Άγιον Όρος, ταξίδι στο «Περιβόλι της Παναγίας»

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στη Gallery μπορείτε να δείτε φωτό από το Άγιον Όρος τραβηγμένες το 1992. Συγνώμη για την ποιότητα. Είναι από slides και τις αντέγραψα με "πατέντα".
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δημο διαβαζοντας την ιστορια σου ειμαι σχεδον σιγουρος πως και θα μ'αρεσει το Ορος αλλα και θα περασουμε καλα με τον vaganto εκει πανω.

ΥΓ.Μονο δωσε μας το ονομα του καπετανιου σε παρακαλω,για να τον αποφυγουμε.:haha:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν θυμάμαι αλλά μην σε νοιάζει. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να το αποφύγεις. Δεν υπάρχουν επιλογές:haha: Στο Άγιο Όρος θα είσαι, το Θεό θα έχεις μαζί τι φοβάσαι;:haha::haha:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Προστέθηκε απόψε το 4ο και τελευταίο μέρος του πρώτου μου ταξιδιού στο Άγιον Όρος. Σίγουρα θα το νοιώσουν καλύτερα οι φίλοι που θα πάνε τις επόμενες μέρες αλλά και αυτοί που θα επισκεφθούν τον Άθωνα στο μέλλον. Ελπίζω όμως να το χαρούν και αυτοί που δεν έχουν πάει ακόμα ή που δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς να πάνε (βλ. γυναίκες). Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπραβο Δήμο σε εσενα και τα δευτερια σου!!! μπραβο σου!:clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δήμο, ευχαριστώ, ηδη νοιωθω αρκετά ενημερωμένος .
Θα κανω μια εκτυπωση της ιστοριας σου, πηρα κι ενα βιβλιο απ τη Σχολική Βιβλιοθηκη ( αυτο που ηταν σε βολικο μεγεθος) και ειμαι ετοιμος.
Μήπως ομως να μας εκανες κι εναν κατάλογο με τα χρειαζούμενα που θα πρέοει να κουβαλαμε μαζί μας;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα (κατά πληροφορίες) από τότε που πήγα εγώ. Πέρασαν πολλά χρόνια άλωστε. Βασικό κατά τη γνώμη μου το σακίδιο και όχι βαλίτσα. Μην ξεχνάς οτι θα αλλάζετε κάθε μέρα Μονή και άρα κατάλυμα. Λίγα λοιπόν και τα απολύτως απαραίτητα. Περιμένω τις δικές σας περιγραφές για να δω κι εγώ τις αλλαγές που έχουν γίνει. Αν έχετε χρόνο και διάθεση προτιμήστε την πεζοπορία και όχι τα αυτοκίνητα. Με αυτά χάνεις πολύ από την ομορφιά του Άθωνα. Δεν είναι μόνο οι Μονές. Είναι εκπληκτικά και από την άποψη της φύσης.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
και κάτι ακόμα. Όταν πήγα εγώ, απαραίτητα ήταν τα δικά σου σεντόνια, μαξιλαροθήκες και πετσέτες. Με λίγα λόγια ορειβατικός εξοπλισμός.
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
να πω και γω δυο πραγματα για το αγιο ορος αλλα απο την αλλη πλευρα.ειχα παει με ενα φιλο πριν απο 14 χρονια περιπου (17χρ ημασταν).

(edited by lthanos: το κείμενο που βρισκόταν εδώ διαγράφηκε γιατί το περιγραφόμενο γεγονός ήταν μεμονωμένο και αποτελούσε ένδειξη και όχι απόδειξη)

ειπαμε να παμε σε οποιο μοναστηρι βρουμε.εκει οι αποστασεις μετρωνται με τον χρονο και οχι με χλμ.για παραδειγμα σου ελεγε μια ταμπελα "μοναστηρι ταδε 3 ωρες!"περπαταγαμε γρηγορα γιατι νυχτωνε και ακουγαμε κατι λυκους η τσακαλια,δεν ξερω τι ητανε ουτε ηθελα να τα μαθω!ομορφες στιγμες!

κα-τα-πλη-κτι-κες παραλιες που απαγορευοταν να κανεις μπανιο και πολυ σωστα,ασχετο που κανανε μερικοι.

τα περιφημα unimog που μας φαγανε τα λεφτα!!για μια μικρη διαδρομη μας πηρε απο 5.000δρχ υπερβολικα πολλα λεφτα τοτε και οταν χαλασε και ηρθε αλλο να μας παρει μας πηρε και αυτος λεφτα ενω ηδη ειχαμε πληρωσει στον προηγουμενο!!μας ειχανε βρει μικρους και μας ειχανε μαδησει...τι να πω...ειδαμε και κατι πολυτελεστατα τζιπακια με καλογερους μεσα να πηγαινουν σαν τρελλοι στους χωματοδρομους!φοβερη εικονα-εντυπωση!

κατα τα αλλα ειναι ενας προορισμος που πρεπει να πας μια φορα στην ζωη σου!
υ.γ.να μην πω για τους φυλακοβιους και την δραση τους εκει γιατι θα με διωξετε απο το σαιτ!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
να πω και γω δυο πραγματα για το αγιο ορος αλλα απο την αλλη πλευρα.ειχα παει με ενα φιλο πριν απο 14 χρονια περιπου (17χρ ημασταν).

(edited by lthanos: το κείμενο που βρισκόταν εδώ διαγράφηκε γιατί το περιγραφόμενο γεγονός ήταν μεμονωμένο και αποτελούσε ένδειξη και όχι απόδειξη)

κα-τα-πλη-κτι-κες παραλιες που απαγορευοταν να κανεις μπανιο και πολυ σωστα,ασχετο που κανανε μερικοι.τα περιφημα unimog που μας φαγανε τα λεφτα!!για μια μικρη διαδρομη μας πηρε απο 5.000δρχ υπερβολικα πολλα λεφτα τοτε και οταν χαλασε και ηρθε αλλο να μας παρει μας πηρε και αυτος λεφτα ενω ηδη ειχαμε πληρωσει!!μας ειχανε βρει μικρους και μας ειχανε μαδησει...τι να πω...κατα τα αλλα ειναι ενας προορισμος που πρεπει να πας μια φορα στην ζωη σου!
υ.γ.να μην πω για τους φυλακοβιους και την δραση τους εκει γιατι θα με διωξετε απο το σαιτ!

Έχω ακούσει πάρα πολλά σχετικά και τα γνώριζα και τότε αλλά στη δική μου αντίληψη δεν έπεσε κάτι τέτοιο. Δεν αμφισβητώ αυτά που λες αλλά οι δικές μου εμπειρίες και τις δύο φορές που πήγα δεν ήταν τέτοιες. Στο ταξιδιωτικό για το δεύτερο ταξίδι μου θα γράψω κάποια πράγματα για αρνητικά που είδα τη δεύερη φορά αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο γι αυτό.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μερικές πληροφορίες από ότι έχω διαβάσει αλλά και από όσα είδα εκεί που απαντούν εν μέρει και στο φίλο μαςtaxidiotis76. Κυρίως για τους φίλους μας που θα πάνε τώρα στο Όρος αλλά και για τους μελλοντικούς επισκέπτες δυο λόγια για τη λειτουργία και τη ζωή εκεί για να μπορέσουν να καταλάβουν λίγο παραπάνω το τι συμβαίνει.
Η Μοναδική αυτή Μοναστική κοινωνία λειτουργεί με ρυθμούς, τρόπους και νοοτροπίες συνήθως τελείως ξένες προς τις δικές μας. Οι Μοναστικές κοινότητες λειτουργούν με δύο τρόπους. Κοινοβιακά, όπου τα πάντα είναι κοινά (έτσι λειτουργούν σήμερα όλα τα μοναστήρια και μερικές σκήτες) και ιδιόρρυθμα όπου τα μόνα κοινά είναι η στέγη και η προσευχή. Έτσι λειτουργούν οι υπόλοιπες σκήτες κάποια κελιά και καλύβια. Κάθε μοναχός εκεί πρέπει να εξασφαλίσει τα προς το ζειν κάνοντας διάφορες δουλειές. Άλλος στη γη, άλλος στη χειροτεχνία (ξυλόγλυπτα, αγιογραφίες, κομποσχοίνια, λιβάνια κ.ά), άλλος έχει ένα μαγαζάκι στις Καρυές ή τη Δάφνη και κάποιοι τα τελευταία χρόνια αγόρασαν οχήματα κατάλληλα για τους χωματόδρομους εκεί και κάνουν μεταφορές ειδών αλλά και επισκεπτών με το αζημίωτο βέβαια. Και επειδή ούτε εκεί ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος κάποιοι αισχροκερδούν σε βάρος κυρίως των επισκεπτών που είναι οι βασικοί πελάτες τους μιας και οι μονές έχουν τα δικά τους οχήματα. Το πρόβλημα χειροτερεύει όσο ανοίγουν δρόμοι για παντού. Όσον αφορά την ομοφυλοφιλία και φυσικά υπήρξε και κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί παρά να υπάρχει και τώρα. Είναι γνωστό ότι στις αρχές της δεκαετίας του 90 σε ένα από τα μοναστήρια (δεν θα αναφέρω εδώ το όνομά του) υπήρξε τέτοιο πρόβλημα που οι αρχές του Όρους διέλυσαν την κοινότητα και ανέθεσαν σε άλλο Ηγούμενο να την φτιάξει από την αρχή. Το πραγματοποίησε φέρνοντας μοναχούς από παντού μέσα και έξω από τον Άθωνα και σήμερα η μονή ανθεί με πολύ μεγάλη πνευματική και πολιτιστική δράση. Και για τους φυλακόβιους και άλλα περιθωριακά στοιχεία η σχετική «ασυλία» στο Άγιο Όρος ευνοεί την απόκρυψη αλλά και τη δράση τους και σε αυτό δεν ευθύνεται μόνο το Όρος. Από την άλλη πολλά μοναστήρια έχουν αναπτύξει δράση για απεξάρτηση εξαρτημένων σε ουσίες ατόμων αλλά και για τη στήριξη ατόμων με διάφορα κοινωνικά και ψυχολογικά προβλήματα.
Να τονίσω ξανά ότι δεν θεωρώ το Άγιο Όρος ιδανική κοινωνία αλλά απλά ιδιόμορφη και έτσι πρέπει να τη δει κανείς. Όσοι την προσεγγίζουν φανατισμένα υπέρ δεν μπορούν να δουν τα αρνητικά αλλά και το αντίθετο όσοι την προσεγγίζουν με προκατάληψη δεν μπορούν να δουν τα θετικά όποια και όσα είναι αυτά. Ευτυχώς που η φύση και το τοπίο είναι τόσο μοναδικά και όμορφα που εκεί νομίζω ότι συμφωνούν όλοι.
Καλό δρόμο φιλαράκια και με το καλό πίσω γεμάτοι όμορφες εικόνες!!:D
 
Last edited by a moderator:

manosge

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΡΑΗΛ
σκεφτομαι να παω στο αγιο ορος αυτο το καλοκαιρι αλλα θα ηθελα να περπατησω ( Hiking ) ολες τις παραλλιακες μονες απο την μια στην αλλη και λογικα θα μου παρει καμια δεκαρια μερες. Ειδα σε ενα σαιτ οτι δεν επιτρεπεται να μεινεις πανω απο 4 μερες. Ισχυει κατι τετοιο; Ειναι υποχρεωτικο; :shock::shock::shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.509
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom