για να μας βοηθησουν στην πολη...Ελπιζουμε να βρουμε εισιτηρια οτσν περασουμε γιατι στο ιντερνετ ειναι πανακριβα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom