Χριστουγεννιάτικος προορισμός για ταξίδι του μέλιτος

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Κ εμείς φέτος ψάχναμε για γαμήλιο την περίοδο των χριστουγέννων.
Αυτό που πέζει μεγάλο ρόλο είναι τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Για να καταλάβεις εμείς ξεκινήσαμε να ψάχνουμε για Μαλδίβες, Μεξικό, Κόστα Ρίκα αλλα ήταν πάρα πολύ ακριβά για εμάς. Μετά σκεφτήκαμε Φιλανδία ή Τυρόλο τα οποία ήταν μέσα στο budget. Τελικά καταλήξαμε Νέα Υόρκη! έπαιξε κ ρόλο ότι θα έχουμε σπίτι να μείνουμε οπότε είπαμε ευκαιρία είναι, τα λεφτά που θα δίναμε για διαμονή θα τα φάμε αλλού.
Πάντως να ξέρεις ότι οι τιμές για οπουδήποτε την περίοδο των γιορτών είναι ανεβασμένες, αλλά τι να κάνεις ράν δεν μπορείς να πάς αλλή στιγμή?
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κ εμείς φέτος ψάχναμε για γαμήλιο την περίοδο των χριστουγέννων.
Αυτό που πέζει μεγάλο ρόλο είναι τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Για να καταλάβεις εμείς ξεκινήσαμε να ψάχνουμε για Μαλδίβες, Μεξικό, Κόστα Ρίκα αλλα ήταν πάρα πολύ ακριβά για εμάς. Μετά σκεφτήκαμε Φιλανδία ή Τυρόλο τα οποία ήταν μέσα στο budget. Τελικά καταλήξαμε Νέα Υόρκη! έπαιξε κ ρόλο ότι θα έχουμε σπίτι να μείνουμε οπότε είπαμε ευκαιρία είναι, τα λεφτά που θα δίναμε για διαμονή θα τα φάμε αλλού.
Πάντως να ξέρεις ότι οι τιμές για οπουδήποτε την περίοδο των γιορτών είναι ανεβασμένες, αλλά τι να κάνεις ράν δεν μπορείς να πάς αλλή στιγμή?
Δεν είναι ότι δεν μπορώ να ταξιδέψω άλλη περίοδο απλά όπως είπα και στην αρχή, μας αρέσει να ταξιδεύουμε χειμώνα και ειδικά Χριστούγεννα. Δεν προτιμούμε τα καλοκαιρινά ταξίδια, έχουμε μεγαλώσει και οι δυο σε παραθαλάσσια μέρη της κρήτης και δεν μας έλειψαν ποτέ οι ωραίες παραλίες ή ο ήλιος. Δεν απορρίπτω βέβαια κάποια εξωτικά μέρη αλλά δεν είναι και κάτι που θέλουμε να κάνουμε άμεσα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εντάξει δεν είπα ότι θέλω να αράξω, απλά απέριψα την ιδέα μιας ευρωπαικής πρωτεύουσας όπως η Ρώμη και το Παρίσι επειδή θέλουν αρκετό περπάτημα. Εσείς ας πούμε αν πηγαίνατε φέτος τα χριστούγεννα honeymoon πού θα πηγαίνατε?
Εγω παντως αναμφισβητητα καπου οχι χειμερινα ,,,οχι κρυα ,,οχι χριστουγεννιατικα ..αλλα καπου τροπικα και καπου ,οπου δεν θα ξαναπηγαινα ευκολα.
 

lorapap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά όπως ανέφερα και στον τίτλο, ψάχνω χριστουγεννιάτικο προορισμό για ταξίδι του μέλιτος...μας αρέσει πολύ να ταξιδεύουμε χειμώνα, το προτιμούμε και οι δυο, οπότε σκεφτήκαμε πως τα Χριστούγεννα που θα είναι όλα στολισμένα θα είναι πολύ ωραία! Βέβαια έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας μέχρι το 2013 αλλά εμένα περισσότερο με απασχολεί το ταξίδι, παρά τί χρώμα θα είναι το τούλι στη μπομπονιέρα. Φέτος θα πάμε Λονδίνο, πάλι τα Χριστούγεννα, και είπα αν αντέξω το κρύο, να σκεφτούμε να πάμε Βόρεια Ευρώπη. Τί έχετε να μου προτείνετε?
Η Πράγα!! Μοναδική και πανέμορφη!! Παραμυθένια!!
 

angelikoula1

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ψάχνω κι εγώ για γαμήλιο ταξίδι χειμωνιάτικο και έπεσα πάνω στις συζητήσεις σας! maraki-25 τελικά πού πήγατε;;
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Εχεις παει? ειναι ωραια? σκεφτομαι τον καιρο. Μηπως δεν μπορεσω να δω αρκετα πραγματα λογο κρυου.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
γεια σας. Σκεφτομαστε για γαμηλιο ταξιδι τα χριστουγεν. Ειμαι αναμεσα στις πιο κατω πολεις. Λονδινο,πραγα, παρισι βουδαπεστη. Εσεις τι λετε? και ποιες δυο μπορω να συνδιασω?
Κατ' αρχην να σου πω οτι εχω παει κ στις 4.
Εξαρτάται τι ψάχνεις και ποσες μέρες διαθέτεις...
Το Λονδίνο τα Χριστούγεννα δε συγκρίνεται καμία αλλη απο τις πόλεις που παραθέτεις. Έχει την πιο γιορτινή ατμόσφαιρα.
Το Παρίσι έχει μια αρχοντιά και έναν ρομαντισμό.
Η Πράγα ειναι πολύ όμορφη αλλα για 2-3 μερες και οχι στις γιορτες κατα την αποψή μου. Γίνεται πανικός και δε μπορεις να την ευχαριστηθεις. Δε μπορεις ούτε καν να περπατήσεις στα σοκάκια, να βγάλεις μια φωτογραφια.
Η Βουδαπέστη ομορφη αλλα δε θα την προτεινα για γαμήλιο.
Επομένως εαν θες να συνδιάσεις 2 πολεις θα σου έλεγα Λονδινο-Παρίσι (3 ωρες με το τρενο) αλλα θα πρεπει να έχεις τουλάχιστον 8 νυχτες να μοιρασεις.
Διαφορετικά θα σου πρότεινα Παρίσι. Συνδιαζει τα περισσότερα.
Αρκετα γιορτινή ατμόσφαιρα, αρχοντιά, ρομαντισμό, φαγητό, τεχνη και (γιατι όχι) disneyland!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
γεια σας. Σκεφτομαστε για γαμηλιο ταξιδι τα χριστουγεν. Ειμαι αναμεσα στις πιο κατω πολεις. Λονδινο,πραγα, παρισι βουδαπεστη. Εσεις τι λετε? και ποιες δυο μπορω να συνδιασω?
Ριξε μια ματια σε αυτα τα θεματα....
http://www.travelstories.gr/community/forums/Γαμήλια-Ταξίδια.167/
Οι 2 πολεις που μπορουν να συνδυαστουν ειναι η Πραγα με τη Βουδαπεστη.Ολες οι πολεις που ανεφερες κανουν για γαμηλιο.Αν μπορεις να μας πεις ποσες μερες,και ποσα χρηματα θελετε να διαθεσετε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μηνύματα
11
Likes
2
βασικα ειναι για του χρονου τον δεκεμβριο. Σκεφτομαι απο 22 μεχρι 30 Δεκεμβριου. Για χρηματα ακομα δεν εχω σκεφτει καποιο συγκεκριμενο ποσο. Αλλα ενταξει, ουτε θελω να χαλασω μια περιουσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom