Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχεις δίκιο, αυτή που σε ψήνει περισσότερο θα ακολουθήσω, ψήθηκα κι εγώ. Με λίγο πιο ανεβασμένο το κόστος είναι ολοκληρωμένο πακέτο, συμφέρει. Είδα το Bath φωτογραφίες, έπαθα πλάκα. Σίγουρα αξίζει να το δω επιπλέον,σου προσφέρει να δεις κάτι διαφορετικό, μαζί με το κάστρο και φυσικά το Stonehedge που δεν χάνω με τίποτα . Θα κάνω την χωρίς γεύμα για να έχω επιπλέον ώρα στο Bath.
Έρχονται όχι ακριβώς στο ξενοδοχείο αλλά σε ένα σημείο που εξυπηρετεί την περιοχή πολλών ξενοδοχείων, στην δική μου περίπτωση στον σταθμό Paddington, εξυπηρετικότατο.
Βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα τους, νομίζω είναι πιο πρόσφατη
http://www.londontoolkit.com/tours/premium_windsor_stonehenge_bath.htm
Αυτή θα είναι η μοναδική εκδρομή εκτός , τις υπόλοιπες μέρες θέλω να ευχαριστηθώ το Λονδίνο, την επόμενη φορά ίσως πάω και κάπου αλλού.
Ευχαριστώ πολύ!
Αν πας τελικά θα περιμένω εντυπώσεις!!! Θα ναι πολύυυ γεμάτη μέρα, 12 ώρες εκδρομή..
Η σελίδα ίδια μου φαίνεται, αλλά από εκεί δεν έχει λινκ για να κλείσεις, αν πατήσεις πάνω στο banner ανοίγει την άλλη σελίδα που έχει online booking..
Βρήκα την εταιρία και στο tripadvisor, έχει 1677 σχόλια και 4/5 αστέρια.
Αυτό που με ανησυχεί είναι αν δίνουν αρκετό χρόνο για να δεις τα μέρη που πηγαίνουν. Τελικά η δευτερη επιλογή που περιλαμβανει εισητήρια στα Roman baths και παραπάνω ελευθερο χρόνο είναι καλύτερη, έχεις δίκιο..
Τελειοοοο η πρωτη εκδρομη ειναι tamam για μενα τον Δεκεμβρη thankssssss
Επίσης αν πας να μας πεις! :) Και αν κάποιος που διαβάζει έχει εμπειρία από οργανωμένη εκδρομή ας μας γράψει αν προτείνει κάποια άλλη..
 

4eleni

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
νεα υορκη, κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
Τι άλλο σου προσφέρουν εκτός από διαμονή και εισητήρια; Τα 1075 ευρώ μου φαίνονται πολλά για 4 διανυκτερευσεις.. Κοίταξες καθόλου τιμές για να κλείσεις εισητήρια και ξενοδοχείο μόνη σου; Μετά εκεί μπορείς να βρεις κάποιο πρακτορείο για ξεναγήσεις ή εκδρομές και έτσι να εξασφαλίσεις μετακινησεις και παρέα αν αυτό είναι που σε απασχολεί.
ειναι πολλά τα λεφτα σιγουρα......
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Αν πας τελικά θα περιμένω εντυπώσεις!!! Θα ναι πολύυυ γεμάτη μέρα, 12 ώρες εκδρομή..
Η σελίδα ίδια μου φαίνεται, αλλά από εκεί δεν έχει λινκ για να κλείσεις, αν πατήσεις πάνω στο banner ανοίγει την άλλη σελίδα που έχει online booking..
Βρήκα την εταιρία και στο tripadvisor, έχει 1677 σχόλια και 4/5 αστέρια.
Αυτό που με ανησυχεί είναι αν δίνουν αρκετό χρόνο για να δεις τα μέρη που πηγαίνουν. Τελικά η δευτερη επιλογή που περιλαμβανει εισητήρια στα Roman baths και παραπάνω ελευθερο χρόνο είναι καλύτερη, έχεις δίκιο..
Επίσης αν πας να μας πεις! :) Και αν κάποιος που διαβάζει έχει εμπειρία από οργανωμένη εκδρομή ας μας γράψει αν προτείνει κάποια άλλη..
Έχεις απόλυτο δίκιο για την σελίδα, το διαπίστωσα χτες όταν ξεκίνησα να κάνω τα βήματα για να κλείσω, με οδήγησε στη δική σου σελίδα οπότε πολύ σωστά έβαλες το λινκ. Και σε κάτι άλλο έκανα λάθος, έχει λίστα από ξενοδοχεία που σε παραλαμβάνουν, όχι από γενική περιοχή που κατάλαβα στην αρχή.
Την επιλογή του "χωρίς γεύμα" να φανταστείς την προτείνουν και οι ίδιοι σε ένα σημείο σαν καλύτερη, λέγοντας ότι μπορούμε να πάρουμε κάτι για φαγητό μόνοι μας για να μην χάσουμε την ευκαιρία για περισσότερο χρόνο στο Bath.
Κάπου γράφει και τις ώρες που θα διατεθούν σε κάθε σημείο, αλλά να σου πω τι πιστεύω; Είναι ωραίο να δεις κάτι καινούργιο, να βγάλεις τις φωτογραφίες σου, να περάσει ευχάριστα η ώρα σου και εντάξει, δεν χρειάζεται να δούμε κάθε γωνία και σοκάκι, μόνο αυτοί που κατοικούν εκεί τα ξέρουν αυτά, εμείς μια σφαιρική εικόνα θα πάρουμε για πρώτη φορά, έτσι αποφασίζεις τι σου άρεσε περισσότερο και στη δεύτερη επίσκεψη σου αφιερώνεις τον χρόνο σου μόνο εκεί.
Ναι, έχει πολύ καλές κριτικές, σίγουρα θα πάω, απλά είμαι σε σκέψη ποια μέρα θα αφιερώσω. Μάλλον στη μέση του 7ημέρου.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Αυτές οι εκδρομές όμως μήπως προσπαθούν να χωρέσουν πολλά μέσα σε μια μέρα; Stonehenge, Windsor και Bath σε μια μέρα μου φαίνεται υπερβολικό. Υπολογίστε και τις αποστάσεις, μου φαίνεται πως δεν θα μένει πολλή ώρα σε κάθε μέρος. Stonehenge και Salisbury που πήγα εγώ, δεν μου έφτασε μια μέρα. Δεν ξέρω κιόλας, δείτε τις κριτικές να δείτε τι λένε οι άλλοι, πόση ώρα είχαν σε κάθε μέρος και αν τους έφτασε.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Α, ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη η γνώμη σου, είχα υπολογίσει να πάρω το express. . Αυτό θα το κάνω φεύγοντας που πετάω με την Aegean, ευτυχώς θα είμαι κοντά γιατί με την βαλίτσα γεμάτη δεν θα την πάλευα με τις μεταβιβάσεις, αυτό σκέφτηκα και άλλαξα ξενοδοχείο. Πηγαίνοντας πετάω με την Ryanair, που προσγειώνεται μόνο στο Stansted, οπότε θα πάρω το Stansted express μέχρι τον σταθμό Liverpool street, εκεί θα κάνω αλλάγή και κατευθείαν μετά στον Paddington.
Αν κλείσετε ένα μήνα πιο πριν νομίζω στο Stansted Express έχει αρκετά καλύτερη τιμή. Διαφορετικά είναι ακριβούτσικη. Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα της.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Αν κλείσετε ένα μήνα πιο πριν νομίζω στο Stansted Express έχει αρκετά καλύτερη τιμή. Διαφορετικά είναι ακριβούτσικη. Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα της.
Γεια σας Triplover ! :):)
Ευχαριστώ πολύ,ναι, μπήκα τώρα στην σελίδα της και το είδα, δυστυχώς όμως δεν έχω ένα μήνα περιθώριο για να εκμεταλευτώ την προσφορά, ψάχνω όμως να βρω αν γράφει πουθενά την λεπτομέρεια της αγοράς στο αεροπλάνο και δυσκολεύομαι, αναρωτιέμαι μήπως δεν ισχύει πλέον.
Εδώ το είχα διαβάσει:
http://www.airticketdeals.gr/index....4:londonairport13102011&catid=4:tips&Itemid=4


Λοιπόν τελικά μπήκα στην σελίδα της Ryanair
http://www.ryanair.com/gr/airport-transfer/
μήπως το βρω αλλά εμφανίζει μόνο μεταφορές με λεωφορεία, όσο και να ψάχνω ουδέν αποτέλεσμα, απελπίστηκα! Θα ρωτήσω κατευθείαν μέσα στο αεροπλάνο.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι τελικά ίσως είναι καλύτερα να αγοράσω το εισιτήριο για το standed express όταν φτάσω στο σταθμό, για να είμαι σίγουρη για την ώρα αναχώρησής μου από εκεί, γιατί μέχρι να παραλάβω την βαλίτσα, μέχρι να βρω τον γκισέ και να βρω και την έξοδο..........εντάξει, λιγουλάκι θα καθυστερήσω ως πρώτη φορά εκεί! :icon_redface:
Κι αν έχει και καμιά καθυστέρηση το αεροπλάνο; :eek:Που το πας αυτό; Πάει το τρένο, πάει και το εισιτήριο!:confused:
Έτσι θα κάνω, να μην έχω επιπρόσθετο άγχος, κρίμα είναι!;)
Συμφωνείτε;
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλό θα ήταν πάντως να ελέγξετε και τις ώρες αναχώρησης του Stansted Express. Γιατί εν τέλει μπορεί με αυτή να φτάσετε πιο αργά στο Λονδίνο. Πάντως εμείς προτιμήσαμε τα λεωφορεία. Τώρα ένα 20λεπτο διαφορά δεν κάνει την διαφορά σε συνάρτηση με την τιμή. Εγώ στη θέση σας θα έφτανα εκεί και θα έπαιρνα αυτό που έχει την πιο γρήγορη αναχώρηση.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Traveller για φθινοπωρινό-χειμερινό Λονδίνο; Αλλάζει κάτι στις προτάσεις; Oxford ή Bath;
Na pω κι εγώ την άποψη μου μιά και έχω πάει σ αυτά τα μέρη.
Νομίζω δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό για το φθινόπωρο.Η ομορφιά των δύο πόλεων είναι ασχέτου εποχής,η Οξφόρδη έχει τον γοητευτικό και ατμοσφαιρικό χαρακτήρα λόγω κυρίως των υπέροχων γοτθικών πανεπιστημιακών κτιρίων,το Bath είναι αυτό που είναι!!...με τα ρωμαικά λουτρά κλπ,απλά υπέροχο!Οκ και οι δύο πόλεις ίσως περισσότερο θα έλεγα η Οξφόρδη "χάνει "λίγο λόγω του πράσινου και των υπέροχων κήπων των πανεπιστημίων που το καλοκαίρι είναι "must".
To Βath οπως είπε και ο traveller είναι μακρυά αλλά γίνεται μιά χαρά γίνεται ημερήσια απλά επειδή αναγκαστικα λόγω απόστασης θα το κάνετε με το τραίνο θα βγεί ακριβό το εισιτήριο.Περίπου 2μιση ώρες με το τραίνο αν θυμάμαι καλά ενώ με το λεωφορείο έβγαινε 3μιση οπότε ...
Ενω η Οξφόρδη σαν πιό κοντινός προορισμός γίνεται και με λεωφορείο οπότε το κόστος είναι πολύ μικρότερο.
Οσο για το Μπράιτον νομίζω κι εκεί πήγα με τραίνο αλλα είναι επίσης πιο κοντινή εκδρομή (σε σχέση με Μπαθ )παραθαλάσσια πόλη αλλά η γοητεία της δεν είναι τόσο στην παραλία όσο μέσα στα σοκκάκια της πόλης.
 
Last edited:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια χαρά κι από'μένα. Τελικά τι έγινε; Βγήκε και πρόγραμμα βλέπω, εμπλουτίστηκε το ταξίδι. Περιμένω να δω το τελικό πρόγραμμα να το ζήσω έστω νοερά! Για Φάντασμα της Όπερας που είδα, είμαι κι εγώ πολύ υπέρ. Την είδα την παράσταση επίσης στο ταξίδι μου και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Προσωπικά την είδα γιατί το βιβλίο είναι από τα αγαπημένα μου αλλά μετά που είδα την παράσταση κρίνω πως έπρεπε να τη δω για την εμπειρία του πώς είναι τα θέατρα στην Αγγλία. Το αστείο είναι πως μέσα στο θέατρο πίσω μου κάθονταν 2 Γάλλοι (ίσως ήθελαν να το δουν επειδή το Φάντασμα της Όπερας είναι Γάλλου συγγραφέα) και αυτό έδωσε μια άλλη διάσταση χμ πώς να το πω... κάπως πιο κοσμοπολίτικη; Δεν ξέρω, πάντως είχε κάτι. Επίσης νομίζω μια άλλη καλή ιδέα είναι η Ποντικοπαγίδα που παίζεται πολλά χρόνια. Σκέψου το!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Μετά από πολύ πολύ διάβασμα και μερικές μέρες απόδρασης επέστρεψα και έβγαλα ένα πρόγραμμα, μάλλον προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα των ημερών για να μπορέσω να δω όλα όσα θέλω αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει σωστό από άποψη χρόνου. Είναι το εξής:
Κυριακή : Άφιξη στο ξενοδοχείο περίπου στη 1. (Που πάω βόλτα πρώτη μέρα που είναι αργία; )
Δευτέρα: Πρωί- Περίπατος στο Hyde Park ως το παλάτι του Μπάκιγχαμ (ήλπιζα 11:30 να δω την αλλαγή φρουράς αλλά διάβασα κάπου ότι γίνεται συγκεκριμένες ημερομηνίες, ισχύει; ). Διαδρομή Southbank και κρουαζιέρα στο Greenwich.
Απόγευμα- Πλατεία Covent Garden.
Τρίτη: Πρωί- Μουσεία φυσικής ιστορίας, επιστημών και Victoria and Albert Museum. Εφόσον βρίσκομαι δίπλα επόμενη στάση τα Harrolds.
Απόγευμα- Πλατείες Piccadilly Circus και Leicester Square.
Τετάρτη: Πρωί- Πάω με τον υπόγειο πρώτα στο SpitalfieldsTradersMarket ώστε να διασχίσω πεζή όλη την Oxford Street προς το Hyde Park, συν επίσκεψη στο Βρετανικό Μουσείο.
Πέμπτη: Ημερήσια εκδρομή Windsor Castle, Stonehenge and Bath.
Παρασκευή:Πρωί - Camden Town και Regent's Park
Απόγευμα- Πλατεία Piccadilly, Παράσταση «The Phantom of the Opera»
Σάββατο: Πρωί ως απόγευμα- Notting Hill- βράδυ αναχώρηση.
Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας ώστε να αλλάξω ή να συμπληρώσω κάτι...

Ποντικοπαγίδα λες mel; Μυστηρίου, χμμμμμμ........
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πιστεύω πως το πρόγραμμα σου βγαίνει χρονικά εκτός από την Τρίτη που πιστεύω ότι είναι αρκετά φορτωμένη με 3 μουσεία. Εγώ θα έβγαζα το ένα και θα το έβαζα σε μία από τις πιο χαλαρές μέρες (π.χ Δευτέρα ή Παρασκευή)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom