Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ το 2for1 απο το daysoutguide.co.uk?Θέλω να πάω με τη κόρη μου που είναι 6 χρονών στον ζωολογικό και στο aquarium.Εγώ θα έχω 7day travelcard.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ το 2for1 απο το daysoutguide.co.uk?Θέλω να πάω με τη κόρη μου που είναι 6 χρονών στον ζωολογικό και στο aquarium.Εγώ θα έχω 7day travelcard.
Maria νομίζω θα πρέπει να έχετε και οι δυο 7day travelcard (την χάρτινη όμως που εκδίδεται από σταθμό ταίνου!) ώστε να επωφεληθειτε το 2for1 που ισχύει σε κάποια αξιοθέατα.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Maria νομίζω θα πρέπει να έχετε και οι δυο 7day travelcard (την χάρτινη όμως που εκδίδεται από σταθμό ταίνου!) ώστε να επωφεληθειτε το 2for1 που ισχύει σε κάποια αξιοθέατα.
Αν είναι να βγάλω και για τη κόρη μου travelcard δε με συμφέρει καθόλου.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω όχι.. Μα ούτως η άλλως στα περισσότερα αξιοθέατα υπάρχει παιδικό εισητήριο.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ το 2for1 απο το daysoutguide.co.uk?Θέλω να πάω με τη κόρη μου που είναι 6 χρονών στον ζωολογικό και στο aquarium.Εγώ θα έχω 7day travelcard.
Επειδή όπως θα έχεις δει τα παιδιά έως 11 ετών ταξιδεύουν δωρεάν σε όλα τα μέσα μεταφοράς και επομένως δεν χρειάζονται εισιτήριο, εφόσον συνοδεύονται από έναν ενήλικα.
Γιά να κάνετε όμως τη χρήση των κουπονιών 2FOR1 εσύ και η κόρη σου, θα χρειαστείτε μία 7 day Travelcard γιά σένα (την οποία θα εκδώσετε μόνο από σταθμό τραίνων, την χάρτινη με το λογότυπο των National Rail και όχι από σταθμό μετρό) και γιά την κόρη σου ένα απλό εισιτήριο τραίνων αλλά και πάλι όχι του μετρό.
Από κάποιο σταθμό τραίνων (πχ. από την Victoria) κόψε ένα εισιτήριο γιά την επόμενη φτηνή στάση (γιά το Clapham Junction πχ.) γιά να μπορείς να δικαιολογήσεις τη χρήση των κουπονιών. Έτσι έρχεται φθηνότερα με την εικονική αγορά του εισιτηρίου των τραίνων γιά την κόρη σου, από το να πληρώσεις ένα εισιτήριο εισόδου κανονικό και ένα παιδικό γιά τα θεάματα που θέλετε να επισκεφθείτε. Είναι ένα τρικ που το προτείνουν και οι ίδιοι στο το site των 2FOR1.
Δες το άρθρο 12 στο παρακάτω link.
http://www.daysoutguide.co.uk/faq#10
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Επειδή όπως θα έχεις δει τα παιδιά έως 11 ετών ταξιδεύουν δωρεάν σε όλα τα μέσα μεταφοράς και επομένως δεν χρειάζονται εισιτήριο, εφόσον συνοδεύονται από έναν ενήλικα.
Γιά να κάνετε όμως τη χρήση των κουπονιών 2FOR1 εσύ και η κόρη σου, θα χρειαστείτε μία 7 day Travelcard γιά σένα (την οποία θα εκδώσετε μόνο από σταθμό τραίνων, την χάρτινη με το λογότυπο των National Rail και όχι από σταθμό μετρό) και γιά την κόρη σου ένα απλό εισιτήριο τραίνων αλλά και πάλι όχι του μετρό.
Από κάποιο σταθμό τραίνων (πχ. από την Victoria) κόψε ένα εισιτήριο γιά την επόμενη φτηνή στάση (γιά το Clapham Junction πχ.) γιά να μπορείς να δικαιολογήσεις τη χρήση των κουπονιών. Έτσι έρχεται φθηνότερα με την εικονική αγορά του εισιτηρίου των τραίνων γιά την κόρη σου, από το να πληρώσεις ένα εισιτήριο εισόδου κανονικό και ένα παιδικό γιά τα θεάματα που θέλετε να επισκεφθείτε. Είναι ένα τρικ που το προτείνουν και οι ίδιοι στο το site των 2FOR1.
Δες το άρθρο 12 στο παρακάτω link.
http://www.daysoutguide.co.uk/faq#10
Μπορεί να φανεί λίγο χαζή η ερώτησή μου αλλά το εισητήριο που θα βγάλω απο τον σταθμό victoria πρεπει να το επικυρώσω κιόλας ή απλά να έχω το εισητήριο μαζι μου κατα την είσοδο στον ζωολογικό?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Το εισιτήριο που θα βγάλεις από οποιοδήποτε σταθμό τραίνου υποχρεωτικά θα αναγράφει την ημερομηνία ταξιδιού που επιτρέπεται να ταξιδέψει η μικρή και δεν χρειάζεται επικύρωση. Τυπικά σου επιτρέπει να περάσεις από τις αυτόματες μπάρες γιά να επιβιβαστείς στο τραίνο. Εννοείται η ημέρα που αναγράφεται στο εισιτήριο, εκείνη την ημέρα μπορείτε να επισκεφθείτε τα αξιοθέατα. Εσύ έχοντας την 7 day Travelcard δεν έχεις πρόβλημα ημερομηνίας. Γιά την μικρή αν δεν προλάβετε σε μία μέρα να επισκεφθείτε τα δύο αξιοθέατα που θέλετε, τότε θα χρειαστείτε και δεύτερο εισιτήριο γιά άλλη μέρα.
Καλά να περάσετε.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Το εισιτήριο που θα βγάλεις από οποιοδήποτε σταθμό τραίνου υποχρεωτικά θα αναγράφει την ημερομηνία ταξιδιού που επιτρέπεται να ταξιδέψει η μικρή και δεν χρειάζεται επικύρωση. Τυπικά σου επιτρέπει να περάσεις από τις αυτόματες μπάρες γιά να επιβιβαστείς στο τραίνο. Εννοείται η ημέρα που αναγράφεται στο εισιτήριο, εκείνη την ημέρα μπορείτε να επισκεφθείτε τα αξιοθέατα. Εσύ έχοντας την 7 day Travelcard δεν έχεις πρόβλημα ημερομηνίας. Γιά την μικρή αν δεν προλάβετε σε μία μέρα να επισκεφθείτε τα δύο αξιοθέατα που θέλετε, τότε θα χρειαστείτε και δεύτερο εισιτήριο γιά άλλη μέρα.
Καλά να περάσετε.
Σ´ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα στην παρεα,

εμεις χθες αισιως κλεισαμε τα αεροπορικα μας για 26-31 Δεκεμβριου καθως και ξενοδοχειο.
Διαβασα ολες σχεδον τις ιστοριες που αφορουν το Λονδινο και εχω μπερδευτει οπως ειναι λογικο, γι αυτο θα χρειαστω την βοηθεια και τις πολυτιμες συμβουλες σας.
Αρχικα τι μας συμφερει περισσοτερο η ουστερ η μηπως η 7ημερη τραβελ καρτ;
Μπηκα στην σελιδα της τραβελ το κοστος της 7ημερης φθανει τις 32 λιρες, αλλα δεν καταλαβα αν δυο ατομα μπορουν να μετακινηθουν με την μια καρτα.Το σιγουρο ειναι οτι το εισιτηριο για αξιοθεατα ειναι στην τιμη του ενος για 2 επισκεπτες αλλα και παλι τα βαουτσερ λιγουν στις 31 Οκτωβρη. Θα βγουν καινουργια για την περιοδο που θα ειμαστε εκει η λογω γιορτων δεν ισχυουν;
Μετα οσον αφορα τις μετακινησεις απο το αεροδρομιο London Gatwick LGW για το ξενοδοχειο μας http://www.booking.com/hotel/gb/sab...fc15eaede6aa72a25d2d0d16X1;type=total;ucfs=1& τι προτεινεται δεδομενου οτι η πτηση επιστροφης ειναι στις 7 το πρωι.
Τελος αν εχει πεταξει καποιος με easyjet θα ηθελα καποιες πληροφοριες οσον αφορα τις βαλιτσες εμεις κλεισαμε 1 των 20 κιλων για 38 ευρω αλλα δεν διευκρινιζει αν εμπεριεχονται και οι 2 διαδρομες. Εκτος της χειραποσκευης μπορω να εχω και την προσωπικη μου τσαντα μαζι η δεν επιτρεπεται και τελος το τσεκ ιν το πραγματοποιουμε μονοι μας καθως και την εκτυπωση της καρτας επιβιβασης.
Ελπιζω να μην σας κουρασα.
Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια.
Ευχαριστωωωωωω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημερα στην παρεα,

εμεις χθες αισιως κλεισαμε τα αεροπορικα μας για 26-31 Δεκεμβριου καθως και ξενοδοχειο.
Διαβασα ολες σχεδον τις ιστοριες που αφορουν το Λονδινο και εχω μπερδευτει οπως ειναι λογικο, γι αυτο θα χρειαστω την βοηθεια και τις πολυτιμες συμβουλες σας.
Αρχικα τι μας συμφερει περισσοτερο η ουστερ η μηπως η 7ημερη τραβελ καρτ;
Μπηκα στην σελιδα της τραβελ το κοστος της 7ημερης φθανει τις 32 λιρες, αλλα δεν καταλαβα αν δυο ατομα μπορουν να μετακινηθουν με την μια καρτα.Το σιγουρο ειναι οτι το εισιτηριο για αξιοθεατα ειναι στην τιμη του ενος για 2 επισκεπτες αλλα και παλι τα βαουτσερ λιγουν στις 31 Οκτωβρη. Θα βγουν καινουργια για την περιοδο που θα ειμαστε εκει η λογω γιορτων δεν ισχυουν;
Μετα οσον αφορα τις μετακινησεις απο το αεροδρομιο London Gatwick LGW για το ξενοδοχειο μας http://www.booking.com/hotel/gb/saba-london.de.html?aid=311092;label=saba-london-wL5JThXR6pOhU2TxdthiOQS11029875564:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=9d00500925eb334d81cddb1160d8508e;dcid=1;checkin=2015-12-26;checkout=2015-12-31;dist=0;group_adults=3;group_children=0;group_rooms=29027804_80638634_0_1_3_0_0;req_adults=3;req_children=0;sb_price_type=total;srfid=47fa96c3b93be8bafc15eaede6aa72a25d2d0d16X1;type=total;ucfs=1& τι προτεινεται δεδομενου οτι η πτηση επιστροφης ειναι στις 7 το πρωι.
Τελος αν εχει πεταξει καποιος με easyjet θα ηθελα καποιες πληροφοριες οσον αφορα τις βαλιτσες εμεις κλεισαμε 1 των 20 κιλων για 38 ευρω αλλα δεν διευκρινιζει αν εμπεριεχονται και οι 2 διαδρομες. Εκτος της χειραποσκευης μπορω να εχω και την προσωπικη μου τσαντα μαζι η δεν επιτρεπεται και τελος το τσεκ ιν το πραγματοποιουμε μονοι μας καθως και την εκτυπωση της καρτας επιβιβασης.
Ελπιζω να μην σας κουρασα.
Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια.
Ευχαριστωωωωωω
H κάθε κάρτα είναι ατομική.
Στα αξιοθέατα μπορείτε να μπείτε με ένα εισιτήριο αρκεί να έχετε και οι δύο από μία κάρτα.
Κοντά από το ξενοδοχείο, στο West Brompton, φεύγουν τα βανάκια της easybus http://www.easybus.com/en/ . Τσέκαρε τις ώρες, νομίζω έχει και πολύ πρωί. Αλλιώς τρένο είτε από Victoria, είτε από Blackfriars. Τσέκαρε εδώ για ώρες και τιμές http://www.nationalrail.co.uk
Η τιμή λογικά είναι για το πήγαινέλα. Πέραν της αποσσκευης μπορείτε να έχετε από μία χειραποσκευη συγκεκριμένων διαστάσεων στην οποία θα πρέπει να χωράει να μπει και η γυναικεία τσάντα. Τσεκ ιν από το σπίτι και εκτύπωση κάρτας επιβίβασης.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε έναν οδηγό στα ελληνικά για το Λονδίνο; Θα πάω για 7 ημέρες
Πολύ καλός είναι της σειράς ''Explorer - Οδηγοί του κόσμου''.
Με έχουν βοηθήσει σε πολλές πόλεις που έχω ταξιδέψει. Κοστίζει γύρω στα 18 με 20ευρώ, στα μεγάλα βιβλιοπωλεία στο κέντρο είναι λίγο φθηνότερα (δες και στο ίντερνετ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom