Άλπεις....... και όχι μόνο!

Μηνύματα
159
Likes
43
Θάνο ευχαριστώ. Με τον χάρτη που μου έστειλες κατάφερα να βρω την περιοχή του Tegelberg. Είναι κοντά στην πόλη Fussen και απέχει περίπου 65 χιλιόμετρα από το Oberstdorf. Και τα δύο είναι στη Γερμανία, αλλά σχεδόν επάνω στα σύνορα με την Αυστρία. Η πόλη Fussen έχει πρόσβαση και από την Αυστρία με τον δρόμο L396. Η ονομασία Tegelberg δεν αναφέρεται πουθενά, αλλά την εντόπισα ακριβώς από τον χάρτη της ιστοσελίδας που ανέφερες και από το Schwangau.
Θα περιμένω λοιπόν, γιατί χρόνος μέχρι το Πάσχα υπάρχε αρκετός._
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Χρίστο μου, σε ευχαριστώ
Θα προστεθούν και άλλα, να είσαι σίγουρος
Είναι ομαδική προσπάθεια, όπως και σε όλα τα μέρη της σελίδας. Από τις απόψεις όλων μας, από την προθυμία μας και την χαρούμενη διάθεσή μας, παίρνουμε πληροφορίες ο ένας από τον άλλον και ταξιδεύουμε. Η βοήθεια που προσφέρει ο ένας στον άλλον είναι πολύτιμη. Μπράβο σε όλους
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Νέοι μου,
φεύγω στις 15 του Δεκέμβρη για τις Λατρευτές μας ΄Αλπεις.
Στυρία, τούτη τη φορά
Θα σας έρθω με νέες διαδρομές
Στο μεταξύ, συγκεντρώνω πληροφορίες για την περιοχή που θα πάω, τις οποίες και βεβαίως θα μοιραστώ μαζί σας, πριν ακόμα αναχωρήσω
Θέλω συμβουλές, θέλω προτάσεις, θέλω αγάπη και στοργή, γιατί εκεί που πάω έχει χιόνια πολλά και πάγους μεγάλους....
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Στις 15 του Δεκέμβρη, με μια πρωινή πτήση, θα βρεθώ στο Μόναχο. ΄Εκλεισα εισιτήρια με την aegean, γιατί με βόλευαν πιο πολύ οι ώρες΄ ΄Εχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο. Θα ακολουθήσω τον Ε11 προς το Σάλτσμπουργκ, θα περάσω έξω από την πόλη και θα συνεχίσω νότια στον Ε14. 60 περίπου χιλιόμετρα μετά το Σάλτσμπουργκ θα κάνω αριστερά, στον 308 για Schladming. Εκεί είναι το ρεζόρτ. Πηγαίνω κάνοντας χρήση την εβδομάδα του timeshare μας. Εκείνο που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι η κατάσταση των δρόμων, για περιηγήσεις στις γύρω περιοχές. Είδα κάποιες web cam και το χιόνι είναι αρκετό. Λόγω του ότι αυτή τη φορά, αιτία παρέας, δεν θα έχει σκι, θα ήταν καλό να μπορούσαμε να γυρίσουμε τα πέριξ.
Μπορώ, καιρού επιτρέποντος, να συνεχίσω και να φτάσω στο Bad Ischl από τον 308 και μετά τον 145, αλλά έχει ένα υψηλό πέρασμα, στα 982 μ, οπότε θα δούμε πώς θα είναι ο δρόμος.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
StellAnna πολλές ευχές για καλό σας ταξίδι και ευχάριστη διαμονή. Εύχομαι να έχετε ευνοϊκό καιρό, για να κάνετε τις εκδρομές σας και να μας γράψεις τα σχετικά, όταν με το καλό γυρίσετε._
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Θα δούμε
σήμερα πάλι χιόνισε αρκετά
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Stellanna καλα να περασεις με την παρεα σου.Φροντισε το αυτοκινητο που θα νοικιασεις να εχει χιονολαστιχα.Ανεβαινω και εγω στις 19 μεσω Ανκονας για να περασω χριστουγεννα στο δυτικο τυρολο.Επιστρεφω για πρωτοχρονια στην πατριδα και στις 8 γεναρη θα ειμαι παλι στο αγαπημενο μου βουνο για ξεχειμωνιασμα:clap:.Τα τελευταια χρονια ειμαι συνταξιουχος και επειδη μου αρεσουν πολυ τα χειμερινα σπορ καθομαι εκει μεχρι τελος μαρτη.Αφου κανεις σκι προφανως θα εχεις ακουσει για την περιοχη του ISCHGL.
(απλα και ταπεινα....συνταξιουχος γαρ:roll: αλλα απο την αραχωβα ποιο οικονομικα)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ναι, σίγουρα πιο οικονομικά
Πήγε ο γιος μου να κλείσει δωμάτιο σε ξενώνες, με την κοπελιά του.
Στην περιοχή της Δημητσάνας, Στεμνίτσας κτλ. ξέρετε πόσο ζητούσαν??????????
300-400 ευρώ τη βραδιά.
Κλείσανε με 600 ευρώ 4 μέρες στην Πράγα, στον Ιntercontinentel.
Επομένως, καλλίτερα έξω... όσο κι αν μας πονάει...
Σήμερα άκουσα ότι ξαναχιόνισε και μάλιστα πάρα πολύ
Λες να μην αρκούν τα λάστιχα χειμώνα?
Να πρέπει να πω στην εταιρεία για χιονολάστιχα?
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Ναι, σίγουρα πιο οικονομικά
Πήγε ο γιος μου να κλείσει δωμάτιο σε ξενώνες, με την κοπελιά του.
Στην περιοχή της Δημητσάνας, Στεμνίτσας κτλ. ξέρετε πόσο ζητούσαν??????????
300-400 ευρώ τη βραδιά.
Κλείσανε με 600 ευρώ 4 μέρες στην Πράγα, στον Ιntercontinentel.
Επομένως, καλλίτερα έξω... όσο κι αν μας πονάει...
Σήμερα άκουσα ότι ξαναχιόνισε και μάλιστα πάρα πολύ
Λες να μην αρκούν τα λάστιχα χειμώνα?
Να πρέπει να πω στην εταιρεία για χιονολάστιχα?
Εχει χαθει η μπαλλα σχετικα με το κοστος,εχεις δικιο.Πιστευω οτι με τα χιονολαστιχα εισαι καλυμμενη.Ωστοσο εξαρτατε και σε τι δρομους θα κινηθεις.Εγω φοραω χιονολαστιχα ολα τα χρονια και δεν χρειασθηκα να βαλω ποτε αλυσιδες.Εχω ομως μαζι μου παντα για καλο και για κακο.Και κινουμαι σε υψομετρο 1400μ.Τα χιονολαστιχα τα θεωρω απαραιτητα,και απο οτι ξερω στην Αυστρια τον χειμωνα ειναι υποχρεωτικα.Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει ακομα και μεσα στον αυτοκινητοδρομο.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ερώτηση
Η Μπάτζετ, που νοικιάζω από το Μόναχο, μου είπε πως το αυτοκίνητο φοράει λάστιχα χειμώνα.
Αυτά θεωρεί και ως χιονολάστιχα?
΄Η πρέπει να ζητήσω με ιδιαίτερο μήνυμα, χιονολάστιχα?
Αυτα που φοράει τα αποκαλούν winter. Νομίζεις πως πρέπει να ζητήσω snow?
Το κακό μέχρι τώρα ήταν πως πάντα πήγαινα με δικό μου αυτοκίνητο (τζιπ) από εδώ, οπότε ήξερα τι έπρεπε να κάνω
Τώρα με τα νοικιασμένα, πιάνομαι αδιάβαστη.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.925
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλό ταξιδι στελάννα και να περάσεις μαγικά στα αυστριακά τα πανέμορφα βουνά!

Τα λεγομενα βιντεράιφεν, ειναι τα χειμερινα λαστιχα που προσφατως εγινε νομος να τα φορανε τα αυτοκινητα τον χειμώνα!

Εξαρτάται σε τι δρομους θα κινηθεις ομως. Αμα εισαι σε μεγαλα υψομετρα, ισως να χρειαστεις και αλυσιδες για τις οποιες οι εταιριες ενοικιασεων τις χρεωνουν ανα ημέρα, πχ 6,5Ε την ημερα στην sixt. Απ οτι ειδα στην σιξτ χρεωνουν και 16,5Ε την ημερα τα χειμερινα λάστιχα!

Και παλι ομορφες χειμωνιατικες διακοπες!!!
Και ριξε και καμια χιονόμπαλα και για μας! :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.282
Μηνύματα
886.526
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom