ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά..

Όπως καταλάβατε μου αρνηθήκαν τουριστική visa..Στις Ηνωμένες Πολιτείες είναι ο θείος και ήθελα να τον επισκεφθώ...

Λόγω οτι έχει εστιατόριο εκεί και λόγω οτι είμαι άνεργος εγώ μου είπαν οτι δεν έχω στοιχεία για υσχιρούς δεσμούς στην Ελλάδα..Με λίγα λόγια φοβούνται μην και δεν ξαναγυρίσω.Εμένα πραγματικά όμως είναι αυτός ο σκοπός μου,δηλαδή να πάω να επισκεφθώ και να ξαναγυρίσω σε κανά μήνα.

Και τώρα ξέρετε τι να κάνω;Υπάρχουν κάποια στοιχεία που θα μπορούσα να δείξω σε μια 2η αίτηση;Με το Esta τώρα που μου αρνθήκαν τη Visa θα φάω άκυρο στο αεροδρόμιο..;Και φοβάμαι μην κάνω κάτι και φάω -Χ- για πάντα...

Αν μπορείτε βοηθήστε..

(Το ξέρω οτι υπάρχουν θέματα με visa απλώς είμαι λίγο χαμένος και δεν έχω πολλές γνώσεις περί του θέματος,κάθε βοήθεια εκτιμίσιμη)

Ευχαριστώ!
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Αν κατάλαβα καλά είχες έστα κ έκανες δήλωση για τουριστική βίζα;;;;απο την στιγμή που έχεις εστα η τουριστική βιζα τους φαίνεται περίεργο γτ με την έστα μπορείς να μείνεις 90μέρες!!!
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ξέχασα να το διευκρινήσω..Δεν είχα ESTA!

Πήγα κατευθείαν για visa αλλά αρνήθηκαν..

Και τώρα ερωτόμαι αν κάνω αίτηση για ESTA τι θα γίνει και τα υπόλοιπα που έγραψα πάνω..Αν υπάρχουν δηλαδή κάποια έγγραφα-στοιχεία που θα μπορέσουν να αποδείξουν οτι θα ξαναγυρίσω..

Και να μην υπάρξει παντοτινή απαγόρευση είσοδος στην χώρα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Γενικά εφόσον σου αρνήθηκαν τη βίζα με βάση το ΙΝΑ 214(b), δεν έχεις γενική απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ. Μπορείς να κάνεις αίτηση για ESTA - σε άλλους εγκρίνεται, σε άλλους όχι μετά από άρνηση βίζας. Αν το ESTA δεν εγκριθεί, μπορείς να ξανακάνεις αίτηση για ESTA έξι μήνες αργότερα. Επίσης, μπορείς να ταξιδέψεις στις ΗΠΑ οδικώς και χωρίς ESTA αρκεί να μην έχεις κάνει αίτηση για ESTA στο παρελθόν που να έχει απορριφθεί.

Έχω γράψει κατ'επανάληψη εδώ πέρα τους κινδύνους να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος μετά την αίτηση για τουριστική βίζα. Το θέμα χρειάζεται προσοχή.
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Κοίτα αν κ δεν ξέρω κ πολλά πραγμαγματα αλλά αυτό που έκανες είναι ενα μεγάλο λάθος θα μπορούσες να είχες κανει έστα!!τώρα κάνε αίτηση για έστα κ εκεί που ρωτάει αν εχεις κανει ποτέ αιτηση για βίζα βάλε ναι!!!κ απο εκεί κ πέρα θα λάβεις απαντηση αν το δέχτηκαν!!!
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Γενικά εφόσον σου αρνήθηκαν τη βίζα με βάση το ΙΝΑ 214(b), δεν έχεις γενική απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ. Μπορείς να κάνεις αίτηση για ESTA - σε άλλους εγκρίνεται, σε άλλους όχι μετά από άρνηση βίζας. Αν το ESTA δεν εγκριθεί, μπορείς να ξανακάνεις αίτηση για ESTA έξι μήνες αργότερα. Επίσης, μπορείς να ταξιδέψεις στις ΗΠΑ οδικώς και χωρίς ESTA αρκεί να μην έχεις κάνει αίτηση για ESTA στο παρελθόν που να έχει απορριφθεί.

Έχω γράψει κατ'επανάληψη εδώ πέρα τους κινδύνους να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος μετά την αίτηση για τουριστική βίζα. Το θέμα χρειάζεται προσοχή.
Το ξέρω,μάλλον το έμαθα δυστηχώς αργά..Έπρεπε να το είχα ψάξει απο την αρχή αλλά σκεπτόμενος οτι θα είναι ένα απλό ταξίδι τουριστικό δεν περίμενα κάτι τέτοιο..Λάθος μου.

1.Αν κάνω αίτηση για ESTA και δεν εγκριθεί υπάρχει περίπτωση να μου υποβάλλουν 5χρονη απαγόρευση γιατί κάτι τέτοιο διάβασα..

2.Αν κάνω αίτηση για ESTΑ και εγκριθεί εφόσον μου αρνήθηκαν την Visa δεν θα φάω και άκυρο στο αεροδρόμιο;

Και 3ον και τελευταίο αυτό το οδικώς δεν το έχω ακούσει καθόλου..Χωρίς ESTA και χωρίς visa να είμαι στην Αμερική;Aν μπορείς να μου το εξηγήσεις θα ήμουν ευγνώμων..

Να στε καλά για τις απαντήσεις.
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Και με την έστα δεν ειπναι απόλυτα σίγουρο το οτι θα σε αφήσουν!!ολα εινα ανοιχτά μέχρι να περάσεις απο τον ελεγχο!!εμένα προσωπικά την πρώτη φορά δεν μου είπαν τπτ την δεύτερη ομως πέρασα συνέντευξη δυστιχώς αλλα πάλι με άφησαν!!!
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η αίτηση για ESTA όταν συμπληρώνεται ειλικρικώς δεν οδηγεί ποτέ σε γενική απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ στο μέλλον. Άλλες πράξης είναι που οδηγούν σε απαγόρευση εισόδου, μάλλον μπερδεύτηκες.

Αν κάνεις αίτηση για ESTA και εγκριθεί, το πιθανότερο ειναι να μην έχεις πρόβλημα στο αεροδρόμιο. Ο συνοριοφύλακας πάντα έχει την διακριτική ευχέρια να σου αρνηθεί την είσοδο, αλλά η βίζα που απορρίφθηκε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σου αρνηθούν και την είσοδο.

Αν πας στις ΗΠΑ οδικώς, για παράδειγμα από τον Καναδά, δεν χρειάζεσαι ESTA - αρκεί να μην έχεις κάνει αίτηση για ESTA στο παρελθόν που να έχει απορριφθεί. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σου επιτραπεί η είσοδος, ο συνοριοφύλακας θα σε εξετάσει, θα ρωτήσει ερωτήσεις και θα κρίνει αν θα σου επιτρέψει την είσοδο ή όχι.

Συνήθως όποιος κάνει αίτηση για βίζα δεν θέλει ένα απλό ταξίδι μικρής διάρκειας...
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Η αίτηση για ESTA όταν συμπληρώνεται ειλικρικώς δεν οδηγεί ποτέ σε γενική απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ στο μέλλον. Άλλες πράξης είναι που οδηγούν σε απαγόρευση εισόδου, μάλλον μπερδεύτηκες.

Αν κάνεις αίτηση για ESTA και εγκριθεί, το πιθανότερο ειναι να μην έχεις πρόβλημα στο αεροδρόμιο. Ο συνοριοφύλακας πάντα έχει την διακριτική ευχέρια να σου αρνηθεί την είσοδο, αλλά η βίζα που απορρίφθηκε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σου αρνηθούν και την είσοδο.

Αν πας στις ΗΠΑ οδικώς, για παράδειγμα από τον Καναδά, δεν χρειάζεσαι ESTA - αρκεί να μην έχεις κάνει αίτηση για ESTA στο παρελθόν που να έχει απορριφθεί. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σου επιτραπεί η είσοδος, ο συνοριοφύλακας θα σε εξετάσει, θα ρωτήσει ερωτήσεις και θα κρίνει αν θα σου επιτρέψει την είσοδο ή όχι.

Συνήθως όποιος κάνει αίτηση για βίζα δεν θέλει ένα απλό ταξίδι μικρής διάρκειας...
Ναι πολλοί πάνε και δεν ξαναγυρίζουν,μου το είπαν και λογικό είναι να φοβούνται.

Οπότε 2η αίτηση για visa τη ξεχνάω.
Και μου προτείνετε ή οδικώς απο Καναδά και βλέπουμε(έσχατη λύση) ή κάνω αίτηση για ESTA το οποίο δεν έχει κύνδινους για -Χ- κτλπ και αν εγκριθεί πάμε και ο Θεός βοηθός.Σωστά?

Χίλια ευχαριστώ παίδες για την βοήθεια!:)
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
παιδια εγω απ οτι εχω καταλαβει η δηλωση γιa ESTA ειναι αυτοματοποιημενη, και θα σας πω το εξης: οταν την ειχα κανει εγω εγκριθηκε σε 2 λεπτα, πραγμα που σημαινει οτι εαν συμπληρωσεις τα στοιχεια σωστα(δηλ δεν τσεκαρεις οτι μεταφερεις κατι περιεργο) η αιτηση σου περναει απ το συστημα.

Προφανως ομως καποια ατομα θα ειναι σε μαυρη λιστα, και εαν δωσουν ονομα και τσεκαρουν τα αλλα, θα τους τσακωσουν απ το ονομα.

Στην περιπτωση του φιλου καλο ειναι να κανει ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια να διευκρινηση το θεμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ηθελε να κανει το ταξιδι και να τον γυρισουν πισω στα συνορα.

Τα υπολοιπα ειναι ρισκο. Και μετα την 9/11 η ασφαλεια εχει γινει πολυ πιο προσεκτικη.
 

Nikoslp

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
παιδια εγω απ οτι εχω καταλαβει η δηλωση γιa ESTA ειναι αυτοματοποιημενη, και θα σας πω το εξης: οταν την ειχα κανει εγω εγκριθηκε σε 2 λεπτα, πραγμα που σημαινει οτι εαν συμπληρωσεις τα στοιχεια σωστα(δηλ δεν τσεκαρεις οτι μεταφερεις κατι περιεργο) η αιτηση σου περναει απ το συστημα.

Προφανως ομως καποια ατομα θα ειναι σε μαυρη λιστα, και εαν δωσουν ονομα και τσεκαρουν τα αλλα, θα τους τσακωσουν απ το ονομα.

Στην περιπτωση του φιλου καλο ειναι να κανει ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια να διευκρινηση το θεμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ηθελε να κανει το ταξιδι και να τον γυρισουν πισω στα συνορα.

Τα υπολοιπα ειναι ρισκο. Και μετα την 9/11 η ασφαλεια εχει γινει πολυ πιο προσεκτικη.

Μάλιστα..Οπότε λες να πάρω ένα τηλέφωνο στην πρεσβεία για να ρωτήσω τι γίνεται με το ESTA εφόσον έχω μια άρνηση visas..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Στην περιπτωση του φιλου καλο ειναι να κανει ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια να διευκρινηση το θεμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ηθελε να κανει το ταξιδι και να τον γυρισουν πισω στα συνορα.
Η πρεσβεία δεν είναι αρμοδια για την είσοδο αλλοδαπών στις ΗΠΑ, ούτε και για το ESTA. Αρμόδιο είναι το CBP, η πρεσβεία μόνο βίζες εκδίδει. Υπάρχει διάχυτη η εσφαλμένη αντίληψη ότι η πρεσβεία και οι άλλες αμερικανικές αρχές είναι το κατάλληλο όργανο για να συμβουλευτεί κανείς όταν έχει ερωτήσεις για την αμερικανική νομοθεσία. Στην πραγματικότητα, σε αυτές τις περιπτώσεις κανείς πρέπει να συμβουλεύεται δικηγορο και όχι την πρεσβεία. Τα άτομα που στελεχώνουν τις αμερικανικές υπηρεσίες και ειδικά αυτά που απαντούν ερωτήσεις τηλεφωνικά, συχνά δεν έχουν τις γνώσεις και δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένα για να παρέχουν σωστες πληροφορίες σε περίπλοκες ερωτήσεις. Για παράδειγμα, η τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης της υπηρεσίας μετανάστευσης στις ΗΠΑ είναι γνωστή και ως "1-800 misinformation line" (ψάξτε το στο google!). Τέλος, δουλειά της πρεσβείας δεν είναι να σε βοηθήσει να πας στις ΗΠΑ, αλλά να βρει λόγους να μην σου επιτρέψει τη χορήγηση βίζας.

Για παράδειγμα, όταν κάποιος θέλει να διεκδικήσει τα δικαιωματα του ως προς τις φορολογικες αρχές και να βρει παράθυρα στην φορολογική νομοθεσία, δεν θα πάρει τηλέφωνο την εφορία να ρωτήσει σχετικά - θα μιλήσει με κάποιον λογιστή ή εξειδικευμένο δικηγόρο. Ομοίως και για κάποιον που θέλει πληροφορίες σχετικά με την αμερικανική νομοθεσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom