Άλπεις....... και όχι μόνο!

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Θα κάνω τυμβορυχεία για να τις βρω
αλλά θα το προσπαθήσω (αν και μετακόμισα πρόσφατα....)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
3 φορές έχω επισκεφτεί χειμωνιάτικα τις βαυαρικές Αλπεις.
2 φορές βρεθηκα στο Γκάρμις Παρτενκίρχεν
και 1 φορά στο Ομπερσντόρφ.

Εντυπώσεις;
Αριστες.:cool:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Grossglockner Road, το απλικό πάθος
Ο δρόμος του Grossglockner είναι από τις πιο ονομαστές αλπικές διαδρομές και πολύς κόσμος έρχεται στην Αυστρία απλώς και μόνο για να περάσει αυτό τον δρόμο, διασχίζοντας τον Εθνικό Δρυμό Hohe Tauern National Park.
Ανοίχτηκε το 1935 και συνδέει το βορρά και τον νότο της Αυστρίας, ανεβαίνοντας σε μεγάλα ύψη. Αν έρχεσαι από το Σάλτσμπουργκ, φτάνεις στο Zell am See και απ΄ εκεί στο Bruck, όπου ουσιαστικά αρχίζει και ο δρόμος. Περνάς τις ΄Αλπεις και φτάνεις στην Καρινθία, στο Heiligenblut. Βεβαίως τη διαδρομή μπορείς να την κάνεις και αντίστροφα, απολαμβάνοντας άλλη οπτική τής θέας των χιονισμένων κορυφών, κάθε φορά. Οι περισσότεροι επισκέπτες φεύγουν το πρωί ανεβαίνουν στην κορυφή, επισκέπτονται τις δυο πανέμορφες πόλεις-απολήξεις του δρόμου και επιστρέφουν.
Δεν μπορείς να περάσεις τον δρόμο αυτό το χειμώνα, λόγω του χιονιού. Από τον Μάιο και μετά αρχίζει πάλι να ανοίγει. Σήμερα (14.9.08) που γράφω αυτές τις γραμμές στο Grossglockner χιονίζει και έχει 6 βαθμούς. Αύριο προβλέπεται να συνεχιστεί το χιόνι και η θερμοκρασία να κατέβει στους 2 βαθμούς.
Βέβαια, ακόμα και το κατακαλόκαιρο πρέπει να ρωτήσεις πριν αρχίσεις να ανεβαίνεις το δρόμο. Εμείς πήγαμε τέλος Αυγούστου και χιόνιζε ελαφρώς στο Zell am See. Δεν το αποτολμήσαμε να ανέβουμε. Το καταφέραμε κάποια άλλη φορά.
Το Grossglockner είναι πολλά πράγματα. Η ψηλότερη κορφή των αυστριακών ΄Αλεων, στα 7797 μέτρα. Ο παγετώνας, τα μονοπάτια, ο δρόμος. ΄Ολα αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα φυσικά επισκέψιμα αξιοθεάματα στον κόσμο.
Ο δρόμος είναι 75 χιλιόμετρα και ανεβαίνεις από τα 755 (στο Bruck) στα 2.505 μέτρα και μετά πάλι κατεβαίνεις στα 1288μ, (στο Heiligenblut). Κανείς δεν κάνει το δρόμο μονοκοπανιά. Οι στάσεις για να απολαύσεις τη φύση και να πάρεις φώτο, είναι απολύτως απαραίτητες. Υπάρχει ένας πύργος παρατήρησης της θέας, στο Edelweissspitze (υψόμετρα 2577μ) που πρέπει απαραίτητα να ανέβεις. Το αυτοκίνητο θα το αφήσεις λίγο πιο κάτω και θα πας με τα πόδια. Δεν είναι ούτε μακριά, ούτε δύσκολα.
Πλησιάζοντας στο Guttal, προσοχή τις ταμπέλες, γιατί πρέπει να στρίψεις προς το Gletscherstrasse, τον Δρόμο των παγετώνων, για να φτάσεις στο Franz-Josephs-Höhe, Αυτό το σημείο (μια μεγάλη πλατφόρμα χτισμένη μέσα στο βράχο), που πήρε το όνομά του από τον αυτοκράτορα Φραγκίσκο Ιωσήφ, τον σύζυγο της Σίσσυ, προσφέρει μια καταπληκτική πανοραμική θέα, από το υψόμετρο των 2369 μέτρων.
Είσαι πια στις παρυφές του Grossglockner και κοιτάζεις τον εντυπωσιακό παγετώνα Pasterze, που έχει μήνκος 10 χιλιομέτρων.
Αν έχεις τη διάθεση, μπορείς να μπεις σε ένα γκρουπ με οδηγό για να κάνεις τουρ μέσα από τον παγετώνα.
Αν πεινάσεις, υπάρχει και εστιατόριο και ένα κατάστημα ακριβών σουβενίρ.
Γυρίζεις πίσω στο Guttal, για να συνεχίσεις την κύρια διαδρομή του δρόμου Grossglockner
Υπάρχουν διόδια για να περάσεις το δρόμο, περίπου στα 30 ευρώ α/αυτοκίνητο
Για να δεις και να εκστασιαστείς, να και η σελίδα του Grossglockner www.grossglockner.at
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Last edited by a moderator:

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος εδώ; Μήπως 2797;

Καλά χάθηκα στο σάϊτ. Τι είναι αυτό;:shock:
Αυτό το λάθος, δεν ειναι λάθος, εκ λάθους, είναι το πάθος του εαυτού μου για τα όρη και τα βουνά.
Ε... το ψήλωσα λιγάκι.... συγχωρέστε με...
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Τι γίνεται βρε παιδιά ; Μεγάλη ησυχία επικρατεί στο γκρουπ. Φαίνεται ότι λόγω ύψους έπιασε το κρύο και το γκρουπ έπεσε σε χειμερία νάρκη.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Χρίστο μου, περίμενε λίγο
Πρέπει να τελειώσω κάτι πρώτα, που θα το δεις σε λίγες μέρες
Μετά θα πάρω θέση στων άλπεων τις κορυφές.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κύριε Χρήστο περιμένετε λίγο, υπομονή!
Στα σκαριά είναι 2 αλπικές ταξιδιωτικές ιστορίες με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.
Μία ιστορία απο το Oberstdorf, ενα από τους αγαπημένους χειμωνιάτικους προορισμούς των Γερμανών...
aimg208.imageshack.us_img208_6026_weboberstdorfjan057ik0.th.jpg

Και μία από το βουνό Tegelberg,
http://www.tegelbergbahn.de/227.0.html
το αλπικό βουνό που βρίσκεται δίπλα από το παραμυθένιο παλάτι Neuschwanstein.



:cool:
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Χρίστο μου, περίμενε λίγο
Πρέπει να τελειώσω κάτι πρώτα, που θα το δεις σε λίγες μέρες
Μετά θα πάρω θέση στων άλπεων τις κορυφές.
StellAnnaθα περιμένω. Τη διαδρομή στο Grossglockner που περιέγραψες, την έχω εντοπίσει στο χάρτη και την ενέταξα στις άμεσες προτεραιότητες, μαζί με το Salzburg και με δύο άλλες γραφικές διαδρομές στην Αυστρία. Σκεπτόμουν ένα ταξιδάκι εκεί τις γιορτές των Χριστουγέννων, ειδικά για το Salzburg από το οποίο περάσαμε μεν δύο φορές χωρίς όμως να το δούμε (τη μία γιατί ήταν πολύ αργά και δεν βρήκαμε ξενοδοχείο και την άλλη γιατί είχε μεγάλη κακοκαιρία και έβρεχε καταρρακτωδώς), αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, να περιμένω τουλάχιστον έως τις γιορτές του Πάσχα για να το πραγματοποιήσω. Μου άναψε βλέπεις τώρα φωτιές και ο thanosth με αυτά που ετοιμάζει και θα πρέπει να τα εντάξω όλα σε ένα ταξίδι. Με την ευκαιρία μήπως το Guttal ονομάζεται αλλιώς, γιατί δεν κατάφερα να το βρω σε κανένα χάρτη. Σου θυμίζω επίσης ότι δεν έκανες ακόμη την τυμβωρυχία για τις φωτογραφίες. Περιμένουμε λοιπόν υπομονετικά τη νέα σου περιγραφή και αν είναι εφικτό και τις φωτογραφίες σου. Εγώ πάντως σε ευχαριστώ, γιατί όπως ίσως θα έχεις διαβάσει, προτιμώ τα ταξίδια με το αυτοκίνητο
και κάνω κυρίως διαδρομές για τις οποίες έχω καλές πληροφορίες._
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Κύριε Χρήστο περιμένετε λίγο, υπομονή!
Στα σκαριά είναι 2 αλπικές ταξιδιωτικές ιστορίες με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.
Μία ιστορία απο το Oberstdorf...............Και μία από το βουνό Tegelberg...............
:cool:
Αγαπητέ Θάνο θα περιμένω να δω αυτά που ετοιμάζεις, γιατί όπως έγραψα και
στη StellAnna, θα ήθελα να εντάξω, εάν είναι δυνατόν, όλες αυτές τις διαδρομές σε ένα ταξίδι προς την Αυστρία. Το Oberstdorf το βρήκα και απ’ ότι φαίνεται
στον χάρτη μου, έχει πρόσβαση μόνο από την Γερμανία. Το Tegelberg δεν κατάφερα να το εντοπίσω σε κανένα χάρτη από αυτούς που έχω, ούτε στο
AutoRoute ούτε και στο GPS. Αυτός είναι και ο λόγος που καθυστέρησα να σου απαντήσω. Όταν γράψεις γι’ αυτό, γράψε και από πού πάμε. Η φωτογραφία αλήθεια που έβαλες από ποιο από τα δύο είναι;
(Σε ευχαριστώ για την προσφώνηση και τον πληθυντικό, αλλά ειλικρινά θα αισθανόμουν ποιο άνετα με το σκέτο Χρήστο και τον ενικό, αφού έχουμε γνωριστεί κιόλας στην συνάντηση της έκθεσης)._
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αγαπητέ Χρίστο,
το Τεγκελμπεργ ειναι ακριβώς δίπλα απο το παλάτι.
Θυμαμαι το 2001, εντελώς τυχαια το επισκεφτήκαμε εγώ και ο κολλητός μου με το αυτοκίνητο που ειχαμε ενοικιάσει μέρες πριν.

Αφου επισκεφτήκαμε το πρωι το παλάτι του Λουδοβίκου το πρωι κατα το μεσημεράκι σκεφτηκαμε "τι κανουμε τώρα" και ο δρομος μας έβγαλε εντελώς τυχαία σε αυτο το αλπικό βουνο.

Σε αυτό το λινκ υπάρχει χαρτης με την οδικη προσελευση του βουνού!
http://www.tegelbergbahn.de/190.0.html
Για να το βρεις στους χάρτες σου δώσε το ονομα του πλησιέστερου χωριού ονόματι Schwangau. Και απο κει ειναι 1-2 χιλιομετρα. Υπάρχει φυσικά και σχετική σήμανση!

Θυμάμαι οτι ηταν σκετη απολαυση να απολαμβάνεις ενα ποτήρι βαυρέζικης μπύρας και ενα σνίτσελ με τηγανιτες πατάτες και την πανοραμική θέα μιας χιονισμένης πεδιάδας με λίμνη απο κάτω...
Το μυστικό ειναι να πετύχεις σε καλό καιρό, δηλαδή ήλιο, εστω και με δόντια αν προκειται για χειμώνα και ξαστεριά! Η θέα από ψηλά ειναι το κάτι αλλο!
Αξέχαστη αλπική αποδραση!!!:clap:

Υ.Γ.: η φωτο ειναι από την πεδιάδα στο Ομπερσντόρφ!!! Φωτο απο Τεγκελμπεργκ ψάχνω να βρώ!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.283
Μηνύματα
886.586
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom