Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

valiaxin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
BlueSoul με ήλιο σας άφησα με βροχή σας βρήκα!Δεν πειράζει για την καθυστέρηση καθότι είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να μου λύσεις απορίες!Και γω για το τμήμα Griechische und Lateinische Philologie ενδιαφέρομαι αλλά για την νεοελληνική κατεύθυνση. Πως σου φάνηκαν οι καθηγητές;Γενικά έχω ακούσει ότι δεν έχει και μεγάλη ζήτηση από τους φοιτητές, λίγο εξεζητημένη η ερώτηση μου αλλά αποκτώντας αυτό το πτυχίο εκεί που μπορεί να δουλέψει κάποιος στην Γερμανία(εάν έτυχε να είχες κάποια παρόμοια συζήτηση).Επίσης τι επίπεδο γλώσσας είχες γιατί εγώ εκεί κόλλησα μου φάνηκε αρκετά αυστηρό ότι μου ζήτησαν proficiency.Ό,τι άλλο σημαντικό για την σχολή θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο.Ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Γεια σας παιδια! Θυμηθηκα και γω η γριουλα να παω ερασμους..το χα αφησει το θεμα γιατι δεν ψηνομουν..και τωρα που ειμαι τεταρτο ετος..λεω..βρε δεν αφηνω ενα μαθημα και να παω ερασμους του χρονου? θα ορκιστω λιγο αργοτερα αλλα υγειαα..δεν με περιμενει προσκυνωντας ο ασεπ να με διορισει :)

Aρχικα ελεγα για Φινλανδια Jyvaskyla (καθως ελσινκι πολυ ακριβο) (535 ευρω)

αλλα τωρα μου εχουν μπει ιδεες και για
Πραγα (377 ευρω)
Kecskemét , ουγγαρια..αν κ δεν την ξερω καν την πολη ( 355 ευρω)
Κρακοβια ( 345 ευρω)

Ιταλιες , ισπανιες, πορτογαλιες μου παιρναν αδιαφορες

Σε παρενθεση ειναι τα χρηματα που δινει το κρατος καθε μηνα..σαν πολεις-χωρες ποια θα προτιμουσατε?
συνδυαστικα με το αν αρκουν τα χρηματα που δινει το κρατος και σε ποια θα ειμαι πιο ανετα οικονομικα

επισης..η υποτροφια αργει να μπει?
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γενικά, οι επιλογές που έχεις -πλην της Φινλανδίας είναι πολύ καλές αναφορικά με το οικονομικό κομμάτι. ΕΠίσης, είναι και οι 3 χώρες σε κεντρικό σημείο, ιδανικές για ταξιδάκια.
Προσωπικά, ίσως να επέλεγα την Κρακοβία -έχω ακούσει τα καλύτερα, συν του ότι είναι πολύ όμορφη πόλη και με πολλούς φοιτητές, και μετά την Πράγα. Την πόλη στην Ουγγαρία δεν την ξέρω, αλλά ψάξτο λίγο καλύτερα, μπορεί να είναι εξίσου καλή επιλογή με τις άλλες δύο ;)

Η υποτροφία -θεωρητικά, μπαίνει τον Νοέμβριο. Αν και από φέτος έμαθα ότι η δόση θα μπει μόλις στείλεις από το πανεπιστήμιο υποδοχἠς το Learning Agreement. Καλά κρασιά δηλαδή...
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Γενικά, οι επιλογές που έχεις -πλην της Φινλανδίας είναι πολύ καλές αναφορικά με το οικονομικό κομμάτι. ΕΠίσης, είναι και οι 3 χώρες σε κεντρικό σημείο, ιδανικές για ταξιδάκια.
Προσωπικά, ίσως να επέλεγα την Κρακοβία -έχω ακούσει τα καλύτερα, συν του ότι είναι πολύ όμορφη πόλη και με πολλούς φοιτητές, και μετά την Πράγα. Την πόλη στην Ουγγαρία δεν την ξέρω, αλλά ψάξτο λίγο καλύτερα, μπορεί να είναι εξίσου καλή επιλογή με τις άλλες δύο ;)

Η υποτροφία -θεωρητικά, μπαίνει τον Νοέμβριο. Αν και από φέτος έμαθα ότι η δόση θα μπει μόλις στείλεις από το πανεπιστήμιο υποδοχἠς το Learning Agreement. Καλά κρασιά δηλαδή...
Ωχ! και ποτε γινεται αυτο δηλαδη???
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η υποτροφία θα σου σταλεί μόλις πας στο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού και στείλεις με μέιλ/γράμμα ή φαξ το Learning Agreement. Αυτά ξέρω για το ΕΚΠΑ.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
αχα μαλιστα..οκ ευχαριστω!
 

magdan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
παιδιά καλησπέρα.. είμαι καινούργια εδώ .. και θα ήθελα την άποψη σας σχετικα με το ποια πολη να επιλεξω για ερασμους.. ειμαι αναμεσα σε λονδινο εδιμβουργο μπολονια και βουδαπεστη.. κάποια γνώμη σχετικά με τη ζηω εκει κτλ? ευχαριστω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαρτάται τι προτεραιότητες έχεις. Το ακαδημαϊκό κομμάτι το αφήνω, άλλωστε για Orgasmus πας, δε νομίζω να είναι και ο βασικότερος παράγοντας.

Η πιο οικονομική είναι η Βουδαπέστη, η πιο φοιτητιάρικη είναι η Μπολόνια, η πιο όμορφη (κατά τη γνώμη μου) το Εδιμβούργο και η πρωτεύουσα του κόσμου (αλλά πανάκριβη) είναι το πολυπολιτισμικό Λονδίνο, όπου σε ένα εξάμηνο θα έχεις πάρει μυρωδιά από όλες τις κουλτούρες, κουζίνες και μουσικές του κόσμου.

Το αν σε ενδιαφέρει να μάθεις τη γλώσσα ίσως να είναι παράγοντας, άλλοι θα διάλεγαν ίσως και με γνώμονα τον καιρό (στη Μπολόνια π.χ. τους μήνες που είναι ανοιχτό το πανεπιστήμιο βρέχει περισσότερο απ' ό,τι στο Λονδίνο), τη δυνατότητα εκδρομών σε γειτονικές χώρες, τη δυνατότητα γνωριμιών για μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση κλπ.

Εγώ θα διάλεγα Λονδίνο με τα χέρια κάτω, είναι μεγάλο προνόμιο να ζεις εκεί για τις ευκαιρίες που σου προσφέρει.
 

Schoumi

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Kαι για πειτε ρε παιδια αναμεσα απο Κρεφελντ,Γερμανια και Μπρνο,Τσεχια τι διαλεγουμε, οποιος εχει αποψη...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν δε μιλάς Γερμανικά μάλλον να πας Γερμανία να τα μάθεις/εξασκήσεις, μπορεί να αποδειχθούν υπερχρήσιμα κάποια μέρα στη ζωή σου, ανοίγουν πάρα πολλές πόρτες.. Το Μπρνο είναι ομορφούτσικο και σχετικά φτηνό.
 
Last edited:

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
To Krefeld ειναι κοντα στο Dusseldorf απο οτι ειδα οποτε ειναι αρκετα καλα γιατι υπαρχει μια μεγαλη πολη διπλα και ειναι σε καλο σημειο για εκδρομες. Αν εχεις ηδη καποια σχεση με γερμανικα, τοτε να το διαλεξεις. Θα βελτιωθουν αρκετα και οι γνωσεις σου και η προφορα σου. Απο το Brno απλα εχω περασει οποτε δν εχω αποψη.
 

Schoumi

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Γερμανικα μιλαω, εξαλλου ειναι προαπαιτουμενο για το ερασμους εκει.Nαι το Ντορτμουντ ειναι πολυ κοντα οπως επισης και το Ντισελντορφ, αρα θα μπορεσω να δω πολλες περιοχες. Αλλα πιστευω οτι στο Μπρνο θα εχει περισοτερες επιλογες απο αποψη διασκεδασης μιας και ειναι μεγαλυτερο και εχει και σχετικα κοντα Πραγα,Βιεννη. Επισης ειναι πιο φθηνο. Δε ξερω καθολου...:rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.548
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom