Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εκλεισες σε καλη τιμη ξενοδοχειο, αλλα ειναι στου διαολου τη μανα. Πολυ ταλαιπωρια. Πιστευω οτι θα μπορουσες να βρεις πιο κοντα με λιγο ψαξιμο. Εχε υποψη οτι το Λονδινο δεν ειναι Αθηνα και ας μοιαζουν στον χαρτη κοντινα τα μερη. Ειναι τεραστιο!

Η ΒΑ ειναι κορυφαια. κανενα προβλημα.

Υπαρχει λεωφορειο απο Heathrow για Croydon.Δες εδω για δρομολογια:
London Bus Routes - X26 timetable

Για ανημερα Χριστουγεννα διαβασες ηδη. Το προβλημα δεν ειναι μονο οι μετακινησεις, αλλα φροντιστε απο πριν που θα φατε. Οπως εχω γραψει σε παλαιοτερο ποστ, φιλικο μου ζευγαρι εκανε "ρομαντικο dinner" με hot dog απο πλανωδιο στην Oxford Street!
Nαι το ξέρω ότι είναι μακριά, διάβασα από πολλούς πελάτες τους στο booking και στο tripadvisor ότι ο σταθμός είναι δίπλα και κάνει γύρω στο 20λεπτο μέχρι victoria.. Δε με πειράζει αυτό, από τη άποψη ότι δεν έχω βρει πουθενά κάτι οικονομικό, αξιοπρεπές και πιο κεντρικό.. Αν κάποιος έχει να προτίνει εναλλακτική θα το ξανακοιτάξω. Πάντως 20 λεπτά δεν είναι και τίποτα, δε ταλαιπωρούμαστε εύκολα στα ταξίδια..Αυτό για το φαγητό θα το κοιτάξω αλλά αν είναι όλα κλειστά επιλογές δε θα υπάρχουν!:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για κανενα π**στη λογο μη πας Croydon με λεωφορειο, θα κανεις 4 ωρες να φτασεις. (το Καματερο εχει καλυτερους δρομους απο το Croydon!!) Και γενικοτερα, δες τι δρομολογια τρενων παιζουν αν και, αν εισαι στο Central Croydon δεν εχεις θεμα. Επισης μη κανεις κανα αστειο και μου παρεις το tram για Wimbledon και district line. ειναι χρονοβορο και η διαδρομη δε λεέι μια (μονο αν θελησεις να πας κανα richmond η kew αξιζει αλλα με 5 μερες στη διαθεση σου,δε θα πας!!)

Για αεροδρομιο, piccadilly μεχρι south kensington και circle/ district για victoria μετα, τρενακι
Λεωφορεία και τραμ θέλω να τα αποφύγω..Από αεροδρόμιο και γω tube σκέφτομαι. Αν έχω καταλάβει σωστά βγάζω εβδομαδιαία καρτα που να καλύπτει ζώνες 1-6 και μπορώ να πάω με τρένο ως Croydon;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Λεωφορεία και τραμ θέλω να τα αποφύγω..Από αεροδρόμιο και γω tube σκέφτομαι. Αν έχω καταλάβει σωστά βγάζω εβδομαδιαία καρτα που να καλύπτει ζώνες 1-6 και μπορώ να πάω με τρένο ως Croydon;
ο κεντρικος σταθμος του Croydon ειναι ο west croydon. εκει θα εισαι? εκεινος λοιπον ειναι ζωνη 5 αρα μη κλεισεις για 6 ζωνες. Επισης μιας και τωρα δεν το εχω ευκαιρο, ριξε μια ματια στο tfl για το εξης : καθως εσεις θα κανετε μονο δυο δρομολογια την ημερα στη ζωνη 5, ενδεχεται να συμφερει καρτα εβδομαδας για ζωνη 1 (4 μερες και πρωτη φορα στο Λονδινο, δε θα κινηθειτε εκτος της 1) και ξεχωριστα τα εισιτηρια του τρενου ΠΑΝΤΑ με την oyster.

Τελος απο west croydon φευγει και ο overground ο οποιος σας αφηνει στην jubilee (canada water) κι αυτο δεν το προτεινω καθως ειναι της υπομονης. Παρ ολ αυτα ως ανυψομενος, εχει ενα καποιο ενδιαφερον να το κανεις καποια φορα)

ΥΓ λες οτι θες να αποφυγεις τα τραμ. Το μονο ευκολο! συστημα τραμ παιζει μονο στα περιξ του croydon!
 

michgt

Member
Μηνύματα
81
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Μια ιδιαίτερα καλή πρόταση για ξενοδοχείο είναι το Hoxton Hotel που για τις ημέρες που θα είστε εκεί το δίνει 61 λίρες τη βραδιά με πρωινό (το πρωινό βέβαια είναι μια σακούλα με διάφορα της υγιεινής διατροφής όπως χυμός, γιαούρτι, μπανάνα κ.ά.). Το ξενοδοχείο είναι εξαιρετικό σε ποιότητα με πολύ καλές κριτικές και βραβεία και βρίσκεται στο Schoreditch.
Tέτοια τιμή, σε αυτό το ξενοδοχείο και την περίοδο των Χριστουγέννων νομίζω ότι είναι τζάμπα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μια ιδιαίτερα καλή πρόταση για ξενοδοχείο είναι το Hoxton Hotel που για τις ημέρες που θα είστε εκεί το δίνει 61 λίρες τη βραδιά με πρωινό (το πρωινό βέβαια είναι μια σακούλα με διάφορα της υγιεινής διατροφής όπως χυμός, γιαούρτι, μπανάνα κ.ά.). Το ξενοδοχείο είναι εξαιρετικό σε ποιότητα με πολύ καλές κριτικές και βραβεία και βρίσκεται στο Schoreditch.
Tέτοια τιμή, σε αυτό το ξενοδοχείο και την περίοδο των Χριστουγέννων νομίζω ότι είναι τζάμπα.
απο μεταφορες και τοποθεσια ειναι καλο ; το σκεφτομαι για Πρωτοχρονια...
 

michgt

Member
Μηνύματα
81
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Το Hoxton Hotel είναι 5 λεπτά με τα πόδια από τη στάση Old Street του υπόγειου (Northern Line).
Όσο για την τοποθεσία δε γνωρίζω και πολλά, οπότε οι πιο ειδικοί για Λονδίνο ας γράψουν την άποψή τους.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
απο ασφαλεια δεν ξερω να πω αν και η brick lane που βρισκεται εκει διπλα, ειναι σε θεση να σε τρομαξει αργα το βραδυ... κατα τ αλλα ο δρομος που βρισκεται μπροστα στο ξενοδοχειο ειναι ο δακτυλιος της πολης αρα εχει παντα κινηση. Ειδικα απο τις 07 μεχρι τις 20, με ενα break το μεσημερακι, γινεται πανικος. Ψαξτε για τυχων παραπονα για φασαρια απο τον δρομο. Κοντα ειναι και η αγορα spitalfields που αξιζει μια επισκεψη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχοντας μείνει στο Hoxton, μόνο καλά πράγματα έχω να πω για το εν λόγω ξενοδοχείο. Πολύ ευγενικό προσωπικό, δωμάτια που αν και μικρά είναι αρκετά καινούργια, πεντακάθαρα και σε άριστη κατάσταση και σχετικά βολική τοποθεσία για τα χρήματα του. Ακόμη και αργά τη νύχτα δε συναντήσαμε κάποιο πρόβλημα ούτε είδαμε κάτι περίεργο για να βοηθούμε καθώς η διαδρομή από το ξενοδοχείο ως το σταθμό της Old Street, όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι κεντρικότατος δρόμος της πόλης με συνεχή κίνηση. Γενικά η περιοχή είναι up and coming, με αρκετά trendy μπαρ γύρω από το ξενοδοχείο.
Για το θέμα της φασαρίας, επειδή στο tripadvisor αναφερόταν σε 1-2 σχόλια, έστειλα ένα e-mail στο ξενοδοχείο ζητώντας ένα δωμάτιο σε ψηλό όροφο κι από την πίσω πλευρά, οπότε δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Θα σύστηνα ένα δωμάτιο σε ψηλό όροφο, καθώς το μπαρ του ξενοδοχείου μαζεύει αρκετό κόσμο και ίσως έχει λίγη φασαρία στα δωμάτια του αμέσως επόμενου ορόφου.
Για 61 λίρες νομίζω πως είναι μια πολύ καλή πρόταση, και σε αρκετά κεντρικότερη τοποθεσία σε σχέση με αυτό που έχετε κλείσει.
 

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Έχω μείνει στο Holiday inn express στο Croydon. Ικανοποιητικότατο και σίγουρα πολύ καλή η τιμή του (ειδικά για Λονδίνο που οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι φωτιά). Βέβαια υπολόγιζε 8 λεπτά περπάτημα για το σταθμό East Croydon, απ`όπου παίρνεις το τρένο για Victoria. Υπολόγισε πάνω από 30 λεπτά για να φτάσεις Victoria (δεδομένου ότι τα τρένα δεν είναι tube να περνάνε κάθε 3-5 λεπτά) . Παρόλα αυτά, και εφόσον σκοπεύεις να κάνεις μία φορά την ημέρα το δρομολόγιο για Λονδίνο, προτείνω να το κρατήσεις το ξενοδοχείο (εκτός αν πχ βρεις κάτι όχι πολύ ακριβότερο κεντρικότερα)
Υ.Γ. Το Λονδίνο ανήμερα των Χριστουγέννων είναι νεκρό, δεν κινείται τίποτα. Μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις να κάνεις κάτι τότε-και η περιοχή που θα μένεις δεν έχει τουριστικό ενδιαφέρον. Για ό,τι αλλο θέλεις, εδώ είμαστε
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Κοίταξα και το Hoxton το οποίο φαίνεται πολύ ωραίο και κεντρικό αλλά υπάρχουν δύο θέματα..Έβαλα στο site τους τις μέρες και οι τιμή (61 λιρες τη βραδια) είναι σύνολο 384 ευρώ, τα οποία βέβαια για Λονδίνο είναι καλά αλλά τα θέλουν μπροστά.. Τώρα πληρωσαμε τα αεροπορικά δε μπορώ να διαθέσω και για το ξενοδοχείο. Στο άλλο είναι 240 και θα τα δώσω Φλεβάρη. Επίσης σε άλλα site (hotels.com, expedia) μου δείχνει ότι το Hoxton είναι sold out..
Thvagd μιας και έχεις μείνει στο holiday στο Croydon, μπορείς να μου πεις τι συμφέρει για τις μετακινήσεις; Σιγουρα oyster αλλά με τι εβδομαδιαία κάρτα να τη φορτώσω; Είδα σε ένα χάρτη πως το heathrow ανήκει στη ζώνη 6 και το ξενοδοχείο στη 3 ή 4..Συμφέρει να πάρω για ζώνες 1-6 να καλύψω και το αεροδρόμιο ή 1-4 ή 1-2 και τα υπόλοιπα να τα έχουμε μεμονωμένα εισητήρια στην oyster; kalspiros τελικά Εast Croydon είναι ο σταθμός, μεγάλο προβλημα αυτό;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω πιο τραγική επιλογή από το να μείνει στο Croydon δε μπορεί να κάνει κανείς στο Λονδίνο.... Α, και δεν είναι καν Holiday Inn (που έτσι κι αλλιώς, στην Αγγλία, είναι πολύ κάτω από την αλυσίδα που μάλλον έχεις στο μυαλό σου), είναι Holiday Inn Express (το πιο "cheap" chain της IHG).

Τα 20 λεπτά από τη Victoria, είναι με το ΤΡΕΝΟ. Το υπεραστικό τρένο. Κοίταξες με τι συχνότητα έχει δρομολόγια? Κοίταξες τι ώρα είναι το τελευταίο?
 

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον taver, το croydon είναι καθαρά επιλογή οικονομική, σαν περιοχή δεν είναι από τις καλύτερες (για να το πω ήπια) . Οσον αφορά το ξενοδοχείο, όντως είναι Express by Holiday inn - λίγο καλύτερο από Travelodge, θα έλεγα κάπου μεταξύ 2 και 3 αστέρων, αλλά για έναν οικονομικό ύπνο και πρωινό είναι μια χαρά.
Όσον αφορα την κάρτα, το croydon είναι στη ζώνη 5, οπότε θες travelcard 1-5 h 1-6 ζωνών, που κοστίζει γύρω στα 8.5 λίρες ημερησίως η off-peak (που σημαίνει μετά τις 9.30 το πρωί). Μην πάρεις day anytime, θα σου κοστίσει σχεδόν το διπλάσιο. /www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspxhttp://
Για ό,τι άλλο,ρώτα ελεύθερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.387
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom