Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
ΥΓ: Είμαστε σίγουροι για χρήση ΜΟΝΟ αστυνομικής ταυτότητας, για τον ενήλικα και τον 16 χρόνο που έχουν ήδη (για να μην βγάζω διαβατήρια); Στη Βουλγαρία σίγουρα δεν θα χρειαστεί λόγω Ε.Ε, αλλά στην Σερβία; Μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων!
Απολύτως.
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλησπέρα ξανά, θα σας ζαλίσω με κάνα δυο ερωτήσεις ακόμα, αν δεν σας πειράζει ...

1) Λοιπόν, εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι το κατάλυμα Belness Apartments ΔΕΝ είναι ξενοδοχείο αλλά διαμέρισμα σε κτίριο (??) και δεν έχει Reception. Το δε Booking.com που έκανα την κράτηση γράφει:

"Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το Belness Apartments διαθέτει εγκαταστάσεις σε διάφορες τοποθεσίες και δεν υπάρχει ρεσεψιόν. Παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με την ιδιοκτησία εκ των προτέρων για περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία check in.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε το Belness Apartment εκ των προτέρων σχετικά με την αναμενόμενη ώρα άφιξής σας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πεδίο για Ειδικά Αιτήματα κατά την κράτηση, ή να επικοινωνήσετε απευθείας με το κατάλυμα, στα στοιχεία επικοινωνίας που αναγράφονται στην επιβεβαίωσή σας."


Οπότε, τι είναι ρε παιδιά; Στυλ Airbnb; Πως θα ενημερώσω πριν από την άφιξη λοιπόν; Το κινητό μου θα πιάνει εκεί (WIND) για κλήση ή δεδομένα (email);

2) Το πρωινό που διαθέτει, σερβίρεται στο δωμάτιο ή σε χώρο (αφού δεν είναι ξενοδοχείο); Κλειδιά εισόδου - εξόδου παραδίδονται ή τα κρατώ εγώ; Σεντόνια να υποθέσω ότι δεν αλλάζονται καθολη τη διάρκεια της διαμονής μου εκεί.....
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα ξανά, θα σας ζαλίσω με κάνα δυο ερωτήσεις ακόμα, αν δεν σας πειράζει ...

1) Λοιπόν, εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι το κατάλυμα Belness Apartments ΔΕΝ είναι ξενοδοχείο αλλά διαμέρισμα σε κτίριο (??) και δεν έχει Reception. Το δε Booking.com που έκανα την κράτηση γράφει:

"Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το Belness Apartments διαθέτει εγκαταστάσεις σε διάφορες τοποθεσίες και δεν υπάρχει ρεσεψιόν. Παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με την ιδιοκτησία εκ των προτέρων για περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία check in.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε το Belness Apartment εκ των προτέρων σχετικά με την αναμενόμενη ώρα άφιξής σας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πεδίο για Ειδικά Αιτήματα κατά την κράτηση, ή να επικοινωνήσετε απευθείας με το κατάλυμα, στα στοιχεία επικοινωνίας που αναγράφονται στην επιβεβαίωσή σας."


Οπότε, τι είναι ρε παιδιά; Στυλ Airbnb; Πως θα ενημερώσω πριν από την άφιξη λοιπόν; Το κινητό μου θα πιάνει εκεί (WIND) για κλήση ή δεδομένα (email);

2) Το πρωινό που διαθέτει, σερβίρεται στο δωμάτιο ή σε χώρο (αφού δεν είναι ξενοδοχείο); Κλειδιά εισόδου - εξόδου παραδίδονται ή τα κρατώ εγώ; Σεντόνια να υποθέσω ότι δεν αλλάζονται καθολη τη διάρκεια της διαμονής μου εκεί.....
Για όλες τις λεπτομέρειες καλο θα ήταν να επικοινωνησεις νωρίτερα με mail με τον ιδιοκτήτη και φαντάζομαι ότι θα σου λύσει όλες τις απορίες. Τό έχουμε κάνει πολλές φορές, μην αγχώνεσαι δεν είναι τιποτα δυσκολο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα ξανά, θα σας ζαλίσω με κάνα δυο ερωτήσεις ακόμα, αν δεν σας πειράζει ...

1) Λοιπόν, εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι το κατάλυμα Belness Apartments ΔΕΝ είναι ξενοδοχείο αλλά διαμέρισμα σε κτίριο (??) και δεν έχει Reception. Το δε Booking.com που έκανα την κράτηση γράφει:

"Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το Belness Apartments διαθέτει εγκαταστάσεις σε διάφορες τοποθεσίες και δεν υπάρχει ρεσεψιόν. Παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με την ιδιοκτησία εκ των προτέρων για περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία check in.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε το Belness Apartment εκ των προτέρων σχετικά με την αναμενόμενη ώρα άφιξής σας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πεδίο για Ειδικά Αιτήματα κατά την κράτηση, ή να επικοινωνήσετε απευθείας με το κατάλυμα, στα στοιχεία επικοινωνίας που αναγράφονται στην επιβεβαίωσή σας."


Οπότε, τι είναι ρε παιδιά; Στυλ Airbnb; Πως θα ενημερώσω πριν από την άφιξη λοιπόν; Το κινητό μου θα πιάνει εκεί (WIND) για κλήση ή δεδομένα (email);

2) Το πρωινό που διαθέτει, σερβίρεται στο δωμάτιο ή σε χώρο (αφού δεν είναι ξενοδοχείο); Κλειδιά εισόδου - εξόδου παραδίδονται ή τα κρατώ εγώ; Σεντόνια να υποθέσω ότι δεν αλλάζονται καθολη τη διάρκεια της διαμονής μου εκεί.....
Το πρωινο συνηθως ειναι τυποποιημενα προιοντα που τα αφηνουν ολα απο την αρχη στο διαμερισμα.. Καποιοι συνεργάζονται με καφετεριες και προσφερουν εκει ενα βασικο πρωινο.. Αλλοι που εχουν πολλα διαμερισματα εχουν καποιον δικο τους χωρο.. Οποτε ρωτα τους για λεπτομερειες..
Για τα σεντονια μη περιμένεις αλλαγη εκτος αν εχει υπηρεσια καθημερινου καθαρισμου με εξτρα χρεωση. Συνηθως εχουν χρεωση καθαρισμου κατα την κρατηση αλλα αυτο ειναι υποχρεωτικο και αναφερεται στο πριν πατε και στο αφου φυγετε..
Τα κλειδια τα κρατατε εσεις και τα επιστρεφετε στο check out.. Θα εχετε ραντεβου λογικα κατα το check in..
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Σας ευχαριστώ ξανά, έστειλα μήνυμα στον Σέρβο και μου έλυσε τις απορίες (σεντόνια όχι αλλαγή, πετσέτες την 3η μέρα, πρωινό στο διπλανό κτίριο-ισόγειο εστιατόριο).

Επόμενη ερώτηση: Επειδή στο όχημα μου σκοπεύω να έχω και μπαγκαζιερα οροφής, κατά το διάστημα που θα είναι παρκαρισμένο στο κλειστό πάρκινγκ, υπάρχει φόβος-πιθανότητα κλοπής της; Γενικώς από κλειστά πάρκινγκ κλέβουν πράγματα - οχήματα;
 

Giannis 1984

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην κοινότητα. Είμαι καινούργιος στην παρέα και ήθελα να ρωτήσω θα πάω Βελιγράδι την άλλη εβδομάδα και θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω γενικά με τα ταξί, μέχρι τη ώρα είναι ανοιχτα τα bar, που να πάω για καφέ ή φαγητό και επειδή έχω δει ότι η σερβια έχει πολλές ελληνικές τράπεζες π.χ τράπεζα Πειραιώς αν βγάζω λεφτά από την τράπεζα Πειραιώς που χρησιμοποιώ και στην Ελλάδα θα μου κρατάει προμήθεια??
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα στην κοινότητα. Είμαι καινούργιος στην παρέα και ήθελα να ρωτήσω θα πάω Βελιγράδι την άλλη εβδομάδα και θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω γενικά με τα ταξί, μέχρι τη ώρα είναι ανοιχτα τα bar, που να πάω για καφέ ή φαγητό και επειδή έχω δει ότι η σερβια έχει πολλές ελληνικές τράπεζες π.χ τράπεζα Πειραιώς αν βγάζω λεφτά από την τράπεζα Πειραιώς που χρησιμοποιώ και στην Ελλάδα θα μου κρατάει προμήθεια??
:welcome:
 

Giannis 1984

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σου!
Εγώ έμεινα πολύ κεντρικά, σε ένα διαμέρισμα που μου πρότεινε συμφορουμίτισα. Πολύ ευχαριστημένος και πολύ καλός ιδιοκτήτης, σχεδόν ξεναγός μας έγινε!
Αν θες μπορώ να το βρώ και να στο στείλω, μπορείς να το δείς στο fb για φωτ/φίες, έχει φτιάξει group, αν θες στο στέλνω.
Συνάλλαγμα έκανα στο αεροδρόμιο, έτσι κι αλλιώς χρειάστηκα τόσο λίγα, που μου φάνηκε περισσότερος ο κόπος να ψάξω, παρά να κάνω απ'ευθείας εκεί να τελειώνω, αν και για το ταξί (αν πάρεις ταξί), ίσως παίρνουν και ευρώ, εμάς έπαιρναν.
Αξιοθέατα θα δείς βάση...χάρτη, τον Άγιο Σάββα, το fortress, τη Βουλή τους... έχει διάφορα.
Πόσες μέρες θα μείνετε;
Επίσης, να σου προτείνουμε για φαγητά και γλυκά.
Καλό είναι να ψάξεις στην ενότητα ταξιδιωτικές ιστορίες, να διαβάσεις τις ιστορίες που έχουν να κάνουν με το Βελιγράδι και είσαι καλυμμένος/η.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

ANNAKAROL90

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους, ειμαι νεο μελος και πρωτη φορά παίρνω μέρος σε forum για ταξιδια και καθώς σκοπευω και εγώ να βοηθήσω αντίστοιχα σε προορισμούς που έχω επισκεφθεί θα ήθελα τη σημαντική βοήθειά σας για Βελιγράδι!

Θα κανω ενα ταξιδι Βελιγραδι αεροπορικώς και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης εκτος απο την ερευνα για αξιοθεατα κτλ π εχω κανει μονη μου:
α)συμφερει να νοικιασω αμαξι στην πολη? εχω διαβασει οτι περπατιεται ευκολα και γενικα μου αρεσει αρκετα το περπατημα!!!.
β) θελω να παω στο NOVISAD μηπως συμφερει να νοικιασω μονο για εκεινη την ημερα αμαξι για να κανω τη διαδρομη η υπαρχει εναλλακτικος τροπος να παω ?
γ)γενικα υπάρχουν περιοχες "κακοφημες" που ας πουμε το βραδυ καλο θα ηταν να μην περναμε απο εκει?
δ) για βραδυνες εξοδους συστηνετε ταξι η με τα ποδια γενικα για ταξι εχω ακουσει να μην τα παιρνουμε απο την "πιατσα" αλλα απο το δρομο
ε)μαγαζια για φαγητο-ποτο-διασκεδαση παρακαλώ??

ευχαριστω εκ των προτερων!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους, ειμαι νεο μελος και πρωτη φορά παίρνω μέρος σε forum για ταξιδια και καθώς σκοπευω και εγώ να βοηθήσω αντίστοιχα σε προορισμούς που έχω επισκεφθεί θα ήθελα τη σημαντική βοήθειά σας για Βελιγράδι!

Θα κανω ενα ταξιδι Βελιγραδι αεροπορικώς και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης εκτος απο την ερευνα για αξιοθεατα κτλ π εχω κανει μονη μου:
α)συμφερει να νοικιασω αμαξι στην πολη? εχω διαβασει οτι περπατιεται ευκολα και γενικα μου αρεσει αρκετα το περπατημα!!!.
β) θελω να παω στο NOVISAD μηπως συμφερει να νοικιασω μονο για εκεινη την ημερα αμαξι για να κανω τη διαδρομη η υπαρχει εναλλακτικος τροπος να παω ?
γ)γενικα υπάρχουν περιοχες "κακοφημες" που ας πουμε το βραδυ καλο θα ηταν να μην περναμε απο εκει?
δ) για βραδυνες εξοδους συστηνετε ταξι η με τα ποδια γενικα για ταξι εχω ακουσει να μην τα παιρνουμε απο την "πιατσα" αλλα απο το δρομο
ε)μαγαζια για φαγητο-ποτο-διασκεδαση παρακαλώ??

ευχαριστω εκ των προτερων!
Καταρχήν ξεκινά το διάβασμα από ταξιδιωτικές ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=35
Επίσης μπορείς να ρωτήσεις σε ήδη ανοιχτά θέματα https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στο-Βελιγράδι.41965/page-18
Καλώς ήρθες
 

ANNAKAROL90

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καταρχήν ξεκινά το διάβασμα από ταξιδιωτικές ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=35
Επίσης μπορείς να ρωτήσεις σε ήδη ανοιχτά θέματα https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στο-Βελιγράδι.41965/page-18
Καλώς ήρθες
Καλώς σας βρήκα!
Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση γιατι προσπαθουσα να ξεκινησω απο καπου αλλα δεν εβγαζα ακρη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom