ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sofiahp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αυριο ετοιμαζομαι να πας στην Αμερικανη Πρεσβεια για τουριστικη βιζα. Τα εχω ολα ετοιμα και τωρα μολισ ξαναελεγξα την αιτηση που ειναι απαραιτητη. Δυστυχως ξεχασα να απαντησω σε δυο ερωτησεις...Μπορω να ξανακανω απο την αρχη αιτηση η μπορω να συμπληρωσω με "χ" τις 2 ερωτησεις που ξεχασα να απαντησω? Επισης, ειναι ευκολο να παρω την βιζα...εχω ενα αγχος...Αφηστε που ταξιδευω απο Πτολεμαίδα/Κοζανη για Αθηνα...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Σοφια
 

sofiahp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χρειαζομαι βοηθεια...

Αυριο ετοιμαζομαι για να δωσω συνεντευξη για την Αμερικανικη Βιζα. Απο το αγχος μου ομως αφησα κενες 2 ερωτησεις...Μπορω να ξανακανω την αιτηση 156 και να την ξαναεκτυπωσω? Συμπληρωσα με "Χ" τις 2 ερωτησεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο...Και τωρα εχω αγχωθει παραπανω γιατι σε λιγο φευγω απο Πτολεμαιδα-Θεσσαλονικη κι απο Θεσσαλονικη-Αθηνα...

Σευχαριστω εκ των προτερων...

Φιλικα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μην αγχωνεσαι
μπορεις οταν πας εκει να τους το πεις κ να το κανεις επι τοπου
ηταν πολλοι οταν περιμενα που καναν λαθη ή αφησαν κενα κ τους λεγαν να τα συμπληρωσουν εκεινη την στιγμη

κ εγω απο θεσνικη πηγα...
δεν ειναι τιποτα...εκτος αν ησουν πρωην καταδικος για αποπειρα εμπρησμου της πρεσβειας, αν εισαι σε λιστα καταζητουμενων, ή αν εχει εκπαιδευτει σε στρατοπεδο των ταλιμπαν....

αλλιως ειναι απλα λιγο ταλαιπωρια
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Οι Ελληνες του εξωτερικου πρεπει να πανε σε καποιο προξενειο ή πρεσβεια στη χωρα που μενουν? Φανταζομαι δεν θα τους ζητανε να ερθουν μονο για αυτο στην Ελλαδα...
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Καλησπέρα !!!!!!

Νέο μέλος.

Πολύ καλό το site σας με πολλές πληροφορίες για θέματα που αφορούν τα ταξίδια ειδικά στο εξωτερικό.


Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Σκοπεύω να πάω στη Νέα Υόρκη σε ένα ξάδερφό μου το καλοκαίρι τέλη Ιουλίου ή Αύγουστο.
2) Στην αίτηση θα πρέπει να γράψουμε ακριβώς της ημερομηνίες άφιξης και αναχώρησης από την Αμερική;
3)Αν ναι τότε πρώτα θα πρέπει να βγάλω τα εισιτήρια και μετά να πάω για την έκδοση της βίζας; Και αν μου την απορρίψουν τότε τι γίνεται πάνε τα λεφτά χαμένα ( και είναι και πολλά κοντά στα 770 ευρώ )

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!

Φιλικά

Γιώργος
 

billio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και απο μένα (νέο μέλος), με ενδιαφέρει και η απάντηση του μηνύματος ακριβώς από πάνω αλλά ήθελα να ρωτήσω εγώ που μένω στην Λυών τώρα που πρέπει να πάω για να ζητήσω visa έχει κάποιο προξενείο στην Λυών? Που μπορώ να δω την λίστα με τα προξενεία? Επίσης το αρχικό link του topic δεν μου ανοίγει προς το παρόν.

Ευχαριστώ!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Γεια σας και απο μένα (νέο μέλος), με ενδιαφέρει και η απάντηση του μηνύματος ακριβώς από πάνω αλλά ήθελα να ρωτήσω εγώ που μένω στην Λυών τώρα που πρέπει να πάω για να ζητήσω visa έχει κάποιο προξενείο στην Λυών? Που μπορώ να δω την λίστα με τα προξενεία? Επίσης το αρχικό link του topic δεν μου ανοίγει προς το παρόν.

Ευχαριστώ!
Γενικότερα
Department of State - Websites of US Embassies, Consulates, & Diplomatic Missions

και ειδικότερα στο Παρίσι
http://france.usembassy.gov/visas.html
αφού στη σελίδα της πρεσβείας στη Λυών,
APP Lyon
διευκρινίζει πως οι αιτήσεις για βίζα δε γίνονται δεκτές εκεί, αλλά μόνο μέσω της πρεσβείας στο Παρίσι...
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Λοιπόν η βίζα μου εκδόθηκε την Τετάρτη που μας πέρασε μιας και είχα ραντεβού την μέρα εκείνη στην πρεσβεία των Ηνωμένων Πολιτειών.
Πήγα στις 8:30 και τελείωσα στις 10:00. Μου κάναν κάποιες τυπικές ερωτήσεις στη συνέντευξη πόσο χρόνια είμαι καθηγητής; αν έχω ξαναταξιδεψει εκτός Ελλάδας.

Ήρθε το διαβατήριο μετά από 2 μέρες όμορφα και ωραία.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Μου κάναν κάποιες τυπικές ερωτήσεις στη συνέντευξη πόσο χρόνια είμαι καθηγητής; αν έχω ξαναταξιδεψει εκτός Ελλάδας.

Ήρθε το διαβατήριο μετά από 2 μέρες όμορφα και ωραία.
Θεωρεις οτι ηταν σημαντικο για να σου εγκρινουν τη βιζα το οτι τους ειπες πως εχεις μονιμη δουλεια (καθηγητης)? Ξερεις εσυ ή καποιος αλλος που εχει βγαλει ηδη βιζα, καποιον που την περιοδο της συνεντευξης δεν δουλευε, κι ομως του την ενεκριναν παρολα αυτα?
*Ειμαι συναδελφος, αλλα αναπληρωτρια, οποτε απολυθηκα τελος Ιουνη και τωρα που θα παω για τη συνεντευξη δε θα χω προσληφθει ακομα, κι ουτε ξερω πότε και αν....
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Μα γι αυτο στις περισσοτερες συνετευξεις για βιζα (σε ολες τις χωρες) ρωτανε αν δουλευεις.
Για να ξερουν οτι εχεις μια μονιμη δουλεια και οτι δεν δεν θελεις να πας παράνομα να δουλεψεις στη χώρα τους..
Μην αγχωνεσαι ομως, εφοσον εισαι αναπληρωτρια και τους εξηγησεις οτι επικειται προσληψη θα πεσεις στα μαλακα...
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Μα γι αυτο στις περισσοτερες συνετευξεις για βιζα (σε ολες τις χωρες) ρωτανε αν δουλευεις.
Για να ξερουν οτι εχεις μια μονιμη δουλεια και οτι δεν δεν θελεις να πας παράνομα να δουλεψεις στη χώρα τους..
Μην αγχωνεσαι ομως, εφοσον εισαι αναπληρωτρια και τους εξηγησεις οτι επικειται προσληψη θα πεσεις στα μαλακα...
Μωρε εγω θα τους το πω οτι επικειται προσληψη (που φυσικα δεν ειναι εγγυημενο), αυτοι θα το πιστεψουν? Ή θα μου πουν "ξαναελα οταν θα χεις διοριστει"??? Παιζει να συμβει αυτο???
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.449
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom