Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλά στη Βεστφαλια όλα δίπλα είναι. Ολλανδία, Βέλγιο κλπ. Έχει πάρα πολλά να δεις και εμένα μου άρεσαν αρκετά εκείνες οι περιοχές. Η Γερμανία είναι ακριβότερη, αν και εκεί είναι γενικά φθηνές περιοχές, αλλά λογικά σου δίνουν και περισσότερα χρήματα αν θυμάμαι καλά. Συν ότι θα κάνεις κάποιες γνωριμίες σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο που μπορείς μετά να εκμεταλλευτεις αν ενδιαφέρεσαι για Master.
 

pavlik

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ειμαι φοιτητης νομικης απθ στο τριτο ετος και σκεπτομαι να κανω ερασμους για το χειμερινο εξαμηνο 2014-2015. θα ηθελα να ζητησω τη γνωμη οσων απο εσας γωωριζετε κατι σχετικα με αυτο το ευρωπαικο προγραμμα. αρχικα, θα ηθελα να πω οτι ειμαι αρκετα προβληματισμενος σχετικα με το αν θα αποφασισω 'η οχι να κανω ερασμους, για διαφορους λογους, καθως φοβαμαι μηπως παει πισω τις σπουδες μου. και αυτο γιατι το δικαιο της καθε χωρας ειναι διαφορετικο, με αποτελεσμα να μου αναγνωριστουν καποια επιλεγομενα μαθηματα(κυριως διεθνους και εμπορικου δικαιου) και οχι κυρια υποχρεωτικα. επιπλεον ανησυχω μηπως το εξαμηνο ειναι αρκετα μεγαλος χρονος και ισως με κανει να βαρεθω σε μια βορεια ευρωπαικη πολη( οπου κα κατα πασα πιθανοτητα θα βρεθω γιατι γνωριζω μονο καλα αγγλικα).
οι πολεις οπου μπορω να παω με αγγλικα ειναι
netherlands-maastricht, groningen, leiden
belgium-brussels, leuven
norway-bergen
sweeden-uppsala
finland-tampere
ireland-limerick
uk-norwich
poland-cracow
czech republic-prague, plzen
αναμεσα σε αυτες τισ πολεις ειμαι πιο κοντα στις βρυξελλες(μεγαλη πολη, πολυπολιτισμικη, κοντα σε ολλανδια, γερμανια, γαλλια, αγγλια και καλες διασυνδεσεις με ολη την ευρωπη, πλουσιο προγραμμα μαθηματων στα αγγλικα σε σχεση με τσεχια και πολωνια)
παρακαλω πολυ, εαν καποιος γνωριζει κατι και μπορει να με βοηθησει, να απαντησει.
*εαν γνωριζετε μηπως διδασκονται μαθηματα νομικης στα αγγλικα στην ισπανια, ιταλια,και πορτογαλια(παν/μιο luisiada lisbon) και μπορω να κανω ερασμους μονο με αγγλικα στις παραπανω χωρες, παρακαλω ενημερωστε με, διοτι θα προτιμουσα να παω σε μια χωρα του νοτου.
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας καθως και για τον χρονο που αφιερωσατε στο κειμενο μου
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
ειμαι φοιτητης νομικης απθ στο τριτο ετος και σκεπτομαι να κανω ερασμους για το χειμερινο εξαμηνο 2014-2015. θα ηθελα να ζητησω τη γνωμη οσων απο εσας γωωριζετε κατι σχετικα με αυτο το ευρωπαικο προγραμμα. αρχικα, θα ηθελα να πω οτι ειμαι αρκετα προβληματισμενος σχετικα με το αν θα αποφασισω 'η οχι να κανω ερασμους, για διαφορους λογους, καθως φοβαμαι μηπως παει πισω τις σπουδες μου. και αυτο γιατι το δικαιο της καθε χωρας ειναι διαφορετικο, με αποτελεσμα να μου αναγνωριστουν καποια επιλεγομενα μαθηματα(κυριως διεθνους και εμπορικου δικαιου) και οχι κυρια υποχρεωτικα. επιπλεον ανησυχω μηπως το εξαμηνο ειναι αρκετα μεγαλος χρονος και ισως με κανει να βαρεθω σε μια βορεια ευρωπαικη πολη( οπου κα κατα πασα πιθανοτητα θα βρεθω γιατι γνωριζω μονο καλα αγγλικα).
οι πολεις οπου μπορω να παω με αγγλικα ειναι
netherlands-maastricht, groningen, leiden
belgium-brussels, leuven
norway-bergen
sweeden-uppsala
finland-tampere
ireland-limerick
uk-norwich
poland-cracow
czech republic-prague, plzen
αναμεσα σε αυτες τισ πολεις ειμαι πιο κοντα στις βρυξελλες(μεγαλη πολη, πολυπολιτισμικη, κοντα σε ολλανδια, γερμανια, γαλλια, αγγλια και καλες διασυνδεσεις με ολη την ευρωπη, πλουσιο προγραμμα μαθηματων στα αγγλικα σε σχεση με τσεχια και πολωνια)
παρακαλω πολυ, εαν καποιος γνωριζει κατι και μπορει να με βοηθησει, να απαντησει.
*εαν γνωριζετε μηπως διδασκονται μαθηματα νομικης στα αγγλικα στην ισπανια, ιταλια,και πορτογαλια(παν/μιο luisiada lisbon) και μπορω να κανω ερασμους μονο με αγγλικα στις παραπανω χωρες, παρακαλω ενημερωστε με, διοτι θα προτιμουσα να παω σε μια χωρα του νοτου.
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας καθως και για τον χρονο που αφιερωσατε στο κειμενο μου
καλησπέρα απο εμενα! εγω θα σχολιάσω κυρίως τον προβληματισμό σου σχετικά με το οτι μπορέι το εράσμους να σε πάει πισω στις σπουδες σου. Είμαι ακριβως στην ίδια θέση με εσενα, δηλαδη τριτοετης φοιτητης σε τρομερά εντατική σχολή -αρχιτεκτονική- και έιχα και εγω κάτι τετοιους ενδοιασμόυς. Το σκεφτηκα από δω το σκεφτηκα απο κει και κατέληξα οτι αφενος είναι στο χέρι σου το αν θα πανε πίσω οι σπουδες σου ή οχι πηγαίνοντας εράσμους, αφετέρου και να πάνε κάπως π´ισω -να ξεμείνουν 2-3 μαθηματα- νομίζω δεν είναι τίποτα μπροστά στην εμπειρία που μπορέι να βιώσεις μέσα απο μια τέτοια διαδικασία σε επίπεδο κοινωνικοποίησης, γνωριμίας ενός άλλου πολιτισμού, γνωριμίας ενος άλλου εκπαιδευτικού συστήματος κτλ κτλ. και κάπως έτσι νομίζω οτι το κέρδος όπως και να χει είναι μεγαλύτερο και γ αυτό θα κάνω κ γω αίτηση για του χρόνου το χειμερινο... σε οτι αφορά τώρα τις επιλογές σου, θα σου έλεγα να τσεκαρεις λίγο αυτες τις εναλλακτικές σε τι επίπεδο βρισκονται αυτα τα πανεπιστήμια.. καθως υποθέτω οτι σε αφορα και αυτό.. γνωρίζω σίγουρα οτι κάποιο απο τα ολλανδικα, αν δεν κανω λαθος το γκρονιγκεν, ´εχει πολυ καλό κ αναγνωρισμένο επιπεδο νομικών σπουδών. εκτος αυτου, και η εμπειρία των βρυξελλων θα ηταν πολύ καλή κατ εμε καθως αποτελει και μια αγρυπνη πρωτευουσα με απειρες επιλογες... μάλλον θα έτεινα σε κάτι από αυτα... οι βορειες χώρες είναι υπεροχες μεν, πανακριβες δε.. οσο για τις μεσογειακες δε γνωριζω κατι...
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Συμβουλη μου. Οτι και να σκεφτεστε να πατε ερασμους!!! To πως θα ανοιξουν τα μυαλα σας το τι ωραιες στιγμες που θα ζησετε τα ταξιδια που θα κανετε δεν υπαρχουν. Εγω περασα τους καλυτερους μηνες της ζωης μου ανοιξε το μυαλο μου και πλεον εχω βρει εργασια στο εξωτερικο. Ηδη με περιμενουν και ερασμιτες φιλοι να παω σε διαφορες χωρες να με φιλοξενησουν οπως και εγω να τους φιλοξενησω εδω. Θα ζησετε μια απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωη σας. Οσο για τα μαθηματα βρειτε καποιον συναδελφο σας η ρωτηστε το γραφειο erasmus να σας πουν καποιες εμπειριες. Εγω το σκετομουν ενα μηνα να παω και με το που εζησα την εμπειρια λεω ουτε δευτερολεπτο σκεψη δεν θελει!

 

NimertiS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά θέλω και εγώ να πάω Erasmus! Πήγα σε ένα εντατικό Εράσμους στη Σμύρνη και τη λάτρεψα, όμως ψήνομαι και για Κων/πολη. Τι μου προτείνετε?
 

NimertiS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλά ναι,προφανώς...Εννοώ αν κάποιος πήγε για erasmus εκεί,το να πάω το λένε και φίλοι μου...
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Πήγε φίλος μου για πρακτική 3μηνη και πέρασε τέλεια. ;)
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
γεια σας :) Σπουδαζω στο παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης και θελω να δηλωσω συμμετοχη στο ερασμους για Γαλλια και συγκεκριμενα στο Université de Lorraine για 10 μηνες η στο Université de Picardie Jules Verne για 5 μηνες....εχετε παει??? ειναι καλα πανεπιστημια??? θα νοιωσω μοναξια τοσους μηνες εκει?? θα εχει εστιες να μεινω?? ποσα χρηματα χρειαζονται??? τι θα γινει με τα μαθηματα του πανεπιστημιου μου?? για 2η η τριτη επιλογη ελεγα ιταλια ισπανια...τι μου προτεινετε???
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Πήγε φίλη του στη Λορραίνη 10μηνο και πέρασε υπέροχα. Μοναξιά δεν υπάρχε περίπτωση να νιώσεις, κάνεις ΄τοσο πράγματα που δεν προλαβαίνεις! ΕΓώ γύρισα τον Ιούλιο από εράσμους 5μηνης διάρκειας και το μετάνιωσα πικρά που δεν εκανα 10μηνο! Να πας!!!
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Πήγε φίλη του στη Λορραίνη 10μηνο και πέρασε υπέροχα. Μοναξιά δεν υπάρχε περίπτωση να νιώσεις, κάνεις ΄τοσο πράγματα που δεν προλαβαίνεις! ΕΓώ γύρισα τον Ιούλιο από εράσμους 5μηνης διάρκειας και το μετάνιωσα πικρά που δεν εκανα 10μηνο! Να πας!!!
υπεροχα :) σε ευχαριστω παρα πολυ...κοστος ζωης στην λορραινη μηπως γνωριζεις??? η φιλη σου εμενε σε εστιες?? με τα μαθηματα του πανεπιστημιου της στην ελλαδα τι εκανε??? τα εχασε και τα εδωσε σεπτεμβρη η δεν μετρανε??
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Xμμμ ακριβώς δεν ξέρω να σου πω, αλλά γύρω στα 600 ευρώ το μήνα σίγουρα θα χρειάζεσαι... Γενικότερα, η Γαλλία είναι και σχετική ακριβή οπότε... Βέβαια, εξαρτάται κι από τη ζωή που κάνεις, αν είσαι σπάταλη κλπ
Η φίλη μου έμενε σε εστίες ναι.
Οσο είσαι εράσμους, γενικά, δεν μπορείς να δώσεις μαθήματα στο πανεπιστήμιο εδώ, αλλά εξετάζεσαι στο εξωτερικό. Μπορέι πχ να μην μπορέσεις να δώσεις όλα τα μαθήματα που κάνεις εδ'ω (αν δλδ στην Ελλάδα έχεις ανά εξάμηνο 8 μαθήμτα πχ, στο εξωτερικό θα δώσεις 4-5. Εξαρτάται). Εννοειίται πως αντιστοιχίζονται τα μαθήματα που περνάς στ εξωτερικό με τα μαθήματα εδώ,
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom