«Σώστε την πατρίδα του Αριστοτέλη και την πύλη του Αγίου Όρους»

kalos

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
τριπακια μαλλον δεν μασ τα λες καλα.ολοι οι πολιτες τισ περιοχης απο οτι ξερω παρακαλαν να δουλεψουν στο ορυχειο, γιατι δινει πολυ καλα λεφτα.περνουν μεσω ορο 30000$ και δεν ξοδευουν τιποτα .περα οτι η εταιρεια εχει φτιαξει ολα τα χωρια, συν οτι κανει πλουσιοπαροχες χορηγιες στουσ πολιτιστικους συλλογους, η αν πεθανει ενας εργατης του καλιπτουν ολα τα δενεια και περνουν την γυναικα του στην δουλεια. ξερεις πολυ καλα, οτι ο κοσμοσ εκει ειναι πολυ τυχερος που εχει την εταιρεια εκει .γιατι στο δικο μου το χωριο που δεν εχει τιποτα παρα μονο αγροτια, τα βγαζουν πολυ δυσκολα περα. μην μιλατε λοιπον γιατι αυτο σημενει πολλες θεσεισ εργασιας για τα παιδια σας!!!!!!!!!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τριπακια μαλλον δεν μασ τα λες καλα.ολοι οι πολιτες τισ περιοχης απο οτι ξερω παρακαλαν να δουλεψουν στο ορυχειο, γιατι δινει πολυ καλα λεφτα.περνουν μεσω ορο 30000$ και δεν ξοδευουν τιποτα .περα οτι η εταιρεια εχει φτιαξει ολα τα χωρια, συν οτι κανει πλουσιοπαροχες χορηγιες στουσ πολιτιστικους συλλογους, η αν πεθανει ενας εργατης του καλιπτουν ολα τα δενεια και περνουν την γυναικα του στην δουλεια. ξερεις πολυ καλα, οτι ο κοσμοσ εκει ειναι πολυ τυχερος που εχει την εταιρεια εκει .γιατι στο δικο μου το χωριο που δεν εχει τιποτα παρα μονο αγροτια, τα βγαζουν πολυ δυσκολα περα. μην μιλατε λοιπον γιατι αυτο σημενει πολλες θεσεισ εργασιας για τα παιδια σας!!!!!!!!!!!!
Αυτα ολα στον υπνο σου τα ειδες; Επειδη βρισκουν δουλεια καποιοι ανθρωποι δεν σημαινει πως πρεπει να καταστραφει μια ολοκληρη περιοχη. Το ποσο πολυ το θελουν οι κατοικοι φαινεται απο το προχθεσινο συλλαλητηριο. Σε μια περιοχη 15000 περιπου κατοικων 3000 κοσμος διαδηλωσε κατα. Τα μακαβρια τα αφηνω ασχολιαστα...
Εγω δεν εχω καμμια σχεση με την περιοχη. Και στο δικο μου χωριο εχει αγροτια και ολοι με τις επιδοτησεις εδω και τοσα χρονια περνουσαν ζωη και κοτα. Τωρα βεβαια που κοβονται αυτα αρχισανε τα δυσκολα.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Για το μήνυμα #47
Προφανώς ή δεν θες να καταλάβεις ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Δεν επιδιώκω να αποδείξω ότι η χώρα μου έχει δυνητικά επικερδή τομέα σε φυσικούς πόρους και ιδιαίτερα σε ορυκτά διότι αυτά έχουν αποδειχθεί από επιστήμονες με έρευνες χρόνων. Αλλά έστω και το ελάχιστο να υπάρχει είναι περιουσία της χώρας μου και δεν το διαπραγματεύομαι.
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο ή εξωπραγματικό η εξωτερική πολιτική παίζει άμεσο ρόλο γιατί όταν θα υπάρξει συνδιαχείρηση και συνεκμετάλλευση του Αιγαίου δεν θα έχει το χαρακτήρα να ανταλλάσσουμε επισκέψεις στα νησιά και να κάνουμε κρουαζιέρες. Στην πρόσφατη επίσκεψη ο γείτονας Νταβούτογλου υπεξ της Τουρκίας διαπίστωσε ότι οι «διερευνητικές» επαφές -που έχουν φθάσει στον 50ο τους γύρο- «βρίσκονται σε θετικό σημείο» και ότι από αυτές «θα πρέπει να προκύψει ένα νέο καθεστώς για το Αιγαίο, το οποίο θα εξυπηρετεί εξίσου τα συμφέροντα των δύο χωρών». Συνεχίζοντας τις δηλώσεις του, έθεσε σαν προϋπόθεση την απεμπόληση του δικαιώματος της επέκτασης των χωρικών υδάτων της Ελλάδας στα 12 ναυτικά μίλια για να αρθεί το τουρκικό «κάζους μπέλι» (αιτία πολέμου).Όταν μιλά λοιπόν ο γείτονας για εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων της χώρας μου δεν το κάνει γιατί έτσι ξαφνικά μετά από μένα που ανακάλυψα τον τροχό αυτός ανακάλυψε την ακτίνα αλλά την εύφλεκτη πίσσα που έλεγε και ο αρχαίος ιστορικός ο Ηρόδοτος.
Και δεν είναι βέβαια μόνο η εξωτερική πολιτική της Τουρκίας αλλά και οι επιδιώξεις των πολυεθνικών ντόπιων ή άλλων.
Θα παραβλέψω την τοποθέτηση σου περί ανοησιών (συνώνυμο της μπαρούφας) διότι από τα γραφόμενα σου κατανοώ πως την γλώσσα της χώρας μου δεν την κατέχεις στο βαθμό που θα έπρεπε και προκειμένου να δίνεις συμβουλές για το πώς θα βγούμε από την κρίση που δημιούργησε το σύστημα που τόσο καλά υπερασπίζεσαι και ενδεχομένως υπηρετείς καλό θα ήταν να μάθεις πρώτα να χρησιμοποιείς την γλώσσα της χώρας που προσπαθείς να συνετίσεις που δεν βρίσκεται στην 108η θέση της επιχειρηματικής δραστηριότητας.
Οι επενδυτές δεν έριξαν λεφτά στην χώρα μου γιατί όπως πολύ καλύτερα θα γνωρίζεις από μένα καμία επένδυση δεν γίνεται αν δεν έχουν το ανάλογο κέρδος. Τα υπερκέρδη τους εσύ που διαβάζεις οικονομικά περιοδικά θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι πολλαπλασιάζονται ενώ ο λαός της χώρας μου ζει στην πλειοψηφία του με μισθούς και συντάξεις πείνας.
Για την αμερικάνικη εφημερίδα που αναφέρεις και σήμερα στο πρωτοσέλιδο της πανηγυρίζει το μακέλεμα ενός λαού, δεν έχω καμία αιδώ. Υπό διάλυση (συνώνυμο μπάχαλο) την χαρακτηρίζει γιατί ο λαός της χώρας μου είναι προς το παρόν ανυπόταχτος στις οδηγίες που στέλνουν τα αφεντικά και οι πολυεθνικές που την στηρίζουν, λέει όχι στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους και τολμά να διαδηλώνει έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία.
Τελικά από τα παραπάνω προκύπτει ότι έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη και οπτική γωνία. Εγώ θεωρώ ότι η θεραπεία που μας προτείνουν μας βουλιάζει στην αρρώστια εσύ θεωρείς ότι για όλα φταίει ο λαός και η ιδιοσυγκρασία του (συνώνυμο ταμπεραμέντο).
Εγώ είμαι πεισμένη για την αλλαγή τάξης στην εξουσία που θα μπορεί να αξιοποιεί και τον ορυκτό πλούτο της χώρας μου προς όφελος του λαού μας γιατί αυτός είναι που τον παράγει. Και για να μην σε απογοητεύσω θα κλείσω με μία μεγαλοπρεπή δήλωση ότι αυτό είναι νομοτέλεια και θα γίνει είτε αρέσει σε μένα είτε δεν αρέσει σε σένα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επειδη βρισκουν δουλεια καποιοι ανθρωποι δεν σημαινει πως πρεπει να καταστραφει μια ολοκληρη περιοχη.
Περι αυτου ακριβως προκειται. Ριχνουν ως δολωμα καποιες λιγες θεσεις εργασιας στα ορυχεια και μετα θα καταστραφει οικολογικα ολη η περιοχη και δε θα μπορει να συντηρηθει ο τουρσιμος με συνεπεια να χαθουν χιλαδες θεσεις εργασιας στον τομεα αυτον θα σφυριζουν κλεφτικα.
Και το χειροτερο ειναι οτι ουτε καν τα ορυχεια μενουν εσαει: εχουν ενα καποιον κυκλο ζωης και μετα κλεινουν αφηνοντας πισω τους συνηθως μεγαλες οικολογικες πληγες!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Περι αυτου ακριβως προκειται. Ριχνουν ως δολωμα καποιες λιγες θεσεις εργασιας στα ορυχεια και μετα θα καταστραφει οικολογικα ολη η περιοχη και δε θα μπορει να συντηρηθει ο τουρσιμος με συνεπεια να χαθουν χιλαδες θεσεις εργασιας στον τομεα αυτον θα σφυριζουν κλεφτικα.
Και το χειροτερο ειναι οτι ουτε καν τα ορυχεια μενουν εσαει: εχουν ενα καποιον κυκλο ζωης και μετα κλεινουν αφηνοντας πισω τους συνηθως μεγαλες οικολογικες πληγες!
Πάντως, αν υπάρχει, μέτρο και ο τουρισμός μπορεί να συντηρηθεί και οι κάποιες θέσεις εργασίας στα ορυχεία, έτσι που όταν κλείσουν να αφήσουν τη μικρότερη οικολογική πληγή εκτός τους ανέργους που σίγουρα θα αφήσουν.
Αλλά γιατί περιμένουμε να λύσουμε όλα μας τα προβλήματα με το χρυσό μαύρο ή άλλου χρώματος;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Που τηρηθηκε το μετρο στην Ελλαδα σχετικα με το περιβαλλον ωστε να τηρηθει σε αυτη την περιπτωση; Τι ειμαστε καμια Γερμανια που το Ruhrgebeit ηταν το πλεον υποβαθμισμενο μερος και λογω ανθρακωρυχιων και εντος ολιγων δεκαετιων μετα το κλεισιμο τους συνεφεραν το περιβαλλον τους; Για τετοιους μας εχεις;
Μεχρι να δειξουμε δειγματα σοβαροτητας,νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο αν δεν κανουμε κατι για το οποιο θα μετανιωσουμε, οπως ακριβως εχουμε μετανιωσει για το χαλι της Ελευσινας και των περιξ περιοχων (εκτος και αν δεν εχουμε μετανιωσει που διαλυσαμε εναν υψιστης σημασιας αρχαιολογικο τοπο και ενα μοναδικης ομορφιας τοπιο-οποτε παω πασο!).
Στο κατω κατω της γραφης δεν χαθηκε και ο κοσμος: ας εχουν και κατι να εξορυξουν τα παιδια και εγγονια μας. Ισως εκεινα ειναι πιο σοβαρα. Δεν χρειαζεται αλλωστε ολα να τα υπερεκμεταλλευτει η γενια μας. Ας μεινει και κατι στους επομενους.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Που τηρηθηκε το μετρο στην Ελλαδα σχετικα με το περιβαλλον ωστε να τηρηθει σε αυτη την περιπτωση; Τι ειμαστε καμια Γερμανια που το Ruhrgebeit ηταν το πλεον υποβαθμισμενο μερος και λογω ανθρακωρυχιων και εντος ολιγων δεκαετιων μετα το κλεισιμο τους συνεφεραν το περιβαλλον τους; Για τετοιους μας εχεις;
Μεχρι να δειξουμε δειγματα σοβαροτητας,νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο αν δεν κανουμε κατι για το οποιο θα μετανιωσουμε, οπως ακριβως εχουμε μετανιωσει για το χαλι της Ελευσινας και των περιξ περιοχων (εκτος και αν δεν εχουμε μετανιωσει που διαλυσαμε εναν υψιστης σημασιας αρχαιολογικο τοπο και ενα μοναδικης ομορφιας τοπιο-οποτε παω πασο!).
Στο κατω κατω της γραφης δεν χαθηκε και ο κοσμος: ας εχουν και κατι να εξορυξουν τα παιδια και εγγονια μας. Ισως εκεινα ειναι πιο σοβαρα. Δεν χρειαζεται αλλωστε ολα να τα υπερεκμεταλλευτει η γενια μας. Ας μεινει και κατι στους επομενους.
Δεν είπα κάτι άλλο εγώ, το ίδιο λέμε!Μόνο που η χώρα αυτή ήταν κάποτε η χώρα του ΜΕΤΡΟΥ!( Και του Αριστοτέλη!)
 

kalos

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ορυχειο στην περιοχη υπαρχει απο την εποχη του Μεγαλου Αλεξανδρου.απο τοτε ασχολουντε και περνουν καλο μεροκαματο οι κατοικοι,γιαυτο και δεν ασχοηιθηκαν με τον τουρισμο, αφου η περιοχη ειναι η καλυτερη της χαλκιδικης.προφανως τα ορυχεια τους δινει και με το παραπανω τα προς το ζην.εγω τριπακια ειμαι γαμπρος στην περιοχη και ξερω οτι βαζουν μεσω για να πανε για δουλεια εκει. μιλα ομως και για την ιατροφαρμακευτικη καλυψη που τους παρεχει η εταιρια, την ασχαληση και τισ συνταξεις που περνουν!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
και ξερω οτι βαζουν μεσω για να πανε για δουλεια εκει. μιλα ομως και για την ιατροφαρμακευτικη καλυψη που τους παρεχει η εταιρια, την ασχαληση και τισ συνταξεις που περνουν!
Αυτο ακριβως, οι θεσεις ειναι βισματικες και επωφελουνται λιγοι, που μαζι με την εταιρεια ειναι οι μονοι κερδισμενοι.
 

kalos

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παντα σε σχεση με αλλες περιοχες οπου η ανεργεια καλπαζει.Και απο οτι γνωριζω αυτοι που δεν θελουν την εταιρια ειναι οι συνταξιουχοι που δουλευαν εκει. αφου τελειωσαν με την δουλεια τωρα ενδιαφεροντε για την περιοχη. παντως η περιοχη εχει φοβερες δυνατοτητες για τουριστικη αναπτυξη αλλα ουδεις ασχοληται. τυχαιο φιλε μου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχεις δει εσυ να ασχολουνται πουθενα αλλου για να ασχοληθουν κι εκει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom