ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Xμμμ αχ βρε Αμερικανοί εσείς και η visa σας. Βρε παιδιά θα είμαι Καναδά τον Απρίλιο και επειδή λόγω γραφιοκρατίας δεν προλαβαίνω να βγάλω Καναδικό Διαβατήριο και θα πάω με Ελληνικό και θέλω να πάω και Αμερική για κανά 5ήμερο πρέπει τη visa να την βγάλω από εδώ ή μπορώ με το διαβατήριό μου να την βγάλω και στο προξενείο τους στο Μόντρεαλ;
Δεν θέλω να τη βγάλω γιατί αφού θα πάω με αμάξι δεν ζητάνε πάντα διαβατήριο στα σύνορα αλλά με το καναδικό δίπλωμα οδήγησης και το πιστοποιητικό γέννησης στο χέρι συνήθως σε αφήνουν και περνάς έτσι.
1. Μπορείς να τη βγάλεις από οποιοδήποτε προξενείο των ΗΠΑ, αλλά η διαδικασία (ραντεβού, χρόνος για έγκριση κλπ) διαφέρει από προξενείο σε προξενείο. Επίσης, είναι λογικό να περιμένεις ότι θα είναι πιο καχύποπτοι αν επισκευτείς προξενείο τους σε τρίτη χώρα κι όχι στη χώρα που δηλώνεις ότι μενεις. Ειδικά αν είσαι νέος που είναι κοντά στη φάση να τελειώνει το πανεπιστήμιο και να ψάχνει για δουλειά.
2. Αν κατά την παραμονή σου στον Καναδά προλαβαίνεις να βγάλεις το Καναδικό διαβατήριο από κει, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
1. Μπορείς να τη βγάλεις από οποιοδήποτε προξενείο των ΗΠΑ, αλλά η διαδικασία (ραντεβού, χρόνος για έγκριση κλπ) διαφέρει από προξενείο σε προξενείο. Επίσης, είναι λογικό να περιμένεις ότι θα είναι πιο καχύποπτοι αν επισκευτείς προξενείο τους σε τρίτη χώρα κι όχι στη χώρα που δηλώνεις ότι μενεις. Ειδικά αν είσαι νέος που είναι κοντά στη φάση να τελειώνει το πανεπιστήμιο και να ψάχνει για δουλειά.
2. Αν κατά την παραμονή σου στον Καναδά προλαβαίνεις να βγάλεις το Καναδικό διαβατήριο από κει, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
E ναι μάλλον θα βγάλω από εκεί το Καναδικό γιατί και η πρεσβεία του Καναδά εδώ είναι σαν τις Ελληνικές, στην κοσμάρα τους όμως!
Σωστό ένας Έλληνας στο Μόντρεαλ ζητώντας visa θα κινούσε υποψίες χεχε.
Απλά είχα την εντύπωση πως δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονια 2 διαβατήρια αλλά μάλλον γιατί να παίζει πρόβλημα...που θα το ξέρουν οι αρχές της κάθε χώρας!
 

markopoul

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα παω αμερικη στις 7 απριλίου. Δεν εχω βγάλει βίζα, ούτε έχω διαβατήριο. Πόσο καιρό θα πάρει να βγάλω και τα 2αν δεν κάνω λάθος, πρέπει πρώτα να εχω διαβατηριο για να κανω αιτηση για την βιζα.
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
^Ναι, βγάλε διαβατήριο, δεν θα αργήσει, το πολύ 1 εβδομάδα, και μετά πήγαινε και κλείσε ραντεβού κατευθείαν από το site της Πρέσβείας. Μην το αργείς, γιατί δεν ξερείς ποτέ τί μπορεί να γίνει...Καλό ταξίδι στην Αμέρικα!:cool:
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι.. Στις 9 Απριλίου θα πάω με 2 φίλες μου Αμερική. Είμαστε φοιτήτριες και χωρίς εισόδημα φυσικά καμία από τις 3 μας. Χρειάζεται κάποια βεβαίωση σπουδών ή κάτι τέτοιο? Έχω αγχωθεί κάπως γιατί έχουμε ήδη βγάλει εισιτήρια και φοβόμαστε μην γίνει καμία στραβή.. Επίσης παίζει ρόλο η εμφάνιση??γενικά λέω! Ευχαριστώ!
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Είμαστε στην Αρχιτεκτονική στο Πολυτεχνείο Κρήτης(Χανιά).
Να ζητήσουμε βεβαίωση σπουδών, η λίγο τους νοιάζει?

Σας ρωτάω αυτό με την εμφάνιση γιατι η μία φίλη μου έχει πολύ -ιδιαιτερα- μαλλιά και έχουμε λίγο ανυσηχήσει!Αλλά τι στο καλό , δεν πιστεύω!!!
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Καλύτερα να είναι να έχουμε εξασφαλίσει την visa πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα.
 

dinopazzo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδιά θέλω κ εγώ να βγάλω βίζα για ΗΠΑ, αλλά πηγαίνοντας να ψάξω για δουλειά (πχ σε καμιά ελληνική ταβέρνα που θα έχω και πατριωτική στήριξη). Αν βγάλω βίζα, αν περάσω από τον έλεγχο του αεροδρομίου, πιστεύετε θα μπορέσω να βρω τίποτα? Ο Christofer που πέρισι έλεγε θα το έκανε, τα κατάφερε? Απ' ο,τι ξέρω η βίζα είναι για 6 μήνεσ...
Ξέρει κανείς αν θα είναι τα πράγματα ευκολότερα μέσω Καναδά ? (Ν.Υορκη θέλω να μείνω αλλά αν πάω Καναδά πρώτα με προσκληση όπου έχω ένα θείο?)
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
παιδιά θέλω κ εγώ να βγάλω βίζα για ΗΠΑ, αλλά πηγαίνοντας να ψάξω για δουλειά (πχ σε καμιά ελληνική ταβέρνα που θα έχω και πατριωτική στήριξη). Αν βγάλω βίζα, αν περάσω από τον έλεγχο του αεροδρομίου, πιστεύετε θα μπορέσω να βρω τίποτα? Ο Christofer που πέρισι έλεγε θα το έκανε, τα κατάφερε? Απ' ο,τι ξέρω η βίζα είναι για 6 μήνεσ...
Ξέρει κανείς αν θα είναι τα πράγματα ευκολότερα μέσω Καναδά ? (Ν.Υορκη θέλω να μείνω αλλά αν πάω Καναδά πρώτα με προσκληση όπου έχω ένα θείο?)
Τι είδους βίζα θέλεις να βγάλεις?
Τουριστική η μεταναστευτική?
Εαν κάνεις το πρώτο η διαμόνη σου στην Αμερική θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Με τουριστική βίζα δε σου βγάζουν social security number , που είναι το αντίστοιχο ΑΜΚΑ σε εμάς , αλλά χωρίς αυτό εκεί δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Δε μπορούν να σε πληρώνουν νόμιμα, δε μπορείς να έχεις ασφάλεια, δε μπορείς να έχεις σύνταξη, δε μπορείς καν να βγάλεις δίπλωμα για αυτοκίνητο και πολλά πολλά άλλα.
Εαν θέλεις μεταναστεύτική για μόνιμη εγκατάσταση στις Ηνωμένες Πολιτείες είτε βασίζεσαι σε σχέση σου με Αμερικανό/ιδα πολίτη ή με νόμιμο-μόνιμο κάτοικο των ΗΠΑ, ή αν έχει υποβληθεί γι’εσένα πρόσκληση από εργοδότη. Και στις 3 περιπτώσεις θα πρέπει να καλεστείς από αυτούς. Η συγκεκρίμενη διαδικασία είναι λίγο πιο πολύπλοκη και θα πρέπει να το ψάξεις.
Πέραν της τουριστικής βίζας υπάρχουν και άλλες μη μεταναστευτικές βίζες οι οποίες όμως αφορούν άτομα με ειδικά προσόντα και ικανότητες (επιστήμονες, αθλητές ,καλλιτέχνες)
 

kinkyyy69

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
morocco
Ταξίδι-Όνειρο
περου
με την τουριστικη visa ποσο μπορεις να κατσεις ακριβως? δηλ, μπορεις να κατσεις το maximum 6 μηνες να φυγεις μετα απο αμερικη για κανα 2 βδομαδες που λεει ο λογος και να ξαναγυρισεις για αλλους 6 μηνες?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom