Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα παιδιά! Έκλεισα από τώρα για τα Χριστούγεννα..Είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι το Λονδίνο είναι πολύ καλός Χριστουγεννιάτικος προορισμός, και έτσι χωρίς να το σκεφτώ πολύ έκλεισα αεροπορικά και ξενοδοχείο. Δεν έχω ξαναπάει Λονδίνο οπότε στη πορεία θα χρειαστώ βοήθεια σε διάφορα θέματα, προς το παρόν και για τους επόμενους 5-6 μήνες θα διαβάζω τα άπειρα που έχουν γραφτεί στο φόρουμ..
Θα μείνουμε 6 γεμάτες μέρες (5 βράδια) από 24/12 ως 29/12..Δεν έκλεισα στο κέντρο γιατί ήταν πολύ ακριβά αυτές τις μέρες. Έκλεισα λοιπόν στο Holiday Inn στο Croydon (ζώνη 3 ή 4 νομίζω), 3 αστέρων με πρωινό, πολύ κοντά με τα πόδια στο σταθμό τρένων και με καλές κριτικές..Διάβασα στα σχόλια ότι είναι 15-20 λεπτά μεχρι τον Victoria station. Και η τιμή ιδιαίτερα χαμηλή, 240 ευρώ (48 ευρώ τη βραδιά).
Αν κρίνω από άλλα ταξίδια μας θα φεύγουμε πρωί και θα γυρνάμε βράδυ οπότε η απόσταση δε θα είναι πρόβλημα, έχουμε κάνει πολύ χειρότερα, ούτε μας πειράζει αν η περιοχή είναι αδιάφορη (αν και διάβασα πως είναι δίπλα σε εμπορικά καταστήματα, εστιατόρια κτλ) αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως θα είναι πολύ ακριβές οι μετακινήσεις.. Περιμένω γνώμες (το ξενοδοχείο είναι με δωρεάν ακύρωση).
Είναι καλες οι μέρες που κλείσαμε ή θα είναι όλα κλειστά; Διάβασα εκ των υστέρων ότι τη μέρα των Χριστούγεννων τα μέσα μεταφοράς δε λειτουργούν, άρα μας βλέπω να μένουμε Croydon ανήμερα..Παραμονή που φτάνουμε λειτουργούν κανονικά; Από Heathrow (terminal 5) θα πάμε εύκολα στο Croydon;
Η πτήση είναι με British, δεν έχω ξαναταξιδέψει με ΒΑ, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια..H τιμή του εισητηρίου είναι 195 ευρώ με επιστροφή..Καλά είναι; Την προηγούμενη μέρα είχε και με 160-170 αλλά δε τα πρόλαβα. Εκλεισα όμως στις πιο βολικές ώρες, φτανουμε Λονδίνο μεσημέρι, και γυρνάμε Ελλάδα αργά το βράδυ..Λογικά όλο και κάποια προσφορά θα ξαναβγάλουν ως τα Χριστούγεννα.. Δηλαδή ίσως βρίσκαμε με Aegean στα 150Ε αλλά αν το αργούσα μετά θα ήταν ακριβά τα ξενοδοχεία..Τι λέτε; Όταν έκλεινα η Aegean είχε προσφορά στα 165Ε και όταν πάτησα confirm μου έβγαλε ειδοποίηση ότι η τιμή άλλαξε (πήγε στα 350Ε το άτομο!) οπότε κατέληξα στην British αν και η Aegean είναι η αγαπημένη μου..Τελικα βιάστηκα ή καλώς έπραξα; Ευχαριστώωωω
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα
τα εισιτηρια που έκλεισες ειναι καλές τιμές κατα τη γνώμη μου, και η British μια χαρά εταιρέια, εγώ ταξίδεψα με αυτήν για λονδίνο πέρυσι τον αύγουστο
εμείς είχαμε μείνει σε holiday inn αλλά στην περιοχή southwark πολύ κοντά στον τάμεση, φαντάσου είμασταν 5 λεπτά από την tate modern, από κάτω ήταν ο τάμεσης (κάθε βράδυ πηγαίναμε σε μια μπυραρία με θέα τον τάμεση, μου χει μείνει αυτή η εικόνα στο μυαλό)
κοίταξε το αν θες το ξενοδοχείο ήταν δέκα λεπτά από το σταθμό του μετρο soutwark
η περιοχή ήταν γεμάτη τράπεζες και εταιρέιες καθημερινά είχε πολύ κόσμο αλλά τα σαββατοκυριακα ήταν έρημη, φαντάσου και ένα φασφουντάδικο μπυραρία ήταν κλειστό
ότι θες με ρωτάς ευχαρίστως να σου απαντήσω
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
καλησπέρα
τα εισιτηρια που έκλεισες ειναι καλές τιμές κατα τη γνώμη μου, και η British μια χαρά εταιρέια, εγώ ταξίδεψα με αυτήν για λονδίνο πέρυσι τον αύγουστο
εμείς είχαμε μείνει σε holiday inn αλλά στην περιοχή southwark πολύ κοντά στον τάμεση, φαντάσου είμασταν 5 λεπτά από την tate modern, από κάτω ήταν ο τάμεσης (κάθε βράδυ πηγαίναμε σε μια μπυραρία με θέα τον τάμεση, μου χει μείνει αυτή η εικόνα στο μυαλό)
κοίταξε το αν θες το ξενοδοχείο ήταν δέκα λεπτά από το σταθμό του μετρο soutwark
η περιοχή ήταν γεμάτη τράπεζες και εταιρέιες καθημερινά είχε πολύ κόσμο αλλά τα σαββατοκυριακα ήταν έρημη, φαντάσου και ένα φασφουντάδικο μπυραρία ήταν κλειστό
ότι θες με ρωτάς ευχαρίστως να σου απαντήσω
Mαρία σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Το βρήκα το holiday inn που μείνατε αλλά για τις μέρες αυτές που θα πάμε έχει 940 ευρώ..Τεράστια διαφορά από τα 240 του Croydon..Βέβαια το δικό σας ήταν σούπερ κεντρικό..Δεν έχω ξαναμείνει σε holiday inn, γενικά σαν αλυσίδα είναι καλά;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η πτήση είναι με British, δεν έχω ξαναταξιδέψει με ΒΑ, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια..
Μάλλον θ' αστειεύεσαι... η BA είναι απ' τις καλύτερες εταιρείες και ασφαλέστατη.
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εμείς είχαμε μείνει και στην βιέννη σε Holiday inn και είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένες
συνήθως είναι σε καλά σημεία , έχουν ωραίο πρωινό και είναι καθαρά, αυτά μας αρκούσαν καθώς όλη μέρα είμασταν στους δρόμους χαχα
να δέιτε οπωσδήποτε και θέατρο στο λονδίνο , αξίζει
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
εμείς είχαμε μείνει και στην βιέννη σε Holiday inn και είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένες
συνήθως είναι σε καλά σημεία , έχουν ωραίο πρωινό και είναι καθαρά, αυτά μας αρκούσαν καθώς όλη μέρα είμασταν στους δρόμους χαχα
να δέιτε οπωσδήποτε και θέατρο στο λονδίνο , αξίζει
Ναι αυτά θέλουμε και εμείς..Η αλήθεια είναι πως προτιμώ να είμαι έξω απ'το κέντρο αλλά σε δωματιο που να έχει δικό του μπάνιο, και να έχει καλά σχόλια απ'το κόσμο ως προς την καθαριότητα.. Σίγουρα θα έχει και πιο κεντρικά ξενοδοχεία σε καλή τιμή αλλά μόνο με κοινόχρηστο μπάνιο βρήκα..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με British έχω ταξιδέψει μερικές φορές και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη. Η τιμή μια χαρά για τη συγκεκριμένη εταιρεία! Από τα βασικά της συν ότι δεν μου έχει χάσει ποτέ τις βαλίτσες (μια και όσες φορές έχω ταξιδέψει μαζί της ήταν με ανταπόκριση-για απλές απευθείας προς Λονδίνο περιορίζομαι στην easy). :D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Με British έχω ταξιδέψει μερικές φορές και έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη. Η τιμή μια χαρά για τη συγκεκριμένη εταιρεία! Από τα βασικά της συν ότι δεν μου έχει χάσει ποτέ τις βαλίτσες (μια και όσες φορές έχω ταξιδέψει μαζί της ήταν με ανταπόκριση-για απλές απευθείας προς Λονδίνο περιορίζομαι στην easy). :D
Έχω ταξιδέψει και 'γω με easy προς Μιλάνο και Εδιμβούργο γιατί ήταν πολύ οικονομική..Αλλά Χριστούγεννα για Λονδίνο δε συνέφερε..Η τιμή με βαλίτσες ήταν παρόμοια..Και αυτό που δεν έχει αριθμημένες θέσεις και δε σου προσφέρουν τίποτα μέσα δε δικαιολογεί την παρόμοια τιμή. Ασε που Εδιμβούργο (επειδή δε νύσταζα) οι 4 ώρες δε πέρναγαν με τίποτα! Ενώ με aegean στις πτησεις πάνω από 3 ώρες με τη ταινία που βάζουν, αντε να φας άντε να πιείς, ούτε που καταλαβαίνω το χρόνο..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω ταξιδέψει και 'γω με easy προς Μιλάνο και Εδιμβούργο γιατί ήταν πολύ οικονομική..Αλλά Χριστούγεννα για Λονδίνο δε συνέφερε..Η τιμή με βαλίτσες ήταν παρόμοια..Και αυτό που δεν έχει αριθμημένες θέσεις και δε σου προσφέρουν τίποτα μέσα δε δικαιολογεί την παρόμοια τιμή. Ασε που Εδιμβούργο (επειδή δε νύσταζα) οι 4 ώρες δε πέρναγαν με τίποτα! Ενώ με aegean στις πτησεις πάνω από 3 ώρες με τη ταινία που βάζουν, αντε να φας άντε να πιείς, ούτε που καταλαβαίνω το χρόνο..
Εννοείται πως σε περίπτωση που οι πτήσεις με low-cost και regular βγαίνουν σε κοντινές τιμές δεν έχει νόημα να κλείσει κάποιος με την πρώτη. :D Κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εκλεισες σε καλη τιμη ξενοδοχειο, αλλα ειναι στου διαολου τη μανα. Πολυ ταλαιπωρια. Πιστευω οτι θα μπορουσες να βρεις πιο κοντα με λιγο ψαξιμο. Εχε υποψη οτι το Λονδινο δεν ειναι Αθηνα και ας μοιαζουν στον χαρτη κοντινα τα μερη. Ειναι τεραστιο!

Η ΒΑ ειναι κορυφαια. κανενα προβλημα.

Υπαρχει λεωφορειο απο Heathrow για Croydon.Δες εδω για δρομολογια:
London Bus Routes - X26 timetable

Για ανημερα Χριστουγεννα διαβασες ηδη. Το προβλημα δεν ειναι μονο οι μετακινησεις, αλλα φροντιστε απο πριν που θα φατε. Οπως εχω γραψει σε παλαιοτερο ποστ, φιλικο μου ζευγαρι εκανε "ρομαντικο dinner" με hot dog απο πλανωδιο στην Oxford Street!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Για κανενα π**στη λογο μη πας Croydon με λεωφορειο, θα κανεις 4 ωρες να φτασεις. (το Καματερο εχει καλυτερους δρομους απο το Croydon!!) Και γενικοτερα, δες τι δρομολογια τρενων παιζουν αν και, αν εισαι στο Central Croydon δεν εχεις θεμα. Επισης μη κανεις κανα αστειο και μου παρεις το tram για Wimbledon και district line. ειναι χρονοβορο και η διαδρομη δε λεέι μια (μονο αν θελησεις να πας κανα richmond η kew αξιζει αλλα με 5 μερες στη διαθεση σου,δε θα πας!!)

Για αεροδρομιο, piccadilly μεχρι south kensington και circle/ district για victoria μετα, τρενακι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom