Προσοχή με τις "χρεωστικές κάρτες" σας...

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Ε, τότε ας μας πει αν έχει κάνει αμφισβήτηση της απάτης σε χρεωστική και του πιστώθηκαν πίσω τα χρήματα που του πήραν (στην Ελλάδα, panpan :)). Το' χω απορία.
 

Alba

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Earth..
Η διαδικασία τόσο για τις πιστωτικές όσο για τις χρεωστικές είναι ίδια (τουλάχιστον ήταν μέχρι πριν 2 χρόνια που είχα άμεση επαφή με το τραπεζικό χώρο).
Μπορεί να γίνει προσπάθεια ανάληψης, αλλά συνήθως γίνεται χρήση της κάρτας για online αγορές(αφού υποκλαπούν τα στοιχεία της, εννοώ).
Καταγράφεται το περιστατικό, ακυρώνεται άμεσα η κάρτα, αμφισβήτηση των συναλλαγών και μετά από διάστημα 2-3 μηνών (αν το θυμάμαι καλά) ανακοινώνεται η απόφαση για την επιστροφή ή όχι των χρημάτων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου κλωνοποίησαν την ΑΤΜ (που δεν είναι πιστωτική/χρεωστική, είναι απλά και μόνο cashcard) και μου σήκωσαν 5.000 ευρώ στον Άγιο Δομίνικο, στον οποίο δεν είχα πάει για 2 χρόνια. Υποθέτω ότι η κλωνοποίηση έγινε σε κάποιο ΑΤΜ της Ονδούρας ή του Σαλβαδόρ, όπου και χρησιμοποίησα την κάρτα 2-3 μήνες πριν τις κουλές αναλήψεις. Η τράπεζα μου επέστρεψε όλο το ποσό (Εθνική, για να λέμε και τα ΠΟΛΥ καλά της) και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να μεταβώ στην Ελλάδα, όλα έγιναν μέσω τηλεφώνου... το οποίο πλήρωσαν αυτοί. Εξαιρετικοί πραγματικά, τους ευχαριστώ και δημόσια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μου κλωνοποίησαν την ΑΤΜ (που δεν είναι πιστωτική/χρεωστική, είναι απλά και μόνο cashcard) και μου σήκωσαν 5.000 ευρώ στον Άγιο Δομίνικο, στον οποίο δεν είχα πάει για 2 χρόνια. Υποθέτω ότι η κλωνοποίηση έγινε σε κάποιο ΑΤΜ της Ονδούρας ή του Σαλβαδόρ, όπου και χρησιμοποίησα την κάρτα 2-3 μήνες πριν τις κουλές αναλήψεις. Η τράπεζα μου επέστρεψε όλο το ποσό (Εθνική, για να λέμε και τα ΠΟΛΥ καλά της) και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να μεταβώ στην Ελλάδα, όλα έγιναν μέσω τηλεφώνου... το οποίο πλήρωσαν αυτοί. Εξαιρετικοί πραγματικά, τους ευχαριστώ και δημόσια.
Παρεμπιπτόντως, όλες οι ΕθνοCASH κάποια στιγμή μετατράπηκαν αυτόματα σε χρεωστικές...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Μου κλωνοποίησαν την ΑΤΜ (που δεν είναι πιστωτική/χρεωστική, είναι απλά και μόνο cashcard) και μου σήκωσαν 5.000 ευρώ στον Άγιο Δομίνικο,
Με ανώτερο όριο ανάληψης τα 1000- 1200 ευρώ ημερησίως στις περισσότερες κάρτες ανάληψης (και της Εθνικής) θα πρέπει να έγιναν το λιγότερο πέντε αναλήψεις σε πέντε διαφορετικές μέρες. Δεν τους λες και σπίρτα στο ζήτημα του alert, αλλά αν τέλειωσε καλά το θέμα, οκ.
Ας πούμε στην HSBC σου τηλεφωνούν ακόμη και για λανθασμένη πληκτρολόγηση του pin ή άκυρο ποσό την ίδια στιγμή.
 
Last edited:

Alba

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Earth..
Με ανώτερο όριο ανάληψης τα 1000- 1200 ευρώ ημερησίως στις περισσότερες κάρτες ανάληψης (και της Εθνικής) θα πρέπει να έγιναν το λιγότερο πέντε αναλήψεις σε πέντε διαφορετικές μέρες. Δεν τους λες και σπίρτα στο ζήτημα του alert, αλλά αν τέλειωσε καλά το θέμα, οκ.
Ας πούμε στην HSBC σου τηλεφωνούν ακόμη και για λανθασμένη πληκτρολόγηση του pin την ίδια στιγμή.
Στην Πειραιώς πάντως, δεν το κάνουν άμεσα. Το έχω παρατηρήσει σε διάφορα περιστατικά και γνωστών μου, οι οποίοι κατάλαβαν τέτοιες προσπάθειες επειδή έχουν επιλέξει να ενημερώνονται με email κάθε φορά που χρησιμοποιείται η κάρτα τους.

Οπότε, θέλει όντως προσοχή! Να παρατηρούμε όλες τις κινήσεις και σε realtime ιδανικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι αναλήψεις ήταν όντως εννέα. Έγιναν όλες από Παρασκευή βράδυ μέχρι Κυριακή βράδυ, προφανώς εκμεταλλευόμενοι το ότι οι τράπεζες είναι κλειστές και οι άμυνες χαμηλές. Με δεδομένο ότι τέτοιες αναλήψεις σε γειτονικές χώρες δεν είναι ακριβώς και ασυνήθιστες (η συχνότητα ναι, οι χώρες και τα ποσά όχι) δεν τους κατηγορώ κι ότι κοιμόνοτουσαν όρθιοι. Κι αν κοιμόνοτουσαν, μου τα επέστρεψαν οι άνθρωποι, χωρίς χαρτούρες, ούτε καν αντίγραφο του διαβατηρίου μου δε ζήτησαν για να βεβαιωθούν πως δεν πήγα στη Δομ. Δημ.

Από την πλευρά της τράπεζας πάντως, θα μπορούσε να ήταν κι αλλιώς. Ποιος βεβαιώνει την τράπεζα ότι εγώ δεν έδωσα την κάρτα στο φίλο μου το Χοσέ, ότι αυτός έκανε όσες αναλήψεις μπορούσε μέχρι να τη μπλοκάρουν και ότι μετά κάναμε ψευδή δήλωση πως μας κλωνοποίησαν την κάρτα;

Στην AlphaBank που έχω με ειδοποιούν αμέσως με sms για κάθε χρέωση, αλλά όχι για αναλήψεις από ΑΤΜ, που επίσης κάνω. Δεν υπάρχει η δυνατότητα ειδοποίησης σε αναλήψεις μετρητών;

Επίσης, πότε ακριβώς έγιναν χρεωστικές οι ΑΤΜ της Εθνικής; Είχα ζητήσει επισταμένως η δική μου να μη χρησιμοποιείται ως τέτοια, θα με ενδιέφερε αν ξέρει κάποιος να πει πότε συνέβη αυτό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ακριβώς ένα χρόνο πρίν η eurobank με πήρε τηλέφωνο και με ρώτησε αν το προηγούμενο βράδυ έκανα συναλλαγές με την πιστωτική μου σε ένα απίθανο site.. Είπα όχι και μου είπαν πως πρόκειται για δύο συναλλαγές συνολικού ποσού 3.000! Ακυρώθηκε η κάρτα στην στιγμή και μετά το πρώτο σοκ την επόμενη πήγα,έκανα αμφισβήτηση και λίγες βδομάδες μετα από το e-banking είδα πως η νέα κάρτα είχε το πραγματικό ποσό.
Πάντως δεν με ειδοποιησαν ποτε από την τράπεζα.
Ήταν η πρώτη εμπειρία (και ελπίζω τελευταία) η οποία πραγματικά με τάραξε.Δυστυχώς όμως δεν γίνεται να μην χρησιμοποιούμε τις κάρτες μας στο ιντερντετ.
Την χρεωστική μου είναι η κανονική αναλήψεως μου και ελάχιστες φορές έχω κάνει συναλλαγές με αυτή και πάντα διστάζω.Αλλά φαντάζομαι η πολιτική είναι ίδια με τις πιστωτικές σε περίπτωση απάτης.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Θα πω κι εγώ ένα μικρό περιστατικό, τέλος πάντων έβγαζα λεφτά από ένα μοναχικό ΑΤΜ που ήταν σε υποκατάστημα τράπεζας που είχε κλείσει και οπότε φαίνεται κάποιος το είχε παγιδεύσει. Έκαναν χρεώσεις ταυτόχρονα σε διάφορα μέρη της Ευρώπης (Ουγγαρία, Βρετανία και Γιβραλτάρ αν θυμάμαι καλα) καθώς και αγορές από το ίντερνετ. Το συνολικό ποσό δεν ήταν μεγάλο γιατί δεν είχα πολλά λεφτά μέσα, κάπου 280€. Η τράπεζα με ειδοποίησε και έγινε όντως αμφισβήτηση συναλλαγής. Σε περίπου 20 μέρες τα χρήματα επιστραφηκαν. Από τότε βγάζω πιο προσεκτικά και αρκετές φορές δεν βγάζω και καθόλου λεφτά.

Στο ίντερνετ είναι πολύ καλύτερη η χρήση της πιστωτικής. Και να στα πάρουν, θα είναι λεφτά που δεν έχεις πραγματικά. Τα άλλα είναι χρήματα που θα σου λείψουν κατά πάσα πιθανότητα στη καθημερινοτητα σου. Αλλά πλέον η έκδοση πιστωτικής είναι δύσκολη, κάπου διάβαζα ότι μόνο 1/3 παίρνει έγκριση και όταν πήγα να κάνω αίτηση στη eurobank μου είπαν ότι αφού δεν είναι πελάτης θα φάει σίγουρο Χ και πρέπει να έχεις λογαριασμό κάποιους μήνες, να παρακολουθουν τα χρήματα που μπαινοβγαινουν και μετά να σου εκδώσουν κάρτα και αν.

Η τράπεζα του παραπάνω περιστατικου με τη χρεωστική ήταν η Κύπρου
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Οι κάρτες της Εθνικής έγιναν και χρεωστικές πριν 1,5 χρόνο αν δεν κάνω λάθος (δουλεύω στην Εθνική αλλά ακριβώς πότε έγινε δεν θυμάμαι:icon_redface::icon_redface:).. πλέον μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για αγορές σε Καταστήματα, αν έχει υπόλοιπο ο λογαριασμός σου φυσικά και αν έχεις κάνει και την διαδικασία με το secure code μπορείς να κάνεις και συναλλαγή μέσω internet δεδομένου ότι οι τύπου maestro είναι αποδεκτές.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γίνονται αποδεκτές σε καταστήματα στην Ελλάδα (Γερμανία ξέρω ότι είναι γινονται ευρέως δέκτες οι Maestro)?
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
@a_nikos
τί εννοείς ότι στην πιστωτική είναι χρήματα που δεν υπάρχουν κανονικά? και στην μία και στην άλλη περίπτωση αν δεν εγκριθεί η αμφισβήτηση της συναλλαγής χαμένος θα βρεθείς. στη μεν χρεωστική σου παίρνουν λεφτά από τον λογαριασμό σου στη δε πιστωτική βρίσκεσαι μ ένα χρέος στην Τράπεζα που δεν έχεις κάνει και καλείσαι να εξοφλήσεις

φυσικά, έχω κάνει πολλές φορές αγορά σε κατάστημα χρησιμοποιώντας την maestro
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom