Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και τα δυο είναι σε πολύ καλή περιοχή. το ότι είναι camden δε σημαίνει ότι θα φάει μαύρο όλη η περιοχή. μια χαρά είσαι.
το δεύτερο είναι εξαίσιο
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες! Κ γω προς το 2ο κλεινω τελικα για να μαι λιγο πιο κεντρικα.
 

EleftheriaKats

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!

Ονομάζομαι Ελευθερία και είμαι καινούργιο μέλος της μεγάλης αυτής παρέας!
Τα τελευταία χρόνια επιδιώκω όσο πιο συχνά μπορώ μα ταξιδεύω. Μάλιστα πριν λίγες βδομάδες επέστρεψα από την μαγευτική Ρώμη, για την οποία θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα σύντομα! Σε λίγους μήνες από τώρα θα επισκεπτώ το Λονδίνο, για 5 μέρες τον Φεβρουάριο μήνα. Αναζητώ ξενοδοχείο μέσω Booking.com και εισιτήρια από Skyscanner.
Έρχομαι λοιπόν να ρωτήσω : η αναζήτηση μου γίνεται με € και από τις δύο ιστοσελίδες. Συνεπώς ότι αναγράφει θα πληρώσω ή πρέπει να κάνω μετατροπή από € σε £;
Επιπλέον, η περιοχή Hyde Park θεωρείται καλή και προσβάσιμη; Συγχωρέστε με εάν τοποθετώ σε λάθος σημείο τις ερωτήσεις μου!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Πιθανόν στην τελική κράτηση του ξενοδοχείου η τιμή να είναι σε τοπικό νόμισμα(Λίρες Αγγλίας).Να το ελέγξεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα σας!

Ονομάζομαι Ελευθερία και είμαι καινούργιο μέλος της μεγάλης αυτής παρέας!
Τα τελευταία χρόνια επιδιώκω όσο πιο συχνά μπορώ μα ταξιδεύω. Μάλιστα πριν λίγες βδομάδες επέστρεψα από την μαγευτική Ρώμη, για την οποία θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα σύντομα! Σε λίγους μήνες από τώρα θα επισκεπτώ το Λονδίνο, για 5 μέρες τον Φεβρουάριο μήνα. Αναζητώ ξενοδοχείο μέσω Booking.com και εισιτήρια από Skyscanner.
Έρχομαι λοιπόν να ρωτήσω : η αναζήτηση μου γίνεται με € και από τις δύο ιστοσελίδες. Συνεπώς ότι αναγράφει θα πληρώσω ή πρέπει να κάνω μετατροπή από € σε £;
Επιπλέον, η περιοχή Hyde Park θεωρείται καλή και προσβάσιμη; Συγχωρέστε με εάν τοποθετώ σε λάθος σημείο τις ερωτήσεις μου!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το skyscanner σου δείχνει τιμές από σελίδες κρατήσεων, οπότε το νόμισμα που θα πληρώσεις εξαρτάται από το site που θα επιλέξεις. Αν π.χ. κλείσεις εισιτήρια απ'το petas ή το viva (και πολλά άλλα ελληνικά) θα πληρώσεις σε ευρώ.
Το booking σου δείχνει τις τιμές σε ότι νόμισμα επιλέξεις (έχει πάνω πάνω επιλογή "αλλαγή νομίσματος") αλλά η πληρωμή γίνεται με το νόμισμα του ξενοδοχείου, είτε πληρώσεις με κάρτα είτε εκεί με μετρητά. Το booking σου δείχνει την ισοτιμία της ημέρας αλλά αν πληρώσεις με μετρητά μπορεί να αλλάξει μέχρι τον φλεβάρη που θα ταξιδέψεις. Αν πληρώσεις με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα η μετατροπή γίνεται αυτόματα δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.
Το ξενοδοχείο πάντως 99% θα δέχεται μόνο λίρες αγγλίας αν πληρώσεις εκεί. Ακόμα και αν δέχεται ευρώ πιθανότατα δε σε συμφέρει γιατί η ισοτιμία που θα δίνει δε θα είναι καλή.
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Παιδιά Θα βρεθω με τη γυναίκα μου στο Λονδίνο 26/12 με 2/1. Ειναι το πρώτο ταξίδι μετα το γάμο μας , θέλω να είναι κάτι ξεχωριστό, και ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...Καμιά ιδιαίτερη πρόταση για διαμονή 100-150 ευρώ ημερησίως;;;Κάποιο ρομαντικό εστιατόριο για δείπνο ή καποια ιδιαίτερη συμβουλή για την πρωτοχρονια;;Συγγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα θέλω να τα οργανώσω οσο καλύτερα γίνεται...
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλημέρα iliasmessini, αρχικά να σου πω πόσο τυχερή είναι η σύζυγος που σε έχει και μπράβο σου για την οργάνωση. Εγώ προσωπικά, δεν ξέρω να σου απαντήσω για το ρομαντικό κομμάτι των ερωτήσεων σου, αλλά μπορώ να σου δώσω την συμβουλή μου για την Πρωτοχρονιά. Ήμουν Λονδίνο την Πρωτοχρονιά που μας πέρασε και ήταν η πρώτη χρονιά όπου βάλανε εισιτήριο για να παρακολουθήσεις την αλλαγή του χρόνου!! (κάτι παραπάνω από κουφό) . Δεν προμηθευτήκαμε εισιτήριο γιατί είχαν εξαντληθεί κοντά 1 μήνα πριν, τα τελευταία. Αποτέλεσμα: ήμασταν στην Trafalgar sqr. και ενώ βλέπαμε το big ben, για τα πυροτεχνήματα ούτε λόγος! Και να φανταστείς περιγελούσα την προτροπή των Άγγλων που έλεγαν αν δεν πάρεις εισιτήριο, καλύτερα δες το στο BBC1. Είχαν δίκιο :oops: . Ελπίζω να είδαν την αποτυχία και να μην το επαναλάβουν, αν πάλι το κάνουν, σίγουρα κοίταζε από Σεπτέμβρη για τα εισιτήρια της Πρωτοχρονιάς ή αν έχουν να σου προτείνουν τα παιδιά κάποια καλύτερη ιδέα για το βράδυ εκείνο.:)
 

iliasmessini

Member
Μηνύματα
87
Likes
9
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ!!Εξαιρετικά κρίσιμη παρατήρηση αφου ενας απο τους λόγους που επέλεξα το Λονδίνο ηταν η μέρα της πρωτοχρονιάς!!Θα φροντίσω να προμηθευτώ εισιτήρια νωρίτερα. Θυμάσαι το ξενοδοχείο που έμεινες μήπως;;;
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Στο κομμάτι του ξενοδοχείου δεν θα βοηθήσω καθόλου, μιας και το ταξίδι μου είχε συγκεκριμένο σκοπό (όχι κυρίως της αναψυχής) και ήταν κάτι κυρίως για να μείνουμε, επίσης και σαν πόλη (ιλφορντ) δεν ήταν κάτι καλό αν και δεν είχαμε πρόβλημα με τις μετακινήσεις γιατί ήταν κοντά το μετρό, συν ότι θα πάθεις ταραχή με το πόσο τέλεια δουλεύει το συγκοινωνιακό τους δίκτυο (ιδίως στα λεωφορεία). Δες καλύτερα κάτι πιο κεντρικά μιας και το κοιτάς από νωρίς, αν όχι westminster (που είναι απίστευτα ακριβά), κάτι που να είναι κοντά στο μετρό και σχετικά στην πόλη.
Tip 1: Κλείσε πριν τελειώσουν οι διακοπές του καλοκαιριού ;)
Tip 2: Γενικά στο Λονδίνο, οι τιμές του οποιουδήποτε είδους διαμονής, δεν ανταποκρίνονται στα χρήματα ζητάνε, ίσως λόγω και διαφορετικών μισθών.
Δηλαδή, μπορεί να είναι κάτι σαν τρόγλη και να ζητάει ΤΑ λεφτά για αυτό που παρέχει! Κάτι μέτριο να είναι πολύ ακριβό και πάει λέγοντας.:rolleyes-80:
Γιαυτό θέλει πολύ καλό ψάξιμο, σε σχέση με κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γενικά με το budget σας που αγγίζει τις 110 λίρες μην περιμένετε κάτι πολυτελές, ειδικά αν πρόκειται για πολύ τουριστική τοποθεσία. Το Λονδίνο, όπως ειπώθηκε είναι αρκετά ακριβό στη διαμονή, ειδικά με την τρέχουσα ισοτιμία. Ενδεικτικά αυτά φαίνονται αξιόλογα και σε καλές σχετικά τοποθεσίες. Εννοείται βέβαια όχι κάτι το ιδιαίτερο.

http://www.booking.com/hotel/gb/wav...941df23428e01c7e0462ba1dX1;type=total;ucfs=1&

http://www.expedia.de/London-Hotels...65297&c=a93590c7-2d70-4a17-bdef-c6dff2eef330&
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παιδιά Θα βρεθω με τη γυναίκα μου στο Λονδίνο 26/12 με 2/1. Ειναι το πρώτο ταξίδι μετα το γάμο μας , θέλω να είναι κάτι ξεχωριστό, και ελπίζω να έκανα καλή επιλογή...Καμιά ιδιαίτερη πρόταση για διαμονή 100-150 ευρώ ημερησίως;;;Κάποιο ρομαντικό εστιατόριο για δείπνο ή καποια ιδιαίτερη συμβουλή για την πρωτοχρονια;;Συγγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα θέλω να τα οργανώσω οσο καλύτερα γίνεται...
https://www.travelodge.co.uk/hotels/269/London-Central-Kings-Cross-Royal-Scot-hotel

Εδώ είσαι και το κλείνεις τώρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom