Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το hampstead ειναι ωραιοτατο. Βεβαια αν ειστε πανω στην finchley εχει πολυ βαβουρα.
Sumatra rd λέει, τη finchley δε τη βλέπω..Πάντως και λίγη βαβουρα παραπάνω τοσο κουρασμενοι που θα είμαστε δε θα καταλαβαίνουμε τπτ :D
Το μόνο που με ανησυχεί είναι κάτι που μου είπε ενας γνωστος..ότι δηλαδη τη βδομάδα μετα τα Χριστουγεννα την εκμεταλλευονται λόγω της χαμηλής κίνησης, για έργα συντηρησης στον υπόγειο και τα τρένα και κλείνουν κάποιες γραμμές. Αν γίνει καμιά στραβή θα υπάρχει εναλλακτική για να παμε στις 27 στο άλλο ξενοδοχείο στο Croydon (π.χ. λεωφορείο); Στα περσινα που είδα είχαν κλεισει πολλές γραμμές αλλά 27/12 λειτουργουσαν με μειωμένο όμως ωραριο Σαββατου..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
απο east croydon εχεις τρεις επιλογες:
1) nation rail east croydon-london victoria
2) tram east croydon-wimbleton, district line (πρασινη) για κεντρο
3) tram east croydon-west croydon, overground (πορτοκαλι) για canada water, jubilee (γκρι) για κεντρο

Το east croydon- west croydon μπορεις να το κανεις και με το λεωφορειο 367.
λεωφορειο απο το κεντρο σε east croydon δεν υπαρχει. Θα πρεπει να κανεις αλλαγες. Αρα παιζεις μονο με τα τρια σεναρια που σου εγραψα με τη σειρα που τα εγραψα. Δε γινεται να ειναι και οι τρεις επιλογες κλειστες για εργα!!

Καλα η sumatra δεν ειναι τοσο "ωραιοτατη" οσο αλλες περιοχες του hampstead που σκεφτομουν αλλα και παλι, αξιοπρεπεστατη επιλογη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
2) tram east croydon-wimbleton, district line (πρασινη) για κεντρο
3) tram east croydon-west croydon, overground (πορτοκαλι) για canada water, jubilee (γκρι) για κεντρο
Kalspiros είσαι super! Τα σημείωσα όλα οπότε αν γίνει η στραβή να ξέρουμε τι θα κάνουμε..Για τις επιλογές με τραμ να υποθέσω πως θα κάνουμε καμιά ώρα?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το 2 καμιά ώρα και κάτι, το 3 κανά 50λεπτο
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπήκα πριν λίγες μέρες σε ένα site που βάζεις αφετηρία και προορισμό στο Λονδίνο, διαλέγεις μέσο και σου βγάζει διάρκεια διαδρομής. Δεν υπήρχε όμως η επιλογή τρένου για εκείνες τις μέρες και εβγαζε πάνω από ώρα στη μετακίνηση! Ακύρωσα τελικά τη κράτηση και έκλεισα όλες τις μέρες στo hampstead me 57pounds το δίκλινο με πρωινό ensuite. Xτες όμως βρήκα προσφορά απ'την αλυσίδα travelodge (5 λεπτά απ'το σταθμό waterloo). Είχε 29 pounds το δικλινο ensuite (ή 42 με πρωινό). Μπήκα στο tripadvisor και είδα πολύ καλά σχόλια (4/5 αστέρια) με μόνες κακές κριτικές τα καλοκαίρια επειδή δεν έχει air condition. Έψαξα και για τα άλλα ξενοδοχεια travelodge στο κεντρικό Λονδίνο και ήταν το μόνο που είχε πολύ καλές κριτικές. Ισως επειδή είναι ακόμα καινούριο (2 χρόνια λειτουργεί). Οπότε κατέληξα σε αυτό και ακύρωσα το άλλο στο hampstead. Είναι κεντρικό και απ'τις φωτος/κριτικές φαίνεται αξιοπρεπές και καθαρό και για Χριστούγεννα είναι πάμφθηνο. Εχει κανεις εμπειρία από travelodge; Η περιοχή κοντά στο σταθμό waterloo eίναι ασφαλής; Θα μπορούμε να πάμε σε αρκετά μέρη με τα πόδια στις 25/12 που δε θα υπάρχει συγκοινωνία; Πουθενά καλά για φαγητό εκεί γύρω;
Ευχαριστώ!
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
"Η πτήση είναι με British, δεν έχω ξαναταξιδέψει με ΒΑ, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια..H τιμή του εισητηρίου είναι 195 ευρώ με επιστροφή..Καλά είναι; Την προηγούμενη μέρα είχε και με 160-170 αλλά δε τα πρόλαβα. Εκλεισα όμως στις πιο βολικές ώρες, φτανουμε Λονδίνο μεσημέρι, και γυρνάμε Ελλάδα αργά το βράδυ..Λογικά όλο και κάποια προσφορά θα ξαναβγάλουν ως τα Χριστούγεννα.. Δηλαδή ίσως βρίσκαμε με Aegean στα 150Ε αλλά αν το αργούσα μετά θα ήταν ακριβά τα ξενοδοχεία..Τι λέτε; Όταν έκλεινα η Aegean είχε προσφορά στα 165Ε και όταν πάτησα confirm μου έβγαλε ειδοποίηση ότι η τιμή άλλαξε (πήγε στα 350Ε το άτομο!) οπότε κατέληξα στην British αν και η Aegean είναι η αγαπημένη μου..Τελικα βιάστηκα ή καλώς έπραξα; Ευχαριστώωωω "

Μια χαρα ειναι εγω περσι εκλεισα απο Ιουνιο για Λονδινο με BA
στα 140 το ατομο πηγενε ελα και για ξενοδοχειο αν και εκλεισα νωρις
καταλαβα οτι τις καλες προσφορες τις Βγαζουνε 2 με τρεις βδομαδες πριν
τα χριστουγεννα τουλαχιστον οτι αφορα το Booking.com
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Επειδη είχα παει πέρυσι τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο και δείπνησα ανήμερα με τσιπς και μπυρες απο ένα ψιλικατζιδικο στο southwark, θα πρότεινα στις 26 του μήνα που είναι η λεγόμενη boxing day, πρώτη μέρα των εκπτώσεων, να μην μπείτε στο τρυπακι για ψώνια. Υπάρχουν μιλιουνια τουριστών κυρίως ασιατικής καταγωγής που στήνονται σε ουρές και 10 μέτρων έξω απο το Selfridges, η Oxford Street βουλιάζει απο κόσμο.

Εγω προσωπικά άμα ξαναπαω χριστούγεννα 26 του μήνα θα τη βγάλω σε καποιο γήπεδο της Πρέμιερ να δω μπαλα. Δεν την ξαναπαταω με τα ψώνια...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Επειδη είχα παει πέρυσι τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο και δείπνησα ανήμερα με τσιπς και μπυρες απο ένα ψιλικατζιδικο στο southwark, θα πρότεινα στις 26 του μήνα που είναι η λεγόμενη boxing day, πρώτη μέρα των εκπτώσεων, να μην μπείτε στο τρυπακι για ψώνια. Υπάρχουν μιλιουνια τουριστών κυρίως ασιατικής καταγωγής που στήνονται σε ουρές και 10 μέτρων έξω απο το Selfridges, η Oxford Street βουλιάζει απο κόσμο.

Εγω προσωπικά άμα ξαναπαω χριστούγεννα 26 του μήνα θα τη βγάλω σε καποιο γήπεδο της Πρέμιερ να δω μπαλα. Δεν την ξαναπαταω με τα ψώνια...

Sent from my iPhone using Travel stories

Αφου πηγες τις ημερες που θα παω κ εγω φετος ξερεις αν παιζει κανα μουσειο ανοιχτο την boxing day η εστω westminster abbey η' st Paul cathedral?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
CaveTravel said:
Αφου πηγες τις ημερες που θα παω κ εγω φετος ξερεις αν παιζει κανα μουσειο ανοιχτο την boxing day η εστω westminster abbey η' st Paul cathedral?
Το Βρετανικό είναι κλειστό 24-26 του μήνα, για τους ναούς δεν ξέρω σίγουρα. Google it για να σιγουρευτεις

Sent from my iPhone using Travel stories
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Μιλανε για worship only.All welcome.Και μετα:No Tourist Visiting.
Δεν ξερω δηλαδη αν μπορεις να δεις τους ναους κατα την λειτουργια η μονο ενα περιορισμενο χωρο.
Anyway,thanks!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
CaveTravel said:
Μιλανε για worship only.All welcome.Και μετα:No Tourist Visiting.
Δεν ξερω δηλαδη αν μπορεις να δεις τους ναους κατα την λειτουργια η μονο ενα περιορισμενο χωρο.
Anyway,thanks!!
Πήγαινε για μπαλα εκείνη τη μέρα. Είναι ευκαιρία. Άλλωστε στην Αγγλία θεωρείται μέρα ποδοσφαίρου η συγκεκριμένη. Βρες ένα εισιτήριο για Emirates και πήγαινε να δεις Πρέμιερ

Sent from my iPhone using Travel stories
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια χαρα ειναι εγω περσι εκλεισα απο Ιουνιο για Λονδινο με BA
στα 140 το ατομο πηγενε ελα και για ξενοδοχειο αν και εκλεισα νωρις
καταλαβα οτι τις καλες προσφορες τις Βγαζουνε 2 με τρεις βδομαδες πριν
τα χριστουγεννα τουλαχιστον οτι αφορα το Booking.com
Πέτυχες πολύ καλή τιμή με ΒΑ! Μία μέρα πριν κλείσω ήταν στα 175, δε το πρόλαβα, εκλεισα με 195 και το άλλο ζευγάρι που θα πάμε μαζί έκλεισε μια βδομάδα μετά και το'χαν ξαναρίξει στα 175. Δε ξέρω αν έπεσαν και παρακάτω..
Για booking καλό είναι να κλείνεις κάτι με δωρεάν ακύρωση για να εισαι καλυμένος και αν προκύψει καλύτερη προσφορά τελευταία στιγμή το αλλάζεις. Μάλλον τα ξενοδοχεία που βλεπουν ότι δε γεμίζουν δινουν τελευταία στιγμή προσφορές. Εγώ τελικά ακύρωσα από booking και εκλεισα απ'το site των travelodge (του Λονδίνου δε συνεργάζονται με booking). Ήταν με προπληρωμή αλλά δε πειράζει γιατί δε νομίζω να έβρισκα κάτι καλύτερο και κεντρικό. Πλέον εξαντλήθηκαν τα δωμάτια στο συγκεκριμένο τις μέρες που θα πάω οπότε τελικά δε βιάστηκα όπως νόμιζα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.635
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom